Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   15 / 45
(#) Tonybacsi válasza Tonybacsi hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Ja... a kép lemaradt...
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Szia! A piros kerettel a javasolt módosításokat jelöltem.
A táp kérdés áttekintéséhez kérlek írd le milyen transzformátor(ok) állnak rendelkezésedre, szekunder(ek) száma, feszültsége, terhelhetősége lenne érdekes.
(#) dani9228 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Üdv! Végül is azért választottam ezt a megoldást mivel nincsen középelágazású tápom, csak aszimmetrikus.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Üdv! Az az igazság, hogy mindegyik aszimmetrikus, de eltérő feszültséget adnak le. Van egy középelágazásos trafóm, de annak kicsi a teljesítménye. Feszültségre jó volna, de teljesítményre nem.
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Üdv! Azért oszd meg velünk az adataikat. Javasolhatnánk, hogy melyikre érdemes az egyes részegységeket kötni.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Megosztanám, ha tudnám! Max feszültség adatokat tudok mondani, vagy olyan adatokat amelyek rá vannak írva, de nem mindegyiken van olyan. Többet én sem tudok.
(#) dani9228 válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Egy pillanat és teszek fel képeket.
(#) dani9228 válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Itt vannak a képek!
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
A hangszínszabályzónak elég a legkisebb 12V-os transzformátor is, graetz hidas egyenirányítással.
A legnagyobb teljesítményűt - gondolom már kiválasztottad - terheld a végfokkal és a védelemmel. A védelem különválasztása nem tehermentesíti számottevően a végfok tápját.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Akkor a végfok tápját megcsinálhatom aszimmetrikus trafóból is? A védelem szétválasztására azért gondoltam, hogy ne a végfok szűrt tápjáról legyen járatva. Azt hittem, hogy az bezavarhat a végfoknak.
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Ez a táp működő képes, hiszen próbáltad is. A gyengéje, hogy terhelésre nagyobb a tápfeszültség esés, és könnyebben beszűrődik az erősítő hangjába az 50Hz-es búgás.
Magam is használtam ilyet, de mikor mód nyílt rá lecseréltem: Link.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Ezt te csináltad? Szép munka!! Az az igazság, hogy én ehhez nem értek. A másik kérdésem az volna, hogy van egy +-22V-os trafóm az jó lehet a végfokhoz? Elvileg a TDA2030A azt még elbírja.
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
A TDA2030A elviseli a +/-22V-os tápot. Az adatlapja tartalmazza is a tranzisztorokkal kiegészített kapcsolást.
Szerk.: Ha lenne még TDA-s kérdés, írd a témájába.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Végfokozat TDA2030 fórumra írtam.
(#) dani9228 hozzászólása Feb 5, 2012 /
 
Köszi mindenkinek a segítséget!!!
(#) Tonybacsi válasza dani9228 hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
A fényképen is látható Unitra trafó egykor egy 2x40W os erősítőben volt (ilyent használok a kis tápegységemben, párhuzamosan kötve a szekundereit ), tehát elvileg jó lenne a végfokodhoz, a probléma csak annyi, hogy a +/- 22V (nálam+/-24V) az AC.
Ezt gyök 2-vel felszorzod és máris túllépted DC a TDA2030-ra kapcsolható megengedett maximális feszültséget.

A hangszínszabályzóhoz -szerintem is- a kisebb méretű trafó kellene. Így függetlenítve van az erősítő csúcsáramfelvétel okozta feszültség csökkenéstől is.
(#) dani9228 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Üdv! Nekem ha jól látom sorba vannak és így mérek 15V AC-t. Nekem mind a két oldalon sora van kötve a 230V-nál és a kimeneti oldalon is. Amit én használok az TDA2030A ami tényleg csak +-22Voltot bír el.
(#) golem hozzászólása Feb 25, 2012 /
 
Sziasztok!
A képen látható kapcsolásban mi szerepe van a tranzisztornak.
(#) reloop válasza golem hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Szia! 5,5x-ös jelerősítést végez, és meghajtja (kellően alacsony impedanciával) a hangszínszabályzót.
(#) golem válasza reloop hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!
Megépitetem ezt a szerkezetet
de nagyon brumos ki vetem a tranzisztort meg nem raktam rá tápot akkor el tünt a brum. A pirosal bekeretezet részt elhagytam. Nem értem ott azt a 3,9M omos elenálást.
(#) reloop válasza golem hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
A brummosság a táp szűretlenségéből eredhet.
A 3,9Mohm adja a tranzisztor munkaponti bázisáramát.
(#) golem válasza reloop hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
3,9M Ohm helyet teszek pl: 4,7M Ohmot akkor jólesz?Mert most 470 M Ohm volt benne
(#) reloop válasza golem hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
A búgáson aligha fog segíteni, de legalább működő képes lesz. Az ellenállás értéke akkor jó, ha a tranzisztor kollektorán testhez képest a tápfeszültség felétől 1-2V-tal több lesz. Például 12V tápnál 7-8V.
(#) golem válasza reloop hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a segitséged müködik a jelerőséget hogy lehetne feljeb vinni mert ipodrol hajtom és még a telefonhoz képest gyenge.
(#) reloop válasza golem hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Szia! A 3,3k emitter ellenállást cseréd kisebbre, 1k-t ajánlok.
(#) Zsooti87 hozzászólása Márc 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezt szeretném megépíteni egy TDA2004R elé. Bővebben: Link
Egyik probléma, hogy nem találok nyáktervet. Nekikezdtem magam megtervezni, de idő hiján nem foglalkozok sokat elektronikával, elvéreztem bele. Valószínűleg újra neki fogok futni.

Előtte azonban érdeklődök, hogy funkcinalitás/zaj/minőség terén jól teljeítene ez? Jobb lenne LM1036 + NE5532vel?
2.1-es erősítőhöz szeretném építeni. Az mennyiben lenne elvetemült ötlet, hogy a végfok mellett egy aluláteresztő szűrő is innen kapja a bemenő jelet? Ezt azért gondoltam így, mert a hangerőszabályzó egyben lehetne a fő hangerő is.
(#) reloop válasza Zsooti87 hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Szia! Az LM1036 tökéletes erre a célra, a témájában megtalálsz minden hozzávalót. Amennyivel drágább az IC azt a potikon - mivel a legolcsóbb típus is megfelel - bőven megtakaríthatod. Az egyszeres táp is jól illeszkedik a TDA2004-hez.
(#) Tonybacsi válasza Zsooti87 hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Szia! A 2.1-es rendszerben én nem használnám a TDA2004-et mélyre, sőt...a normál sztereóra is csak erős fenntartással, és azt is csak max 5W-ig min. 4 Ohm-on. Zajjal nincs probléma, minőség -kis hangerő mellett- elfogadható.

Sajna ez az IC nagyon csúnya karakterisztikával torzít!
És ezt nemcsak "látni" de hallani is lehet. ( a mellékleten jól látható, hogy úgy 5W felett 14.4V-on iszonyú meredeken nő a torzítás)
(valahogy úgy kell elképzelni, ahogy egy hibás hangszóró tekercse hozzá ér a vas-hoz nagyobb amplitúdónál)

És ehhez jön még ugye az LM1036 által akár 20dB-el emelt mély(is).
Mindenképpen javasolt a végfok elé, a hangszínszabályozó után egy csillapító tag beépítése (akár lehet egy trimmer is), úgy hogy maximális hangerőnél ill. magas-mély emelésnél se jelentkezzen az a "csúnya" torzítás.

Mindamellett egész jól illeszkednek egymáshoz az áramkörök.
(#) Zsooti87 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Nem érteted akkor pontosan hogyan is gondoltam, bár én sem írtam le minden részletet.
Szóval, bejön a jel a hangszínszabályzóra, onnét két helyre megy tovább, egy aluláteresztő szűrőbe és a TDA2004 végfokba, az aluláteresztőből pedig a 2xTDA2030 végfokba. Ez utóbbi fogja a mélyet hajtani, a TDA2004 csak a szatelliteket.
(#) Tonybacsi válasza Zsooti87 hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Igen! Így már kicsit érthetőbb.

Működik a dolog, bár kicsit "sántít". A hangszín szabályzó fokozat mélyet és magasat is emel és vág, ami rákerül az alul áteresztő fokozatra is, aminek meg pont az lenne a feladata, hogy csak a mély hangokat engedje át, tehát megkapja a magasat is.
Ezenkívül nem lehet külön szabályozni, állítani a mély-sugárzó kimeneti szintjét!
A szatelitek is fölöslegesen "erőlködnek" a mély tartományban...
Következő: »»   15 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem