Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Masat-1 magyar műhold vétele
Bizonyára hallottatok róla, hogy holnap indul a világűrbe az első magyar tervezésű műhold. Az eszköz fellövése után adatokat fog sugározni, amely rádióamatőrök számára is szabadon hozzáférhető lesz. A project hivatalos weblapja itt található. A műhold legfontosabb paraméterei az alábbiak:
Idézet: „A Masat-1 hívójele: HA5MASAT A műhold telemetria adásának frekvenciája: 437,345 MHz +/- 10 kHz Doppler A műhold által használt moduláció: (A1A) távíró és 2-GFSK 625 Hz lökettel” Örülnék, ha itt figyelemmel tudnák kísérni az eseményeket, esetleg eltudnánk csípni a rádiójelet is. Én ugyan másik projektekben vagyok nyakig, de örömmel olvasnám mire jutunk (juttok) vele, ha lesz érdeklődő a dologra.
Szia! Jónak, jó lenne, de nincsen ilyen frekire SSB-vevőm, edetleg érdemes lenne építeni? Üdv:Laci!
szerintem első ötletként elég lenne neked egy keverő + PLL is.
Na azért ennyi re nem akarok belemászni, nekünk magyaroknak miért nem volt jó az NBFM?
Biztosan energiatakarékossági okokból van a CW üzemmód.
Na kérdésedre hirtelen nem tudok okos magyarázatot adni. Talán a légköri zajokkal szemben ellenállóbb a választott mód, mint a keskenysávú FM?
Ugyanakkor egy keverő megépítése szerintem nem tűnik nagyon bonyolultnak, tekintve a viszonylag alacsony frekvenciát.
Tudod, ha már adatátvitel.... de hülye is vagyok csak magamra gondolok, hogy mennyivel egyszerűbb lenne hallgatnom.... sokkal kevesebb kisugárzott energia kell a sikeres vételhehez.
Nem csak energia takarékos, hanem az NBFM sávszélessége ~3 kHz, a CW -jé a sebességtől függően pár száz Hz. a jel/zaj viszony pedig erősen sávszélesség függő. Magyarul sokkal érzékenyebb vevő készíthető, ezért a kisugárzott teljesítmény is csökkenthető. Ez pedig nem utolsó szempont.
Az a baj, tudod, hogy a számodra alacsony frekvencia számomra, magas, mivel, hogy nincs rá műszerezettségem, kudarc esetén, meg nem tudhatom, hogy az áramköröm, vagy az antennám, vagy velem van a gond! Még ha nbfm-ről lenne szó, akkor ott lenne a gyári vevőm.
Azért az FSK-t tudod vételezni NBFM-vevővel, tehát ne add fel.
Itt egy szakmai link a témáról. Letölthető pl. a demodulátor program.
A GFSK-ról: Bővebben: Link
Én a legnagyobb gondot a doppler hatásnál látom.
Ha USB vételnél beállítom a 3kHz-es szűrőt, a +-10kHz frekvenciaeltolódás miatt állandóan utána kell hangolni a rádiót. A HRD lenne az ideális, mert az utána hangol, viszont nem tudja kezelni a rádiómat. Azért lehet teszek egy próbát a 137MHz-es kereszt dipóllal.
Sziasztok!
Úgy látszik, hogy a hivatalos weblapot is sikerült fellőni az űrbe, ma már, nem lehet megnyitni. Vajon mikor kezd, sugározni a magyar sputnyik-1 urrálomás?
Megvan, Kb.12óra 40 perckor kezd sugározni, de még messze, Dél-Amerika nyugati része felett lesz. Magyarország fölött, Kb.16 órakor lesz. Hívójele HA5MASAT.
Sziasztok! Tegnap este még el tudtam érni a honlapot, csak nem másoltam le a TLE adatokat, valaki át tudná küldeni nekem? Nézegettem a fényképeket, ők többelemes kereszyagikat alkalmaznak a vételhez..... nem tudom, hogy megyek-e valamire egy általuk emlegetett "síkdipóllal, ami az égre néz" ? Üdv:Laci!
Megtörtént az áthaladás, elég rosszul tudtam venni a Masatot. Kellene egy jobb antenna meg kisebb KF sávszélesség.
Szia! Milyen antennát használtál? Még nem voltam itt, addig, előkotortam, az RT 90-es évkönyvét, ott az oscar13-ról írnak, érdekes, és számomra tanulságos. A lényeg, hogy ha nem körpolarizált antennát használsz, akkor kell a nagyobb elemszám, de nem esélytelen egy síkpolarizált dipóllal sem a vétel, csak arádió s mérője meg sem moccan, és kérdéses, hogy ezzel a kevéske jellel tud-e valamit kezdeni a hangkártya? Kár, hogy három hónapot "jósoltak" ennek a műholdnak, én szívesen foglalkoznék vele, csak már tavaszodna.
Szia! A NOAA műholdakhoz készült kereszt dipólt használtam (137MHz-re méretezve).
Az antenna alatti előerősítőből kihúztam a dugót, a rádiót felkötöttem az árbócra az erősítő helyére mert nincs megfelelő levezető koaxom. Az antennát nem tudtam kitolni a szokásos 7m-re, mert nem ért volna le a rádiótól a laptophoz az USB kábel. Így kb 3m-re volt csupán az antenna a földtől. Én meg az árbóc tövében laptoppal a kezemben vártam a műholdat a -5°C-ban. A pontos érkezést sem tudtam a hivatalos oldal fagyása miatt. Háromnegyed óra toporgás után 16:45-kor aztán megállt a szkenner 437,350MHz körül. Érdekes módon közvetlen utána csak 437,336MHz-en tudtam venni a jelet 10 percen keresztül. Lehet hogy a rádió frekimérője csalt a hideg miatt. A hangfájlban a középső 5 perc van kivágva, ez is elég zajos a többi pedig értékelhetetlen. Egy próbát azért megért. Ha feléled a hivatalos oldal letöltöm a dekóder programot hozzá és azzal is teszek egy próbát.
A végén jutott eszembe, hogy videót is készíthetnék a vételről. A végéről néhány perc videó.
Szia!
Az a baj, hogy négyszáz megahetzen nulla a nyeresége annak az antennának. Egy botantenna is jobb vételt adott volna. A frekvenciamérésnél a doppler-elcsúszást is vedd figyelembe, föleg egy olyen elnyúltabb elliptikus pálya esetében
Milyen rádiód van?
Szerintem 137MHz-en is 0dB a nyeresége, hiszen csak egy sima dipól. A frekvenciánelcsúszáson nem is csodálkoztam volna, ha folyamatos. De szinte végig itt lent tudtam venni. Közben olvastam a Facebook oldalukon, hogy feljebb kapcsolták az adóteljesítményt. Lehet csak ezt követően tudtam venni.
Más fórumokon olvasgatom hasonló technikai adottságokkal megáldott amatőröktől (nekik sincs ehhez speciális antennájuk), hogy egy csippanást sem sikerült venniük. Ennek fényében talán nem is teljesített olyan rosszul ez az antenna.
Akkor meg úgy mondom, hogy minuszos a nyeresége. Egyébként gratulálok a vételhez!
Vajon egy QFH erre a frekire milyen lenne ? >>Ez <<alapjan hamar lehetne egyet epiteni. Csak itt nem nagyon ter ki az antenna impedanciajara, ugy hogy ha a freki miatt a merete jelentosen valtozik, ki tudja mennyi lesz az ant. impedanciaja.
Icom PCR-1500 a rádió 2,8kHz-es USB szűrővel.
Kadarist köszönöm. Ha rádió közelben tudok lenni valamelyik későbbi átvonuláskor kipróbálom sima botantennával is. Szabi ennél biztosan jobb eredményt produkálna.
Hali! Nálam nem működik a link valamiért. Kiírnád a honlap címet rendesen. Előle is köszi!
A BME szervert jelenleg nem lehet elérni.
Ezért nem működik a link.
Minden híradóban leadták. El lehet képzelni, hogy az amatőrökön kívül is hányan keresik. Nincs az a szerver ami ezt bírná.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |