Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   7 / 91
(#) tatabike válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Szia Kovidivi,

máskor szerintem inkább mérd meg a kimeneteket, ne egyből hangot akarj hallani...
Ha van még ilyen IC-d, akkor cseréld ki, ha jó a panel, meg a beültetés, működnie kell. Ja, és a bemenetét is nézd meg, mert nem biztos, hogy bírja a 0.775 voltot, nekem legalábis betorzított ekkora jelnél, fesz-osztót kellett ráraknom...

TaTa
(#) Kovidivi válasza tatabike hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
értem.köszi a tippet.veszek egy újat
lenne még kérdésem,mert az ic kimeneteire szeretnék rakni kivezérlés jelzőt. ezeknek a bemeneténél egy-egy 5k ohm-os potival lehet beállítani a jel szintjét. az egyik kimenetre két ilyet is szeretnék tenni, párhuzamosan(ez eddig 2.5k ohm eredő ell.), és erre menne az erősítő, mely előtt ismét egy 100k ohm-os poti van (itt pedig kb. 50k ohm eredő ell.). ez okozhat problémát? nem tudom,hogy ez így mekkora terhelést jelent az ic számára, de nem szeretném,hogy kipurcanjon megint.
Köszi a választ, más is válaszolhat természetesen.
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Miért kell ennyi poti? Egy a kivez. jelzőnek és egy a végerősítőnek, ez oké. De miért kell a harmadik?

Egyébként így az eredő kb. 2,4kOhm, ez nem bántja az LM1036 kimeneteit.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
mert eredetileg csak két potival szerettem volna szabályozni az erősítő, aztán jött az ötlet,hogy akkor hangszínszabályzó. a lyukak kifúrva, poti beragasztva, elfér, jól néz ki, én tudom kezelni. sajnos így alakult...
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Azt hiszem értelek.
A 2db 5kOhm-ot és az 1db 100kOhm-ot párhuzamosan elbírja az LM1036.
(#) tatabike válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Szia Kovidiv,

jó lesz, ahogy leírtad, a terheléssel nem lesz gond, bár én meggondolnám a végfok előtti potit. Az Lm1036N-nek éppen az az egyik lényege, hogy a potikon nem a hangfrekis jel szaladgál, hanem referenciaáram (egyenáram), tehát nem lesz vele olyan gond, hogy a poti tekergetésekor sercegést hallasz a hangszórókból. Na most ezzel a plusz potival pont a leggyakrabban használt funkciót fogod még egy hibalehetőséggel terhelni. Én a helyedben azt a potit lefixálnám, vagy egyszerűen hagyd benn, de ne kösd be, és használd az LM potiját hangerőszabályozásra...

TaTa
(#) Kovidivi válasza tatabike hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
köszi.majd meglátjuk mi lesz, mert nem serceg a poti. sztem bent hagyom. majd ha új dobozt kap,kiveszem.
(#) tatabike válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Szia Kovidivi,

oké. drukkolok, remélem minden oké lesz... Amúgy a potik nem új korukban sercegnek, hanem később válnak ilyen zavaró zajforrássá, persze ez függ a gyártmányától is. Nekem van 30 éves hibátlan, meg 2 éves "zajgenerátor" is...

TaTa
(#) Kovidivi válasza tatabike hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
köszi!
(#) unicorn hozzászólása Aug 23, 2007 /
 
Szeretnék egy ilyen áramkört építeni (holnap megyek megvenni az alkatrészeket, talán hétvégén meg is csinálom).
Lenne egy kérdésem:
Az én erősítő IC-m 35V-os, ami ugyebár elég sok lenne az LM1036-osnak.
Ezt a két tanácsot kaptam:
- kapjam le a 35V-ról a 12V-ot egy 7812-es ICvel (félek, hogy nagyon melegedni fog a 7812-es és sok W-ot fűtök el feleslegesen)
- csináljak egy második trafót+egyenirányítót, ami mondjuk 18V-ot csinál, majd ezt egyenirányítsam 7812-essel.
A második megoldással az a problémám, hogy ha akarok venni egy második toroid trafót is csak erre a funkcióra, az nagyon sok. Viszont ha egy hagyományos, nem toroidot használok, attól nem nő meg a zaj?

Segítsetek, hogy ezt ti hogyan szoktátok csinálni.

(egyébként: ez az LM1036-os kapcsolás hány W-ot igényel?)

Tibi
(#) titi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Én a 2. megoldást javaslom, és szerintem nyugodtan használhatsz hagyományos trafót, szépen megszűröd a tápot.
Vagy használj DC-DC konvertert.
Max 45mA-t eszik,max 16V-ról mehet az adatlap szerint, tehát 1W max. (kerekítve)
(#) Kovidivi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 24, 2007 /
 
a 7812-es stab ic csak akkor fűt,ha nagy terhelés van rajta (pl. 1A, az lm1036 áramigénye mA-ben mérhető.pár száz mA maximum). egyébként elég jó a hatásfoka a 7812-nek, nyugodtan használhatod.nem fog pocsékolni wattokat....
(#) unicorn válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 24, 2007 /
 
Szerintem akkor az 1. változatot fogom megépíteni. Kevesebb az alkatrész is és talán kissebb a zaj...
(#) tatabike válasza unicorn hozzászólására (») Aug 24, 2007 /
 
Sziasztok,

vagy nem emlékszem jól, vagy igen, de én úgy tudom, hogy a 35VDC a maximum, amiről a 7812-es járhat. Szóval ez szerintem egy kicsit nagyon határeset, szerintetek nem? Elég ha kicsit megszalad a táp, és ugrik a 7812, meg minden ami utána van.... Én betennék egy pici tápot plusz, és azt stabilizálnám a 7812-vel. Az LM-nek nagyon kevés graft kell, ne azon a pár száz forinton meg fél óra munkán múljon már az a hangszínszabályzó... Esetleg ha tudnál szerezni egy halogénekhez való kicsi toroidot (ami csak egy 20W-os izzót hajtott), az is jó. Régebbi bontott lámpákban lehet ilyeneket találni, abból az időkből, amikor még nem volt 230 voltos halogén spot... Amúgy csak ajánlani tudom ezt a hangszínt, én is használom egyik ketyerémben, nagyon jól műxik...

TaTa
(#) tatabike válasza tatabike hozzászólására (») Aug 25, 2007 /
 
Sziasztok,

semmi reakció...?

TaTa
(#) titi válasza tatabike hozzászólására (») Aug 25, 2007 /
 
Hali!

Igen, jól tudod, max 35V.
Azért javasoltam neki a 2. megoldást.
Vagy a DC-DC konvertert.
(#) tatabike válasza titi hozzászólására (») Aug 25, 2007 /
 
Szia titi,

akkor jó, csak félek, hogy unicorn kolléga mégiscsak a 35VDC-ről akarja levenni a tápot az LM-nek, mert nem reagált az aggályaimra...

TaTa
(#) unicorn válasza tatabike hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Nagyon köszönöm az aggódást. Megnéztem az adatlapot és én is ugyanerre a következtetésre jutottam, ígyhát a kapcsolást úgy csináltam, hogy egy 12V-os trafó adja a szuflát a 7812-esnek (persze a Graetz-híd után).
Hétvégén halálán volt az internetem, ezért nem tudtam olvasni a topic-ot.

Viszont lenne egy kérdésem, világosítsatok fel, mert csak a homályban tapogatózok:
A problémám a nagy rakás tápfesszel, földdel kapcsolatos: mit hova kell kötni. Nálam jelenleg ez van:
- Van 12V-om a 7812-es után, aminek ugyebár van még egy földje is.
- Van +35V-om, -35V-om és ehhez tartozó földem. Ez elvileg más, hiszen másik trafó hozza létre.
- Van még egy erősítetlen jelem is, aminek ugyebár van két jel vezetéke és egy földje.
Na most akkor mit hova kell kötni?

Amit én kisilabizáltam:
- a +-35V és annak a földje megy az erősítő IC-re és máshova nem is.
- a 12V megy az LM1036N-es megfelelő lábára
- a 12V-hoz tartozó föld megy mindenhova, ahol földet jelzett az LM1036N-es kapcsolása.
- az erősítetlen jel megy a megfelelő lábakra az LM1036N-esen
- Mi a csudát kell csinálni az erősítetlen jel földjével??? Rá kell kötni a 12V-oshoz tartozó földre?
(#) Kovidivi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
hello!amit leírtál, és földnek nevezted, mindet egybe kell kötni.akár erősítetlen jel, akár trafó, akár stab ic.
A stab ic-nek kicsit nagyobb áram kell,mint 12volt,ezért ha a trafód ac12voltot ad le,akkor 17v dc elég lesz neki,hogy stabil legyen.
(szerk...bocs)
(#) unicorn válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Köszi.
Sajna nem így csináltam meg a nyáktervet, de végiggondolva: nem lesz nehéz ezeket a részeket összekötni. Tehát akkor összekötöm a toroid középkivezetését, a 12-os trafón lévő graetz "-" kimenetét és a bejövő RCA csatlakozók külsejét...

Igen, számoltam vele, hogy a graetz híd (és pufferkondenzátor) után lévő feszültség minden esetben (még a fűrészfog lenalján is) 14V fölött legyen. Számolgattam egy csomót és arra jutottam, hogy ha 12V-os a trafó, akkor az 17V DC-t ad és egy 1.000µF-os kondi elég lesz ahhoz, hogy max. 2 V-ot essen a fesz. Tehát az 15V, ami elég lesz a 7812-esnek.
(#) unicorn válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Egy dolgot elfelejtettem:
A "Loudness" kapcsolót nagyvonalúan "ON" ra terveztem (ha jól emlékszem sokan írták így ebben a topicban). Jó lesz így is?
(#) tatabike válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Szia Unicorn,

nekem is fixre van kötve a loudness, hibátlan kivitelezés esetén tökéletes...

TaTa
(#) titi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Hali!
Talán még annyit fűznék hozzá, hogy a földeket egy ponton kösd össze.
(#) unicorn válasza titi hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Háááát, az egy kicsit nehézkes lesz. Nagyon nem akar kijönni úgy a nyákterv. Nagyon fontos lenne?
(#) titi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Ja, egy nyákon van az előerősítő a végfokkal?
Akkor ha lehet, a tápoktól jövő földet egy helyre kösd a nyákon.
De ha adsz képet, bejelölöm, hogyan.
(#) unicorn hozzászólása Aug 27, 2007 /
 
Akinek esetleg lenne kedve megnézni a munkámat és leellenőrizni, hogy jól csináltam-e, annak nagyon szépen megköszönöm. Egy kis magyarázat:
- a kapcsolási rajz bal felső részén lévő két csatlakozás a 230V-os tápfesz.
- az iménti tápfesz alatt lévő három csatlakozó a toroidból jön.
- az SV1 jelenti az erősítetlen jel csatlakozóját
- az SV2 a négy potméter csatlakozója
- az SV3 a még befejezetlen rész: ide jön az erősítő IC (+-32V, GND, az LM1036N-es két kimenete)
- az SV4-es apotméterekhez használt két másik vezeték (a föld és amelyik a 17-es lábra csatlakozik).
- a +-35V pufferkondenzátorának néz kondit építettem be (bár ti nem 4-et, csak 2-t javasoltatok, de hát ez gondolom ártani nem fog).

Köszönöm a segítséget.
(#) titi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
Nem lenne egyszerübb külön nyákra tenni az egyes egységeket?
Ne vedd sértésnek, de ez szerintem egy kicsit kusza.
Persze attól lehet jó, csak félő, hogy esetleg földhurok alakul ki.
(#) Kovidivi válasza unicorn hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
hello!simán kijelölsz egy teljesen különálló pontot valahol (ha fadobozod van akár lehet egy csavar is) és vezetékekkel odaviszed az összes földet. így egyszerűen megoldható. bocsi, elfelejtettem milyen erősítő ic-t is fogsz használni? :pirul: köszi
(#) unicorn válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2007 /
 
De ettől függetlenűl maradhatnak az összekötések a NYÁK-on is, ugye?
Egy AMP2100-as IC-t fogok használni. Már elvileg megvan, csak szabin van a munkatársam, aki hozza.

Igazából ezt még csak első lépésnek szántam. Azt tervezem, hogy építek többet is, egyre bonyolultabbakat... Nekem egyáltalán nincs szükségem erősítőkre, mert van itthon 3 db, az egyik nincs is bekötve, pedig az egy áttaljó ONKYO (karácsonyi ajándék).
Szóval azt hiszem, hogy el fogom ajándékozni az erősítőket, amiket sikerül megcsinálni.
(#) tatabike válasza unicorn hozzászólására (») Aug 28, 2007 /
 
Szia unicorn,

látom, egy cipőben járunk... nekem is most készül az 5. erősítőm, de hangfalam csak 3 pár van...
Amúgy tényleg célravezetőbb lenne a részegységeket külön nyákra helyezni. Részben azért mert így több lehetőséged van jól elhelyezni a dobozában, pl. egy különálló végfokot a nyákjával könnyebben teszel jól szellőző (hűtés!) helyre a dobozban, mintha egybe lenne építve az előfokkal, meg a táppal. Persze, gyári cuccokban ezt csinálják általában, de ott agyba-főbe van tervezve az egész, hogy a végén minden a helyére kerüljön.Ezért is vannak olyan bonyolult nyákok, meg ezért is javíthatók olyan nehezen. Kész csoda, ha egy vonal útját elsőre végig tudod követni egy ilyen nyákon. A másik okra meg már ki is tértem, ez a javítás, ami szintén könnyebb, ha modulokra van bontva a nyák, esetleges hiba keresése és behatárolása, nem is szólva magáról a javításról, ezerszer könnyebb, ha külön nyákon vannak az egyes egységek...

TaTa
Következő: »»   7 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem