Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1599 / 3962
(#) kakukk666 válasza (») Feb 21, 2012 /
 
te BAROM azért TE se PANASZKODHATSZ,mert KÉRDÉSEKET tettem FEL nem KELL kioktatnod!!!SIETTEM MERT FONTOS LETT VOLNA,DE MÁR MEGFEJTETTEM!!MEGÉRTETTED AMÚGY HOGY MIT AKARTAM??AKKOR MEG HA IGEN,MENJ A F....MBA A GRÉCSY LÁSZLÓ HELYÉRE,NE ITT CSINÁLOD A FESZTIVÁLT!A KÉRDÉSEKRE MEG HA NEM TUDSZ VÁLASZOLNI AKKOR NINCS HELYED ITT,MENJ VALAMILYEN NYELVOKTATÓ OLDALRA!!!!!!!!!!!!!!
(#) boomerang hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Sziasztok!
12V akksiról szeretném a fényerejét vezérelni egy 20W-os izzónak, S2055N tranzisztoron keresztül. Minél kissebb a bázisáram, annál kevesebb a fényerő is, ez működik szépen, csak a tranzisztor is annál melegebb. Ha az égő alig világít, akkor a tranzisztor szinte forróvá válik.
Amit nem értek....szeretném ha valaki el tudná magyarázni ezt nekem. Köszi
(#) pucuka válasza boomerang hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
A 12 V -ról felvett teljesítmény állandó, egyik része az izzón, másik része a tranzisztoron "világít". Csak a tranzisztor nem a látható tartományban.
(#) boomerang válasza pucuka hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Tehát ez a jelenség elkerülhetetlen ? PWM-mel más lenne a helyzet ?
(#) pucuka válasza boomerang hozzászólására (») Feb 21, 2012 / 1
 
Analóg szabályzás esetén elkerülhetetlen. PWM szabályzás esetén a fényerő szabályozás folyamán az izzót hosszabb rövidebb ideig kapcsoljuk a tápfeszültségre, és mivel a kapcsolónak elvileg nulla az ellenállása, rajta veszteség nem keletkezik. Így ez sokkal gazdaságosabb megoldás. A szüneteket pedig az izzó hőtehetetlensége kiátlagolja.
(#) boomerang válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Akkor jobb ha N-FET-tel csinálom ? Ott ha jól tudom nem folyik áram a Gate-be, és szimplán a fesz. nagyságában szabályozok. Jól tudom ?
(#) pucuka válasza boomerang hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
A PWM szabályzást mindegy mivel csinálod, kapcsolni lehet tranzisztorral, és FET -tel is.
(#) Patesz24 hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Hello!A Ledhez való irányjelző relét tudnám úgy használni,hogy normál izzós és Led-es indexet kötnék rá?Köszi
(#) kendre256 válasza koncsik03 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Nem lehet.
Csak akkor lehetne helyettesíteni, ha a 100 Ohm is 5 W-os lenne. Csak akkor meg már nem kell az 1 Ohm, mert van 100 Ohm 5 W-os ellenállásod .
(#) zolika60 válasza Patesz24 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Attól függ milyen az a relé. Ki bírja-e az izzó áramát?
(#) Mybuster válasza Patesz24 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Szia mivel az a relé csak a Ledeknek jók így az égőnek nem megfelelő! Hallotam innen-onnan hogya rákötöd az izzót akkor csak szimplán világítana mert nincs elég ideje hogy az izzószál elaludjon a Ledeknél viszont ez nem probléma Vagy javítsatok ki ha nemjól mondom.
(#) blackdog válasza Mybuster hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Idézet:
„igen végülis mivel abba a foglalatba is Led van és, ahoz meg ilyen spéci Relé kell”

Elég furcsa vagy inkább rosszul fogalmazott kérdésre érdekes válasz...
Milyen foglalatban van LED, milyen spéci relé?
Lehet, hogy én vagyok tudatlan, de LED kapcsolásához miér kell spéci relé? Csak a terhelő áramot bírja (mármint a relé pogácsája). Szólj, ha tévedek.

Szerk.:
Látom azóta átírtad a hozzászólásod. Mi az az égő?
(#) Mybuster válasza blackdog hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Hát én olvasgattam és mindehol azt írják hogy külön erre a célra kell Relé vagy te magad átbarkácsolod a gyári Relét. totalcar
(#) Mybuster válasza Mybuster hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Bővebben: Link
Idézet:
„Beépítésével megszűnik a probléma, ha túl gyorsan, túl lassan villog vagy ha
folyamatosan világít az irányjelzőnk.”
(#) blackdog válasza Mybuster hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Biztos, hogy ez spec. relét jelent? Gondold végig.
Amúgy a kérdező kérdésére akkor az a válasz inkább kérdés: milyen relé? milyen izzó? milyen led? milyen feszültség?
(#) blackdog válasza Mybuster hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
De a kérdező nem írta, hogy milyen relé. És semmi konkrétumot.
[off]
drága jó Egü! Örülök, hogy földim weboldala is ide került.
(#) Mybuster válasza blackdog hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Hát végülis,nem is annyira speciális Relé.Mondjuk ha az illető jártas az elektronikában és pénzt akar megsporolni vele,saját maga is megépítheti CD4093-al Bővebben: Link

Itt van egy másik topicban pár Infó: forum
(#) Patesz24 hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Hello!az alábbi kapcsolást szeretném megépíteni és vegyesen szeretném használni mert a robogómon hátul hagyományo izzós index van elől pedig ledes lenne.
(#) BárányD hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Jóestét!
A következő problémám lenne: SE. Vivaz típusú mobiltelefonomból, kitört a micro USB csatlakozó. A kérdésem a következő lenne.
Hogyan lehetne megoldani, hogy a gyári töltvel, lehessen tölteni az akkut ? ( Tehát úgy, hogy nincsen a telefonban )
A töltő adatai: 5VDC 700mA Az akku adatai: 4.2V 1200 mA 4.5Wh
(#) BárányD válasza BárányD hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Azt kifelejtettem , hogy az aksi típusa : EP500
(#) kendre256 válasza BárányD hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Csinálsz hozzá egy rendes Li-ion akkutöltőt, például ilyen speciális ic-vel.
Nem megfelelő töltés esetén az akku kigyulladhat!
(Szerintem egyszerűbb volna kicserélni (kicseréltetni) a mikro USB csatlakozót.)
(#) BárányD válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Köszönöm válaszod. Ez z aksi Li-Polymer. Tudnál valami kapcsolást ajánlani hozzá ?
(#) Hodinka válasza Ninoo hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Idézet:
„Pedig elgondolkodtat néha, hogy miért adnak le ilyet a tv-ben?”

Hát szerintem erre a válasz egyszerű,a médiának is meg kell valamiből élni...
(#) kendre256 válasza BárányD hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Van itt egy topik a Li-Po töltőkről.
Konkrét kapcsolást nem tudok, keresni kell a gugliban, vagy alkatrészáruházakban LiPo töltő IC-t, az adatlapjában szokott lenni ajánlott kapcsolás. Van jópár IC, ahol a rendelésnél az IC pontos típusszámával kell megadni, hogy melyik akkuhoz való legyen. Az előző hozzászólásomban írt IC-nek is van különböző feszültségű, különböző áramú változata, csak ezekből a HEStore listájában csak a legkisebb feszültségű van.
Van olyan IC is MAX1811, ahol a lábakra kötött feszültséggel állítható be a kimenőfeszültség és a töltőáram.
(#) Fish hozzászólása Feb 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Tud nekem valaki segíteni, abban hogy egy ilyen hidat hogy lehet "méretezni" kiszámolni, hogy meghatározott UT tápfeszültségnél, ismert értékű hőelem, ptc, ntc stb esetén ismert U1 feszültség mellett mekkora legyen az R1, R2, R3 ? Nem véletkenül nem írtam konkrét értékeket, hiszen nem azt kérem tőletek hogy méretezzétek helyettem, hanem szeretném megérteni, hogy hogy kell pontosan kiszámolni az egészet. Köszi a segítségeket.

merohid.GIF
    
(#) kadarist válasza Fish hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Szia!
Rengeteg anyag van a neten a Wheatstone-hídról.
(#) Fish válasza kadarist hozzászólására (») Feb 22, 2012 /
 
Köszi a segítséget, tényleg segít
(#) szili83 hozzászólása Feb 22, 2012 /
 
Sziasztok!
A következő kérdésem lenne:
Dióda: Uz=3,3V, Pd=300mW
Tranzisztor: Ic=200mA, Ptot=350mW, Vbe=6V, Vcb0=60V, Vce=40V
A jobb oldali tranzisztornak akkor kellene nyitva lennie, ha mindkét 14.4V-ot megkapja a kapcsolás. Kérdésem az lenne, hogy mekkorára kellene az ellenállásokat méreteznem, hogy a legkritikusabb Vbe ne haladja meg a 6V-ot.

kapcs.JPG
    
(#) vladcepes hozzászólása Feb 22, 2012 /
 
Sziasztok. Segítségeteket szeretném kérni, írtam be itt a "Sziréna" Bővebben: Link fórumban (#1172355) számú hozzászólás,csak lehet nem látogatja most senki,hátha itt tud valaki választ adni rá. Csak azért sürgetném a kérdést mert szerelném fel a falra Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) MedicxXx hozzászólása Feb 22, 2012 /
 
Üdv!

Azt szeretném megtudni,hogy ha egy tekercsere 1.5 voltos ceruzaelemet kapcsolok (rövidre zárom) és mikor elveszem róla akkor a multiméter 10-12 volt feszültséget is mutat ez miért van? Hiba vagy valóban egy pillanatra annyi lenne a feszültség, de ugyanez a növekedés tapasztalható az áramerősség esetén is. A válaszokat előre is köszönöm!
Következő: »»   1599 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem