Fórum témák
» Több friss téma |
Megasztán az ötödik emeleten hogy férne el.
Hello! Tessék lehet választani...
Nekem annó szerencsém volt, mikor társasházban laktam, nem problémáztak. Elég hosszú volt a lapos háztető, pont elfért egy W3DZZ. Nyilván nem lehet összehasonlítani az előző képen lévőkkel, de lehetett vele rádiózni.
Most meg (megelőzve a 4 méter, építési engedély problémákat) van egy 17 méteres kitekerhető árbóc. Igaz, hogy azon most csak dipólok vannak, de még azokkal sem rádiózom
Köszönöm a tippet, már tervbe is van véve egy illesztő építése, ahhoz már szinte minden szükséges dolog megvan.
ntomi: Köszönöm a linkeket, ha módom lesz rá, kipróbálok közülük egyet-kettőt. További szép napot! Máté.
Elmondanám a véleményemet, de nehogy fikázásnak vedd. Az íránycsatolós megoldás a méretek miatt csak kb. 20 MHz felett használható eredményesen sajnos. Az általad rajzolt "híd" megoldás pedig veszteséges, és majdnem 3 dB csillapítást visz az adó, és az antenna közé, valamint az 1 nF -al csatolt mérőkör az SWR -t is rongálja. A jó megoldás alacsonyabb frekvenciára az Antennaman féle "áramváltós" megoldás, ennek hátránya, a megfelelő ferritgyűrű megszerzésének nehézsége.
Nem veszem fizikásnak! Ezeket én 27MHz környékén használom. Antennaman megoldása tényleg alacsonyabb frekire jo.
Igen! Nálunk is max egy pecabot fér el kitámasztva az ötödiken erkély antenna gyanánt.
Hello Máté! Ma kiszabtam egy lehetséges antenna illesztő tekercsének csévetest anyagát kb. 6cm átm. Polietilén cső. Két kis tartó bakot is fűrészeltem alá. Holnapi cél, hogy egy 20 állású Jaxley tárcsa alkalmazásával jó sok leágazása legyen. ezzel egy "T" illesztő összejöhet 2db. VT forgókondenzátor segítségével. Persze ha már ott tartok, képek is lesznek.
Szia Gábor! Nagyon jól hangzik, érdeklődve várom/várjuk a képeket!
Ma délelőtt neki is fogtam kisebb megszakításokkal a "T" illesztőnek. Nem forrasztgattam Jaxley tárcsát sem hanem csak a leágazásokra csíptettem krokodil csipesszel a rövidre záró vezetéket. A tetejéről nézve a tekercset 1,5mm-es Zománc huzalból a 11-ik menettől 1mm-essel tekertem . Az elején menetenként majd 3 és 4 menetenként csapoltam meg egyszerűen megcsavarva a drótot. össz. 27 menetet adott ki a kéznél lévő vezeték együttesen, de nem is volt szükség az egészre hangoláskor. Teljesen jól lehet illeszteni 1,8-tól 28Megán is 50; 100; és 500 Ohmos lezárásokkal próbálva. Egyébként ma jól szólnak az állomások 28Megán. ZS2DL, és 3B8CF -et hallottam CW.n.
Kérlek oszd meg az elvi rajzát, ki akarom próbálni FT250- hez, hosszú drót antennával.
Szia!
Az FT250--hez miért kell antenna illesztő?
A kisjelű kimenetre csinálok éppen egy végfokot. A kábelen névlegesen 50 Ohmot akarok 3 méter hosszan, és az ablakba kihúzott hosszú drót antennátlehangoni. Több konstrukció épül, az egyik IRF fetes, a másik E130L.
Szavaidból itélve a kérdéses rádió kiahangolható a gyári PI taggal. Ettől függetlenül érdekel, hogy milyen T szűrőről van szó?
Szia Szendi!
A jó öreg FT-250-ben Collins kimeneti szűrő van, de ha egy sima vezeték végét akarod leilleszteni akkor indokolt lehet ez a szerkezet, ami vagy egy sima"T" illesztő (C-L-C) vagy differenciál bemenetes "T" illesztő. Mindjárt skiccelek egy rajzot Paint-ban.
Hát egyszerűbb lett volna lerajzolni papirra és lefotózni, mint Paint-ban rajzolgatni. De talán a lényeg így is látszik.
A sima T illesztő tekercsét nem tudtam a rajzon függőlegesen elfordítani így került felülre...
Éreztem, hogy differenciál kondi kellene a legkorrektebb megoldáshoz. Az a tervem hogy kerek 40 m hosszú antenna tövébe teszek egy toroidot, és így sima T taggal tudok névlegesen 50 ohmot gyártani. Elég mostoha körülmények vannak itt antenna ügyben. Köszönöm a hozzászólásokat.
Nem feltétlen kell diff forgó, de akkor sokkal többet kell szüttyögni.
Most vettem észre, hogy a differenciálos bemeneten nem helyesen rajzoltam nagy kapkodás közepette a forgót, ugyanis a bemeneten mint RF feszültség osztó tekinthetjük. Ha nem jól fogalmaztam jelezzétek! Helyesbítve a rajzot itt pótolom. Ha már ferrit gyűrűs megoldást választasz akkor ha Auto trafós megoldást valósítasz meg akkor nem kell még az illesztő sem a 40m huzal végére. Én legalább is úgy variáltam, hogy nem kellett illesztő még tranzisztoros 50 Ohm kimenetű rádióhoz sem. 5Wattal Horvátországból is haza "kiabáltam" 80m-en. Csak itt is sarkalatos pont a megfelelő ferrit anyag alkalmazása.
Este meglátom. Van két nagy forgókondim,kipróbálom a T tagosat, egyszerűbbnek tűnik.
Ha már autotrafó akkor ez se lehet túl rossz megoldás
1:900-1:1-900:1 kozti impedanci ileszto Nem kell bele 2 kondi se csak 1
Ez mellé csak egy állítható induktivitás kellene. Ezzel könnyebben el tudok kísérletezni, jelentkezem.
Milyen állítható "undktivitásra" gondolsz ?
A "rollerosra" gondolsz ? Az nem jó mert csak 1 csúszka érintkező mozog le s fel rajta. Itt egyszerre 3-nak kell változnia ,antenna, rádió, kondenzátor .. Valóban a T tagos illesztőnél a "rolleres" kényelmes megoldás lehet. Semmi más csak sok megcsapolás kell. Lásd a sok sok banánhüvelyt ... aztán oda oda dugod azt amit akarsz abba ahova akarod, Ami közös az a föld sín. Ui.: minőségi banánhüvelyt/dúgót kell beszerezni ... sajna az enyémek kissé bénák már a sok kibe dugdosás meg viselte őket. Avagy képes a dugó bele semenni a hüvelybe ... no comment . Ja meg arról nem beszélve mikor felszerelés közben nyagdultak meg, mert kissé jobban lettek meghúzva :-S . Annó régen (50-30 éve)voltak rendes masszív rézből esztergált , rendes anyagvastagsággal rendelkező hüvelyek , no azok kissé hiányoznak most nekem ...
Igen azok a régi "békebeli" anyagból készült alkatrészek...Ha azt nézzük mibe kerül ennyi banánhüvely talán érdemesebb kb. 2-3 ezer forintért egy rolleres tekercset venni a börzén, de mivel nem random frekvenciákon hanem az amatőr sávokban forgalmazunk és nem extrém antennákkal mint anno a 10m-es bot antennára kellett lehangolni minden frekit. Tehát a szokványos sávokra egyszerűen akár egy kísérleti összeállítással egy krokodil csipeszes vezeték darabbal csiptetgetve a leágazásokon meg határozható a leágazások helye. És nem veszélyeztetjük a rádió végfokját sem a találgatós dugdosásokkal.
Emberek, délutánra ér ide a napkitörés és pár napig tart az űridőjárás előrejelzés szerint.
Hajrá!
Most este nem vettem különösebben észre semmit. RH-n 20m-en figyeltem be mindenki szól szépen. SSTV módban is jól virnyognak az állomások. Nem kerestem elő a kis interfészemet csak a fejhallgatót bedugtam a PC mikrofon bemenetére és a kis rádió jól kivezérelte azt az SSTV programhoz.
Elkészültem a W3DZZ antennával. Elég macerás a 60pF kondikat beszerezni ezért a NYÁK-on alakítottam ki a kondikat. Építettem hozzá egy GDO-t is, ami varikap hangolású. Előzetes mérések szerint remekül működik, a hosszú hétvégén kerül a végleges helyére.
Képek csatolva.
Nagyon szépen megcsináltad!
Viszont én inkább kondenzátort kerestem volna hozzá, méghozzá negatív hőfoktényezőjűt. Az iduktivitás csak pozitív tud lenni, ezt lehetne kompenzálni a negatív hőfoktényezőjű kondenzátorral. Amikor nekem volt W3DZZ, akkor elég rendesen el tudott menni a zárókör rezonanciája a hőmérséklet hatására. Szerintem mérd meg valahogy különböző hőfokokon rezonanciáját, aztán majd meglátod. A fóliás lemezből készült kondenzátor nem tudom, hogy milyen hőfoktényezőjű lehet. A fegyverzetek növekvő hőmérsékletre kicsit növekednek (valószínűleg a közöttük lévő távolság is), de a dielektrikum hőfokfüggéséről fogalmam sincs. Viszont a zárókör nyáron lehet akár 30-50°C is, télen meg jócsán lehet -5...-15°C is. Szerintem csinálj valahogy ilyen mérést, mert bosszantó lenne, ha már a felszerelés után derülne ki, ha nagyon elhangolódik. Melegíteni viszonylag egyszerű a rezgőkört, akkor könnyebb mérni.Nyilván figyelni kell akkor is, hogy egyenletes meleg legyen mindenhol. Hűteni macerásabb, mert lehet ugyan fagyasztóba hűteni, de mikor kiveszed, folyamatosan egyre melegebb lesz, a páralecsapódásról nem is beszélve.
Üdv!
Épp most sikerült feléleszteni életem első PLL szintézerét. Ez a 92-es RT-ben megjelent HA7ZA-féle VHF FM adóvevő PLL-je átalakítva úgy, hogy MB501-es előosztót használjon az eredeti kevergetős módszer helyett. Ehhez MC145158-as IC-re cseréltem az eredeti IC-t, amit PIC-ről vezérlek. Minden építő kritikát szívesen veszek. Ballage |
Bejelentkezés
Hirdetés |