Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Kösz így megnyugtattál hogy mégsem az a kettő
Sziasztok!
Az ős belerakta bogarat a fülembe... előerősítő nem kellene? Szedegettem rajzokat, mi a véleményetek róla, melyik lenne a legjobb a T-Rex-hez? Köszi a válaszokat.
Sziasztok!
Ez a cso hasonlit a pl500-ra?Valamirol fellehet ismernni? Sajnos levan kopva az iras rolla.Tv-ben volt. Ami hasonlosagot kaptam az a csonek a felso feleben a ket lemezke ami van a kepen.Bocsi ha hulye kerdest tettem fel! Udv.csabacsaba
Szia!
PL500, vagy PL504, amik igazából csereszabatosak egymással, úgyhogy ebben az esetben mindegy. Ha lenne még egy, és egy PCF80, tudnál vele 15-20W-os erősítőt csinálni, megfelelő kimenővel és táppal.
Ezt a kapcsolast akarom megcsinalni.
PCF80csovet mibe kapok?Radioba van?
Hát első sikerélménynek ez is jó..
PCF80-at TV-ben találsz. (Vagy 802-t, de szerintem nincs nagy különbség a kettő közt.)
Push-Pulban 50et is.
...legalább két párból, vagy inkább háromból. Ugye?
2 minimum kell.
Csak akkor ha 4 vagy 6 cső van. Lehet 300W-ot is, 12 csővel OTL kapcsolásban.. Én csak azt írtam hogy azzal a 3 csővel lehet 20W körüli PP-t építeni. Ne akarjunk már 2x 14W anóddisszipációval 50W-os erősítőt építeni..
Az előerősítő kérdése az attól függ mit szeretnél a bemenetre ráakasztani ?
Ez csak vicc!
35-40W-ig simán el lehet menni, bár, itt már ne beszéljünk HiFi-ről (ahogy az APX 100W-ja sem az). Plachtovics ezért húzta meg 20W-nál a határt, hogy ne legyen vele még semmilyen technikai korlát.
6 db PL500 250mA-jével 1,5A-t tudsz a kimenetre küldeni csúcsban. Effektívben ez kevesebb, mint 1,1A. Ez 4 Ohm -on 4,5W körül adódik, 12 db PL 500 ennyit tud OTL-ben, ez messze van a 200W-tól. A felvétele inkább...............
Üdv!
Az itt is közreadott Müszi-féle GU 50 SE erősítőről kérek véleményt, ki mit tart róla! Köszönöm!!!
Akkoriban Müszi barátunk még igencsak ifjú titán volt, rengeteg tervvel, csekély műszaki ismerettel (vagyis Ő is akkor kezdte "kóstolgatni" a csöves technikát). Ebből kifolyólag a legegyszerűbb az volt számára, hogy a mérsékelt sikereket elérő kapcsolást - amit egyébként egy TV hangfrekvenciás fokozatának rajza alapján realizált (igaza volt, a PCL86-ost itt alkalmazták) - "átültette" a GU50esre. A kapcsolás működőképes, itt található a részletes leírása. Azt azonban tudomásul kell venni, hogy Müszi barátunk (akkori) lehetőségeit van, aki könnyszerrel túl tudja lépni. Ez egyben azt is jelenti, hogy magasabb igényeket támaszthatunk kapcsolásunkkal szemben. Bozó Balázs ugyanitt már kicsit más megvilágításban (nagyobb tudásháttérrel, és lehetőségekkel, mintegy "felnőttesebben") ír a megvalósítás magasabb szintjéről. Azonkívül Balázs írt oda még más cikket is, ahol a GU komoly vetélytárssal "mérkőzik". Ezt is érdemes elolvasni. Gubán kolléga az Ágoston könyvben szereplő GU kapcsolást építette után.
Szia!
Laptopot, CD-lejátszó kb. ennyi vagy van még egy lemezjátszóm is.
Kíváncsiskodom, hogy a laptoppod mekkroa jelet ad ki magából?
Sziasztok! Lehet nagyon kezdő kérdés, de hogyan tudom meghatározni az anód áramot egy gu50 pp-nél. Persze összesen. Egy öreg mesterrel szeretném tekertetni a hálótrafót, de ha rákérdez az áramra, nem tudok mit mondani.
Annyit kérdeznék még az osztólánccal kapcsolatban, hogy ide elég a 0,25W-os?
Ki kell számolni, de én ilyen helyre nem tennék 1W-osnál kisebbet. Nálam a 900V miatt 2W-os van. A kicsi ellenállások üzemi fezsültsége maximum 200-250V. Lehet, hogy ideélis körülmények között elvisz 600V-at is, de nem kísérletezek. A 0,25W-os meg biztosan kevés.
A PP kapcsolástechnikánál elég valószínű az a beállítás, ahol ez a kivezérlés függvényében változik. Sztereó, vagy egy csatornát akarsz ellátni? Sztereónál - félvezetős egyenirányítás esetén - én 0,6-1A-ra készíttetném a trafómat. Ez már igen bőven méretezett lesz.
Sztereo lenne, lesz. Köszönöm a válaszod! Én a jelenlegi tudásommal az életben nem számolnám ki!
Mondjuk azzal a 40W-tal inkább félvezetőt hallgatok mint egy PL500PP-t. (Gitárerősítőnek talán elmegy, bár nekem arra meg lesz jókis 100W-os a PL509-esekkel.. ezek már ugye tudják azt?)
A hülye fejemet hogy megint nem számoltam utána, az OTL-el is igazad van. Köszi Imikém, a javítást.
Sziasztok!
AzR19 és az R20 potméterek szerintetek lineáris vagy logaritmikus? Köszönöm a segítséget.
Mivel a végcsövek rácselőfeszültségét állítod be vele, ezért lineáris trimmer potméterek.
Én lineárisakat szoktam oda rakni és 50K körülieket (amúgy szerintem mindegy, de ha most veszel akkor lineárisat vegyél és esetleg ha nagyon pontos akarsz lenni, akkor többfordulatosat). Ha log van kéznél, az is megteszi, csak nagyon óvatosan tekerd, mert logaritmikusan növeled a cső nyugalmi áramát.
A rajzon 10K van, ha 50K rakok oda akkor nagyobb tartományban tudom szabályozni a rácselőfeszültségét?
Köszi!
Amit látsz, az egy osztó. A 10K-10K ugye féltápfeszre oszt. Ennek lényege, hogyh a letekered a potit a GND irányába, a csövet akkor sem tudod túlnyitni, mert a 10K miatt ott nincs -40V nál "nagyobb" feszültség. Ez ilyen biztonsági megoldás, nagyon is jó. Nem muszály 50K-ra tenned (ekkor az osztó is megváltozik ugye). Nyugodtan készítsd a rajz szerint. Az 50K körüli értéknek az a lényege, hogy nem terheli a -80V-ot (ezt még anno Gábortól lestem el, de Imi nem szokott ekkora trimmereket berakni pl.). Úgy érdemes esetleg a fix tagot megválasztani, hogy disszipációs határt keresel. Amikor ez megvan, úgy választod meg a fix ellenállást, hogy a cső rácsán mindig legalább akkora negatív előfeszültség legyen, hogy ne tudd túlnyitni a csövet a határ fölé. De ezeket azért nem sűrűn kell tekergetni. Első blikkre beállítod, majd mondjuk járatod egy órát, majd megint megnézed, majd egy napot stb. Én erre a célra terveztem egy műszert az erősítő elejére, amivel lehet váltani a két végcső katódárama között (1ohmon eső feszt figyel a -esetemben 300uA-es - deprez, ez a kalibráló trimmeren és váltókapcsolón kívűl semmilyen más alkatrészt nem igényel).
De ha mondjuk elő méltóztatna venni a cső adatlapját, és vetne egy pillantást a rácselőfeszültség /anódáram jelleg görbére anódfeszültséggel paraméterezve, világos lenne a dolog, hogy milyen határok között kellene tudni állítani a rács előfeszültséget ahhoz, hogy kényelmes legyen, és ne lehessen túlterhelni a csövet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |