Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   87 / 189
(#) durkonorbi válasza durkonorbi hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Még egy kérdés, csak már nem tudtam módosítani az előző hozzászólást: a STOP úgy működik, hogy amikor megnyomom, akkor újra kezdi a "PAUSE" fázist, ugye?
Illetve ide lehet tenni ugye olyan kapcsolót, ami ha megnyomom akkor lenyomva is marad, nem csak egyszerű pillanatkapcsoló (úgy értem nem károsítja az áramkört, ha a STOP-GND zárva van pl. akár 1-2 percig, vagy több ideig) ?
(#) proli007 válasza durkonorbi hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Hello!
- A Stop tulajdonképpen az adagolás tiltására való. Vagy is akár állandóan bekapcsolva (nyomva) lehet. Károsodást ez nem okoz. (Csak azért építettem bele, mert gondoltam, hátha ilyen a funkcióra is szükséged lesz.)
- A Stop kikapcsolása után a ciklus az adagolással kezdődik, nem a szünettel. Kis szépség hiba, hogy az első adagolás, majd kétszer annyi ideig fog tartani, mint a további ciklusokban. Ennek oka az, hogy Stop után a kondenzátornak nulláról a tápfesz 2/3-ad részéig kell töltődnie. Míg a további ciklusok alatt, csak a táp 1/3-ad részétől a 2/3-ad részéig. (A tápfesz bekapcsolásakor is ugyan ez a helyzet áll. fenn.)
- De nem a Stop-GND-t kell zárni, hanem a Stop-12V-ot. Ha a GND-hez szeretnéd zárni a Stop gombot nem a táphoz, akkor el kell hagyni a Q1-R5-R6 alkatrészeket, és az IC RST (4-es láb) bemenetét kell a GND-re zárni.
üdv! proli007
(#) durkonorbi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Köszönöm a részletes választ!

Jó lesz ez így a 12v-ra zárással is, csak én gondoltam, hogy a GND-re megy, ha nem, akkor nem... A STOP utáni 2szeres adagolás nem gond, még életszerű is (ha valamiért meg kell állítani, és áll X ideig, akkor úgyis már "hátrányban lesz"... ).

Köszi!
(#) Vajas Gergő válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Ez nagyon szuper, pont egy ilyenre gondoltam Köszönöm szépen
(#) oreg1965 hozzászólása Márc 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Tud nekem valaki feltenni egy 74221-es kapcsolást? Monostabil időzítő kellene, kb. fél másodperces hosszúságú magas kimenettel. A bemenetét egy magasra húzott impulzusnak kellene indítani, ami egy 4013-as bistabil flip-flop kimenete lenne. Ha a 4013-as Q-ja magas szintre kerül, akkor kellene indulnia az időzítőnek, ha pedig a Q negált, akkor a másiknak.

NE555-ös időzítőkapcsolásokkal tele az NET, de 74221-esre nem találtam mintákat.

Kösz előre is. Öreg
(#) Orbán József válasza oreg1965 hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Üdv!
Közbevetőleg megjegyzem a 74221 a nevéből ítélve TTL IC, ami szigorúan 5V-os tápról tud teljesíteni, szemben az 555 és a C-MOS IC-k max. 15V-jával.
Valószínűleg azért nem nagyon van 221-el példa, mert a prehisztorikus kapcsolások közé tartozik. Az adatlapjából viszont bizonyára kisilabizálható a ténykedése.

DSC_0049.JPG
    
(#) Orbán József válasza oreg1965 hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Még valami. A C-MOS és sima TTL áramkörök összekapcsolása problematikus lehet. Én inkább a 4538-as időzítőt ajánlanám, ha nem kedveled az 555-öt.
Előnyük (C-MOS) a 3V-tól 15Vig terjedő feszültség tartomány, mint említettem a sima 74XXX sorozat csak és kizárólag 5V feszültségről tudja kifejteni áldásos tevékenységét. Valamint, nem tudom a 221 milyen hosszú időzítéseket tud max. ott ugyanis a külső ellenállások értéke 1-2kOhm szokott lenni, ha jól emlékszem és nem biztos, hogy elko-val is jól időzít. Próbáld ki és megtudjuk. Sok sikert!
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Szia! Bocs, kicsit off: jó könyved van, nincs benne véletlenül az SN96527N (TEXAS) 16lábú IC? Szerintem comparátor lehet. Már megkérdeztem máshol, de nincs válasz.
Szia:Kálmán
(#) vilmosd válasza oreg1965 hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Esetleg az adtlap segithet.
(#) oreg1965 válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Szia!

Kösz! Az 5V-os tápfesz nem nyert! 12V-ról kell mennie, így marad az 555-ös. Minél kevesebb alkatrész kell, hely és költségkímélés miatt. Akkor marad az 555-ös.

Kösz!

Öreg
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Szia! Megnéztem, sajnos a feléig se tart benne a típusszám, mint amit írtál. Valami 49700 körül vége van a leírásoknak.
(#) vilmosd válasza oreg1965 hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Akkor inkabb CD4528, 4538.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Szia! Köszönöm! Valaki egyszer tán rálel, várok.(és 10 naponként felteszem, mert nem igen olvasnak vissza)
(#) durkonorbi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Még egyszer köszi, el is készült, és kitűnően működik - nagyon szépen teszi a dolgát (stop-ot nem próbáltam csak ki, de az annyira nem is létszükség)!!!
(#) blackdog hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Alkottam egy időzítést. Működés:
SW1 alapból tápon van a kimenet ilyenkor alacsony szinten.
Ha SW1 földre kerül akkor kis idő múlva a kimenet magas szintre kerül és ott is marad amig SW1 ismét tápra nem kerül. Ez akrár 3-4 óra is lehet.
Amit mellékeltem jó erre a célra? Nem gond, hogy a 2,6 láb nem csak impulzust kap hanem órákon át földön van?

idozito.JPG
    
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Még egy gond akadt:
Nekem 0-5 perc közötti időzítés kellene, de ezzel a kapcsolással hatalmas ellenállások és kondi kell
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Hello!
- Az teljesen mindegy, hogy egy bement egy pillanatra vagy évekre van a tápon vagy GND-n.
- Korrekten időzíteni kb. 1-2 perc időre lehet. Ha a kondi szivárgási árama összemérhető a töltőárammal, akkor rosszabbik esetben soha nem töltődik fel, jobb esetben csak az idő lesz teljesen más mint gondolnánk. Trükközni legfeljebb így lehet. VAgy is nem extrém kis árammal töltesz, hanem a töltőáramot kapcsolgatod ki-be. Ha pld. 10% a jel kitöltési tényezője, akkor az olyan, mint ha az egytizede árammal töltenél. (De a kondi önkisülési árama és a szivárgási áramnak itt is jelentősége lehet.)
- A kapcsolásodban két hiba is van. Első, hogy az 1kohm párhuzamosan van a 10k potival, így annak értéke csak 0..1k között változtatható. (Nem is lineárisan) Másik, hogy ha a potit "rövidzárba tekered", akkor azt a tranyó igen meg fogja köszönni.
üdv! proli007
(#) quby válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Hello!
Na most jutottam oda, hogy próbapanelen összeraktam a kapcsolást, de valami nem jó (biztos én bénázok). Amikor tápot adok neki nem történik semmi, és a tápon mért feszültség leesik közel 0-ra. Hol keressem a hibát?
(#) proli007 válasza quby hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Hello!
Vagy a táp áramkorlátja le van tekerve, vagy zárlat van. Hozzávetőlegesen 20mA áramfelvételt kellene mérned (relé nélkül).
üdv! proli007
(#) quby válasza proli007 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Most lehet balgát kérdezek, de az 555 2-3-as lábánál lévő csatlakozásánál a jelzés mit takar (körben végződő)??
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Igen a hibákra közben rájöttem.
Mellékeltem a módosítást.
Maga az időzítés annyira nem érzékeny a léyeg, hogy legyen kb. 0-5 perc között. Nem kell, hogy perc vagy másodperc pontos legyen. Az a lényeg, hogy ha az SW1 földre kerül akkor késleltetve legyen magas szinten a kimenet. Ez egyébként egy 4001 NOR kapu egyik bemenetére kötöm.
Így sem lenne használható?

idozito.JPG
    
(#) proli007 válasza quby hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Hello!
Logikai áramköröknél a kis kőr a "negátolást" takarja. Vagy is a "be" vagy "ki"-menet nem akkor aktív mikor magas szintű, hanem akkor mikor alacsony.
Tehát a 2-es bemenet akkor indítja az RS tárolót, mikor a jelszintje alacsonyra vált. (lefutó él) A belső RS tárolónak, pedig nem a "Q", hanem a Q-negált kimenete van kivezetve. Ezt szokás felülvonással jelölni (A Q felett egy vonal), vagy írásban ahol csak szabvány karakterek állnak rendelkezésre "-Q" vagy '/Q" jelöléssel.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Hello!
Működni működhet, de lelked rajta. Ebben a felállásban javít a helyzeten, hogy az IC bemenő árama nem terheli, hanem tölti a kondit. (Vagy is ettől az idő, inkább rövidebb lesz, mint hosszabb) Én minden esetre számlálót használnék..
Egy potméteres beállításnál, az átfogást legfeljebb 1:20-ra lehet választani, de egyszerű lelkületű potinál, ez inkább 1:10, nem ahogy nálad 1:100.. De a 0..5perc átfogása már végtelen nagy. Én mindig óvakodom a szélsőségektől, és a maximalizált paraméterektől.
üdv! proli007
(#) quby válasza proli007 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Van még mit tanulni! Közben sikerült megtaláljam a hibát. Működik nagyszerűen. Az idők kicsit rövidebbek, de még igy jobb is. A tiltás viszont nem működik, semmit nemcsinál. Még holnap átnézem újra friss fejjel. Aztán csinálok hozzá nyákot.
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Akkor megcsinálom 4060 IC-vel. Végül is fizikai méretében nem lesz sokkal nagyobb.
(#) oreg1965 válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Miért?
Az miért jobb, mint az 555-ös?

Van esetleg hozzá valami kapcsolásod? a neten csak adatlapot találtam az IC-hez, de még annyit sem írnak, hogy az RC tagból hogy lehet kikalkulálni az időzítést...
Egy kapcsolási rajzot találtam, de adatok nélkül...

Kösz!

Öreg
(#) Orbán József válasza blackdog hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Azt tudnod kell, hogy azzal az áramkörrel csinálsz egy 4-5 órás négyszögjelet, vagyis tápfesz meglétekor az folyamatosan csinálja a kimenetein a változást.
Én praktikusnak tartom - sokat használtam - az 555 - 4017 párost. Az 555-öt azért pár perces időzítésre megbízhatóan meg lehet méretezni. A 4017 pedig 10x-i az időzítést. (10x lép a bemeneti órajelre)
A 4017 megfelelő kimeneteit diódákkal kicsatoltam a felhasználásra egy tranyóra pl.. Ha egyszeri időzítés kell, akkor a Q9 kimenetet össze kell kötni a CE bemenettel és ott "lefagy" az időzítés a Reset-ig. Így elérhető, hogy pl. 10 percenként/múlva van egy perces aktív időzítésem.
(#) akos306 hozzászólása Márc 12, 2012 /
 
Sziasztok !
Lelkes amatőrként kérdeznék :
Szeretnék egy időzítőt építeni,próbálkoztam is többféle kapcsolással,de valami hiba van mindig. Olyan kellene,ami a tápfeszültség rákapcsolása után 1-10 másodperc múlva kapcsol pl egy másik IC-re tápfeszt. A hiba az hogy akármilyet építettem 555-tel,ha ráadom a tápfeszt,egy pillanatig azonnal a kimenetre küld egy rövid impulzust a késleltetési idő előtt. nekem olyan kellene,hogy semmi változás ne legyen a kimeneten a késleltetési idő végéig. Az hogy negatív vagy pozitív lesz akkor a kimeneten az tökmindegy csak megbízható legyen. Gondolom valami nagyon apró dolog kellene,de sajna nem áll rendelkezésre a tudás
Köszönöm mindenkinek.
(#) blackdog válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Idézet:
„Azt tudnod kell, hogy azzal az áramkörrel csinálsz egy 4-5 órás négyszögjelet, vagyis tápfesz meglétekor az folyamatosan csinálja a kimenetein a változást.”

Igen. Elhamarkodottan írtam ezt a megoldást.
Az 555+4017 -el nem lenne semmi gondom és már rég megcsináltam volna, de már nincs annyi helyem, hogy két tokot tegyek a nyákra. Csak akkor, ha átrajzolom az egészet. Ez nagyon macerás lenne.
Jó lenne megoldanom max. DIL16 tokkal. Úgy látom 555 nem akar jó lenni erre a célra. Pedig "csak" 0-5 perc késleltetés kellene és nem is kritikus a pontosság. Csak a megbízhatóság.
(#) Orbán József válasza akos306 hozzászólására (») Márc 12, 2012 / 1
 
Itt van egy alul. Ha olyan módon használod, hogy nem 15 másodpercenként kapcsolod be, hanem nagyobb időközönként, kielégítő lehet. Kisteljesítményű TO-92 tokozású tirisztor kell hozzá, a többit kísérletileg kell beállítani. A led a tirisztor alatt egyúttal jelzi, ha kiment a pnp tranyón a fesz.
A 100µF kondi és a pozitív tápfeszre kötött 1-47kOhm ellenállás bejátszásával tudsz időzíteni.

DSC_0051.JPG
    
Következő: »»   87 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem