Fórum témák
» Több friss téma |
Igen tudom, hogy nem ohmosak, mert a multiméter szakadást jelzett Csak azért írtam, hogy működik, mert kínomban kipróbáltam mindent. A fénycső fojtó és az energia tak. is jó volt, de búgással. Tehát azt mondod, hiába működik, inkább ne, mert leéghet a venti? Én azt gondoltam, hogy a kapocsfeszültség csökkenése miatt volt a búgás és nem a reaktív elemek miatt.
A társfórumban (http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_99_8_ASC.html) javasolták ezt a diak-triak megoldást: Ld. link.
Voltak viszont, akik szerint ez szintén nem jó. Nemtom. Gondoltam megépítem, aztán meglátjuk hogy szalad.)) A frekiváltó bonyolult? Hogy működik?
Az assznkron motor fordulatszámát három tényező határozza meg. A pólusszám, a frekvencia, és a szlip. A szlip miatt hívják asszinkron motornak. E három tényező valamelyikének változtatásával lehet a fordulatszámot befolyásolni.
A pólusszám beláthatóan csak egész szám lehet (a pólus párok száma)Így csak kötött fordulatszámok valósíthatók meg. Mivel a szinkron fordulatszám 3000 50 Hz -nél, (itt a nyomaték nulla) és a szlip kb. 4 - 5 % körül van, a névleges fordulatszám 2400 - 2880 között alakul. Szlip szabályozásnál ezt a 4 - 5 % -ot lehet megnövelni néhány százalékkal a kapocsfeszültség változtatásával. Ez a diak-triak megoldás. Ez veszélyes, ha a szlip túl nagy, a motor átesik a billenő nyomatékon, és már nem tud elindulni. Ilyenkor megáll, és leég. Széles fordulatszám tartományban csak frekvencia váltóval lehet szabályozni a fordulatszámot, de itt is ügyelni kell a frekvenciával arányos kapocs feszültségre, hogy a nyomaték állandó maradjon. Kis teljesítményre, nem bonyolult, de nagy teljesítményre meglehetősen bonyolult is lehet. 5 - 15 W -ra lehet pl. építeni egy kimenőtrafós hangfrekvenciás végfokot, ami a motornak szolgáltatja a megfelelő tápfeszt, és a frekvenciát elő lehet állítani egy 555 áramkörrel. Az erősítő torzítása nem annyira lényeges.
Köszi a magyarázatot! Azt nem mondom, hogy mindent értettem belőle, de ez nem a te hibád
Bonyolult összerakni egy kis teljesítményt szabályzó frekiváltót? Tudsz esetleg forrást hozzá? Találtam a neten egy szabályzót itt. Nem tudom mi van benne, de nem foglal sok helyet, az biztos. Drágállom. A ventim volt vagy 1300 Ft.
SEGÍTSÉG !!!
Találtam ezen az oldalon egy teljesítményszabályzót amely ellenpárhuzamos tirisztorokkal dolgozik és elvileg nagyobb áram átadására képes. Vagyis, az ábra a következő: Heggesztő trafó primer tekercsének szabályozására szeretném megépíteni, de sajnos halvány gőzöm sincs ahoz a "diak"-hoz, azt sem tudom hogy kell kérjem a boltba (nem találtam meg a neten ezzel az elnevezessel - ST3). Kérlek segítsetek ki ezzel az ST3 -al kapcsolatba, milyen értéküt kell kérjek az elárusítótól.
Köszi a gyors vállaszt,
Tehát a 30V körüli értéket kellene betartsam?
Az általános forgalomban lévő diakok mind 30V (esetleg 40V) körüli billenési feszültségűek, tehát ilyen szempontból biztosan jó típust fogsz kapni.
Az ellenparalell tirisztorral meg ne foglalkozz, az akkor volt divatban, amikor még nem voltak megfelelő nagy teljesítményű triakok. Ma már vannak, és könnyebb az élet.
Csak 20-25A-es triakokat nehezebb jóárasan beszerezni hegesztőhöz, ráadásul a tirisztor könnyebben kommutál induktív terheléssel, mint a triak.
Ne felejts el a tirisztorpárral párhuzamosan kapcsolni egy 100nF 630V-os fóliakondenzátort a kommutáció (kikapcsolás) megkönnyítése miatt.
"könnyebben kommutál induktív terheléssel" , vagyis ennek kikuszobolesere valo a 100nF kondi ?
... de fontolora veszem a Pucuka javaslatat is.
A triakkal meg pláne párhuzamosan kell kötni egy snubber-tagot, mert az még érzékenyebb.
Van egy porszivobol kivett szabajzom, ha esetleg kicserelem a triakot egy "kemenyebbre", szerintetek megtenne a feladatot ?, izzoval nagyon jol mukszi, kis modositassal szinte nullarol indul az ego.
A C2, R4 es R5 az a "snubber-tag" ?
Üdv mindenkinek.
Én egy hőtárolós kályha ventilátorát szeretném szabályozni fokozat mentesen. Gyárilag egy nagy ellenállás van rajta így van két fokozat. Nullától max-ig kéne szabályozni. Előre is kösz
Megis milyen tipusu a motor? Kefes, segedfazisos aszinkron, arnyekolt polusu? Estleg valami fotot csinalhatnal. A kefeseket TRIACos fazishasitos szabalyzoval lehet szabalyozni, a tobbinel ez nem jarhato ut. De ha visszaolvasol, biztos talasz otleteket.
Na akkor frekivalto a jo megoldas. Mas esetekben indian fustjelzeseket szeret adni.
Frekvenciaváltóval "egyszerűen" megoldható. De attól tartok többe kerülne a leves, mint a hús. De nem is tudom miért kellene 0 rpm -től szabályozni, Nem vontatómotor ez. A két fokozat bőven elég kell legyen, egy intenzív, és egy csendes.
Sima mezei motor se kefe se kondi csak 2 szál vezeték.
Levegő mennyiséget akarom beállítani nem a kályhában használom. De kísérletezéssel milyen ellenállás lenne jó sosem érek a végére.
Ezért gondoltam egy elektronikára, hogy potival tudjam szabályozni.
Ahogy előttem is írták, árnyékolt pólusú egyfázisú asszinkron motor. Egyszerű, nagyszerű. Ha nem akarod szabályozgatni örök életű (amíg meg nem szorul). Pont ilyen helyre való. Szabályozni viszont elég nehéz, pláne nulla fordulattól. Ha más célra szeretnéd használni, akkor építs hozzá frekvencia váltót, de az nem lesz egyszerű, mert a fordulatszámmal (frekvenciával) a kapocsfeszültséget is változtatni kell, hogy a felvett áram azonos maradjon. Aztán még probléma a saját hűtése is.
Válassz erre a célra más motort, ami jól szabályozható, pl. univerzális soros motort. (kávédarálóból)
Ellenállással csak viszonylag szűk tartományban tugod szabályozni a fordulatot, azt is csak állandó terhelés esetén. Terhelés nélkül a fordulatszám mindíg a szinkron fordulatszám közelében lesz. Az asszinkron motorok, ahogy a nevükből is következik, már csak ilyenek.
Sziasztok !
Van egy 700W-os kis flexem, és vettem hozzá csiszolópapírt meg felfogatótárcsát, fát csiszolni. Csak az a baj, hogy olyan nagy a fordulata, hogy néha égeti a fát. Nem tudna valaki esetleg linkelni egy egyszerű kapcsolást amivel a fordulatszámát tudnám szabályozni ? Kösz ! |
Bejelentkezés
Hirdetés |