Fórum témák
» Több friss téma |
Szia, nyugodtan tedd oda, az áramszolgáltatót nem fogja zavarni, ha Neked ott a legjobb, akkor ott lesz! András
A mért oldalon oda rakod ahova neked jól esik, csak a szabványnak megfelelően legyen ledrótozva. Ha már fizikailag el van választva a méretlentől, akkor senkinek semmi köze ahoz, hogy a telkeden belül hil alakítod ki a lakás elosztót.
Szia!
A levert karó nem védőföldelés, az segédföldelő! Arra a célra találták ki hogy erősítse a védővezetőt vagy egy esetleges nagyobb mérető hibaáram levezetésének érdekében... (pl. nulla fővezeték szakadás, így a földelőt használja nullának és nagyobb áram folyik rajta... kivétel fi-vel, mert akkor leold.) Házi vízműhhöz én EPH kiépítését ajánlom illetve külön áramkör és külön Fi. Így az esetleges hibaáramot nem csak a "standard" védővezető vezeti le hanem az EPH is segít benne. Üdv.
Kedves köbzoli, ezek szerint fórum sem kell, ott a google.. Ilyen egy segítőkész modi. Köszi!
Köszi, akkor felszögelem
Sajnos a ház elrendezése olyan, hogy nem tudom, csak valami isszonyatos költések árán elrakni onnan. Mai réz árak sajnos nem az építkezőket segítik. Nem beszélve a fűtéscsőről... Eddig több, mint 3500m kábel ment bele a házba, és ebben nincs benne az UTP. Viszont ha egyszer kész, és minden úgy működik, ahogy akarom, akkor kész életem egyik legnagyobb/és legdrágább/ projektje Csak ettől az egytől tartottam. Fel is hívtam az ügyfélszolgálatot, hogy mondjanak okosat, de az összes segítség az volt, hogy fizessek sokat, kimegy kollega, és megszakérti, ha kész. Mondom remek, de akkor már késő. Szabályt nem tudtak mondani erre.
Ne légy ennyire értelmetlen!
Eredeti kérdésed: "Van arra valami előírás..." Erre mutatott rá a moderátor, és adta az Elmű linket. Előírásokban ŐK a hitelesek. Mondhatunk mi itt bármit, úgy is úgy lesz, ahogyan ők engedik.
A mért villany elosztójához senkinek semmi köze. Max annyi, hogy kismegszakító és FI legyen benne, nem pedig olvadóbetét vagy semmi.
Nos, az ELMŰ-nél is a telepítésnél mértékadó szabvány a 447-es.... átolvastam a telepítés szabályait, melyben sok-sok előírás van... de nem a mért oldalra! A méretlen csatlakozó vezetéket úgy kell elhelyezni hogy annak megbontása csak szemmel látható roncsolással legyen lehetséges... Szóval ezzel le is védi az áramlopás részét az elmű; e-on; dédász... stb. Onnantól kezdve hogy a mérőhely a szabályokat betartva készült, a mért részét oda teszed és azt csinálsz vele amit csak akarsz... (persze villamosságtani szabályokat betartva) !
Azért a biztonság kedvéért fellapoztam a "regisztrált villanyszerelők kézikönyve"-t is, és ott sem érdekel senkit hogy hova teszed.
Mindenáron nem szeretnék egy második karót leverni, csak érdekelt volna mi ilyenkor a javasolt megoldás.
Meggondolandó amit írtál köszi.
Én is ebből indultam ki (...hogy erősítse a védővezetőt).
EPH-n szerencsére nem kell gondolkoznom (egyenlőre...), mert sziget üzemben fog működni, gyári colos hajlékony csövek vannak a be és kimeneti oldalon, nincs összeköttetésben a már meglévő vizes blokkal. Csak magát a motort szerettem volna még biztonságosabban földelni.
Szia!
Viszont valamilyen szinten a víz is villamosan vezető közeg! Tehát nem beszélünk "sziget" üzemről. Sziget üzem lényege az elszigeteltség, ez esetben pedig közvetett kapcsolat van a szivattyú és a vizesblokk között, én javaslom az EPH-t. Persze most lehet mondani hogy minek, hányszor hallottam hogy agyonvert valakit egy szivattyú..... és már cáfolom is! Velem történt meg: Felhívtak a kút tisztítók hogy kint vannak egy kútnál, bedugták a saját szivattyújukat és megrázott valakit a víz! Mondtam óránál megszakító le.... megyek; Helyszínen, kút mellett egy csapfedeles vízvédett dugalj, beledugva a szivattyú, szivattyú kimér: rendben, dugalj szétszed: rendben... felkapcs, nulla-fázis 230V rendben... (itt hiáztam) szivattyú bedug, el is indul... slag megfog és segges a földre! Mérés2 (van védő a zöld/sárga vezetéken?) Nem hogy védő nem volt, egy másik fázis kóricált rajta! Tulaj: Volt kint villanyszerelő, bekötötte az új tűzhelyet! Meglévő 1 fázisú tüzhely 4 eres kábel, villanyszerelő kimér, hogy legalább 2 fázison ketyegjen a tűzhely átkötötte az egyik feketét valahonnan fázisra, tűzhely megmér 2 fázis stimmel, védő van.... igen ám, csak a falban kötve volt az a bizonyos fekete egy zöld/sárgával, ami a kúthoz ment! Fi relé persze sehol! Nos ez esetben az EPH jól jött volna!
Tanulságos történet! Bár ott valaki nagyot hibázott. Normál körülmények között ez- nagy valószínűséggel- nem fordulhat elő.
De tételezzük fel, hogy a szivattyúm zárlatos lesz, a víz meg (valóban egy ásott kútról van szó) vezetné az áramot, de a jelenlegi rendszerben üzemelő központi FI relé azonnal le kell hogy oldjon.
Szia!
Nagyon köszönöm! Akkor egyszerű a helyzet. A méretlen sehogy nem bontható, mert a padlástól a mérőóra szekrényig betonba van öntve az egész. Padláson jön be, onnan a betonkoszorúban halad vízszintesen, majd lefele egy tartópillérbe van betonozva. Ennek az oldalán van a mérőóra, és a másik oldalára kerül a saját cuccom. Konkrétan az volt a félelmem, hogy mivel mögötte lesz, eszükbe jut, hogy lebontsák, ellenőrzés céljából, amit nem szeretnék. Ha én otthon vagyok, az nem gond, elhajtom őket a francba, vagy leállítom a servereket, illetve gépeket is. De az asszony más kérdés Annó láttam ELMŰ-s fényképet, hogy az óraszekrény másik oldalán kibontották a falat, és a fürdőből bontották át az egészet, így hozzáférve a méretlen oldalhoz, majd rá a csempe, stb. Ott buktak le az ELMŰ-s fazon szerint, hogy amikor órát cseréltek, ment tovább a TV... Mivel az én esetemben komplett ház szünetmentes áramellátást is kap (sima akkus UPS, plusz önindítós diesel, így nem szeretném, ha szétvernék a házat, amikor nem vagyok otthon Ebből indult ki a kérdés. Sajnos olyan helyen épül, ahol nem oldható biztonságosnak az áramellátás. Havi 2-3 villanyszünet az biztos. Van, hogy fél-1 nap is. Télen, ha hó van.. Kétségtelen, hogy cserébe vannak madarak, őzek, meg friss levegő Valamit valamiért... Köszi!
Hibázott a házat építő (villanyszerelő) mert nem színhelyesen kötött és 4 eres kábelt használt. Hibázott a kutas, mert a munkavédelmi törvény egyértelműen leírja a munkavégzések villamosan előírt minimum feltételét pl.: Fi. Hibázott a tűzhelyet bekötő szaki, mert a végeredmény ugyan jó, de nem bizonyosodott meg arról hogy nincs-e leágazás a kábelről. Hibáztam én is, mivel az első mérésem nem terjedt ki a védővezető folytonosságára. stb...
Természetesen a Fi ebben és az ilyen esetekben megvédett volna, de a beszélgetés a védővezető megerősítésétől indult. Én arra írtam hogy ha van rá lehetőség, az EPH-t tartom "jó(bb)" megoldásnak.
Nana! A szivattyú motor oldalán az a csavar, ami mellett van egy föld jel, de ha nincs akkor is a csavar ott van, az az EPH csatlakozó, amit kötelező TN rendszer esetén bekötni az EPH rendszerbe!
A kábelban lévő ződsárga az csak a védővezető. Attól még EPH kialakítást kötelező csinálni. Sziget üzem pedig itt szóba sem jöhet. Hacsak, nem egy szigeten van a tanya.
Nem kell aggódnod a nejed felől, azért a magántulajdon az magántulajdon, nem állnak neki csak úgy bontani, még megalapozott gyanú esetén sem! Komoly feltételei vannak már csak a kertbe való bejutásnak is pl.: be kell engedni őket... ha nem? Visszajöhet rendőrrel, max szigetelés vizsgálatot végezni és szemrevételezni, a bontásra hatósági engedély kell nekik is.... mire azt beszerzik, már te is otthon vagy
Persze a csatlakozó vezetéket levághatják.... de arról előtte írásban kapsz tájékoztatót hogy "munkatársunk a fenti napon megpróbált bejutni az önök ingatlanára....kérem bejutását elősegíteni időpont egyeztetés miatt hívja a ...."
Egyébként ha áramlopás gyanúját vélik felfedezni nálad, egyszerűen mond azt hogy kössék ki a mérőből a csatlakozó vezetéket és húzzák ki, ha lopod meg van lékelve!
Vidéki vagyok, nekem mondod a madarakat, őzeket... hmm.. friss levegő nem sok, itt a vértesi erőmű mellettem 10 km
Nem értem a válaszodat. Hol kérdeztem ezt?
Van egy szobában egy lámpa általában jó minőségű 75W-os égőt használunk, de igen hamar kiég.
A többi helységben kb ugyanannyi használattól (kapcsolgatás+világítási idő) 5-10x annyi ideig jó ugyanaz az égő (néha ezekből a helységekből veszünk égőt és azok is gyorsan kiégnek). A kérdés, hogy mi lehet az oka, mit nézzek meg stb...
Valószínű, hogy 2 fázis van kötve a fázis és a nulla helyett, így több mint 240V esik az izzóra. Meg kell mérni.
Hali!
Nézd meg a foglalat érintkezőit, valószínűleg elhajoltak, beégtek, stb.
Mi történik akkor, ha a foglalat érintkezői elhajlottak vagy beégtek?
Na ezt nagytudásúan megaszondtad! Szerinted két fázistól meddig él egy körte?
Magától meg nem kötődik oda. Egyébként egy rossz foglalat is okozhat hasonlót.
azért nem ez lenne az első eset. Találtam már én is konnektorban 380-at és a kapcsolóüzemű dugasztáp évekig ment róla. Mást meg nem dugtak bele. Persze itt nem erről van szó.
Megfelelően tud szellőzni/hűlni az a körte?
Ki írta, hogy magától odakötődik?
Az meg hogy meddig él két fázisról egy izzó egy külön téma. Függ a minőségétől vagy hogy energiatakarékos stb. Bővebben: Link Ez mióta világít?
Na most megfogtál A pontos fizikai magyarázatát nem tudom, de a tapasztalatom (20 év lépcsőházak karbantartása) azt mutatja, hogy az esetek nagy részében ez volt a hiba, egy foglalat csere, vagy hajtogatás megoldotta a problémát. Talán jobban melegszik?
És a magyarázat erre a csodára
Az izzószálaknak hidegen kisebb az ellenállásuk mint melegen, így nagyobb a rajta átfolyó áram nagysága is. Nos mivel az érintkező/kötés/kapcsoló hibás, ezért sokszor fel/le "kapcsolja" az izzót, és mivel egy pillana (ms) alatt képes egy izzó 80-100 fokot is hűlni ezért újra "izzít" mindig..... ezzle jóval lerövidítve az élettartamát!
Az üzemi védővezetőnek az új szabvány szerint akkorának kell lenni, mint az üzemi áram vezetőnek (eddig elég volt annak a fele is).
Hát, bocs, nem tudom, te mit nézel, én az egyszerűség kedvéért csak a 86-s magyar szabványt, és a ma érvényes 2007-es kiadást az MSZ HD 60364-5-54-ből nézem, és ugyanazt látom bennük: 16-ig annyi, 16 és fölött 35-ig 16, 35 fölött a fele. |
Bejelentkezés
Hirdetés |