Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1656 / 3979
(#) LANCIAZSOZSO hozzászólása Ápr 25, 2012 /
 
Sziasztok! Körbenéztem már a fórum témái között, de konkrétan nem találtam választ a kérdésemre, amely így hangzik: adott egy digitális hangrögzítő eszköz, amely kizárólag a beépített mikrofonján, vagy külső mikrofonról tud hangot rögzíteni. Kérdésem az lenne, hogy a PC hangkimenetét rá lehet-e kapcsolni, a hangrögzítő külső mikrofon helyére, valamilyen illesztő egységen keresztül? Köszönöm a válaszokat!
Üdv.
(#) proli007 válasza LANCIAZSOZSO hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Hello!
Természetesen, csak egy feszültségosztót kell a kettő közé beiktatni. Mert a mikrofon 1..10mV nagyságú feszültséget ad le, a vonalszintű kimenet, pedig kb. 300..1000mV feszültséget. (Nézd meg a hangkártya kimeneti feszültségét, mert én pontosan nem tudom mekkora.)
Vagy is kb. 1:100 arányú osztóra van szükség, amit pld. egy 10kohm/100ohm ellenállás megtestesíthet.
üdv! proli007
(#) sanya2 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Üdv! Vettem izzókat,meg 56 ohmos ellenállást. Ugye a huzalellenállást,meg az izzót mindegy milyen polaritással kötöm be? Rákötöttem az ellenállást és az izzót mindenféle polaritással de csak az történt,hogy a feszültség semmit sem csökkent,(maradt 12V) és a multiméter az amperre is mindig 1-et ír ki. Próbáltam
egy másik táppal,azzal is ugyanez lett.
Valamit tuti rosszul csinálok. Én simán ráforrasztottam a pozitív vezetékre az izzótalp egyik pólusát,majd másik pólust és a földet mértem meg.Terhelve kellene mérnem? Dugjam rá az aksira? :wow2: Bocs az értetlenségemért. Köszönöm és Üdv:
(#) zolika60 válasza sanya2 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Természetesen terhelve mérd. Kell az akku belső ellenállása is ahhoz, hogy a megfelelő értéket tudd mérni.
(#) proli007 válasza sanya2 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Hello!
Úgy látom az elektromosság alapjaival kellene megismerkedned.
- Az ellenállásnak és az izzónak nincs polaritása.
- A táp feszültsége nem fog lecsökkenni, csak ha az izzó azt túlterheli.
- Az ellenállást vagy izzót sorba kell kötni az aksival, és így rákötni a tápfeszültségre. Ekkor az aksin mérheted a töltési feszültséget, ha pedig sorba kötöd a műszeredet árammérésben az ellenállással v. izzóval, akkor mérheted a töltőáramot.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Hello!
Óvatosan a belső ellenállással, mert nem olvastad miben sántikál a kolléga, és milyen a felkészültsége..
üdv! proli007
(#) Csupasz hozzászólása Ápr 25, 2012 /
 
Sziasztok
Segítséget szeretnék kérni az alábbi kapcsoláshoz.
Nem értem, hogy a 0V-ot, hogyan kössem össze a 12V-al.Van egy középleágazásos trafóm, és a 220V és a 0.
Mi történik, ha a középleágazásos trafó 12V kimenetére véletlenül a fázis kerül? Vagy hálózatra csatlakoztatásnál ellenőrizni kell?
Köszönöm segítségeteket
Üdv:
Csupasz
(#) sanya2 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Sajnos tényleg nem értek ehhez,de hálás vagyok hogy azért próbáltok segíteni.
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 25, 2012 /
 
Szia!
Ha oda kerül, akkor ott lesz. Nem kell fogdosni a készüléket hálózatra kötött állapotban.
(#) Rafael hozzászólása Ápr 25, 2012 /
 
Sziasztok!
A munkahelyen van egy ilyen Világító LED szövegfelíró tábla. Gondoltam én is készítek egyet itthon, mivel LED-jeim vannak. (Kék, zöld, piros stb.)
Egy átlátszó műanyag lapra írtam a "speciális flourescense filccel", de sajnos már ott a helyszínen a tábla felületére helyezve nem világítottak a betűk. (Valószínű az a lényeg, hogy az "üveglap" oldalról legyen körbevilágítva, és ami kívül esik tőle azon már nem hatásos.)
Véleményem szerint RGB LED-ekkel van körbe rakva, mert Lila, Zöld, Kék, Narancs színátmeneteire is képes.
Viszont ahogy próbáltam itthon, sajnos se zöld, se kék LED-ekre nem világítanak a feliratok!
Csupán UV LED-re világítanak valamennyire.
Létezik "speciális RGB LED", ami zöld és narancs színben is képes világításra bírni ilyen flurescense festékeket?
Vagy csupán az a baj, hogy plexit-re rajzoltam és nem üveglapra? Abban az esetben mindegy lenne milyen LED-el csinálom akkor is világítana a filctoll rajzolmány?
(#) NgLovi hozzászólása Ápr 25, 2012 /
 
Üdv!
Egy gyors kérdés: Ha egy sima 110V-os 200W-os fűtőszálat hozzáérintek egy pillanatra a 220-hoz, attól nem lesz semminek baja?
(#) pucuka válasza NgLovi hozzászólására (») Ápr 25, 2012 / 1
 
Én nem kockáztatnám, mert attól függ mennyi az a pillanat. Ha bármilyen kis anyaghiba van a fűtőszálban, pukk. Attól is függ mennyire tud hűlni. A 100 % -os túlterhelést nem kötelező elviselni.
(#) NgLovi válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Rendben, köszönöm a választ. Nem túl jó hír :/
(#) Tibu válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Szerintem a stirling-motornál a hőmérsékletkülönbség a teljesítményt befolyásolja, amit a nyomatékon és a fordulatszámon keresztül fogsz érzékelni.

Viszont fontos az energiautánpótlás is. Ugyanúgy mint pl. egy mini vízerőműnél.

Egységnyi teljesítményt ki tudsz nyerni egy adott magasságban elhelyezett tartályban lévő 1 l vízből is, meg 1 m3 vízből is. A különbség csak annyi, hogy az 1 m3-mennyiséggel 1000-szer tovább kegyeg a gép ugyanazzal a teljesítménnyel.

A Stirling-motort is lehet 100 fokra, vagy 800 fokra fűteni, de ugyanarról a felületről a 800 fokot lasabban fogod elérni, illetve hamarabb kihül a meleg oldali tartájod hőtartaléka és beáll egy egyensúlyi (a beáramló ENERGIÁTÓL (értsd teljesítménytől) függő) teljesítményleadásra. Terheléstől függő fordulatszám, illetve nyomaték mellett.

(Esetleg nézzél utána az Általános iskolai 6. osztályos fizikakönyvekben tárgyalt egyszerű-gépek működési mechanizmusának.

Ha csak hobbiból bütykölni akarsz akkor tök mindegy hogy mit csinálsz, csinálhatsz akár szobrokat is, vagy festhetsz is, esetleg horgászhatsz, vagy amit jónak látsz. Pl. egy ilyen napenergiás berregőt.

De ha energiát akarsz kinyerni egységnnyi Nap által besugárzott felületről, akkor én azt javaslom, hogy vedd számba az általad a sufniban elérhető lehetőségeket, és a hatékonyabbra szánd rá az időd.

Végeredményben az örömöd is nagyobb lesz, ha nem csak egy zseblámpaégőt tudsz működtetni vele fényes nappal, hanem pl. a használati melegvizen spórolsz, ami nem csak játék, hanem forintosítható hatása is van.
(#) SuHansz hozzászólása Ápr 26, 2012 /
 
hali, lehet egy amatőr kérdés... de egy pnp, vagy npn tranzisztorokat lemértem multiméterrel dióda átmenettel, s nem mutatott semmit, gondoltam lehet tul nagy ellenállású, ezért átváltottam 2000k ohm-ra s volt eggy ami teljesen lement 0-ra,(ez goldolom rossz) viszont a többi elég változó, volt ameiknek az emiter-bázis között nem mutatott semmit, viszomt a colektor-bázisra mutatott egy értéket... ez attól még jó lehet? Volt még olyan is ameik eggyikre se mutatott semmit 2000k hom-on... én hibáztam, vagy a tranzisztorok mentek meg?
(#) Tibu válasza (») Ápr 26, 2012 /
 
Moderálás előtt azért értelmezni is kéne a leírtakat.

A Stirling motor és a napkollektor nagyon nem ugyanaz.
De, hogy miből olvastad ki az ellenkezőjét azt nem tudom.

De azt fenntartom, hogy a Stirling motor táplálásának (és úgy általában az energiamegmaradás, illetve az erő, munka és teljesítmény közötti összefüggések) megértéséhez érdemes elmélyedni a klasszikus fizika összefüggésein.

Bocsánat, ha megbántottam volna valakit, de hátha valakiket a helyes irányba terelt volna amit írtam.
(#) esztergomi válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Egyébként meg az együttes használatra számtalan példa van, csak meg kell nézni a You Tube-t .És a napkollektor-napelem alkalmazásra is. Ezt korlátozni???
(#) potyo válasza pok hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Már bocs, de az nem indok, hogy nincs magyar billentyűzeted. Ezt a hozzászólást erről írom, mégis vannak ékezetes betűk a hozzászólásomban. A 1214907-es hozzászólásodra meg nincs semmi mentség, ilyen trehány módon nem írunk egyik nyelven sem. A neved is kis betűvel van írva az adatlapodon, az is csak szimpla trehányság, shift gomb minden billentyűzeten van.
(#) peter1995 hozzászólása Ápr 26, 2012 /
 
Sziasztok. Nem tudom hova illik a kérdésem ezért inkább ide teszem.
Panasonic SB-AK18A hangsugárzóba mi a mélyhangszóró típusba? A Dobozra még annyi van írva hogy 100W és 6 ohm.
Piszok jól szól ez a mély és kellene hogy mégis milyen hogy tudjak szerezni
Hátha valaki tudja hogy milyen hangszóró
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
A mágnesre nincs ragasztva matrica a típusszámmal?
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
T12P23B6
CHN0024C6
ennyi van ráírva.
11cm az átméróje papír membrános és szivacs peremes.
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Az első számsorra van néhány találat a gugliban. Ha jól értem amit lengyelből fordít ez egy autós mélynyomó. Bővebben: Link
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Ez valami más lesz mert hifi mélye... Persze megcsinálta a gyár hogy ne lehessen ilyen jóra megcsinálni...
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Autós hangszóró is lehet dobozban.
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Lehet... Nem tudom.. Találtam neten 2db eladó ilyen hangsugárzót komplettbe lehet sikerül megszerezni akkor a magasait kikötöm kap egy hangváltót és haddszóljon
(#) riplid hozzászólása Ápr 26, 2012 /
 
Sziasztok!
Már párszor kerestem megoldást a problémámra, de sosem találtam működőképeset!
Tehát, központi zárat szeretnék működtetni.
2 vezérlő és 2 sima motor van. A vezérlő motoron 5 szál vezeték található. 2db "teljesítmény" szál (polaritás váltás=forgásirány váltás), valamint a végállás-kapcsoló 3 vezetéke (gyakorlatilag egy SPDT kapcsoló 3 kivezetése).
A végállás közös vezetékét testre kell kötni. a maradék két vezetéken felváltva (a zár állásától függően) "jelenik meg" a test. 555-ös IC-vel szeretném vezérelni a zármotorokat, viszont, ha a kapcsoló folyamatosan test felé zár, akkor az 555 nem áll le a beállított idő után. Szóval, az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne azt megoldani, hogy amikor az egyik végállásba ér a motor akkor az 555 kapjon egy vezérlő jelet és ne "zavarja", hogy a kapcsoló zárva maradt?!
(#) proli007 válasza riplid hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Hello!
Nem lett volna ésszerűbb a kapcsolási rajzot feltenni amit eddig készítettél, mint kitalálni a leírás alapján mit hova kötöttél?
üdv! proli007
(#) riplid válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
De végül is tölthetek fel egy kapcsolást.
(#) jumbo65 hozzászólása Ápr 26, 2012 /
 
Hello!
Tudna valaki egy oldalt mondani ahol tudok tirisztor típus helyettesítőt találni.
Köszönöm!
(#) mps válasza riplid hozzászólására (») Ápr 26, 2012 /
 
Szia! Csak egy jó tanács: inkább képet tegyél fel, vagy pdf formátumban, mert akinek nincs a gépén olyan program, az nem tudja megnézni, így segíteni sem. Pl.:pdfcreator.
Következő: »»   1656 / 3979
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem