Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   41 / 323
(#) nagy hoho válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Ez a paksi atomerőmű rajza?
(#) Ricsi89 válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Á dehogy. Ez egy ilyen mindenes töltő, processzor vezérelt, minden akkut tud tölteni.
(#) nagy hoho válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Nem régen építettem li-ion töltőt cél ic-vel és néhány alkatrésszel. Meg lepett a töltőtök bonyolultsága.
(#) Ricsi89 válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Annyira nem is bonyolult, ahhoz képest, hogy mennyi mindent tud. Bővebben: Link
Nekem is hasonló van, csak fele ennyibe került, de tényleg mindenféle akkut töltöttem már vele és tényleg jó.
(#) Signal válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Én is épp erre gondoltam, azért ez elég komoly töltő, külsőleg én is ismerem. Rajzát eddig nem láttam.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 20, 2012 /
 
Sziasztok!

A Telefon aksikba lévő kis elektronika mi célt szolgálna? Nem az töltené föl az akkumulátor? Mert nem vágom hogy ha a telefonba lévő elektronika tölti akkor az ott minek,ha meg nem az tölti akkor a telefon aksikat állati egyszerű lenne feltölteni,mert kapna mondjuk 5v-tápot és az elektronika meg belövi hány ma-el mennyi feszültséggel. 5v-ot azért mondok,mert az összes nem 100 éves teló feltölt számítógép usb-ről.

A téma azért esedékes,mert egy op rendszeres 600mhz-eséritőképernyős telót szerváltam ami bizony mindenre jó csak gyakorltba meg kel hozzá folyamatosan töltő. 2 új aksi van hozzá cserélgetve használom.... Viszont a gyári 1100mah aksi helyett 3500mha vincseszteres mp3 lejátszó akisiját ha rátenném kicsit izmosabb lenne! Viszont vmi töltőáramokat jóllenne tudnom behatárolni meg utánajárni mi hogy van ne hogy a telóm alaplapja ne bírja el a nagyobb akis nagyobb áramfelvételét.
(#) Signal válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Túltöltés, túlmerítés és rövidzár ellen véd a belső elektronika (vagy röviden: robbanás ellen).

Példa: http://www.akkucentral.hu/spd/BAC082/PCM_LiIonLiPolymer_36V37V_15A195A

Nagyobb akku sem tud felvenni több áramot, mert a Li-Ion töltők áramgenerátoros módban üzemelnek, persze csak a szükséges kapocsfeszültség eléréséig.

Vagyis az áramot mindig a töltőelektronika határozza meg, ezért a nagyobb kapacitású akku töltése értelemszerűen tovább tart, de más gond nincs belőle.
(#) hammer14 válasza Signal hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Köszönöm a válaszod így akkor el tudok milyen irányba indulni. A több ideig való töltést azt gondoltam,de este van ideje.

Egy olyan kérdésem lenne még hogy néha pár darab aksit jó lenne letesztelnem milyen állapotba van. Ezt legegyszerűbben,hogy tudnám kivitelezni hogy megközelítőleg pontos értéket kapjak az állapotáról?

Pl fogok feltöltöm rendesen a teló aksiját és vmi ellenállásos kisütéses módszerrel meg egy stopperrel illetve egy multiméterrel mondjuk lehetséges lenne? Elméletbe feltöltöm az aksit kiválasztok egy megfelelő ellenállást lemérem az aksi feszt kezdetkor majd mondjuk 3v köré mikor lecsökken akkor meg megnézem a stoperem hány órát mutat és megadná hány mah-tud az akksi.

Ötleteket várom a témába.
(#) lithium89 hozzászólása Ápr 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Nemrég szereztem be egy ilyen ipari aksit. Egy napelemes mobiltöltőhöz szeretném kapcsolni a kis gyári aksi helyére. A kérdésem, hogy van-e az aksinak beépített védelme és hogy nem lesz-e probléma ha a töltőbe "rakom"?
(#) weend válasza lithium89 hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Szia!
Ezt, erről a képről nem lehet megmondani, neked kell alaposan, szemrevételezned. Általában a kimenő vezetékek, ha egy panelról jönnek, akkor van elektronika. Ha egy pakk, annyira zárt, hogy nem látni a bekötéseket, akkor merítés közben a feszültségesés mértéke tájékoztathat. Ha, le tudod meríteni 3,5 volt alá, akkor nincs elektronika.
(#) lithium89 válasza weend hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Értem, ezzel nem lesz gond. De a töltőnek akkor nem lesz baja ha hozzáforrasztom?
(#) weend válasza lithium89 hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Ha nincs elektronika, akkor nem lesz baja, de szerintem ha volna sem lenne nagy baj, csak nem működne megfelelően.
(#) hibbantpasi válasza lithium89 hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Szia!

A képről leolvasható, hogy ez egy Li-Po cella. Túltöltésnél robbanhat, meggyulladhat, túlmeritésnél tönkremehet, és szobahőmérsékletnél ,vagy felette tárolva hamar veszít a kapacitásából.(És 99% ,hogy semmilyen védelem nincs benne, mivel Li-Po-ba nem szokásuk a gyártóknak védelmet épiteni).

üdv: hp
(#) lithium89 válasza hibbantpasi hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Igen, már én is rájöttem hogy nincs benne. Használhatom hozzá esetleg egy másik aksi elektronikáját vagy ez rossz ötlet? Tudna valaki mutatni egy használható védelem kapcsolási rajzát amit olcsón meg is lehet csinálni?
(#) Zoli049 hozzászólása Ápr 24, 2012 /
 
Sziasztok!

Korrekt, automata töltőkapcsolást keresek egy ipari Motorola-kézirádió, 2 cellás, 7,4V 2800mAh-s akkujának a töltésére.
A gyári töltő Ni-mh-re van tervezve és max. 1800-as pack-ra, így nem tud "megküzdeni" vele.
Belenyúlni nem tudok, PIC-es!

Előre is köszönöm!
(#) gaben62 válasza Zoli049 hozzászólására (») Ápr 24, 2012 /
 
Tervezel egy panelt LM 350T, vagy Lm337K, állítható kimenetű stabilizátor Ic.vel, a kimeneti feszültséget állítsd be 8,4V-ra, a töltőáramot a Li-ion akkupack kapacitásának 50-60% ra.
Jelen esetben 2800mA es packról lévén szó, 1,4A rel nyugodtan töltheted, kb. 2óra 20perc alatt fullra fogja tölteni.
A cellák feltöltődési ciklus vége felé, 8,2-8,4V stby use, már nem fognak több áramot kérni, tehát kész az automata töltőd.
Az stab Ic.ről, mindenféle adatot kapcsi rajzot megtalálsz, a datasheet.com oldalon, a google a barátod.
Nem kell mindenféle pic-es 15-20ezres kütyükkel kínlódni, mert azokkal csak a baj van, és az akku élettartama töltési ciklusának száma sem fog lényegesen növekedni, ettől.
Én a régi VHS-C Panasonic kamerához, évek óta 7,4V.os 1800mA, hengeres Li.ion cellákat használok, /nincs benne védelem beépítve/, gondolom a tiédbe van, mivel gyári a cucc, szóval gond nélkül fel tudom tölteni, mindenféle melegedés károsodás nélkül.
1Db. 12V/1A, Dc. adapter és a már leírt Lm337K stab. Ic.s áramkör segítségével.
(#) zoka hozzászólása Ápr 29, 2012 /
 
Sziasztok!

1db 18650-hez milyen töltőt ajánlanátok (van esetleg valami bevált kapcsolás?) Egyáltalán megoldható egyszerűen alkatrészek összekapcsolásával, vagy "programozás" is kell hozzá?

9db-ot hogyan érdemes tölteni ? (9x megépítem azt a töltőt, ami az 1db-ot tölti?)
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Erről mi a véleményetek?
Elég egyszerűnek tűnik.
(#) laszlokunstar válasza zoka hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Jó hír, hogy ez a topic pont erről szól. Ha megnézed a képeket,már az első oldalon is többet találsz.
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
MCP73832T-2ACI/OT most akciós a Chipcad-nél. (70+ÁFA). Ez egy cella töltésére alkalmas, ellenállással lehet állítani a töltőáramot.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Köszönöm! Az is jó, ha egyszerre egy cellát töltök, legfeljebb 9db ilyet veszek
Még áttanulmányozom az adatlapot.
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Csak egyszerre tölteni nem lehet őket, csak külön transzformátorokról, tudtommal kéttekercses kapható készen. Ha tudsz teker(tet)ni megfelelőt, mondjuk 9 szekunderrel, az lenne az optimális.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Szerintem megoldható a tekertetés. Köszönöm az infót.
A töltőáramot hogy érdemes megválasztani?
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Ez gyártmányfüggő, attól függ, milyen celláid vannak. A C/8 még elmegy, általában. A cellára rendszerint ráírják, vagy meg kell keresni az adatlapot.
(#) llaci56 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Miért kellene nyolcad árammal tölteni a Li-ion akksit??? Ilyen adatlapot még nem láttam.
(#) nedudgi válasza llaci56 hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Senki nem mondta azt, hogy kell. Bátorkodtam javasolni egy töltési metódust, ami a legjobb hatásfokkal működik. Látóköröd tágítása végett fusd át mondjuk ezt.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Szia!
Azt nem értem, hogy miért van ennyiféle hasonló típus a Chipcad-nél, egyáltalán mi a különbség közöttük 2ACI,3ACI/MC/OT...

Na mindegy, ez az MCP73832T-2ACI/OT elvileg SOT23-5 tokozású. A Vin-re stabilizált 5VDC-t kapcsolnék.
A képen látható alkalmazásban 500mA lesz a töltőáram (amúgy ez a max töltőárama is). És ez így 4,2V-on tölt ? És hány VA-os szekunder tekercs kellene egynek?
Ha kész a töltés akkor elalszik a LED ?
Köszi.

mcp73831.JPG
    
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Azért van ennyi, mert a 2ACI 4.2V, a 3ACI 4.3V, stb. Az adatlapban leírták.
Azt írtad, 5V stabilizált feszültséget adsz a bemenetre. A feszültségstabilizátor bemenő feszültségét (6..9V típustól függően), és a választott 500mA áramot ( 0.5A) összeszorzod, és megkapod egy szekunder teljesítményigényét.
Az adatlap szerint a STAT kimenet magas, ha a töltést befejezte, tehát ebben a kapcsolásban elalszik a LED.
(#) mex válasza zoka hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Korrekt kis ic, én is használtam egy fejlámpa akkutöltésére. Csak 300mA töltőáramot állítottam be, mert az eredeti töltő csak ennyit bír.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Akkor elég kicsi trafó kell
Csak hát 10 szekundert kell rátekerni
Köszi!
Következő: »»   41 / 323
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem