Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   54 / 91
(#) Gabó válasza reloop hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
hmm az én rajzomon ott 100n van :S akkor cseréljem 10n osra?
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Elég szokatlan érték. Ajánlott Ct.
Azt nézd meg milyeneket ültettél be. A problémád arra utal, hogy a kettő nem egyforma.
(#) Gránátalma hozzászólása Ápr 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Megoldódott a problémám, no nem magától.
Alkatrészről alkatrészre átvizslattam a beültetési rajzomat, illetve a kapcsolási rajzot, hogy nincs-e valahol rosszul kivitelezve a panelem.

Na lényeg:
A képen bekeretezett kondenzátornak, 100nF helyett 220nF-osat ültettem be véletlenül. Ez önmagában nem is lenne baj, mert a balance bemenet szűrő kondija, tehát lehet nagyobb az értéke.. Csak épp az a kondi valószínűleg gyári hibás volt... Kicseréltem másikra (200nF körülire, majd át az eredeti 100nF-osra) és most működik.
Ennyi volt mindössze a baja.

Egy olyan kérdésem volna, hogy nálatok az NE5532-es kivitellel mekkora a maximális kivezérelhetőségetek?
Mert nekem most a CD lejátszó (amin nincs volume controll) elég erőteljesen torzítja. PC-ről hajtva is -10dB es csillapítást kell beállítnai, hogy ne torzítson. De így a kivezérlés jelzőm 2lednél megáll. Tervezek egy potit közbeiktatni a bemenetre, hogy csillapítsak. Plusz még nincs benne az előerősítő erősítését szabályozó poti sem.
Esetleg más javaslatok?
(#) Gabó hozzászólása Ápr 7, 2012 /
 
Az mitől lehet, hogy az IN1 csatorna hallkabb kimenő jelet ad mint a másik csatorna? A bemeneten ugyan akkora a jel. És másik ICvel is ugyan ezt csinálja.
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 7, 2012 / 1
 
Egy egyszerű magyarázat: balansz potinak logaritmikust raktál.
(#) Gabó hozzászólása Ápr 7, 2012 / 1
 
Az lehet. Bár a boltba direkt lineárisat kértem. A többi poti jól végzi a dolgát, lehet belekavartak 1 logartmikusat.
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Egyéb probléma is lehet természetesen. Ha a poti középállásában a csúszkájáról a ráadott feszültség 1/2-e jön le (5V/2,5V) akkor nem itt van a hiba. Kikapcsolt állapotban is tudod ellenőrizni: állítsd középállásba és mérj ellenállást. A lineáris potin közel azonos lesz a csúszkától mért két érték.
Lehet gond a hozzá kapcsolódó 100nF kondival is, mint erre Gránátalma kolléga az előbb mutatott egy példát.
Az egyéb lehetőségek közé tartozik, hogy már a két bemenet sem egyforma nagyságú, illetve a kimenetre csatlakozó fokozatok nem egyforma erősítésűek.
Ha a balansz poti két végállásában a csatornák egyforma intenzitással szólnak akkor a poti környékén keresd a hibát.
(#) Gabó válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Meg is lett a hiba. A poti nem lineáris volt. Szerintem belekeveredett a lineárisok közé :S Csak azért idegesítő probléma volt, úgy hogy a potira gyanakodtam volna utoljára.
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Ha valamelyik hangszínbe került volna a logaritmikus poti, sokkal nehezebben vetted volna észre
(#) Gabó válasza reloop hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Mindenesetre azokat is átnéztem és csak ez volt kakuktojás
(#) 13_Balu50 hozzászólása Ápr 21, 2012 /
 
Sziasztok !
Eredeti panelon elkészítettem, de van egy problémám a magas hangot az egyik oldali sávban nem szabályozza le, de teljesen felcsavarva a magas hang potiját szól mindkét sávon a maximális magas . Panelt jól átnéztem úgy hogy átvilágitottam alulról fénnyel és a felső oldalon nagyítóval végignéztem a 3, 4, 18 láb környékét, a 2db 10 nf-os kondi biztos nem zárlatos, de ki nem forrasztottam. Ic hibás lenne ?
Előre is köszi.

Balu.
(#) reloop válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 / 1
 
Szia! Kondi hibára gyanakszom. A hibás oldalét cseréld ki.
(#) 13_Balu50 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Szia !
Köszönöm a segítséget, valóban igazad volt a C12 -es 10nf-os kondi helyére egy 1 nF kondi került. A jelölését elnéztem , 103 J helyett 102 J - ( zöld színű az IC 1 és lába alatt látható) -volt bele téve, méretben szinte ugyan az. Kicseréltem tökéletesen működik.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Ápr 22, 2012 /
 
Egy kis segítség, hogy más is tanuljon belőle, én mindig csak 9 v-os elemről próbálom ki, és árammérőt kötök be kipróbáláskor ha jóval nagyobb az áramfelvétel az elvártnál ami a jelen esetben 60 mA körül kell lennie, akkor valahol bibi van, testzárlat, alkatrész hiba stb, azonnal megszakítom a tápellátást
A hibák amit elkövettem: a 4148 diódát fordítva raktam bele, aTL 072 ic-nél (NE5532) az 1 láb letestelt pedig nagyon gondosan nagyító alatt forrasztottam. Alig lehetett észre venni alulról világítottam a panelt és felülről néztem egy 5X nagyítóval, és végül egy 10 nf- os kondi helyett egy 1nf-ost raktam be, pedig fejből megy a jelölések értéke.
(#) ABU hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Még nagyon régen megépítettem én is ezt a csodát az Urbán kapcsolása szerint. Képek itt: Bővebben: Link
Teltek az évek és egyre jobban előjött egy olyan probléma, hogy zúg róla a Conductor, mintha egyenfesz lenne a kimeneten, de nincs multival mérve. Inkább valami gerjedés féle lehet. Kicseréltem a tápot egy másikra, azzal is olyan. Régebben segített egy gyors ki-be kapcsolás, de már most attól sem javul. Kipróbáltam már ezerféle tápellátást, de semmi siker. Ez egyszerűen behalt szerintem. Még a kábelezés sem változott mióta pár éve a helyére tettem. Nem értem mi lett vele, kezdem azt hinni, hogy ez is csak eddig bírta.
(#) reloop válasza ABU hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Szia! A zúgás hogyan változik a hangerő poti állása függvényében?
(#) ABU válasza reloop hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Ha teljesen feltekerem, akkor zúg a leghangosabban, ha gnd felé van, akkor pedig halkabban. Földhurok nem lehet, mert 3 éve semmi nem változott, még el sem lett mozdítva, anno leraktam a végleges helyére, azóta ott van. Csak végfok csere volt kb 1 éve, akkor sem tapasztaltam ilyen anomáliát. Minden vezeték, kábel ugyan azon a helyen, mint 3 éve.
(#) reloop válasza ABU hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Mi lenne praktikusabb számodra: kutakodni a kapcsolásban, vagy gondolkodás nélkül lecserélni az összes elkót?
(#) ABU válasza reloop hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Holnap szkóp közelbe tudom vinni, megnézem mi rakoncátlankodik.
(#) reloop válasza ABU hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Gyanús az 5, 15 lábakon lévő ACB, a C26 (ajánlottam is egy vele párhuzamos 100n-óst). Ha a potik 100n szűrője közül valamelyik kidőlt a sorból, ott is beszűrődhet zaj. Ha kiemeled a műveleti erősítőt és megszűnik a hiba, akkor azon a tájon kell szétnézni. Hivatkozás.
(#) ABU válasza reloop hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Na jó lett a nyavalyás, csak a táppal volt probléma. Amikor írtam, hogy kipróbáltam ezer féle táppal, azt úgy értettem, hogy a saját kis nyákját kötöttem más táp után, szóval maradt benne az eredeti graetz-puffer-stab. Abból is az 1000 mikrós kondi lett kapacitás szegény. Plusz még elvégeztem a módosításokat az ajánlásodnak megfelelően, minden tökéletes megint.
(#) Jax hozzászólása Máj 22, 2012 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a hangszín szabályzót, ahogy már sok más műveleti erősítőt is. Valamiért, kivétel nélkül, mind torzít, de mint a fene.
Jelen esetben, ráadom a tápfeszt, és a hangot a bemenetre, és utána egy végfokot, hangfalakkal.
Torzít, és a végfok is alig tud kiszedni belőle normális hangerejű jelet. A potméterek működnek, egyedül a hangerő poti viselkedik furán, ahogy csavarom, erősödik, aztán hirtelen elhalkul.
Még egy másik fura jelenség, hogy ha 10 centiméter távolságba kerül a kezem a potméterekhez, illetve azok vezetékeihez, bebúg, és ahogy közelít, egyre durvábban.

Mi miatt lehetnek ezek? Tudna segíteni valaki?
Le ellenőriztem többször is, nem találtam hibát az áramkörben.

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv.: Jax
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Szia! Ez az érzékenység teljesen szokatlan ennél a kapcsolásnál. A potik után tettél 47k/220nF-ot?
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Persze, a kapcsolási rajzot követtem, ami az adatlapján van.
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Fotózd le, az alapján lehetne tanácsot adni.
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Ilyen kókányságot? Vezetékek össze vissza
De egyébként, az számít, hogy az ellenállásokat közvetlenül a potikra forrasztottam, és onnan vezetékeztem be az áramkörbe?

10 perc, és lesz kép is remélhetőleg.
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Néhány kép a kicsikéről.

Annyi, hogy a vezetékeket kispóroltam azzal, hogy a potik közös pontjait egy vezetékkel összekötöttem, és egy vezetékkel vittem el az IC-hez. A középső pontokra közvetlenül rá forrasztottam az ellenállásokat, és úgy vittem be az IC-hez.
GND-t külön kivezettem a tápnak, külön a kimeneteknek, külön a bemeneteknek, és a potiknak is.
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Azokat az ellenállásokat bizony át kell tenni a vezeték túlfelére.
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
És akkor a torzítás is megszűnik?
(#) blackdog válasza Jax hozzászólására (») Máj 22, 2012 /
 
Szép kis zavargyűjtő antennát raktál össze. Az ellenállásokat teddát és szerintem a vezeték szigetelése/forrasztása sem az igazi. Feltétlen kell ilyen hosszú vezeték?
Következő: »»   54 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem