Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   216 / 966
(#) ötfelezős válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Merész kijelentés, mire alapozod?
(#) proba válasza mps hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Pontosabban még a biztosíték sem szerepelt benne kitételként.
(#) dobo válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Meghajlok a szakértelmed előtt és vitatkozni sem szeretnék senkivel de miért ne lenne hivatalos a TT rendszer?
Mai napig oktatják mindenhol és a szabványokban is megtalálható mint érintésvédelmi mód.
Az egy másik kérdés hogy milyen helyeken lehetséges még az alkalmazása ugyanis az tény hogy az áramszolgáltató a TN rendszereket engedélyezi .
Vannak hátrányai az tény mert pl:
Bizonytalan földelési ellenállás (idővel változik az értéke)
Azt hiszem csak 32A-ig alkalmazható de már ehez is nagyon kis értékű földelési ellenállás kell kivitelezni ami nagyon drága.

Előnye azt hiszem csak annyi hogy a zárlati áram kissebb mint TN rendszerben.
(#) karaszbandi válasza dobo hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Az összes áramszolgáltató a TN rendszert használja. Valóban oktatják, csak újként már nagyon régen nem alkalmazzák. A lakossági fogyasztóknál ha van ilyen a mérőcserénél biztos, hogy nulláznak. Az ipari létesítményekben sem használják, mert a kioldáshoz szükséges zárlati áram nem tud kialakulni nagy teljesítmények esetében. Meg ugye ott az EPH rendszer az iparban keményen. Az meg a trafót is beleértve keményen vasalva van, tehát nem is valósulhat meg a TT rendszer.
(#) koky1234 hozzászólása Máj 9, 2012 /
 
Sziasztok szeretnek egy kis segitseget kerni nekem egy kapcsolasi rajz kene egy bizonyos csillarventillatorhoz 4 egos tipusa: CATA ME-222-3LP.
Ha valaki tudna nekem ebben segiteni es hogy mien kapcsolok kellenenek hozza azt megkoszonnem!
(#) zoliaaa válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Hát igen az EPH az már szinte alapszereléshez is kötelező.
Én már sok helyen csináltam ilyen rendszert kemény rajzok is vannak hozzá.
(#) proba válasza koky1234 hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Igazából lényegi információt nem találtam róla.Sima kapcsoló szerintem jó hozzá.Maximum egy csillárkapcsoló,ha külön akarod kapcsolni a ventilátor funkciót a világítástól a kapcsolóval. (bár ehez már szerintem villanyszerelő kell aki szétbontja a lámpa áramköreit) .
Ha már megvetted akkor az elektromos csatlakozó pontjáról egy fénykép segítene.
(#) zoliaaa válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Az OBO honlapján le van írva minden de ha meg nincs a könyvükbe le van .
http://catalog3.obo-bettermann.com/catalogue/catalogue.do?favOid=tbs_8888888&act=showIO&lang=hu&forward=showSystemView&catId=TBS
(#) koky1234 válasza proba hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
szerintem rosszul irtam nem a csillart akarom kapcsolni hanem a benne levo dolgokra lennek kivancsi pl.: a ket huzokapcsolo meg az egy tolokapcsolo melyik mit kapcsol a csillarban! azert ezt is koszonom szepen remelem ebben is tudtok segiteni nekem
(#) proba válasza koky1234 hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
A leírás alapján gyorsan eldöntheted.A tolókapcsoló valószínű irányváltó, a két húzó meg a lámpa ill. a motor ki/be kapcsolására szolgál szerintem.
(#) gordonfreemN hozzászólása Máj 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Segitseget kernek vezetekmeretezesre.
Folyamatos (pl 1 ora) 10A-el terhelt vezetek, ami 20meter. Mekkora keresztmetszet szukseges?
Koszonom!
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Bocsanat, igy eleg butan hangzik a kerdes, halozati 230V-os feszultsegre gondoltam.
(#) briki válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 / 1
 
1.5 m2-es réz vezeték elég szerintem, 16A-ig terhelhető.
(#) karaszbandi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Aztán mi az a 10A?
Mert nem mindegy, hogy motor vagy hősugárzó!
A 20m az mi? Kábel vagy csőben drót?
(#) gordonfreemN válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Szia! Dupla szigetelt kábel. Végül is hosszabbító kábel.
10A-t azt amolyan maxnak gondoltam, mint ohm-os terhelés (pl hősugárzó)(vagy ugy is mondhatnám, látszólagos teljesítményben 10A).
Tehát tennék fel egy kismegszakítót, ami 10A.
1,5-ös kábelt vettem. Az jó lesz?
Briki: most láttam meg a válaszod, köszönöm neked is!
(#) fulcsii válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 / 1
 
Jó lesz, csak ha dobon van, tekerd le.
(#) gordonfreemN válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Tekerjem le?
Nem úgy hosszabbító kábel, hanem annak is használható, méterre vettem, nem szerelt kábelt.
Nagyon filózok, hogy elég lett volna-e az eggyel kisebb is... A "műhelyemben" 2000W-nál nagyobb ketyerét nem tudok elképzelni (kisköszörű, kis álványos fúró, forr.állomás, két lámpatest ami össz 100W alatt).
Ezt a "másfeleset" 175ft/méterért adták, a másik "egyes" lényegesen olcsóbb lett volna, 125ft/méter. (itt jegyezném meg, hogy kicsit zavarba ejtő a fogalmazás számomra, eddig azt hittem, ha a boltban 1,5-öset kérek, akkor azt átmérőre értik és az alapján kapom a vezetéket. De erre a kábelszigetelésre 1,5mm2 van feliratozva. Akkor most mi a helyzet?)
20 méternél már van különbség.
Ja, és még ha megengedtek egy kérdést: A lakásból vittem le a hálózatit ezen a kábelen az alagsorba (más megoldás nem volt). De a konnektor, amiről lekötöm, az már egyszer biztosítva van 16A-el. Szükséges-e még egy kismegszakító a műhelybe?
(#) karaszbandi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Inkább folytóba !
(#) kendre256 válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Se fojtó, se elektromágnes nem lesz belőle, mivel bifiláris a tekercs, aminek nincs mágneses tere, emiatt induktivitása sem lesz...
(#) proba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 / 1
 
Műhelybe akár 2,5 mm2 is vehettél volna.A 1,5 mm2 a minimum.1,5mm2 esetén 10A fogyasztásnál a vezetéken 4,6V veszik (46W) 1mm2 esetén 7V (70W) már ezért is (24W óránként a semmiért) megéri a vastagabbat választani.
(#) karaszbandi válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Akkor miért is olvad össze a feltekert hosszabbító?
Ha nincs semmi különleges hatás, akkor miért melegszik?
(#) kendre256 válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Mert nem tudja leadni a hőt, a menetei egymást melegítik. Az összes külső felülete (ami a levegővel érintkezik) sokkal kisebb lesz, mintha le lenne tekerve.
(#) karaszbandi válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
És akkor a flexeléskor keletkezett vasport is csak a gravitáció rántja a feltekert hosszbbítóhoz?
(#) zoliaaa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 / 1
 
Elég lesz a 3x1,5kábel. egy db 10 amperos kismegszakítóval és kész nem kell túlvariálni 20 méter semmi se.
(#) (Felhasználó 46585) válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Azért valamennyi induktivitása lesz, mert lesz neki szórási induktivitása, hiszen csak akkor nem lenne egyáltalán mágnes belőle, ha egy térben menne a két drót. Nyilván ez nem valósul meg, valamennyi távolság van közöttük, tehát nem rontják le teljesen egymás mágneses terét.
(#) (Felhasználó 46585) válasza gordonfreemN hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Még egy vészgomb nem ártana. Sosem lehet tudni, ha csak egyszer is kell használni, már megérte. Különösen, ha egyedül dolgozol a műhelyben.
(#) gordonfreemN válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Köszi szépen a választ!
Pont filóztam rajta én is, csak attól tartottam, túlvariálom. De melóban így vannak megoldva hasonló rendeltetésű berendezések, aljzatok.
Akkor lesz egy ilyen is.
(#) zoliaaa válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Hát azzal a mágneses térrel te nem mész sokra.Semmire de az igaz hogy nem jó feltekert kábelre terhelést rakni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza zoliaaa hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Én semmire, de a vasreszeléket karaszbandi szerint magához vonza. Ez lehet a magyarázata, nem pedig a gravitáció.
(#) kendre256 válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 11, 2012 /
 
Valamennyi, a normál tekercsnél nagyságrendekkel kisebb szórt mágneses tere nyilván lesz egy bifiláris tekercsnek is. De ne próbálj vele terhet emelni, nem fog sikerülni..
Bifiláris tekercs

Közben csináltam egy kísérletet. Rossz hírem van, megint az derült ki, hogy az áramkörök tudják a fizikát...
Egy 20 méteres feltekercselt, műanyag dobos hosszabbítóval próbálkoztam. Bevallom, azt reméltem, hogy "egy szálasan" átvezetve rajta az áramot, oda fogja húzni a csavarhúzót is, "két szálasan" pedig nem lesz semmi. Egyik esetben sem vonzotta a csavarhúzót a feltekercselt hosszabbító. Az áramot egy 230V 250W-os infralámpa terhelése biztosította.
Ezután finomabb eszközzel, egy iránytűvel érzékeltem a mágneses teret. Ehhez persze egyenáram kell, ezt egy tápegység biztosította. Ezzel már sikerült bizonyítani az elméletet, "egy szálasan" átvezetve a hosszabbítón 0,3A-t kb. 10 cm-ről az iránytű az északi iránytól 15-20°ot elmozdult. Ha "két szálasan" vezettem át rajta az áramot (mint ahogy normál módon használjuk), meg sem moccant az iránytű.
Következő: »»   216 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem