Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » kW-os erősítő
 
Témaindító: tomi9, idő: Dec 15, 2006
Lapozás: OK   3 / 7
(#) szamóca válasza forsat hozzászólására (») Szept 10, 2007 /
 
Mikor a VIDIT elkótyavetyélték, 29ft-ért adták az EA7386 S erősítők végfok NYÁK-ját! Akkor vettem 18db-ot és mindet megépítettem. nagyon jól szólnak mind a mai napig használják a haverok. Nézd meg mielótt építenéd az elődjét!
(#) sound.man hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
A megépítést nem most gondoltam De amúgy mindenkinek köszi Most pillanatnyilag egy quad végfokot csinálok 2x100w nemsokára kész már az egyik szól a másikat még be kell indítani
(#) Dzsoni hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
Beag AET-453 rajza
(#) tatabike válasza sound.man hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Sziasztok,

egy AET250-ről volt szó, de miért ne építse meg bárki is? Az igaz, hogy nagy, 1Mohm-os potik vannak benne, de nem értem, ez miért okoz gondot? Ha kigyulladtak a potik, mert valami elment a végfokban, akkor nem a poti a hibás szerintem.... Majd keressétek meg Tom025-öt, most kap majd tőlem egy Qualiton mono végfok-penlt, Neki is van egy, és a kettőből fog összerakni egy sztereót...

TaTa
(#) sound.man válasza tatabike hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Amúgy nem én írtam hogy ne építse meg senki de teljesen mindegy Én akartam megépíteni a Qualiton-t de mindegy
(#) tatabike válasza sound.man hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Szia sound.man,

tudom, hogy nem Te írtad, hanem Parázs Gábor kolléga, de nem is Neked szántam, csak véletlenül a Te hozzászólásodra kattintottam mikor válaszolni akartam. És nem mindegy, mert építsd meg a Qualitont...

TaTa
(#) Doncso válasza szamóca hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Bocs szamóca de sztem a 453-as egy kaka! Lehet hogy régen jó volt de sztem lejárt az ideje, gondolok itt például az alapzajra amit toál hangerő mellett is tisztán lehet hallani, nem beszélve arról hogy mono??? Ja és ha javitani kell??? Annyira nem vagyok láma de ez még rajtam is kifogott, nem kicsit, minden alaktrész új volt, kicseréltem mindent, beállitottam, és a vége az lett hogy meg sem mukkant, kb akkorát szivtam vele mint P Gábor, ne ezért mondom hogy a beag kaka! Persze mindenki azt épít amit akar..... De akkor már inkább egy vidi, vagy egy quad, vagy egy st151-es
(#) sound.man hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Van egy havernak egy 4 végfokmudulos quadja a 100w-osból... Arra gondoltam mert hangosít hogy mind a négy végtranyóit kicserélem mj-sre és növelem a tápfeszt itt lenne a kérdés hogy mennyire?? Olyan +-60v-ra szerintem elég és kettőt-kettőt hídbakötnék és akko elvileg 400w lenne 8ohmon és hajtaná a két mélyládáját Szerintetek érdemes belevágni vagy inkább maradjon úgy ahogy van??? Mert neki kell a teljesítmény de a megbízhatóság is nagyon fontos Válaszotokat előre is köszi
(#) Dzsoni hozzászólása Szept 11, 2007 / 1
 
SoundMAN
Duplazott MJ vegtranyokkal +/-50V-os tappal, hidalva meglenne a 2*400W 8 Ohm-on.
De ha megbizhatosag is fontos akkor hogy jon ide a Quad?!

Tobbiek!

AET-453 mar 1975-ben is gyengenek szamitott (az akkori hianygazdasag kozepette csak ezt tudtuk osszelapatolni).
Elavult kapcsolastechnika es alkatreszek, borzalmas hang, megbizhatatlansag...
Antik cucckent szorakozni vele jo dolog de utanaepiteni nagy marhasag...
Annal meg egy nyomorult TDA7294 is fenyevekkel jobb.

Elnezest ha nyersen fogalmaztam, ez a velemenyem.
(#) szamóca válasza Doncso hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Nem akarom én 453-ast nagyon védeni. Egy pár dolgot azért megemlítenék.
1 Elsősorban kisseb rendezvények, és 100V-os hanghálózatok (sulirádió) hangosítására tervezték :yes: /nem hi-fi-re! mint az említettek/
2 A rövidzár és hővédelem valóban működik benne, nekem legalábis mindig megvédte az erölködőt. (emiatt javasoltam az AET 250 helyett) :yes:
3 Mára 30év távlatából valóban elavultnak számít./ én sem építeném meg legfeljebb nosztalgiából/ Ennek ellenére mai napig használják a (megbízhatatlan?) közösségi helyeken.

(#) Doncso válasza szamóca hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Akkor lehet csak nekem vannak rossz tapasztalataim az beag-rol, igazából sosem szólt ugy nálam ahogy szerettem volna, pedig volt 1-2 beag cuccom, aet250, 453-ból kettő is de mind a kettő elfüstölt, 408-as keverő ami szintén nem a minőségről hires, szal nem akarok én senkit bántani de sztem nosztalgián kivül nem igazán jó már semmire! De ez csak az én privát véleményem!
(#) tatabike hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Sziasztok,

nem tudom, mire ezek a nagy kirohanások a Beag-ok ellen. Szerintem tényleg rosszat fogtatok ki, vagy valami buherált cucc volt. Nekem olyan tapasztalatom volt egy 453-sal, hogy egy egész télen kint hentergett a szabad ég alatt az ismerősöm sitt-telepén. Megtaláltam, adtam érte kemény 500 Ft-ot, hazavittem, és hibátlanul működött. Nemrég szedtem szét, mert nem kellett, de az alkatrészei meg a doboza jó szolgálatot tett, a toroidja egy STK-t hajt, a dobozába meg egy komplett erősítőt építettem szintén STK-val. A végfokát Tom025 kapja, ha egyszer eljön érte , szóval én csak jót tapasztaltam. Voltam egy szabadtéri bulin nyáron, ott egy 250-es szólt este 6-tól reggel négyig nonstop full hangerőn, és meg se rezzent. Nem szólt szépen, de mentségére legyen mondva, hogy egy laptop volt a "fejegység". Persze főleg rockzene üvöltött, de ez az erősítő nem is arra való, hogy a tüci-tüci kopogjon belőle... Mondjuk arra azért kíváncsi lennék, hogy aki így fikázza, az milyen erősítőt rakott volna össze a hetvenes években, az akkori alkatrész-kínálatból. Na meg persze az is érdekelne, hogy aki ennyire leszólja, az milyen cuccal hallgat zenét otthon. Igaz, hogy a minőségi zenehallgatás nem a Beag Qualitonjainál kezdődik, de nem is az mp3-nál meg az Ipod-nál, mert ezek is a béka feneke alatt leledzenek. Akinek nem inge... Rákötöttem az STK-ra a fiam mp3 lejátszóját, mikor próbálgattam, és majdnem odarókáztam, olyan fos hangja volt. Gyanítom, egy Beag sem szólt volna csúnyábban vele...

TaTa
(#) dbase hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
453 az nálunk is kirájul duruzsolt.
Sok sok bulit nyomtunk vele egy pár REFLEX hangfalat, és nekem bőven megfelelt.Túl is
(#) Gery válasza dbase hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Ez az "odarókáztam" jó
Én pl mikor egy 10éves hangkártyát beleraktam a gépbe akkor voltak hasonló tapasztalataim. Mélyek szinte nemis voltak csak "kopogott"
Amúgy kicsit már eltértünk a témáról, átkéne nevezni inkáb "BEAG"-re
(#) tatabike válasza Gery hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Szia Gery,

na ja, a kilowattos erősítő topic, mint olyan, érdektelenség és főleg értelmetlenség miatt elmarad...
Tisztelt moderátorok, lehetne átnevezni a topicot? Mondjuk "Beag és kilowatt rajongók/fikázók klubja", vagy ilyesmi....
(#) szamóca válasza tatabike hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Tuti vagy tata!!!
(#) Dzsoni hozzászólása Szept 13, 2007 /
 
felreertes ne essek, nem akartam fikazni a Beagokat, pl. kozossegi hazakban vagy hazibulikban tapasztalataim szerint tokeletesen helyt allnak.
az utanepitesuket nem javaslom, foleg ha valaki jo minoseget szeretne.
ennyi.

egyebkent hajra Beag, de tenyleg!
(#) temonddmeg hozzászólása Szept 13, 2007 /
 
Halihó!
A témához: szvsz. ez a 20.000W os végfok beteg dolog.
Átszámítva, ez 28 lóerő
A tápja +-115V, ez annyi, amennyiről egy kb. 500-800W os végfok ketyeg...
Így minimum 100A-t kéne átfolyatni a csatlakozókon, kábeleken stb, de egyébként sem lehetséges hangban egy adott teljesítményt bármilyen feszültség / áram kombinációval elérni (gondolom kimenőtrafót nem álmodtak hozzá, bár szépet gerjedne vele a végfok

Nem kötözködésből vagy fikázásból írtam ezt, csak itt sokan kezdőként keresnek projektet, ne legyenek félrevezetve a teljesítményeket illetően.
(#) tatabike válasza Dzsoni hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Sziasztok,

Dzsoni, ezért is írtam, hogy akinek nem inge... Találkoztam emberkékkel, akik nagyon lehúzták, aztán mikor megkérdeztem, hogy Ők otthon milyen cuccal nyomják, általában akkor jöttek ezekkel az mp3-as csodakütyükkel, meg az űrhajópult-dizájnos minihifi förmedvényekkel,
Idézet:
mer' az tök jól szól...
. Az öcsém egy botfülü, és azt sem vágja, mi az ellenállás, meg a watt, de Onkyo-nál rosszabb cucca egyszer volt, példának okáért éppen egy Videoton... (szamóca kolléga rulez... ). Nem egy ipari remekmű ez a Beag, és nem tud kilowattokat, de azért nem kell elfelejteni. Félreértés ne essék, nem kenyerem a régi rendszer romjain siránkozni, de voltak jó dolgok akkor, amiket érdemes átmenteni, és mondjuk meg lehetne próbálni a mai követelményekhez igazítani őket. Tényleg, aki olyan nagyon hozzáértő, az nem tud valami ötletet, hogyan lehetne javítani egy ilyen Beag paraméterein? Vagy ez eleve halott ötlet?

TaTa
(#) temonddmeg válasza tatabike hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia!

Ahogy néztem ezeket a Beag kapcsolásokat, sistek kolléga st151 kapcsolása ugyanez a topológia, csak a tapasztalatokat összegezve és a most tömegesen kapható alkatrészekhez igazítva, gondosan kidolgozva.
Szvsz. majdnem ugyanolyan egyszerű de nagyon jó végfok, jó hangú és megbízható.

Ezeréves kapcsolás, rengetegféleképpen variálható, persze vannak jó, de kicsit bonyolultabb alternatívái, pl. a Leach-amp vagy az Orion SE-260 kapcsolás. Otthonról majd beszúrom mind a 2 rajzot.

Emlékszem amikor még nem volt Internet (legalábbis nekem, 93-94 körül) ugye maradt a Sipos-könyv, abban is volt egy-két hasonló Texas referencia kapcsolás. Én pl. a tripla darlingtonost dolgoztam át japcsi félvezetőkre, az így néz ki:

bemeneti diff. erősítő + ármagenerátor: MPSA06
feszerősítő áramgenerátora: 2SA1013
I0 feszültségforrás: 2SC2331
fesz.erősítő: 2SC2383

végfok 1. meghajtók: 2SA1358 és 2SC3421 (Toshiba)
végfok 2. meghajtók: 2SB861 és 2SD1138 (Hitachi)
végtranyók: 2SB863 és 2SD1148 (Toshiba)

Egy gond van, hogy nehéz már ilyenekből eredetit találni, a legtöbb hamisítvány.

Amik most jók, azok az ON tranyók, az MJE és MJL sorozat tagjai, vagy a kalapos MJ-k.

Régi magyar EI-magos trafóról megy nekem, az egyenirányító 2db híd, összesen 8db MBR10200as schottky dióda.

4ohm-ra kb. 2x40 watt a torzítatlan teljesítmény, ami nem sok, de rohadt jól szól, sokkal meggyőzőbb mint a tda7294, (nem leszólás, a kategóriájában és az árában az egy nagyon jó kis IC...)

Nnnna. bocs a hosszért, szép napot
(#) temonddmeg válasza temonddmeg hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
....azért csak ennyi, mert a trafó csak 2x18,3V-ot ad.
Csináltattam hozzá 2x30V toroidot (EHT-200), de a régi batár nehéz EI-vel brutálisabban szól, még ha kisebb is a max. teljesítmény.
(#) sound.man hozzászólása Szept 13, 2007 /
 
Nah itt van az a 4 quados végfok Iszonyat nagy trafó van benne 1kw szerintem tuti meg van lehet hogy több is Szóval az marad MJ végtranyó lesz benne és szerintem megbízható lesz vagy is ahogy most van annál megbízhatóbb mert..... nem részletezem Nah akko munkára fel
(#) Parázs Gábor válasza temonddmeg hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Melyiket épiteted a Sipos könyvből?Gondolom a Hifi Erősítők épitése könyvből épitetél.Hány Watos vagy hanyadik oldalon találhato?
(#) Doncso válasza tatabike hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Ebben mondjuk igazad van, az én Beag-om tápja hibátlanul hajt egy blaupunkt autóvégfokot, a potigombok tök jók a labortápomhoz, a doboz akármire jó, a borda és a 3055-ök is nagyon jók a labortápba, de sztem már elavult technológia, én nem fikáztam de sztem idejétmult, az igaz viszont hogy a hetvenes években álmodni sem lehetett volna jobbat, de 2007-van.. Viszont az nagy igazság hogy nem mindegy miről van hajtva!!!! És az sem mindegy milyen célra van használva, otthonra, kisebb bulikba, lehet hogy szól meg srtapabiró, én csak a tapasztalataimat mondtam el, miszerint nekem nem tetszik a hangja és mindkettő elfüstölt, bocs ha valakit megsértettem ezzel!
(#) temonddmeg válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
A 152. oldalon van, a 116. ábra.
A köv. oldalon vannak hozzá a táblázatok.
Tápfesztől függően 10-100Wig jó, 4 ohmra vannak hozzá az értékek.
Én a fenti tranyócseréken kívül ezeket változtattam:
-R7-tel párhuzamosan 8,2pF
-T5 C-E közé 56nF (T5 a hűtőbordán!)
-P2, P11 jó minőségű, sokfordulatú helitrimmerek
-R20, R22-t levittem 0,22ohmra
-A védelem két trimmere helyett fix 5k ellenállatok
-R14, R15 270ohm helyett 680ohm
-D5 és D6 helyett 1-1 led, ezekből az egyik kint az előlapon
-kapott a kimenetre induktivitást (pár menet légmagos tekercs)
-kapott Zobel-tagot a kimenetre (10ohm+100nF)>>ez közvetlenül a hangszóró kapcsokra került, és fontos, hogy a nagyáramú földre legyen kötve!

Előfoknak a 83.oldalon lévő 48. ábrát csináltam meg, de MPSA18-akkal.

A jelföldet a nagyáramú földtől egy 100ohmos ellenállással emeltem el.
A jelföldre csatlakozik nálam: Az előfok összes földpontja, illetve a végfokban az R1 (bemeneten) és a visszacsatolás hálózata (R6 - C2 soros tag).

Ez nálam ebben a formában lett életképes, megbízható.
Üdv!
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
bár ha jobbanbelegondolok azért akármilyen szerencsétlen cuccok azért okozott 1-2 kellemes pillanatot is! (amikor még müködött)
(#) tatabike válasza Doncso hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia Doncso,

amiket írtam, a fikázók hada, az nem Rád vonatkozott, remélem ez tiszta. Csak sok mp3/minihifi gyógyegérrel találkoztam már, akiknek épp nem akadt jobb dolguk, mint a régmúlt technikáját fitymálni... De mondjuk, akinek a minihifi meg a tömörített instant zene a minőség csúcsa, attól mit várjon az ember...?

TaTa
(#) tatabike válasza temonddmeg hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia temonddmeg,

jól beszélsz, rá kéne kötni Paksot direktben, meg nem hinném, hogy valaha is megépítette ezt valaki. Egyszer régen volt egy nagy koncert, Amerikában, ha jól emlékszem, és ott az összes zenei teljesítmény 150-160ezer watt volt. Nos, ott sem 8 db 20kW-os végfok volt, hanem hegyekben álltak a 2000W körüli végfokok. A keverőpult egy toronyban volt, valami 130 dB-t mértek ott...

TaTa
(#) tatabike válasza temonddmeg hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Szia temonddmeg,

az a kérdésem lenne Hozzád, hogy a jelföldnek ez a 100 ohm elemelése a nagyáramú földtől alkalmazandó-, ill. alkalmazható-e más erősítőkben is, vagy erre csak a Te átépítésedben volt szükség? Köszi.

TaTa
(#) temonddmeg válasza tatabike hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Hali!

Én először a Leach Amp leírásában találtam ezt a dolgot, aztán rákerestem a neten.
A legtöbb kapcsrajzon kétféle föld-jelölés van, signal-ground és power-ground.

Azért kerestem a témában mert gondom volt a végfokkal, elég zajos volt.
Az még hozzá tartozik, hogy az egész földelést csillagpontosra csináltam, kettő csillagpont van, egyik a power a másik meg a jelföld csillagpontja, a jelföld csp-ja csatlakozik a nagyáramúhoz egy 100R ellenállással (ez csak kb, lehet pl. 82 ohm is.)
Persze nem húzkodtam le minden földpontot külön-külön vezetékkel, hanem csoportokat képeztem, amik kb. egy "szinten" vannak, a kapcsolás egy adott részén belül, és hasonló áramokat továbbítanak, azokat összekötöttem és úgy húztam le.
Így most jó, egy nagyon halk sziszegés van, de nem zúg.

Még egy dolgot ajánlok: Ha fogsz egy közepes hangszórót (pl. régi TV-oválhangszóró) és a + lábára teszel egy kb. 1000 mikro 63.....100V-os elkót, akkor ezzel tudod monitorozni a táp ágakat, bele tudsz hallgatni hogy mennyi zaj van rajta, onnan ered vagy földhurok a baj.
Egy normál, jó trafóval és jó egyenirányítóval szerelt, kb. 20.000 mikróval pufferelt tápág halkan zúghat, ehhez képest egy kínai 12V-os dugasztáp rohadt hangos lesz ha így csatolókondival belehallgatsz.
Következő: »»   3 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem