Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1687 / 3960
(#) kissi válasza szabo_zoran09 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Szia!

Idézet:
„De ha te tudsz olyan működő mikrokontrolleres megoldást amihez max. 500Ft a kontroller”


Hp41C kolléga írta a #1237956 hozzászólásában a
Idézet:
„A ChipC@d -nál a PIC10F200T-I/OT SOT23-6 tokban 52 Ft+áfa.”
, ezzel megoldható egy ilyen típusú feladat ( a kontrollert a feladathoz szoktuk választani, mivel nem írtál semmi konkrétumot, egy ilyen mikrovezérlővel megoldható, hogy 1 vezetéken kommunikálva, egyedi címekkel rendelkezzenek a résztvevők a master irányításával! A mikrovezérlőbe viszont PROGRAM kell, ezt kell megcsinálni, ami sokkal többe kerülhet, mint a mikrovezérlő ( cserébe viszont ott vannak az általam korábban írt előnyök!) !

Mégegyszer: csak azért írtam, hogy a mikrovezérlők ár/érték arányával jobban képben légy!

Steve
(#) szbalogh válasza Action2K hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Hű örömmel hallom, hogy lehet házilag is. Egy leírást tudnál linkelni nekem? Méretek, anyagok...
Köszi
(#) Hp41C válasza kissi hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Most csináltam a 10F200 -zal (SOT23-6) egy Philips RC5 -ös távirányítót 3 gombbal. Összesen a kontroller, a 3 nyomógomb, egy tranzisztor, két ellenállás és egy infra LED kellett hozzá... Egy 10F332 -ben (szintén SOT23-6) benne van egy DCF77 szinkronos hétszegmenses óra vezérlése - a szegmenseket 74HC(T)595 shift regiszterekkel hajtja meg. A TTL vagy CMOS MSI elemekből álló verzióban az óra számítása 10 tokkal (DIP14 vagy DIP16) van megoldva, és még nem beszéltem a DCF77 dekódolásról. Egyébként a dátum, a hét napja is jeleztethető vele, ami még legalább 6 MSI tok lenne. A hétszegmenses dekódereket nem számoltam, mert helyettük a 74HC(T)595 léptető regiszterek kellenek.
(#) JosephAlfaman válasza Action2K hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Látszólag minden kondi épp... De vajon akkor melyikkel lehet a gond? :S
(#) JosephAlfaman válasza JosephAlfaman hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Méregettem kicsit, és észrevettem, hogy a kimeneteknél egy 1000 µF-os 10v-os kondi folyamatos zárlatot mutat, de kivettem és úgy megmérve jónak tűnik...
(#) Action2K válasza JosephAlfaman hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Mérni, csak mindig kiforrasztottan lehet jól. A kondin nem csak a zárlat okoz gondot, hanem a kiszáradás is, s ekkor veszít a kapacitásából, azaz, nem tud megfelelően szűrni/stabilizálni. Kapacitásmérővel is meg kellene mérni.
(#) Action2K válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Bővebben: Link A kereső nem harap.
(#) szbalogh válasza Action2K hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Köszönöm szépen, azt hittem, hogy valaki csinált már ilyet és konkrét leírás lesz. Akkor úgy látom alaposan bele kell ásnom magam az elméletbe is.
(#) vvklikk1998 hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
sziasztok
azt szeretném kérdezni hogy hogyan lehet egy 5v izot ugy meg csinálni hogy vilogjon DDD
ha tudjátok irjátok meg
kössziiike ))
(#) Cavalier válasza szabo_zoran09 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Házigazdánk boltjában kicsit tévedtem, 550 Ft a legolcsóbb 8 lábú.
Ezzel pl. meg lehet csinálni azt, hogy rádobsz két gombot, egy DS18B20-at, meg egy relét, és van egy termosztátod. De pl. az attiny25-ben van hőmérő is, meg A/D átalakító.
A már emlegetett shiftregiszteres móddal lehet tenni rá hétszegmenses kijelzőt is. De akkor inkább érdemes 840-ért megvenni az atmega8-at, az közvetlenül meg tudja hajtani a 7 szegmenses kijelzőket is.

Egyébként a mega8, ha megtámogatjuk pl. egy ENC28J60-as ethernet vezérlővel, akár webről beállíthatóan is vezérelheti a fűtést.
(#) Balaa16 válasza vvklikk1998 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Szia!
Így Ezzel egy LED-et tudsz villogtatni, az izzóhoz kell egy tranzisztor. Ha érdekel, akkor lerajzolom. Látom elég kezdő vagy, ezért ajánlom az elektronikai alapismeretek cikksorozatot és az elektronikai alapkapcsolásokat.
(#) Leadtek hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy 12 Voltos 4 centis brushless ventilátorom. 36V feszültségről szeretném jártatni alacsony sebességen ezért kiszámoltam, hogy 660 ohm kell vele sorosan. Kipróbáltam és az a probléma, hogy nem indul el magától. Mikor bekapcsolom 6V a feszültség ami nem elég az induláshoz. Ha elindítom beáll 8,2 Voltra ami tökéletes. Hogyan lehetne indításkor egy pillanatig nagyobb feszültséget (maximum 12V) adni a ventilátornak, hogy elinduljon? Ebben szeretném kérni a segítségetek.
(#) reloop válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 31, 2012 / 1
 
Szia! A 660 ohm -mal párhuzamosan köss egy soros RC tagot, mely álljon egy 10-100 ohm ellenállásból és egy 1000µF-os nagyságrendű elkóból. A kondenzátor feltöltődéséig így nagyobb áramot kap a motor. Pontos értéket nem tudok mondani, de a logika talán követhető és ki tudod kísérletezni.
(#) Leadtek válasza reloop hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Működik, tökéletes! 1000µF 50 ohm és egyből indul. Köszönöm a villámgyors segítséget!
(#) reloop válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Szóra sem érdemes
(#) pjg hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a kapcsolás működne e 741 erősítővel és FET helyett tranzisztorral? (ezek vannak itthon több marékkal.)
(#) bancsi15 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Sziasztok!

BC546 tranzisztornak kb. mekkora bázis ellenállás kell, ha egy Ledet akarok vele kapcsolgatni 12V-on?
Köszi!
(#) albinolynx hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Sziasztok!

Schottky didódára lenne szükségem, de nem "dual" kivitelben. Már ha van ilyen egyáltalán.
12V / 25A és minél kisebb legyen rajta a feszültségesés hőmérséklet függvényében.

Ha valaki meggyőzne arról, hogy a "dual" schottky is jó választás, akkor már meg is lenne az alany!

Köszönöm!
(#) albinolynx válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Ez gyorsan ment, köszönöm! (:
(#) vvklikk1998 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
sziasztok
szeretnék kérdezni valamit ha van valaki!!!)
(#) kokozo válasza vvklikk1998 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Szia! Nem lett volna egyszerűbb a kérdést leírni? Mellesleg az oldalt ha megnézed kiirja mennyien olvassák éppen.. Online tagok:? Megjelenítés (133)
Online moderátorok:Frankye, köbzoli
(#) vvklikk1998 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
na az lenne a kérdésem hogy
egy 6.5v adapterel 5v izot csináltam és én azt szeretném hogy vilogjon azt hogy lehetne meg csinálni??
mert én még nem tanulok nikát 14 vok
(#) kareszka1984 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Helo!
A képen látható mozgásérzékelő 3 piros vezetékét lehet-e helyettesíteni egy kb 4 méteres ugyanijen keresztmetszetű 3 eres vezetékkel?
(#) jdani hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Hali. Lenne egy kezdő kérdésem. Van a motoromon a hűtő ventilátor. Kötöttem rá egy LEDet, ha bekapcsol a hűtés, kivilágítson a műszerfalon a piros LED, hogy baj van. Ma beszereltem egy riasztót, amihez van egy visszajelző LED. A problémám, hogy ezt a visszajelző LEDet ugyanarra a LEDre szeretném kötni, ami a ventilátor hűtés visszajelzésére is szolgál. Diódás megoldásra gondoltam, próbálgattam is, de nem vagyok benne biztos hogy jó-e lenne. Hozzá-e rajzolná valaki a rajzhoz, hogyan kössem?

Névtelen.png
    
(#) vvklikk1998 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Valaki nem tudna nekem alkatrészeket küldeni???
(#) vvklikk1998 hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
de nincs alkatrész az a legnagyobb gon!
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hello!
Egy diódás VAGY kapu megoldja a gondot. Feltétele, hogy a riasztó is testet kapcsoljon, mint a hőgomba.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza pjg hozzászólására (») Jún 1, 2012 / 1
 
Hello!
Inkább ezt a kapcsolást építsd meg. Ha a védelmi relére nincs szükség, akkor lehet a ventilátor meghajtását tranzisztorral is meghajtani. Ha 741-et használsz, akkor a tranyó bázisával sorba még egy Led diódát is köss be, mert a 741 nem képes a GND-tápra "lemenni".
üdv! proli007
(#) kameleon2 válasza fpali53 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Sziasztok! Napelemes háztartási rendszereket építünk, és maszírozzuk folyamatosan a törvényhozást. Sajnos a magánérdek fölötte áll ebben a kérdésben is a közérdeknek. Amíg ez nem változik, maximum a szolgáltatótól lehet függetlenedni. Igaz, hogy ez drágább megoldás rövidtávon, de hosszútávon ki akar energiát venni, ha maga is megtermeli? Ezen kellene elgondolkodnia a magánérdekeiket foggal, körömmel védő energiakereskedőknek és megtalálni az egészséges középutat.
(#) pooler hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy ledszalagot pwm-el vezérelni egy IRL540-es feten keresztül. A PWM jel az tuti jó, de egyszerűen nem akarja az igazságot. Ha kevés ledet rakok rá, akkor valamennyit fesz. nélkül is átereszt de nem nyit ki rendesen, ha sokat akkor egyáltalán meg se nyikkan. Tudom hogy 16V-ot ír nyitófeszültségnek az adatlap, de ez elvielg egy logikai FET, kéne működnie 5V-ról is. nem? Legalábbis ha terhelés nélkül mérek rajta, akkor tökéletesen teszi a dolgát.
Mit csinálok rosszul? Kell-e elé valamilyen FET meghajtó?
Csak 5V-om van (ez a PWM feszültsége is), illetve 24V ami hajtja a ledszalagot, de azt nem szeretném bevinni az áramkörbe ha nem muszáj. Jó lenne DC-DC konverter nélkül megoldani, inkább beleraknék egy fet meghajtót ha van erre való. Köszi előre is
Következő: »»   1687 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem