Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   94 / 189
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Holnap megérkeznek a ledjeim, beültetem őket, és lemérem mennyi fesz. kell az utolsó led világításához. Egyébként olyan 15000-res fordulatig szeretnék mérni.
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello!
Előlegbe kis számolgatás:
Mivel a kétütemű motornál minden körülfordulásnál van gyújtás, egy henger esetén, 15000 fordulat, az 250Hz. (f=n/60) ennek periódus ideje, t=1/f=4msec. A monostabil ideje nem érheti el a 4ms-ot,mert akkor a kitöltés már 100% lenne. De az időzítő ezekkel az alkatrészekkel kb. 3..5msec között állítható, vagy is beállítható a kívánt idő. 3msec-re állítva (poti minimumon) a kitöltés 3/4=0,75 vagy is 75%-os lesz. Ha 5V tápfesz mellett a maximális integrált kimeneti feszültség 3.8V, (mert az 555 kimenetének 1-2V maradék feszültsége van, vagy is nem éri el a tápot) akkor 75%-nál, 2.85V lesz a feszültség.
(#) luluzulu hozzászólása Jún 17, 2012 /
 
Bocsánat hogy beleszólok, de ha csak 6000 ezerig akarok mérni akkor ki veszem az egyik LM-et és kész?
(#) proli007 válasza luluzulu hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello!
Ha elég számodra a 10-led-es kijelzés, akkor tulajdonképpen igen.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Helló!

Megérkeztek a ledek, beültettem mindent, és a következőket mértem.
A műszer teljes kitéréséhez 5,3V szükséges jelenleg.
252Hz-nél a jelformáló kimenetén maximálisan 3,5V-ot tudok beállítani a trimmerrel. Mik a teendőim?

Köszi az eddigi válaszokat!
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Hello!
Használj 8 vagy 9V-os stabilizátort, és be fogod tudni állítani.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Csak simán stabot cserélek, és ennyi?
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Hello!
Ha 9V-ra cseréled a stabit, akkor az 555 kimenete, max 8V-ig tud felmenni. Persze ez 100% kitöltést jelentene. Mivel neked 5,3V szükséges, a kitöltés 5,3/8=0,66 vagy is 66%-ra kell beállítani. 250Hz, a 15000 fordulat, ennek periódus ideje 4msec. Ennek 66%-a 2,64ms. Mivel itt a minimum 3msec, a 150nF-ot célszerű cserélni 100nF-ra. Ekkor a kitöltés 2..3msec között állítható,és így a 2,64msec beállítható.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Helló!

Végül is egy 6V-os stab. kocka jelentette a megoldást. Tökéletesen be lehet vele állítani a pontos működést, és szépen megy is. Köszönöm szépen a segítségedet! Motoron még majd később derül ki, hogy a gyújtás nem-e zavarja, vagy valami, de remélem nem lesz baja!
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Hello!
Ennek az egy tranyós bemenőköre nem túl korrekt. Én inkább ezt a bementi fokozatot használnám.
De gond lehet azzal is, hogy a tranyó nem tud lezárni, mert ahhoz hogy ezt megtegye, a gyújtás felől 600mV-nál kevesebb feszültségnek kell jönni. A bementi 100kohm-ot célszerű 22kohm-ra cserélni, a zénerrel egy 10kohm-ot párhuzamosan tenni. Ekkor kb. 2V lesz a küszöbfeszültség, és nem 600mV (Ezt még a meglévő panelre is könnyű bebarkácsolni.)
üdv! proli007
(#) roleeka hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget az 555-ös guruktól
Egy 555-öt monostabil üzemmódban használnék. Annyi a csavar az egészben, hogy ha érkezett egy trigger jel és elindúl az időzítés és ezalatt jön még egy trigger jel akkor induljon újra az időzítés.

Sajnos most nekem úgy működik, hogy mind egy neki hány trigger jelet kapott a legelsőtől indítja az időzítőt és utánna nem is figyeli a trigger lábat amíg az le nem járt. Én azt szeretném ha az elsőretrigger jelre elindul és az utolsó triggel jel után még a teljes időzítés lefut.

Van erre megoldás?
(#) proli007 válasza roleeka hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Hello!
Van már ilyen rajz fenn, ennek neve "újraindítható monostabil". Az 555 nem túl bajnok ebben az üzemmódban, így nem sok választás van, ki kell sütni a kondit, ha ha jön egy trigger.
De azt tudni kell, hogy így a triggernek nem csak a felfutó éle számít, hanem egy minimális ideig fenn is kell állni a jelnek, ameddig a tranyó kisüti a kondit.
üdv! proli007
(#) roleeka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Köszi!

Hogy erre nem gontoltam, hogy a teiggerrel kisütöm a kond. Köszönöm.

A trigger fenntartását meg majd egy másik RC-vel elintézem.
(#) elektromos hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Sziasztok!
Kérem, segítsen valaki, akinek még fog az agya ebben a nagy melegben. )
Olyan időzítő kapcsolás kellene, mely, ha tápot kap, elindul, és kb. 12-15 mp. múlva, indít egy másik időzítőt, aminek a kimenetén van egy relé, mely kb. 1-2mp-ig behúz, és ezt ismételgeti, ameddig az akku ki nem merül, vagy le lesz kapcsolva. Az időzítési értékek nem kell, hogy pontosak legyenek.
A lényeg hogy 2db NE555-el menjen, és 10-13 Volt közötti tápra lenne kapcsolva .
(#) proli007 válasza elektromos hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Hello!
Nem baj, ha egy 555 van benne?
üdv! proli007
(#) elektromos válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Szia!
Nagyon szépen köszönöm! Remélem menni fog egy 555-el
(#) roleeka hozzászólása Jún 24, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy egyszerű időzítőt szeretnék ( egy bemenő jelre egy ideig magas szinten marad a kimenet). 555-el szépen meg tudom csinálni de az a kérdésem, hogy tranzistorral megoldható e ez? Próbáltam de az az RC tag kisülésével esik a fesz a kimenetetn. Esetleg FET-el?
(#) proli007 válasza roleeka hozzászólására (») Jún 25, 2012 /
 
Hello!
Fet a jó választás, (Gate-be az RC tag, Drain-be a terhelés) mert az feszültség vezérelt és nem terheli a kondit, így az RC tag ideje, és a kondi feszültség esése határozza meg az időzítés mértékét. (Hogy mekkora a tápfeszültség és a Fet küszöbfeszültségének aránya.) Ezért logikai Fet alkalmazása jobb, mert annak küszöb feszültsége alacsony. Pld. IRLR024.
Még egy kritérium van, az indító impulzusnak olyan hosszúnak és áramúnak (kis belső-ellenállású forrásból származónak) kell lenni, ami alatt a kondi képes feltöltődni.
De nem írtad az időt, amit el szeretnél érni, és amit meg szeretnél hajtani az időzítővel.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Helló!

A bemenőkörön még nem végeztem el azt a módosítást, amit javasoltál, amit lehet új nyák készítés nélkül is.
Van egy olyan problémám, hogy olyan 5-6000-es fordulatig szépen mér az óra, ott elkezd össze vissza mutatni, felugrik akár 11-12000-ig is, és ha elérem a 7500-at, ott megint mutat szépen tovább. Ez mitől lehet?
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Hello!
Ha egyébként az ugrálások között helyes értéket mutat, akkor sok ötletem nincs, szkópolni kellene.. (Gondolom még generátorról megy)
Gondold át mi változhat a frekire. Maximum a monostabil és a periódus aránya. Ha a monostabil ideje a kisebb, gond nem igen lehet. De próbáld meg egyenfeszültséggel vezérelni a kijelzőt akkor folyamatosan működik-e.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
A műszer a motor akkumlátoráról megy. Csak a műszer magában labortápról üzemeltetve szépen lineárisan működik. Az ugrálások előtt és után pontos értéket mutat szerintem, és csak a motoron van ez a jelenség. Esetleg az, ha a gyűrűk nagyon magas hangon rezegnek, az bezavarhatja a műszert?
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Hello!
"Esetleg az, ha a gyűrűk nagyon magas hangon rezegnek, az bezavarhatja a műszert?"
De még mennyire! főleg ha közben a Tell Vilmos nyitányát énekeled a motoron, dombnak felfelé.. :yes:
Ha szabad érdeklődni, miért nem alakítottad már át a bementet?
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Hát, mert már összeraktam teljesen, benne van a dobozában, meg minden, és még nem votl kedvem szétszedni.... De egyébként, azért gondoltam a gyűrűkre, mert pont amikor elkezd a fordulatszámmérő össze vissza ugrálni, akkor a motor is elkezd detonálni....Ami azzal jár, hogy a gyűrűk nagyon magas hangon elkezdenek ciceregni...Amint a jelenség elmúlik(olyan 7500as fordulatnál) a fordulatszámmérő üzemel tovább...
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Hello!
Meg lehet próbálni, az 1,5µF-so kondit,vagy az előtte lévő 22kohm-ot növelni. Akár 10µF-ra, vagy 100kohm-ra. De lehet akkor meg úgy látod majd, hogy túl lassan követi majd a változásokat. (De egyáltalán nem biztos, mert 10uF*22k=220ms vagy is két tized másodperc alatt fel tud ugorni kb. 6000-re. )
üdv! proli007
(#) luluzulu hozzászólása Jún 29, 2012 /
 
Sziasztok.
Bocs hogy beleszólok,de van egy kérdésem e fordulatszám mérővel kapcsolaban.
Menyire bonyolítaná meg a helyzetet ha én 250-es beosztást szeretnék az 500-as helyet?
(#) Lestate hozzászólása Júl 9, 2012 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Szeretnék egy olyan kapcsolást összerakni, aminek az a lényege, hogy a 12V-nyi táp megjelenése után 10-20mp-ig kiadja a tápfeszt egy relének és onnantól fogva, csak akkor húzza be a relét, amikor ismét megkapja a 12V-ot. Autóba lenne. Amennyiben már létezik erre egy kapcsolás, akkor azt megköszönöm, ha valaki belinkeli nekem, mert egy élet nem elég ahhoz, hogy ezt a 95 oldalt átolvassam. A 7 másodperces időzítőt már olvastam, de nekem nem működnek azok a kapcsolások!
(#) proli007 válasza Lestate hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Hello!
Pedig itt van a kért kapcsolás.
üdv! proli007
(#) Lestate válasza proli007 hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Ha tényleg működök, isten vagy!
(#) Lestate válasza Lestate hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Nem tudom módosítani a hozzászólásomat. Az lenne a kérdésem, hogy az a bizonyos GYK az a gyújtáskapcsolót jelentené? Ezt a kapcsolást végül is az indítja be, ha a gyújtáskapcsolótól megkapja a pozitívot és ami szintén 12V? Csak mert akkor ki hagyhatnám a 12V-os vezetést, ami a kapcsolási rajzban van és helyette direktbe kötném a gyújtás 12V-ját. Csak szólok, hogy az autó elektronikához hóóótttt koki vaaaagyok.... Tőlem csak annyit kértek, hogy a relé húzzon meg X ideig, aztán, hogy az már mit fog átvezetni (utastéri lámpa, vagy mást), nem rám tartozik(épp elég, hogy ezzel szenvedek, már 3 panelt lemarattam teljesen feleslegesen pff). Természetesen nem várok a sült galambra, folyamatosan próbálkozok a Multisimmel szimulálni, de szeretném, megérteni a lényegét. Nagyon szépen köszönöm!!
(#) proli007 válasza Lestate hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Hello!
Nyugodj meg működik. (Itt nem szokás ilyen sületlenséget beszélni "Isten"..)
Mint írtad, lényeg, hogy a relé működjön. Akkor miért polemizálsz azon hogy a kontaktusa hova, mire, miért van kötve. Egyébként ez izzításhoz készült.
A "GYK"-val valóban gyújtáskapcsolót jelöltem. Azért adtam a relé kontaktusának külön fix +12V feszültséget, hogy az izzítás nagy áramát, már ne a gyújtáskapcsoló kapcsolja. Vagy is hogy ha a relé kapcsol, ne a kapcsolón keresztül menjen át az áram. De oda kötöd a relékontaktusát, ahova jólesik.

Ha egyik kapcsolás sem akar működni, akkor általában az "Ön készülékében van a hiba!". De ha valami nem működik, miért nem kérdezel rá, a készítőre. Meg fogja válaszolni. De egy áramkör csak a környezetében tud/fog helyesen működni. Vagy ha megfelelően használják. Mert ugye úszni is csak akkor lehet, ha van víz. Ha nincs, akkor hiába tudsz Te úszni..
üdv! proli007
Következő: »»   94 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem