Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 7 másodperces időzitő
Lapozás: OK   5 / 10
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Hello!
A NAND kapu kimenete leginkább 1-et. (Többet, ha sorba lehet kötni a Led-eket.) A tranzisztoros, párhuzamosan is elbír akár 5db-is. Bár sokkal szebb, ha minden Led-nek van saját előtét ellenállása. De semmi akadálya nincs, hogy a NAND kimenetét is megerősítsük egy tranyóval, akkor az is terhelhető rendesen. Gyakorlatilag tranyó típustól függően "bármeddig" lehet terhelni.
De látod, nem értetlenkedni, meg ragaszkodni kellett volna a dolgokhoz-alkatrészekhez-elvekhez, hanem átgondolni az igényeket. Akkor sokkal egyszerűbben kapsz segítséget és célba is érsz. Főleg ha vennéd a fáradságot, és nagybetűket is használnál.
üdv! proi007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Vettem alkatrészeket. Megcsinálom az általad tervezett kapcsolást. A tranzisztoros megerősítést bele tudod rajzolni?
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Hello!
Természetesen.. (Rajz kicsit más lett, de gondolom nem gond..)
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2012 /
 
szia!!

Megcsináltam a kapcsolást. Működik!! Örök hála!!!!!
Ha mégis nagyobb időt akarok kapcsoltatni, melyik értékeket változtassam meg?
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Jún 23, 2012 /
 
Hello!
A sárga (astabil) villogó ütemét a C3-R4 határozza meg, a piros-sárga (monostabil) váltás idejét, a C2-R3. Az időállandó hozzávetőlegesen T=R*C. (Az R2-C1 időállandója a bemenet zavarszűrése.)
Gondoltam, hogy a három másodperc kevés lesz.. :yes:
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2012 /
 
elég a 3 mp. Csak kérdeztem, hogy ha esetleg kevesebbet akarok, akkor mit változtassak meg.
Még egy kérdés: ha nem villogó LEDeket akarok, hanem folyamatosan működőt, akkor milyen változtatás kellene és hová?
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Jún 24, 2012 /
 
Hello!
"ha nem villogó LEDeket " Inkább nem villogó sárgát..
Kihagyod az R4 és C3 alkatrészeket, és a 8-as lábat a 9-eshez kötöd.
De nem lenne célszerűbb megismerkedni a logikai áramkörök működésével? Akkor megértenéd a működést. Vagy egy "dugipanelen" cseppet kísérletezni?
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Nagyon jó kapcsolás!! Bevált, használom!

Egy barátom kérdezi, hogy úgy meg lehet-e változtatni a rajzot, hogy 2 piros LED felváltva villogjon, s utána amikor letelik az idő (ittt már hosszabb időről lenne szó) akkor folyamatosan egy fehér LED villogna?

Kérlek segíts nekünk!
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Hello!
Azért azt tisztázni kellett volna, mi az, hogy "hosszabb idő". Mert a hosszabb, nem műszaki paraméter..
De legyen. Jelenleg kb. 30 másodperc a "hosszabb"..
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 23, 2012 /
 
Köszi szépen

30 másodperc az nagyon sok
de gondolom a C2-R3 taggal be lehet állítani a megfelelő nagyságra
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Hello!
Szívesen! Heuréka újabb műszaki paraméter született, a "nagyon sok"!
Nem lett volna egyszerűbb megírni az értékét, vagy tartományát?
Egyébként igen, C2-R3..
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönjük!!!!

Tudnál segíteni még egy problémámban?

Csináltam a gyereknek egy közlekedési lámpát. Azt szeretném, ha piros a lámpa, akkor az még plusz funkciókat oldjon még meg egy relével.
A lámpa 3,5 mm-es LED-del van csinálva, arra 2 Volt megy és 20 mA. Ezzel hogyan tudnék még mást is vezérelni, hogy a LED is világítson?

Csináltam egy egytranzisztoros erősítőt. az idáig működött, de valami folytán már nem.. pedig az alkatrészek jók. utána próbálkoztam optocsatolós dologgal, de az meg "elszívta" a LED áramát (magyarul az nem világított) valamilyen egyszerű erősítő ??? kellene

ledrajz2.jpg
    
(#) kadarist válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Szia!
A LED előtétellenállása (ha van olyan) elé kösd be a kapcsolóerősítőt vagy optót és akkor nem szipkázzák el a LED áramát.
(#) Sebi válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Egy lehetséges kivitel...
De nem tudom mi indokolja a 2V használatát? Ha több lenne, akkor egy optó LED-je egyszerűen sorbaköthető volna a piros (lámpa) LED-del.

led.jpg
    
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Hello!
Ha tranzisztort használsz, akkor a Led feszültségének kell kapcsolni a tranyót. A szükséges soros bázisellenállást, a kollektoráram és a béta alapján kel meghatározni. Ha a relé 50mA-t fogyaszt 12V-on, és a tranyónak csak 100 a bétája, akkor mindössze 0,5mA bázisáram igénye van. Vagy is a soros bázis ellenállás, R=(Uled-Ube)/Ib=(2V-0,65V)/0,5mA=2,7kohm.
Ha Te 100ohm-ot használsz, akkor Ib=(Uled-Ube)/Rb=(2V-0,65V)/100ohm=13,5mA. Vagy is majdnem felzabálja a Led 20mA áramát. (A valóságban azért kisebb lesz, mert ekkora bázisáram mellett, a bázis-emitter feszültség több lesz, mint 0,65V.)

Viszont ha a Led "ki van kapcsolva", akkor is közel meg lesz rajta a 2V feszültség. Vagy is a Led-et kapcsoló tranyó szivárgási áramát a relét kapcsoló tranyó felerősítheti, és esetleg el sem ejt a relé. Ezért a bázis-emitter közé, egy ellenállást szoktunk kötni, hogy minimális áramra szükség legyen a tranyó bekapcsolásához. Vagy is ha ezen az ellenálláson pld. 0,1mA áramot engedünk át, akkor a bázisellenálláson összesen már 0,5mA+0,1mA=0,6mA-nak kel átfolyni, előző példa alapján. Ekkor a soros bázis ellenállás, Rb=(Uled-Ube)/I=(2V-0,65V)/0,6mA=2,25kohm, vagy is egy 2,2kohm megfelelő.
A bázis emitter közötti ellenállás, Rbe=Ube/I=0,65V/0,1mA=6,5kohm. Vagy is egy 6,8..10kohm bőven megteszi.
Így működni fog a tranyó, a Led feszültségéről, és a Led elől elszipkázott áram, csak 0,6mA lesz, nem 13mA.

Ha optót használsz, akkor azt a Led-el sorba kell kötni. De lehet, ekkor a Led előtét ellenállását kel csökkenteni ha a tápfeszültség kicsi.
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
ennyit mértem rajta
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
kpróbáltam. a bázis ellenállás 2,7 kohm de nem működik.
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Hello!
Hogy nem működik, az egybites infó.. Esetleg mérni/próbálni nem lehetett volna valamit?
- Kollektor-emittert rövidrezárva behúz a relé?
- Kollektor-emittert egy mA mérővel rövidrezárva, mekkora az áram?
- Ha ég a Led, van bázis-emitter feszültség?
- Jól van bekötve a tranyó? Mert ha kollektor-emittert felcseréled, akkor mérve szinte minden ugyan az, csak éppen a béta 5..10 közötti.
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
A tranzisztort kicseréltem újra hátra rossz de nem

ráadom a feszt: a relé egyből behúz


Kollektor - emitter rövidzár : nem csinál semmit

C-E áram = 0

LED ég: B- E fesz: 0,87 V
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
lemértem a két LEDről lejövő feszt, mely a "vezérlőjel" lenne:

A piros LEDről 1,75 V, a zöld LEDről 2,9 V mérhető
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Hello!
Ha ráadod a feszt, és a tranyó egyből nyit, akkor természetes, hogy ez után már nem működik. Bázis-emitter között ott van a 10kohm? Elsőként úgy próbáld meg, hogy a soros bázisellenállást ne kösd sehova. Akkor nem húzhat a relé, ha ráadod a tápot..
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
én az egy ellenállásos verziót használom (használnám)

ledrajz2.jpg
    
(#) proli007 válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Hello!
Én meg azt javaslom, hogy vedd a fáradságot és olvas e amit írtam itt, ha már törtem magam.. :no:
üdv! proli007
(#) Balu424 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
elolvastam. de most ezt melyik verzióhoz írtad? az 1 ellenállásoshoz, vagy a másikhoz, amit valaki beszúrt (2 ellenállás) ?

általad javasolt 2,7 kohmot tettem a 100 ohmos ellenállás helyébe, de nem működik.

Ez van jelenleg
(#) vicsys válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Idézet:
„Ezért a bázis-emitter közé, egy ellenállást szoktunk kötni, ...
Ekkor a soros bázis ellenállás, ... vagy is egy 2,2kohm megfelelő. ...
A bázis emitter közötti ellenállás, ... Vagy is egy 6,8..10kohm bőven megteszi.”

Kihámoztam neked a lényeget.
Kérlek, hogy használj mondat eleji nagybetűt. Köszi.
(#) Balu424 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
A bázis emitter ellenállást így gondolod bekötni?

ledrajz1.jpg
    
(#) kadarist válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Idézet:
„Ezért a bázis-emitter közé, egy ellenállást szoktunk kötni, ...”

Tehát a bázis-emitter közé kösd.
(#) Balu424 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
úgy csináltam ahogy mondtad

nem működik
(#) vicsys válasza Balu424 hozzászólására (») Júl 27, 2012 /
 
Csatoltam.
Kérlek használd a mondat eleji NAGY kezdőbetűt!

7mp.pdf
    
(#) Balu424 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
így van elkészítve de nem működik
Következő: »»   5 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem