Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   103 / 189
(#) zsoca hozzászólása Szept 11, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Adott egy műkörmözős UV lámpa, amihez kellene egy időzítő.
A kapcsolás lényege egy nyomógombbal indítható időzítő, amit egy 3 állású kapcsolóval kiválasztott 90/120 secundum ideig behúzva marad, majd nyomógombot megnyomva újra indulhat a folyamat.
230V 9W csövet kell kapcsolnia (UV-9W-l 365 nm)

(Nem biztos, hogy a lámpába lesz beleépítve, a garancia miatt, csak egy kötődobozba)
Segítségeteket előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2012
(#) proli007 válasza zsoca hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Hello!
Ha erre gondoltál. Az 555 kimenetére teszed a12V-os relét, az kapcsolhatja a lámpát. Dugasztápról adsz neki 12V tápot. Háromállású kapcsoló nem kell, hiszen vagy 90, vagy 120sec lesz a késleltetés. Ha kikapcsolod 120, ha be, 90 másodperc lesz míg világít a lámpa.
üdv! proli007
(#) zsoca válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Köszönöm szépen! Szerintem jó lesz!
(#) minicooper hozzászólása Szept 11, 2012 /
 
Hali!
Nem tudnátok valamilyen forrást ahonnan megtanulhatnám az 555-ös IC használatát?
Akad itthon 3 is de azt hallottam hogy hasznos dolog csak sajnos nem tudom hogy kell használni
Vagy ezt is programozni kell mint egy PIC-t?

Ui.:A wikipédia nem segített sem a google.
(#) Csupasz válasza minicooper hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Hali!
Itt lejjebb, az Orbán József hozzászólásában találsz egy linket, és azon az oldalon bemutatja az 555 minden alkalmazási lehetőségét.
Üdv:
Csupasz
(#) minicooper válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Üdv!

Köszönöm a segítséget!

minicooper
(#) minicooper válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Ajjaj !

Jó vagyok angolból de ennyire azért mégsem a google fordító meg egy kupac sz@rt ír ki
(#) _vl_ válasza minicooper hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Pedig a rajzok sokat segítenek
(#) minicooper válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Olvasd el a bemutatkozásomat
Ja és eddig még nem tanultunk az elektronikáról semmit de már alap áramköröket tudok szerkeszteni.
....nemrég építtettem egy napelemes mp3 töltőt és hozzá feszültség stabilizátort
Nagyon büszke vagyok ám rá.
(#) kzolt hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a csatolt kapcsolást, működik, de egy olyat szeretnék, ami a nyomógomb elengedése után kezd visszaszámolni, ez viszont a megnyomástól számol. Keresgéltem már kapcsolásokat, de én azokból nem tudom megállapítani, hogy tudja-e, csak ha megépítem. Ha esetleg a csatolt kapcsolás így átalakítható, az is jó, legalább megmaradna a szabályozhatósága. Ebben kérnék segítséget. Köszönöm!
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
Kösd a 4-es (Reset) lábat a 2-es (Trigger) lábhoz, és már kész is vagy..
üdv! proli007
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Köszönöm! Működik!
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Bocsánat, rosszul fogalmaztam. Most már majdnem jó, csak azt szeretném, hogy a nyomva tartott nyomógombnál a relé be legyen húzva, majd ha elengedem a nyomógombot, onnan kezdjen visszaszámolni. Ez utóbbi már megvalósult.
(#) proli007 válasza kzolt hozzászólására (») Szept 16, 2012 / 1
 
Hello!
Akkor két lehetőség van. Vagy a 2-es lábat a 6-os mellé kötöd, (10kohm-ot kiveszed) és a nyomógombbal kisütöd a kondit, vagy a 2-esről a hatos felé egy diódát teszel (Katód a 2-es felé).
üdv! proli007
(#) kzolt válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Köszönöm, tökéletes!
(#) Axelnemeth hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Eddig sikerült megépítenem egy sima IC nélküli astabil multivibrátort,
viszont ezzel az NE555-ös IC-vel meg vagyok lőve.

Készítettem hozzá egy nyákrajzot amit mellékeltem.
Májusban kezdtem el játszogatni az elektronikával, úgyhogy ne lepődjetek meg ha valami orbitális baromságot csináltam.

A lényeg az hogy folyik rajta az áram, csak éppen folyamatosan.
Legutoljára két percig vártam míg kialszik a led, de semmi.

Megnézitek nekem mi lehet a probléma?

Előre is köszönöm
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) kadarist válasza Axelnemeth hozzászólására (») Szept 16, 2012 / 1
 
Szia!
Miért nem csináltad meg egy működő kapcsolás alapján? A GND hová van kötve? A többiről meg ne is beszéljünk.
(#) Axelnemeth hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
A hozzá való adatlap alapján rendeztem el a nyákot, hogy passzoljanak a lábak sorszámai.
Meg tudod mondani hova kössem a GND-t, és hogy mi egyéb problémák vannak ezzel?

Kezdő vagyok és nem nagyon ismerek senkit aki el tudná magyarázni.


Szerk: Kéne melléje egy másik tranzisztor amit vezérelne?
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) kadarist válasza Axelnemeth hozzászólására (») Szept 16, 2012 / 1
 
Építsd meg ezt az áramkört. Az IC lábszámozását felülnézetből (felirat felől) kell értelmezni, ez fontos! Másik villogó: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) pimi9 válasza Axelnemeth hozzászólására (») Szept 16, 2012 / 1
 
Esetleg adhatnál tápfeszültséget az IC-nek.
(#) proli007 válasza Axelnemeth hozzászólására (») Szept 16, 2012 / 1
 
Hello!
- A tápfeszültség pozitív pontját a 8-as lábra kell adni.
- A tápfeszültség negatív pontját, pedig az 1-es lábra. (Ez maga a GND.)
- A Led sorba van kötve a 100ohm ellenállással. Ellenállás a 3-as lábra, Led katód a GND-re megy.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) Axelnemeth hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Átvariáltam a kábeleket ahogy mondtátok, de továbbra is csak világít, úgyhogy lehet már rég kinyírtam az IC-t. R.I.P.

De legközelebb már tudni fogom mit és mire kössek.

Köszönöm a segítséget!

(#) proli007 hozzászólása Szept 19, 2012 / 1
 
Hello!
Ez egy olyan kapcsolás, ami a lámpa fényerejét folyamatosan változtatja, növeli-csökkenti a fényerőnek megfelelően. A lámpa vagy Led-ek meghajtását PWM-el végzi. )Led-ekhez a szokásos módon előtété ellenálst kel méretezni. A külső ellenállás és CDS felcserélésével változik a működés módja.
A "SUN-SET" napfelkeltére növeli a fényerőt, a "SUN-RISE" napnyugtára növeli a fényerőt. Az ellenállás értékének változtatásával lehet befolyásolni az érzékenységét, vagy is hogy milyen fényerő mellett kezdje el a működését. (Persze ez azért, nem egy precíziós áramkör.)
Természetesen a szokásomhoz híven én csak megterveztem az áramkört..
üdv! proli007
(#) Fidel hozzászólása Szept 21, 2012 /
 
Kéne csinálnom egy olyan kapcsolást, aminél a bekapcsolási idő kb 60-120s, a kikapcsolt állapot kb 120-240s közt állítható lenne.
A fő problémám az, hogy a ciklusnál a bekapcsolt állapot > kikapcsolt állapot.
Ezt hogyan lehet valahogyan megfordítani?
Igazából ha nem állítható, akkor a 60s be/180s ki fix is megfelelne.
(#) gabi20 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Szia szóval ha jól értem 555 - ös IC - t szeretnél használni astabil módban. A kimenetet egyszerűen egy tranzisztorral meg lehet fordítani, de akár az egyik ellenállásal párhuzamosan kötött diódával is.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2012

555.JPG
    
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Hello!
Ilyen hosszú időket, 555-el márt nem lehet korrekt módon késleltetni. Ha a fix is megfelel, akkor inkább építsd meg ezt a kapcsolást. R1 és C1 alkatrészekkel lehet az időt állítani, de az 1:3 arány megmarad.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2012
(#) c27 hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy astabil multivibrátort szerettem volna készíteni. Pontosan úgy csináltam ahogy a segédprogramoknál lévő rajzon van 2 problémám van vele. Az egyik ha a 2 lábra csatlakozó indító vezetéket ha lóbálom vagy épp hozzáér akár az asztalhoz elindul az áramkör ha beteszek egy kb. 100K ellenállást a tápra kötve akkor megoldódna a helyzet ugyan, de a másik probléma még fennáll: ha a 2. lábra csatlakozó vezetéket hozzákötöm a földponthoz akkor addig égve marad a led amíg le nem veszem. Próbapanelen raktam össze a kapcsolást. Mi lehet vele a probléma próbáltam különféle kondikkal és ellenállásokkal is.
Ezt.
(#) kaqkk válasza c27 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Akkor mégsem astabilt hanem monostsbilt építettél ! A 2 lábat a 6 -ossal össze kell kötni !
nézd meg a belinkelt rajzot .
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Szia!
Ha mindent a rajz szerint kötsz, akkor mi van? Mert arról még nem esett szó. LED-villogó
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
(#) c27 válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Na ez szépen elírtam elnézést, én is csak most vettem észre, szóval javítok: monostabil multivibrátort akartam építeni és a rajz szerint csináltam. Szóval az nem akar működni.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
Következő: »»   103 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem