Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1795 / 3960
(#) djadji hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
Hello!

Szeretném a kocsi központi zárát működtető motort egy másik forrásból működtetni. A leírásban az szerepel, hogy kell egy 1K ellenállás (ezt a kocsi leírása tartalmazza). Milyen teljesítményű ellenállást kell vennem? A motorról természetesen semmit nem tudok. Tippelni kellene. Gondolom a eltúlzom a teljesítményét az ellenállásnak az nem gond, de azért mégis jó lenne tudni kb mekkora kellene?
(#) zoyka hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
Szeretnék építeni egy két hangszórós úgynevezett 212-es gitárládát. Rendelkezésemre áll 2 db SAL SPA 3040 mélysugárzó.

Leírás: http://www.somogyi.hu/cikkccs/cikkdokumentumok/04169_03_01.pdf
Rajz: http://www.somogyi.hu/cikkccs/cikkdokumentumok/04169_03_02.pdf

Az lenne a kérdésem, hogy mire van még szükségem az építéshez, valamint hogyan számítsam ki a láda pontos méreteit. Van esetleg a neten valamilyen kalkulátor erre?

SEGÍÍÍÍTSÉÉÉG!!!
(#) peter1995 válasza zoyka hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
(#) kendre256 válasza patekw hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
(#) penguin hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy eszközöm amit szeretnék lemásolni és továbbfejleszteni saját igényeimnek megfelelően. A rajta lévő ellenállásokat és kondenzátorokat sikerült kimérnem és leszednem, az IC-k típusa is megvan, de sajnos a nyák egy fehér védőréteggel(?) van bevonva ami eltakarja a rézfóliát, így nem látom hogy mi van összekötve mivel. Van valami mód ennek az eltávolítására úgy hogy ne sérüljön a nyák?

Illetve mi ez a fehér réteg rajta? Ugyanilyen mint ezen az eszközön: http://www.team-xecuter.com/CR3/cr3_lite_final.jpg
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2012
(#) kendre256 válasza penguin hozzászólására (») Szept 23, 2012 / 1
 
Festék jellegű szitázott védőréteg van rajta. Szikével óvatosan le lehet kaparni róla úgy, hogy a fólia nem sérül. Utána viszont célszerű valami védőlakkal lefújni a panelt, hogy ne oxidálódjon a rézfólia. Biztosan létezik valami kíméletes kémiai megoldás is a védőlakk leoldására, ha tud valaki olyat, majd biztosan leírja..
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
Az nem baj ha a LED lámpát így kötöttem be?

USB - ről működik.
Egy kicsit melegszik az ellenállásnál...

Névtelen.png
    
(#) jani1987 hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
(#) reloop válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
A 10 ohm hogyan jött ki?
(#) mate_x válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Szia!
Tudni kellene a LED nyitófeszültségét és az optimális áramerősségét. Ha ezek ismertek, akkor az ellenállás teljesítménye is meghatározható.
(#) sastas01 válasza mate_x hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Ráadásul az értéke is.
(#) zoltan0801 válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Helo!
Szerintem 10 ohm helyett mehetne bele 100 ohm -os, és akkor nem melegedne, bár nem ismerem a LED-eket.... Egyébként a bekötés az jó...
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2012
(#) storm hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
Sziasztok!
Tud valaki olyan diódatípust mondani, ami megfelel az alábbi feltételeknek?
'Schottky barrier diode (VF ≤ 350 mV at 10 mA, IR ≤ 2 mA at 4 V)'
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Szept 23, 2012 / 6
 
Az én hozzászólásomat kiveszed? Rendben van.
A Topic szétrombolóval miért nem kezdesz semmit???

Kérek mindenkit akinek csípi a szemét jelezze feléd az (eyess) problémát. Akkor talán meg látod hányaknak nem tetszik ez ami itt folyik.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2012
(#) babivali hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Hol lehet kapni telefon bekötéshez alaktrészeket.?
(#) zolika60 válasza babivali hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Szinte minden elektronikai boltban. Például itt is:
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Mekkora ellenállás kell egy piros és egy sárga LED elé?

USB - ről működne (5 V)
(#) zolika60 válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
180 Ohm. Már egyszer betettem neked a számolót.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2012
(#) kokozo válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Először megnézed itt mik a led értékei..Bővebben: Link
Utána számolsz ezzel az előbb kinézett adatokkal.. Bővebben: Link
(#) pjg válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Mint a zöldnek. Mester!
(#) Matthevvv hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Hello!
nekem csak egy olyan teljesen egyszerü kérdésem lenne, hogy volt egy 220as táp amiből az outputhoz e volt irva: 9v/150mA
Milyen akkumulátorraltudom helyettesíteni igy a hálózati áramot? Sima 9voltos elem is megfelel ugyanahhoza teljesitményhez? Illetve meddig fogja bírni?

Előre is köszi a választ!!
(#) proli007 válasza Matthevvv hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Hello!
Megtáplálásnál, mindig a terhelés által felvett áramot kel figyelembe venni, nem a tápegységét. Azt általában mindig kicsivel nagyobbra méretezik (ha nem gagyi). De leeht akár többszöröse is, ha a terhelés kicsi, mert anyagilag nem érdemes olyan kicsi és annyi féle teljesítményű tápot készíteni.
Egy 9V-os elemtől sokat nem lehet várni, szerintem maximum 200mAh kapacitást. Vagy is ha 100mA-el terheled, akkor legfeljebb 2 órát. De mivel ez az áram már elég nagy egy ilyen elemnek, inkább kevesebbet. (Nem véletlen, hogy az elemeken nem tüntetik fel a kapacitást mint az aksikon. Ott a töltés miatt muszáj. "Akár kétszer tovább bírja" De mihez képest? A vasedényhez?)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2012
(#) Matthevvv válasza proli007 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Köszi a választ, és akkor mit ajánlasz? mit kössek rá?
(#) mrobi hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Sziasztok! Bújom a netet de nem találok megfelelő kapcsolást. Olyan áramkörre lenne szükségem amivel 6V-ból tudnék 0-5V-ig szabályozni. Valami egyszerű tranzisztoros megoldást próbáltam keresni de nem találtam. 300mA lenne a maximális átfolyó áram. Válaszokat előre is köszönöm!
(#) blackdog válasza Matthevvv hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Helló!

Proli007 egyértelműen válaszolt neked:
Idézet:
„Megtáplálásnál, mindig a terhelés által felvett áramot kel figyelembe venni, nem a tápegységét.....”

Nem adtál semmi konkrét infó. Lehet, hogy jó neked egy 9V elem is, de lehet, hogy kell egy 1000mAh akku vagy még nagyobb.
(#) Robi98 hozzászólása Szept 24, 2012 /
 
Sziasztok!
Nem igazán értem ennek a led-es villogónak a működését. Próbáltam utánanézni az interneten, de csak ehhezhasonlókat láttam, ahol nem baj a kondenzátorok fordított irányú feltöltése, mert nem elektrolitok. Ha az előbbiek is így működnének, akkor a kondenzátorok tönkremennének.
Valaki eltudná ezt rendesen magyarázni?
Köszönöm.
(#) fobq válasza kokozo hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Sziasztok,
nekem is van kezdő kérdésem a LED-hez. Biciklire akarok első (fehér), hátsó (piros) világítást 1-1 LED-del, 1 pár tölthető elemmel (tehát közös tápról). Az lehet, hogy egy piros és egy fehér LEDnek is egyaránt 2,5V vagy 3V a nyitófeszültsége? A boltban csak ilyenekből tudtam választani. Kértem 1-1db 3 V-osat, bekapcsoltam őket párhuzamosan 2*1,5V elemre, de a fehér csak pislákolt, a piros meg vakított. Külön kipróbáltam a fehéret, az 4,5 V-nál világított igazán. A kérdés tehát: milyen tölthető elemet (2*1,2V vagy 2*1,5V) és milyen nyitófeszültségű LEDeket lenne érdemes választanom?
Köszönöm.
(#) pjg válasza Robi98 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Keress rá: Astabil multivibrátor.
(#) kendre256 válasza Robi98 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Itt van egy aránylag jó leírás.
Mikor még tanítottam, írtam egy részletesebbet (volt vagy fél oldal), de az már nincs meg.
A lényeg, hogy a kondenzátoron a feszültség szinte mindig ugyanolyan polaritású (csak az átbillenés előtt, mikor az addig zárt tranzisztor kinyit, akkor lehet egy kicsi, ellentétes polaritás rajta). A másodikként belinkelt kapcsolás (ahol az emitterkörben vannak a ledek) leírása hibás. Az ilyen típusú astabilokban a kondenzátor töltése a kollektorellenálláson és a nyitott bázis-emitter átmeneten keresztül történik. A kondenzátor kisütését pedig a bázisellenállás végzi.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2012
(#) proli007 válasza Robi98 hozzászólására (») Szept 24, 2012 /
 
Hello!
Nem töltődnek fordítva fel. (Maximum ara a néhány 100mV-ra, ami különbség lehet, egy tranyó kollektor-emitter és kollektor-bázis feszültsége között.)
Mindig azt kell figyelni, hogy min keresztül töltődik fel és sül ki a kondi. Egy astabil multinál, az egyik tranyó mindig zárva (nem folyik kollektoráram) a másik nyitva vam (folyik kollektor áram.) Majd forduk a helyzet, mikor a megfelelő kondi kisült.
- Pld. amikor a jobboldali tranyó ki van kapcsolva, akkor a felső elkó töltőárama, a következőképen alakul ki..
Telep + pontja, jobboldali Led, majd a 150ohm, 100µF-os kondi, bal tranyó bázis-emittere, és vissza a telep negítív pontjára.
- Kisütés, amikor a jobboldali tranyó ki van kapcsolva. A kondi feltöltött állapotban olyan kint egy elem. A jobboldali tranyó kollektor feszültsége nulla. Így a 100µF pozitív pontja a negatív tápra csatlakozik. Ezért a baoldali tranyó bázisa ekkor, kb. -4,5V-on van. A tranyó bázis-emitter diódája zárva van, tehát azon áram nem tud folyni. A kisütést ekkor a baloldali bázis ellenállás végzi. Azon most a kondi -4,5V-ja, és a táp +4,5V-ja van. Vagy is 9V van rajta. Amikor a kondi kezd kisülni, a negatív bázis-emitter feszültség csökken. Addig, míg át nem fordul a feszültség, és el nem éri a +600mV bázis-emitter nyitófeszültségét. Most tovább töltődne ellenkező polaritással, csak hogy a bázis ettől kinyit, így az eddig lezárt baloldali tranyó is. Erre a kisütés megszakad, hiszen a multivibrátor átbillen, és kezdődik a kondi újra feltöltése.

Esetleg olvasd el ezt a cikket. Nem egészen ugyan az a kapcsolás, de talán megérted a multi működését.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2012
Következő: »»   1795 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem