Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   60 / 274
(#) titi válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Pontosan!
(#) Pafi válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
A piezó hangszóró impedanciája kapacitív. Egy kondit sorba kötve nem valósítható meg frekvenciafüggő átvitel, de nem is kell, mert egy piezót hidegen hagy, hogy mit kap 2 kHz alatt. Hangot alig ad, teljesítmény nem jön benne létre. 100 V-ig nincs semmi baja.

Csak akkor választható le a mély egy kondival, ha a piezóval párhuzamosan van egy ellenállás is.
(#) Kovidivi válasza Pafi hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Köszönjük a tanácsot!
(#) punkkazy válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
Kondi van! 1 mikrofarad!!
Szerintem lesz puffernövelés; majd ha ez sem műkszik, akkor stabkocka 24V-ra! Mono az erőlködő, tehát el kéne bírnia.
(#) Hroot hozzászólása Okt 11, 2007 /
 
sziasztok!
én is megépítettem ezt a végfokocskát ez volt életem 2. műve de sajnos csalódnom kellett benne ugyanis elég silány hangminősége van és alig ad basszust
(#) Kovidivi válasza Hroot hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
Akkor valami nem jól van bekötve...
(#) tatabike válasza valve hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
Szia valve,

no, megtaláltad a végfokomat?...

TaTa
(#) valve válasza tatabike hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Improvizaltam ;o)) Amgy dogos!
(#) witti válasza titi hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Hello! Remélem ez lesz az utólsó erősítős rajzom... De még akadt egy kérdés, mivel még van egy kis morgás a cuccba!
Egy srác ezt a megoldást ajánlotta: a védőföldelést az erősítőd üzemi földjével VAGY galvanikusan, VAGY egy kondenzátoron keresztül kötöd össze. És így rajzolta át...

Az ott egy kapcsoló akar lenni a képen??? Mert akkor valamit elnézett. Vagy csak én nem értem mi az ott a kondival párhuzamosan. Találtam 0,068µF -os /250V -os kondit áramkörömben, ami a hálózati áram és a trafó között van. Meg van új 22n / 275V~ ... Ez is jó lenne nekem? Muszály a 100n/500V???

Vagyis, milyen módon érdemes közösíteni a hálózati védőföldelést és a GDN-t? Kell-e még valami a cuccomba?
(#) tatabike válasza witti hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Szia witti,

ez szerintem teljesen felesleges. Legalábbis én soha nem kötöttem össze a védőföldet az erősítő GND-vel, és nem is ajánlom, mert földhurok alakulhat ki. Csillagpontosan, az erősítőn belül kell a földelést csinálni. Az, hogy teszel egy szűrőt a bejövő tápkábelre, ettől teljesen független kell, hogy legyen szerintem.

TaTa
(#) tatabike válasza witti hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Azt még elfelejtettem, hogy azért illik hidegítő kondikat (100 nanoF) tenni az egyenirányított tápágak közé, a nagyfrekis zavarok elkerülése végett, meg az előfok tápját is simítani kellene egy-egy pufferkondival a +/GND és a -/GND között is! Ezek lehet, hogy Neked megvannak, csak nem látom a rajzon.

TaTa
(#) Pafi válasza witti hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Az érintésvédelmi szabványok szerint vagy kettős/megerősített szigetelést használsz, (a jelenlegi trafóid valószínűleg ennek megfelelnek) vagy földelsz. Ha földelsz, azt kizárólag közvetlen bekötéssel teheted, érintésvédelmi földet kapcsolni tilos!

Földhurok akkor alakulhat ki, ha legalább két földelés van a rendszerben.

Idézet:
„Az ott egy kapcsoló akar lenni a képen???”


Az a "vagy"!
(#) witti válasza tatabike hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Amúgy Te is gitárerősítőkről beszélsz? Mert nálam a gitárhangszedői elég erzékenyek és azok fokozzák a morgást. Állítólag a gitárnál fontos a védőföld és GND összekötése, mivel a húrokon keresztül tapogatom a testet. (Ez még mindig pattogást okoz...) Pár emberke szerint megoldás lenne a rajzon látható megoldás. Talán ma lesz rá időm.
A kék körök akarnak lenni a 2x2200µF szűrőkondi, és van a stab IC-ék után egy-egy 100n. Meg a 4700µF után is van egy 100n.
(#) lamalas hozzászólása Okt 12, 2007 /
 
Csatlakozom Pafihoz es tatabike-hoz: halozati vedofoldet en soha nem hasznaltam meg es nem is fogok olyan keszulekekbe amik kettos szigetelessel vannak ellatva. A ket eletvedelmi modszert keverni nem szabad. Egyebkent is teljesen felesleges a jelfoldet a halozati vedofoldre kotni, attol nem oldodnak meg a brumm problemak. Egy vegfoknak megfelelo (pl. csillagpontos) foldelesi rendszert kell kialakitani ami szinten hozzatartozik az erosito epiteshez, nemcsak az, hogy NYAKot csinalunk, beforrasztjuk az alkatreszeket es utana johet a tapfesz. Ez minden erositoepitonek szol, nem csak witti-nek. Aki pedig tisztaban van vele mert mar megtanulta/tapasztalta az ugyis tudja
(#) witti válasza Pafi hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Pafi Te mit ajánlasz?
Mivel múltkor már említetted Te is, hogy kössem össze az védelmiföldet meg a GND-ét.
De akkor kell közé kondi vagy nem? És Te így a pufferhez kötnéd vagy amit a múltkor mondtál, hogy az előfok bemenetéhez a testre?

Ja most, olvasom Lamalas-t, szóval nem érdemes összekötni...
Csak hallani olyat, hogy embereket megcsap áram a gitráhúrokon keresztül.....
(#) Pafi válasza witti hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Kösd be közvetlenül!

De nem ártana, ha a kábelre és egyebekre vonatkozó kérdéseimre választ találnál!
(#) witti válasza Pafi hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Csak annyit mondj, hova kössem a földelést a 4700µF-es pufferhez vagy tök mindegy hova?
Rendesen összezavartok, azt mondjátok semiképp ne, Te most azt írod: kössem be...
A gitárkábel, mivel mono ezért egy ér+árnyák. A másik két kérdést még passzolom... (ellenfázisú pickup, szimmetrikus bemenet.)
(#) Pafi válasza lamalas hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
lamalas!

Nem a végfok földelésével van gond, hanem a bemenettel!

Idézet:
„teljesen felesleges a jelfoldet a halozati vedofoldre kotni, attol nem oldodnak meg a brumm problemak.”


Vagy igen! Ez gyakorlatilag egy kapacitív vevőantenna, aminek a referenciapontját a trafó szórt kapacitásán keresztül bejutó feszültség rángatja, ezért úgy érzi, mintha a környezete lenne nagy AC feszültségen. Le kell hozni a környezet potenciáljára, és akkor nem fog kapacitív áram folyni a bemenetbe! Persze tökéletes kiegyenlítettség nem érhető el, mert a környezet nem pontosan a védőföld potenciálján van, de mégiscsak jobb, mint hagyni hogy magától álljon be valahová 0 és 230 V közé!

(#) Pafi válasza witti hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Idézet:
„hova kössem a földelést a 4700ľF-es pufferhez vagy tök mindegy hova?”


Szinte mindegy, de inkább a bemeneti ponthoz kösd!

Ha a kábel 1 ér + árnyék, akkor csak aszimmetrikus lehet az előerősítő. Nem jó! Cseréld le 2 eres árnyékoltra, és kösd be úgy, ahogy írtam!

Nézd meg a csatolt fájlt! Az 1. ábra alján láthatod az egyik lehetséges okát, hogy miért alakulnak ki zavarok.
(#) lamalas válasza Pafi hozzászólására (») Okt 12, 2007 /
 
Bocsi, nem olvastam vegig witti osszes problemajat, igy beneztem ezt a dolgot. Elnezest!

Viszont ez nem valtoztat azon a tenyen hogy en akkor sem hasznalnek vedofoldelt audio keszulekekben ill. azzal is vitatkoznek ami abban a bizonyos csatolt doksiban le van irva a II. pontban:
Idézet:
„A hangtechnikai készülékek többsége „földelt”, a készülék háza az energiaelosztó hálózat védőföldjére van kötve, és egyben ez a jel-föld (referenciapont) is.”
Sajnos a profi hangtechnikaban (studiok, PA alkalmazasok, stb.) nem vagyok annyira jaratos igy azokrol nem nyilatkoznek, de a kommersz audioban en nem surun talalkoztam vedofoldet alkalmazo keszulekekkel ... szinte kizarolag kettos szigetelest alkalmaznak mindenhol. Ettol fuggetlenul lehetnek vedofoldes keszulekek is, de nem elterjedt.

A trafo szort kapacitasai ellen lehet vedekezni egy arnyekolo menettel a primer es szekunder kozott. Ezt az arnyekolo menetet a halozati vedofoldre kotve hatasosan csokkennek az erositobe juto zavarok. De vigyazat, az hogy ehhez az arnyekolo menethez kotom a vedofoldet nem jelenti, hogy vedofoldes eletvedelmi megoldast alkalmazok a keszulekben, mert a keszulekhaz (es a jelfold) sincs a vedofoldre kapcsolva!!!
(#) witti hozzászólása Okt 12, 2007 /
 
Köszönöm Pafi, OK! Ezt át fogom nézni és elemzem a dolgot!
Lamalas, neked csak azt tudom mondani amit látok: szinte az összes már a "legapróbb kb.: 5-8Wattos" gitárerősítőnek ilyen védőföldes 3 ágú dugasza van. Hogy belül be van-e kötve azt nemtom, de valószínű, hogy nem dísznek van, mert akkor lehetne rajta két eres vasaló zsinór is...
A gitár hangszedő, mint egy antenna működik, pl.: ha idehozom a monitor közelébe akkor berreg, mint állat; vagy ha csak felé fordítom 1,5 méterről akkor már érezni, hogy gyűjti berregést. (Persze természetes is ez a jelenség...)
De egy hi-fi cucc azért az más.
Örülök, hogy próbáltok segíteni, de a héten már megint nem lesz időm befejezni!
(#) xray hozzászólása Okt 12, 2007 /
 
Hello
Én ezt a huzalozást (csatolmány) gondoltam magamnak mert csinálok egyet. Remélem jó!



TDA2030.jpg
    
(#) Pafi válasza xray hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
Mindkét kimeneti földvezetéket a GND feliratú pontról vezesd tovább a hangszórók felé! Egyébként a huzalozás jó lenne, de a NYÁK nem az igazi! Az IC negatív tápárama belerondít a bemeneti jelbe, eltorzítva azt. Külön jel és teljesítmény földet kellene kialakítani!

A bemenetet ugye árnyékolt kábellel szándékozol vezetni?
(#) Pafi válasza lamalas hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
lamalas!

Azt a doksit Hangjel-feldolgozás előadás jegyzeteként írtam, és bár kimondatlanul, de profi hangtechnikára vonatkozik. Azért is használnak gyakran DI-box-ot, mert a földelt készülékek miatt tele van a rendszer földhurkokkal, amik ekkora méretekben (akár 100 m-es jelutak) még a szimmetrikus jelvezetés ellenére is gondot tudnak okozni.

Otthon persze nem nagyon földelnek semmit. Régebben a lemezjátszó, mostanában a PC az egyetlen gyakori földelt eszköz.
(#) Pafi válasza xray hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
Biztit a primer körbe kell tenni!
(#) lamalas válasza Pafi hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
Okes, igy ertheto a dolog. A studio es profi technikaban nem vagyok jaratos, bar egy amator zenekarnak meg reges-reg keszitettem erositoket, elofokokat, torzitokat stb. gitarhoz mert akkoriban penz hianyaban nagyon nem volt semmijuk a hangszereken kivul. Csak egyetlen gyari erositojuk volt valami videoton radios erosito . Azota pedig nem kerultem kozelebb a profi audio alkalmazasokhoz bar szo se rola valamilyen szinten erdekel az is

Na remelem witti problemaja meg fog akkor oldodni hamarosan. Sok szerencset!
(#) xray hozzászólása Okt 13, 2007 /
 
És így nem lenne jó?

TDA2030.jpg
    
(#) Pafi válasza xray hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
Nem, most is átfolyik a tápáram a jel-földön. A bemenet földvezetékeit hiába választtad kölön, mert a jelforrásban úgyis össze vannak kötve. Csak akkor segítene ez, ha két független tápról működnének a végfokok.

Mégegyszer mondom: alakíts ki külön teljesítmény és jel földet, amik csak egyetlen ponton vannak összekötve!

Vagy a minimum, ami azért segít: a bemeneti jel földvezetékét a "lenti" pontra (ahol két elkó és egy bipoláris kondi van bekötve) kösd, és a két IC tokját ne szigeteld el a hűtőbordától! (Ha eloxált a borda, akkor egy vastag vezetékkel kösd össze a tokokat!)
(#) xray hozzászólása Okt 13, 2007 /
 
Igen árnyékolt kábelal.
(#) Dióda válasza xray hozzászólására (») Okt 13, 2007 /
 
Huhh de idétlen huzalozás .
Ezt nem így kellene.A hangszóróra menő testeket tessék a pufferkondiról vinni, a táp a végfokokra megy simán úgy hogy szerintem jó vastag vezetékkel viszed és láncszerűen megy az eggyik végfokra majd onnan tovább a másikra.Két ic legyen elszigetelve mindenképp majdpedig simán csak a két jelet úgy ahogy rajzolva van de viszont a testeket csak eggy vezetékkel viszed a végfoktól a potiig ott mindkét testpontjára rákötöd majd szintén egy szállal viszed tovább és rákötöd a bemeneten mindkettőre.

Érthető vagy essek neki rajzolni?
Apropó az a táppanel is marha érdekes számomra .
Szerintem most a bizti vagy az egyenrángató előtt legyen vagy a pufferek utánn mert így bele fog kavarni egy csöppet a dolgokba mert nemtudni mekkora lessz a pufferek töltődési árama és lehet hogy a kellendő bizti másfélszeresét is kiveri indításkor.Én úgy csinálnám hogy legyen a pufferek utánn illetve a hálózati részen is egy bizti ( mondjuk én ezt így is szoktam csinálni).
Következő: »»   60 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem