Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok.
A segítségeteket kérném egy probléma megoldásában. Adott egy 230V 120W váltakozó feszültségű motor. Jelenleg ha áram alá helyezem forog egy bizonyos irányba.Ez nekem pont nem jó, hogyan lehetne elérni, hogy a másik irányba forogjon? Egyenáramú motornál ez egyszerű polaritásváltással elérhető, hogy lehet ezt megoldani váltóáramú motornál? Előre is köszönöm...
fúrógépből kiszeded az irányváltót :d (remélem nem mondtam hülyeséget, ha igen akkor beégtem )
Ha kummutátoros akkor annyit kell tenned, hogy az álló tekercsek kivezetéseit felcseréled, leforrasztod mind a két kivezetést a kefékről és fordítva rakod őket vissza.
Ha pedig aszinkron, akkor pedig általában egyszerűen meg lehet oldani, fogod a belső forgó részt és átfordítod úgy, h a másik oldalon álljon ki belőle a tengely Ez az első hozzászólásom
Köszönöm.
Nem szedtem még szét de egy régi motorról van szó egy ventillátor lapátot forgatott, most másra kell. Megnézem majd és meglátjuk, köszi mégegyszer...
A fúrógép irányváltója úgy működik, h rá vannak kötve az álló és aforgórész kivezetési is és összeköti az álló tekercseket a kefékkel. Általában egy 2 körös 2 állású kapcsolóval oldják meg. Valahogy így...
Bocsi, nem cikizésnek szánom
Köszi, jó ez a rajz, a legegyszerűbb tehát ha felcserélem a szénkefékbe érkező vezetékeket...
ha szénkefés a motor...
Idézet: „Ha pedig aszinkron, akkor pedig általában egyszerűen meg lehet oldani, fogod a belső forgó részt és átfordítod úgy, h a másik oldalon álljon ki belőle a tengely” Ez nem semmi egy megoldás hol tanultad? egyébként aszinkronnál a főfázis tekercsének az áramirányát kell megfordítani...
Idézet: „egyébként aszinkronnál a főfázis tekercsének az áramirányát kell megfordítani...” Vagy a segédfázisét...
Szia!
> Adott egy 230V 120W váltakozó feszültségű motor. > hogyan lehetne elérni, hogy a másik irányba forogjon? Ha ez a motor kondenzátoros segédfázissal működik, (és ez a valószínű), akkor - ahogy Potyo is írta ((#132751) - megfordítva a segédfázis irányát, fordítva forog a motor. Ehhez a gyakorlatban annyit kell tenned, hogy a táp azon pontját, ami a kondenzátor (egy nagy, általában hengeres alkatrész) egyik sarkára megy , egyszerűen átteszed a kondenzátor másik sarkára. Légy óvatos a hálózati feszültséggel! Üdv zuisti UI. Ha a motorod nem kondenzátoros (és nem is kefés, tehát nincs forgórész-tekercse), akkor nem tudom, mit lehetne tenni egyszerű eszközökkel...
Ez tapasztalat
Olyan motoron ahol nincs segédfázis kondi csak egy réz gyűrű a vasmagon, ott ez vezet eredményre és én úgy gondoltam, h ez is olyan, de meg lehet csinálni kondis motoron is (kipróbáltam). De most valamiért ez a megoldás ki is ment a fejemből, mármint h felcseréljük kondit a tekercsen.
Egyébbként AMPER gyürünek hivják azt a rézgyürüt.
A forgásirány pedig LENZ-törvénye alapján alakul. Ezekszerint az Ampergyürü indukcios irányának megváltozása forgásirány változást eredményez.
Pedig van egy motortipus, aminél csak ez az egy megolgás működik! Mégpedi olyan kisméretű rövidrezárt forgórészű motor, aminek a "segédfázisát" egypár (pólusonként egy) vörösréz gyűrű alkotja.
- Idézet: -„ (#133353) kocici17 Egyébbként AMPER gyürünek hivják azt a rézgyürüt. ” Mivel az egymenetes rövidrezárt tekercsnek, nehéz a fázifhelyzetén másképp módosítani, főleg amiatt, h az az állórészbe bele van préselve (öntve). Meg !néha! egyszerűbb a malacot megfordítani. (Főleg ha amúgy is szét kell szedni... ) De egyéb esetekben úgy kell az irányt megfordítani, ahogy azt leírtad. :yes: Irtátok... (#132518) Zoltan.ms Egy "kicsi" képet rakhatnál fel! Hamarabb kapnál jó választ. Persze a többi válasz is jó...
Mellékeltem egy tranzisztoros megoldást.Igaz nem 240V-os motorhoz hanem 24V-os hoz.Gyakorlatban működik!!!!!
Viszont nem tom ha át akarnám méretezni 6V-os ra akkor mit kéne átvariálnom.Elvileg elég csak az ellenállásokat....nem? Kis teljesítményű motorhoz van méretezve ezért nem kellet komplementer tranzisztorokat beletennem.
Mechanikusan kell forgás irányt váltani, vagy elektronikusan? A mechanikushoz elég egy két állású, két áramkörös kapcsoló, az elektronikushoz pedig egy H-hídnak nevezett kapcsolást kell keresened. Mihez kell?
Én tudok. Vagy elektronikusra gondoltál?
Szerk.: Látom, megelőztek. Azért a rajzot benthagyom.
de ha lehet szabájozható gyorsaságút szeretnék készíteni
Látod, most sem használtad a kis eszedet, a keresőt meg pláne nem! Holott itt van a forgásirányváltós topik...
Lassan érik az a WARN! Nem lesz egy kicsit túl korai ahhoz képest, hogy pár órája regisztráltál az odalra???
Arra is van megoldás. Hány voltról üzemel a motor?
Ja, hogy 3V-os, el is felejtettem. Akkor legyszerűbb, ha egy potmétert kötsz be az egész elé. Vannak sokkal jobb megoldások, de bonyolultabbak is.
Ha egy PC-s ventillátoron akarod a forgásirányt változtatni, az elég nehéz feladat.
Mivel ezek "brushless" (jól írtam?) motorok, vagyis kefe nélküliek, más a felépítésük. Nem működik a forgásirányváltás polaritáscserével, mint a kommutátoros DC motoroknál.
Jól írtad, jól tudod. Van bennük egy kis vezérlő elektronika, ami csak polaritáshelyesen működik. De szerintem nem PC ventillátorról van szó, mivel írta, hogy 3V-os.
Tényleg, a PC-s ventillátorok 5 és 12 voltról mennek.
A potméteres fordulatszámszabályzás (ha korrektek akarunk lenni, akkor fordulatszámvezérlés. bocs.) tényleg elég egyszerű, kérdés, hogy a potméter elbírja-e magában a motor áramát. Egy 3 voltos motor nem ehet túl sok áramot, de egy szénréteg potméternek az is sok. Egy tranzisztorral megfejelve ( persze kell még egy-két ellenállás) már működhet.
Szerintem pont fordítva van a dolog!Minél kissebb a feszültség annál nagyobb áram kell ugyanazon teljesítmény eléréséhez!Itt az a mérvadó,hogy hány W a telesítmény ebből ki lehet számolni az áramerősséget!Szerintem huzalpoti az jobb lenne az bírja is!
Az is kérdéses,hogy bírja e a 3v-os elektronika a feszcsökkentést károsodás nélkül és ha bírja hány V a határeset Nem hinném,hogy a motorbal lévő csipp bírja a 2v alatti "erőltetést" de ezt csak gondolom mivel a félvazetők már máskép viselkednek 2V alatti értékeken mint ha pl:egy 12V-ost hajtanánk 6V-ról!
De ez nem PC-s motor, hanem egy mezei kefés. Erről volt szó az előbb.
Egyébként persze, hogy vannak sokkal jobb megoldások, dehát most építtessek vele PWM-vezérlést? Poti esetében a fordulatszámmal csökken a teljesítmény is, gyengébb lesz a motor, ez igaz, de nem hiszem hogy az áram jelentené a gondot. Láttam már lézershowban 9V-os motorokat is soros potival szabályozva, mondjuk az is igaz, hogy én építettem át PWM-esre. Ha a profibb megoldás kell, akkor persze építhetsz PWM-et, tényleg az a legkorrektebb, de ezesetben nem árt egy külső táp vagy egy step-up konverter, mert az a 3V elég határeset egy áramkörnek. Vagy eleve nagyobb feszről hajtani, és lestabilizálni. ITT vannak rajzok, ötletek. |
Bejelentkezés
Hirdetés |