Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK terv ellenőrzése
 
Témaindító: Paso, idő: Okt 4, 2005
Lapozás: OK   89 / 199
(#) NaXuS válasza kokozo hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Köszönöm szépen!
Tényleg ott fölösleges volt megkerülni, egy kicsit bezavart a kapcsolási rajzon a 4066-os.
Szerencsére akkor nem csináltam meg rosszul, működött volna akkor is ha úgy hagyom.
Még egyszer köszönöm.
(#) johny999 hozzászólása Nov 28, 2012 /
 
üdv,

valaki megnézné nekem ezt a rajzot hogy jó-e lesz így? Máshogy nem tudtam megoldani csak átkötésekkel.

Köszi!
(#) kokozo válasza johny999 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Meg lehet oldani átkötés nélkül is.

brb.png
    
(#) johny999 válasza kokozo hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Igazad van. Köszi szépen.
Még kicsit igazitottam rajta, mostmár jó lesz.

brd.png
    
(#) peter1995 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szia! Hogyan van ez? A párhuzamos végtranzisztoroknál az emitterek össze vannak kötve és a kollektorukban van az ellenállás? Kapcsolási rajzod volna hozzá?
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Én is csak a mutatott rajzot kaptam. (amit a képfeltöltőről linkeltem.) Rajzom nincs.....
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Egyéb referencia? Az emitterhez kéne az ellenállást kötni.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Holnap beszélek a rajz küldőjével és akkor tisztázódik a dolog. Én szoktam neki nyákokat készíteni, küldött egy sima képet azt rajzoltam át.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Az átrajzolással semmi baj
A kollektor ellenállások egymás hegyén-hátán?
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Azokat én nem értettem... Talán alulról lenne?...
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Végül is megrendelő parancsol, vedd úgy - nem is szóltam.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Azért jobb előbb letisztázni mint marás után nézni, hogy ajajj...
(#) mechanika hozzászólása Dec 2, 2012 /
 
Sziasztok!

Készítettem egy kapcsolást, amiben egy mikrovezérlő (MSP430 G 2553)és egy rf modul ( rf modul )segítségével, távvezérléssel állítható be két led fényereje.
A kapcsolás dugdosós panelen rendben működik.
Mivel az elektronikában csekély a jártasságom, abban kérném a segítségeteket, hogy a mellékelt kapcsolás alapján láttok-e valami hiányosságot (esetleg pl.: valahonnan dióda vagy kondenzátor hiányzik).
Az áramkör 9v elemről működik, az rf modulnak ez: 78L05 biztosítja az 5voltot, a mikrovezérlőnek ez:LE33CZ biztosítja a 3,3 voltot.
Érdekelne még az is, hogy ezek a tápegység IC-k megfelelőek-e ehhez a feladathoz, vagy lenne alkalmasabb IC Esetleg step-up IC-vel jobban járnék-e.
Ha a nyákterven találtok hibát azt is jelezzétek. A kondenzátorok és ellenállások paraméterei a dokumentációknak megfelelő.
Segítségeteket előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2012
(#) exorcist válasza mechanika hozzászólására (») Dec 3, 2012 / 1
 
Hello!
Nézzük akkor
1. Szerintem pazarlás ekkora nyákot csinálni egy ilyen kis áramkörnek, sokkal kisebb helyre is össze lehetne ezt nyomni.
2. Ha nem feltétel a hosszú elemes üzemidő, akkor a két stab IC, jó választás. Ha hosszabb elemes üzemidőt akarsz elérni, akkor inkább a 9V-os elem helyett tegyél 2XAA-t, abban több energia van, az MSP430-ra mehet direktbe (esetleg védelemnek egy 3,6V-os zenerrel párhuzamosan) és az 5V-ot pedig egy jó hatásfokú, a vevő fogyasztásához belőtt DC/DC step-up konverterel megcsinálni.
3. Az antenna designt honnan szedted? Gondolom a hosszát a 434MHz-hez lőtted be, viszont figyeltél az 50Ω-os illesztésre, a vastagság és a "kanyarok" miatti rövidülésre? Ha nem akkor nagyon kicsi lesz a hatótávod, vagy nem is lesz.
4. A uC-nek a VCC lábára tegyél 100nF kerámia kondit a föld felé, lehető legközelebb a lábhoz.
(#) mechanika válasza exorcist hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Köszönöm a segítséged!

1. A nyák méretét a műszerdobozban lévő rögzítő furatokhoz igazítottam, később talán kisebb dobozba kerülhet a kütyü.
2. A hosszú üzemidő nagyon fontos lenne. Azonban attól tartottam, hogy ha 2 AA-s akksiról táplálják az áramkört, akkor a rendelkezésre álló 2,4v nem sokáig tudná ellátni a mikrovezérlőt.
3. nincs tapasztalatom a step-up konvereterekkel, de úgy emlékeztem, hogy nem túl jó a hatásfokuk pláne, hogy ha kettő is kéne az áramkörbe.
4. az antenna hosszát 175mm re lőttem be a 433 Mhz alapján, az alakját nem tudatosan kapta, tehát vastagsággal, kanyarokkal illetve 50 ohmmal nem számoltam. (eredetileg két próba nyákot akartam készíteni, az egyik "maratott" antennával, a másik a gyári külső antennával, majd összehasonlítottam volna a különbséget.)

Hozzászólásod után a következő kérdések merültek fel:
1. A mikrovezérlő működéséhez minimum 1,8v szükséges, ha a korábban említett AA akksis táplálást választom, szerinted tovább bírná-e mint a 9v-os elemmel?
2. ha igen, akkor tudnál-e esetleg javasolni megfelelő DC/DC step-up konverter tipust?
3. mit kell érteni azon, hogy
Idézet:
„a vevő fogyasztásához belőtt”
, hogyan tudom belőni?
4. hogyan kell a nyákon elhelyezett antennát megtervezni, valahol esetleg le van írva?
5. Sokszor találkoztam az 50 ohm értékkel pl.: a leírásokban és régóta meg akartam kérdezni, hogy az 50 ohm-os illesztés az mit jelent?

Remélem nem riasztottalak el a kezdő kérdéseimmel.
Ha módodban áll segíteni azt előre is megköszönöm!
(#) vipera1997 hozzászólása Dec 3, 2012 /
 
Hello!Csináltam egy "ping-pong" villogót és egy fázisfordítót.Az lenne a kérdésem hogy szerintetek ezek a nyákok megfelelnek-e?
(#) kokozo válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Szia! Nem lehetne legalább az alkatrészeket beletenni, vagy ha nem akkor legalább egy kapcsolási rajzot mellékelni?
(#) vipera1997 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Igazad van az lemaradt tessék:ping-pong villogó
a fázisfordító-é
(#) kokozo válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Pingpong: A 2db 100µF-os kondi szerintem nem fog elférni.
Fázisfordító:A bemeneti konditól a csatlakozó nem fér el, de a kondi alá lehúzva elférne, a kimenetnél ugyanez a helyzet túl közel van a kondihoz.
Egyébként jónak tűnnek.
(#) vipera1997 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Így már szerinted jó lehet?
(#) kokozo válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Így gondoltam.
(#) vipera1997 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Köszönöm.
(#) kokozo válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Itt meg a pingpong.

pingpong.lay
    
(#) proli007 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Hello!
Ez amúgy nem a Ping-Pong villogó (amiről én cikket tettem fel) és a tranyó fordítva van, ha "szabályosan" felülről, vagy is az alkatrész oldal felől tervezted.
üdv! proli007
(#) kokozo válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Szia! Ez attól függ milyen tranzisztort akar használni. Én az ő rajzát néztem ahol így volt ezért tettem ilyet bele. De itt van bc182-vel is.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2012

pingpong.lay
    
(#) proli007 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Hello!
Az jó, mert Ő az első rajzon szembe fordította, vagy is egy ilyen-egy olyan kellett volna. De ezért nem ártana néha oda írni, hogy ki-kicsoda.
üdv! proli007
(#) johny999 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Hello!

Valaki leelenőrizné nekem ezt a rajzot, SMD alkatrészekkel még nem nagyon dolgoztam, 1oldalas NYÁKról van szó. Vagy ha esetleg tudtok pár otletet adni hogyan lehetne még minimalizálni

Köszi
(#) exorcist válasza mechanika hozzászólására (») Dec 4, 2012 / 1
 
Megjegyzések a megjegyzéseidhez:
0.1. Ja, műszerdoboz, akkor értem, rendben.
0.2. Nem akksit, hanem elemet írtam, azok már 3V-ot adnak és amikor teljesen lemerülnek akkor is még 2-2,2V. Az akksik is ellátják, de hamarabb le fognak merülni mert egyrészt nagy az önkisülésük és kicsit kevesebb töltést tárolnak.
0.3. Rosszul emlékszel, simán építhető 90% hatásfok feletti step-up konverter, és ahogy írtam csak egy kell belőle az 5V-ra, a uC direktben kapja a tápot az elemekről. A jelenlegi megoldäsod, a két LDO sokkal rosszabb, kb. 55% hatásfokú lehet.
0.4. A külső dipól antenna nagyobb nyereségű a kb. ugyanakkora méretben megvalósított PCB antennáknál. A hatótáv és helyigény határozza meg, hogy neked melyik a jobb.

Válaszok a felmerült kérdéseidre:
1. Igen, sokkal tovább bírná, két ceruza akksiból/elemből sokkal több energia kinyerhető mint egy 9V-os elemből. 9V-os elemre a neten azt találtam, hogy 12-15-16kJ, a kisütési áram függvényében (@2-10-100mA). 9V-os akksi: 150mAh -> 1,35VAh -> ~4,9kJ (@7,5mA);
2db ceruza akksi: 2,4V 2700mAh -> 6,48VAh -> ~23,3kJ (@135mA) és ennyit vagy egy kicsit többet tudnak a tatós alkáli elemek, és még ehhez hozzájön a jó hatásfokú DC/DC

2+3. Nem tudok neked fejből ajánlani, ennek kiválasztására rá kell szánnod az idődet. A Texas Instruments, a Linear Technologies és a MAXIM oldalain keress elsőként, step-up, vagy boost konvertert, Uin=3V, Uout=5V. Aztán az adatlapban végignézni a hatásfok görbéket és azt kiválasztani ami az átlagos fogyasztáson a legnagyobb hatásfokot ígéri. A fogyasztást vagy megméred a próbapanelen (de az LDO után), vagy kiszámolod.

4. Antenna tervezés 433 MHz vagy 434 MHz-re. Doksi 1, Doksi 2.

5. Az 50Ω a tápvonalnak ("a rádiófreki közlekedési útvonalának") a hullámimpedanciája, ezt "látja" a generátor/jelforrás és erre kell dolgoznia. Illesztett terheléskor a generátor belső ellenállása = a lezáró ellenállással/terheléssel, így kapod meg a fogyasztón a maximális teljesítményt és nulla reflexiót. Bővebben: Link, Bővebben: Link, Doksi.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2012
(#) kokozo válasza johny999 hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Egy picit összébb lapátoltam és az átkötést is kivettem belőle.
Következő: »»   89 / 199
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem