Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alternatívák Peltier-re
 
Témaindító: durkonorbi, idő: Dec 19, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 8
(#) dombigabi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2012 /
 
Sziasztok

vegigneztem es hat erdekes dolgokat irtok
nos elmondom a problemamat igy ekezetek nelkul (ezert elnezest)

epitettem egy hutotaskat
ebben van egy TEC1 1206 peltier elem a meleg oldalon van egy 1 kg sulyu 99% tisztasagu vorosrez hutoborda amit egy 12x12 ventillator fuj
a hideg oldalon van egy intel 1,6 ghz hutoborda a sajat ventillatorral es mar 48 oraja mukokodik egy megbuheralt szamitogeptaprol 12v csak az aramszabalyozas van kiiktatva mert hanem bekapcsolaskor mindig bedoglik

nos 48 ora alatt nem tortent semmi
a hideg borda nem olyan hideg hogy a kez ne birja
az egesz hutendo ter ugy 10 liter ami 10 cm vastag hungarocellbol keszult (tehat eleg jol szigetelt)
a meleg borda ugy 30 fok lehet

miert???

Eszreveteleim

a PWM nem olyan hasznos szerintem espedig:
amig ki van kapcsolva a cella meleg oldala felmelegiti a hideg oldalt

viszont ha a cellan allandoan van ugy 3V es erre egy PWM -el rakapcsolgatok 12 voltot akkor erdekesebb sokkal hatekonyabbnak tunik

Tisztelettel

Gabor
(#) proli007 válasza dombigabi hozzászólására (») Júl 5, 2012 /
 
Hello!
Sajnos a kérdéseidre nem tudok válaszolni, mert mint több ízben írtam, nekem még nem volt Peltier elemem. Kizárólag a vezérlésében próbáltam segíteni ahol tudtam. Az eredeti kérdésed is erről szólt...
üdv! proli007
(#) dombigabi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2012 /
 
szia

az e-bayen talalsz ugy 3 dollarert 60 wattosat
ingyen szallitjak


erdekes dolog
(#) proli007 válasza dombigabi hozzászólására (») Júl 5, 2012 /
 
Hello!
Köszönöm, de nekem nincs rá szükségem, de a nagybetűknek jobban tudnák örülni, ha már ékezet nélkül írsz. Shift gomb csak van?
üdv! proli007
(#) guszty hozzászólása Júl 9, 2012 /
 
Üdvözlet mindenkinek.
Na én most vesztem el teljesen...
A legnagyobb mértékben laikus vagyok, bár nagyon érdekel a téma.
Szóval akkor most melyik kapcsolás az ami működik és hogyan?
Én a feszültség szabályozásával is kibékülnék mert elvileg ha kevesebb a volt kisebb a teljesítmény. De ezt egy síma potméterrel is meg lehet csinálni? Ha igen milyennel?
A hőmérsékletszabályzós verzió is érdekelne működik-e egyáltalán 10A környékén és melyik

Ja és köszönöm
(#) guszty válasza guszty hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Bocs az offért, de most olvasom, hogy valaki már leírta mire is lenne szükségem, természetesen peltier elemmel.
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza guszty hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Hello!
- Ha analóg módon szabályzod a feszültséget (áteresztő tranyóval), akkor az a teljesítmény ami a peltier és a táp között van hővé alakul.
- Ezért a szabályozást PWM módon célszerű megoldani. Ott sokkal kisebb a veszteség.
- Ha egy soros potmétert alkalmaznál, ugyan az lenne, mint az analóg módon történő szabályozás, csak itt nem a tranyó, hanem a poti füstölne.
- A potival inkább a szabályzót vezetnénk. Vagy is ezzel állítanád be a kimenő feszültséget, vagy PWM-nél a kitöltési tényezőt.
- Ha PWM-et választod, ott hogy tud-e 10A áramot, alapvetően a Fet kis RDS-on ellenállásának függvénye. Vagy is a Fet típus, és hűtőborda kérdése.
- Ha nem aksiról működik a Peltier akkor lehet a tápláló tápegységet is szabályozni. Vagy is annak kimenő feszültségét. De itt is kapcsoló üzemű tápot érdemes alkalmazni, mert különben életbe lép az 1-es pont. Egyébként ez is PWM, csak van szűrés (átlagolás) is a kimenetén.
- A hőmérséklet szabályozásnál van egy híd, amiben a hőmérséklet érzékelés történik, és egy erősítő fokozat, hogy kis differenciára már szabályozzon. Ekkor nem elégséges egy potival szabályozott PWM fokozat, hanem egy feszültség vezérelt PWM szükséges.
- Ha kapcsolóüzemű tápot használsz táplálásra, akkor annak szabályozásába a hőérzékelőt is be lehet vonni.

Nos, most vagy tisztán látsz, vagy teljesen összekeveredsz. Attól függően mit értesz meg belőle.
Én egyébként megtettem itt az ajánlatomat. Mint többször írtam is meg nem építettem. Ez majd a Ti feladatotok lenne.. De általában már nem írnak vissza mi sikerült, mi nem.
üdv! proli007
(#) guszty válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Köszönöm a választ.
Bár azt remélem tudod, hogy előrébb nem vagyok ettől, mert leírtad pár sorban azt amit sok-sok oldalon keresztül "sikerült" elolvasnom.
Én igazából konkrétumokra lennék kíváncsi, hiszen ebben a témában (is) makó jeruzsálem szindrómában szenvedek.
Ha van egy szerinted működő-megépíthető áramkör 12V 10-20A-ra ami az elvárásoknak megfelel szivesen fogadom és nagyon köszönöm előre is.

Mégegyszer az elvárások: "fokozatmentes" áramszabályozás, tetszőleges hőfok (valahol 4 és 20 fok között) potméterrel, esetleg valamilyen módon hőfokkijelzés.
Van ez a hőmérsékletre emelkedő ventilátor fordulatszámos dolog, igazából ez tettszene csak nem úgy látom, hogy 10-20A-t is elbírna....
(#) dombigabi válasza guszty hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Sziasztok

Na nezzuk csak En igy oldottam meg (mellekelt kapcsolas) a motor helyett jon a Peltier elem
a P1 es D2 noze teszel egy termisztort es az szabalyozza szepen a kitoltesi tenyezot, en egy olyat tettem aminek az erteke 10 fokon 10 kOhm ez szepen mukodik amit meg csinaltam ezen kivul, hogy a testhez kepest egy diodan keresztul meg adok egy 3V feszultseget allandoan

pwm555.gif
    
(#) rakos28 hozzászólása Dec 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Volna nekem egy kérdésem, és kérnék is egy kis segítséget. Végig olvastam a fórumot és még tanácstalanabb lettem. Van nekem egy autós hűtőtáskám. Kibányásztam a lelkét, egy páramentesítőt szeretnék belőle építeni. Elektronika gyakorlatilag nincs benne. Megkapja a kocsi 12V és kész. Nekem meg van egy 12V 5A es tápegységem. Hajthatom -e ezzel minden módosítás nélkül?Valamerre viszont azt olvastam, hogy ez a legrosszabb.
Köszönöm előre is a válaszokat!
(#) pucuka válasza rakos28 hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Nem írtad, (nyilván nem is tudod) hány wattos az elemed. Gyanítom, kevés lesz az 5 A, ennyi csak a 40 W alattiakhoz elég. Ez pedig elég harmatos. Az elemek is általában (kevés, ritka kivétellel) úgy vannak összeállítva, hogy 12 V -ról használhatók legyenek. Az autós hűtőtáskába nem nagyon lehet akkora hűtőteljesítményt beépíteni a hideg meleg oldal hőmérséklet különbség korlát miatt, amekkorára szükség lenne, ezért a Peltier elem állandóan maximumon jár. Ezért felesleges minden további szabályozás, legalábbis az autós hűtőtáskában, ládában.
(#) zolika60 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
A párátlanítót sem kell szabályozni. Ott is maximumon megy a Peltier. Csak a táp teljesítménye kell hogy elég nagy legyen.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2012
(#) rakos28 hozzászólása Dec 10, 2012 /
 
Tehát akkor kinyírni nem nagyon tudom? Van még egy 12V 8A is, csak őt össze kell barkácsolnom, kicsit megsütöttem Köszönöm!
(#) zolika60 válasza rakos28 hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
A Peltiert nem, csak a tápot, ha kicsi. Mekkora a modul teljesítménye?
(#) rakos28 hozzászólása Dec 11, 2012 /
 
van egy 55W és egy 91.2W (TEC1-12706). Jelenleg a nagyobbik tápot próbálom életre kelteni.
(#) zolika60 válasza rakos28 hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Az elméletileg elbírja a nagyobbikat is.
(#) sakab hozzászólása Dec 16, 2012 /
 
Sziasztok először is remélem nem probléma hogy új topikot nyitottam és remélem jó helyen.
Lenne pár kérdésem. Szeretnék egy sz3cm x h10cm x v2cm hűtő bordára ráfogatni egy Peltier elemet. És ezt a bordát szeretném állandó 14-16 fok körül tartani.
Kérdésem az lenne hogy milyen méretűt ill teljesítményűt válasszak. Másik cél még az lenne mivel nap 24órájába menne hogy ne fogyasszon sokat. Jó lenne ha kilehetne hozni 10-20 W-ból. Igazából ha azt nézzük h egy szobába átlag 25 fok van akkor csak 10fokot kell hűtenie ebből gondolom hogy nem kell ide nagyon sok amper.
Ha mondjuk 15 fokra be van lőve a hideg oldal akkor a meleg oldalon mekkora hő lesz kb mekkora bordát kell rátenni? Eléggé közel lenne a 2 borda egymáshoz (meleg hideg) hogy lehetne vagy hogy szokták ezt a problémát kiküszöbölni? Gondolom még ide a 10 fok különbséghez is kell valamekkora borda.
És még egy utolsó kérdésem lenne így hírtelen...Itt ugye az áram erősséggel szabályzom a hőmérsékletet. Azaz a 12V az állandó és minnél nagyobb különbséget akarok a 2oldal között annál nagyobb áramerőség kell. Ugye?
Segítségetek előre is köszönöm,örök hála.

innen válogatnék:
http://www.vatera.hu/listings/index.php?at=2&pt=3&q=peltier
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2012
(#) antikzsolt hozzászólása Dec 16, 2012 /
 
Van már ilyen topik ha jól emlékszem. Hát először is jó lenne tudni mire akarod használni. Ha légkondit csinálsz akkor elég egy kisebb is. De ha egy procit akarsz hűteni akkor oda kellenek a nagyobbak. Nem mindegy hogy mekkora hőt kell elszállítani a hűtendő területről. Hát a peltier hűtése hát az fontos nagyon. Nem szabad elhanyagolni a hő elvezetését. Közel borda? Mit értesz rajta? A legjobb módszer ha nem egymást közt keringeted a levegőt. igen tudod szabályozni peltiert. erre a legjobb módszer a labortápegység ami elbír 10-20 Ampert.
(#) sakab válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Nem processzort kell hűteni meg semmi csak annyira kellene hogy a hűtőborda minden körülmények közt max 15 fokos legyen. Arra hő hatás nem irányúl max a szobahőmérséklet.
(#) sakab hozzászólása Dec 16, 2012 /
 
Jó hogy át lett ide helyezve a hsz-m csak nem kapok választ sajnos
(#) proli007 válasza sakab hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
Hello!
"Tudsz úszni? - Nem. És ha megfizetem?..."
Miért? Szerinted ha máshol van a kérdés, tudok rá válaszolni? Azt hiszed nem olvassák? Tévedsz!
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2012
(#) pezosandor hozzászólása Jan 9, 2013 /
 
Sziasztok, segítségre lenne szükségem.

Mely Peltier elemekből lehet deltaT=50-80 fok között aránylag gazdaságosan elektromos energiát termelni?

A maximális-állandó hőmérséklet(peltier elem egyik oldala) 110 fok körül lenne, de alap üzemen ez 100-101 fok (víz párolgási hője.)
minimális hömérsékelt Peltier elem másik fele szoba illetve napi természetben létező hőmérséklet, max+10 fok (sikeresen alkalmaztam vízhűtést a PC-mben, 30 fokot javítva a CPU-n 20-at a csipszetél)
Az áram erősség, lehet többszörözik, de alapjában véve 38 volt, és 0.02-0.2A-re lenne szükség.
Válaszotok elörer is köszönöm.
(#) attis1116 hozzászólása Ápr 4, 2013 /
 
Bocsánat,h kérdezek,de én még eléggé zöldfűlü vagyok ebben a témában

Kellene ezen módosítanom,hogy elbírjon egy 12 A -s peltier modult?
A rajz alapján a fetek bírnák,de a többiben nem vagyok biztos
A válaszokat előre is köszönom
(#) attis1116 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Hello
proli007
Kellene ezen módosítanom,h elbírjon egy 12v 12A 100w peltier modult?
A fetek adatlapját nézve röhögve ki kellene bírniuk,de a többiben nem vagyok biztos
A választ előre is köszönöm
(#) proli007 válasza attis1116 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 1 /
 
Hello! Nem röhögve, de el kell hogy vigye. A Fet-eket hűteni kell. üdv!
(#) attis1116 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Azt énis gondoltam
Egyépként ehhez a kapcsoláshoz nem lenne 1 kész sprint layount-os panelterved?
(#) proli007 válasza attis1116 hozzászólására (») Ápr 5, 2013 /
 
Hello! Nem használok Sprintet.. (Meg ne légy lusta!) üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2013
(#) dB_Thunder válasza baracklekvár hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
A vízhűtés pont olyan mint egy központi fűtési rendszer!
Van egy/ több blokkod amit melegítesz procival, vagy peltier-rel. Szivattyú tolja a vizet a rendszerben, és van egy szép radiátor ahol majd le tud hűlni, amit szintén lehet ventivel fújatni.
Peltieres hűtőszekrény üzemeltetése igen drága lesz ! Elég sokat esznek ezek a jószágok, még az abszorpciós rendszer is jobb.
A másik hogy egy ilyen vízhűtés sem olcsó, 10e Ft alatt szerintem nem úszod meg még használtban sem!
Nekem van két készlet hűtőm, most egyiket sem használom. Mostani gépek már egész elviselhető számítási teljesítményt adnak akár passzív hűtés mellett is. Vízhűtés visszaszorult a hardcore kategóriába.

képek
(#) bbalazs_ hozzászólása Ápr 10, 2013 /
 
Szoval van a Peltiered. Ugy kalkulalj, hogy a meleg oldalon megjelenik a TELJES telejesitmeny hove alakitva plusz a masik oldalrol atszallitott ho.
Maga a Peltier tulajdonkeppen ket keramialap, szoval hog hogyan teszed ra valami femre, az kerdeses. En annak idejen egy simara csiszolt alutombre tettem ra ugy, hogy a keramia es a fem koze egy keves procihutozsirt kentem, igy tulajdonkeppen adhezios modon odatapadt.
De lehetne esetleg ugy is, hogy a ket szemkozti oldalon levo femlapokat valamilyen muanyagcsavarral osszehuzatod. Hovezeto paszta akkor is kelleni fog.
Aztan ezt a lapot alaposan huteni kellene, mert elegge sok ho teremelodik es a homersekletkulonbseggel aranyban ROMLIK az amugy sem fenyes hatasfoka. Aztan fogsz egy szivattyut (lehet ilyeneket kapni, en akvariumszivattyubol eszkabaltam az enyemet jo sok szilikonnal es ket sargarez kivezetovel.) meg egy valamilyen radiatort (en bontobol egy Audi futoradiatort szereztem) meg mondjuk 2db 12cm-es ventit. Es akkor a cso be a pumpaba, onnan a Peltierhez, onnan a hutobe, aztan onnan vissza a pumpaba.
Ezeket lehetoleg valami rugalmas alapra kell szerelni, hogy ne vibraljon.
A hutokozegnek viz es valami gomba\bakterium/algaolo szer, pl kicsi Na-azid kell.

De a legeslegfontosabb az, hogy amit hutesz, azt minel jobban hoszigeteld. Ott lehet nagyot fogni a dolgon.

A gond az, hogy pumpa forgo alkatreszt tartalmaz es innentol kezdve oda az az elonye, amiert hasznalni akartad a peltiert.

Esetleg azt is meg lehet tenni, hogy csak leghuteses lesz a kulso oldal, de ilyenkor erosen kell fujni a bordakat es ez is hangos lesz.
Passzivan NAGYON rosszul hul a peltier, akarmekkora is lesz a borda rajta.
(#) nagyzsak hozzászólása Máj 13, 2013 /
 
Sziasztok! Sok mindent próbáltam olvasni az eddigi beszélgetéseitekből,de van egy két dolog amit nem értek.
Egy mini hűtésre lenne szükségem 1les doboz kb 10-18 fok közöttre.Külső hőmérséklet max 28-30fok.
Mekkora peltier kellene?
Miért kell pwm vagy hasonló megoldás miért nem elég kapcsolgatni .Aksiról lenne 12V!
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2013
Következő: »»   5 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem