Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   4 / 132
(#) lamalas válasza tams hozzászólására (») Jún 15, 2007 /
 
Aha, igy (belinkelve a tervet) mar mindjart mas a dolog! Azert ertetlenkedtem, mert nem lattam sehol a doboz tervet.

A hangvaltorol: ossze tudok neked szedni jo nehany bevalt 2 utas hangvaltot, de honnan tudod, hogy az neked is jo lesz? Azok valszeg tok mas hangfalhoz keszultek amikben tok mas hangszorok vannak, igy a Te hangfalaidhoz nem lesznek jok. Ez a helyzet a gyari hangvaltokkal is, de Te mondtad, hogy amugy sem akarsz venni. Ezert kellene sajatot tervezni es epiteni. Ezt azonban leginkabb meressel + meghallgatassal lehetne kivitelezni, mert altalanosan jol bevalt rajzok/tervek nincsenek. Az adott hangfalhoz es a benne levo hangszorokhoz kell tervezni. Azt tudom tanacsolni, hogy keress olyanokat akik mar megepitettek ezt a dobozt es terveztek hozza sajat valtot ...

Ami a 400Ft-os magast illet ... ha neked bevalt mar a hifitornyodban is, akkor rakd bele ebbe a dobozba is. Te tudod, de en nem valoszinu, hogy ezt tennem. A SAL ehhez a tervhez amugy is viszonylag olcso magasakat ajanl amik lehet hogy jobbak mint a 400Ft-os ... persze ezt nem tudom, nem ismerem azt a bizonyos 400Ft-os hangszorot.

Az en hangfalaim meg kozel sincsenek kesz. Amugy H2000-es hangszorokat hasznaltam (620-as melykozep + 639-es dom) amikenk ar/ertek aranyuk igen-igen jo! A 620-as hangszorohoz 22L-es reflex doboz passzol (csatolt kep), 45Hz-re hangolva es az f3-as freki is 45Hz lett. Hangvalto (ahogy korabban mondtam) meg nincs, annak a tervezese/epitese + meresek csak ezutan jonnek. Egyelore csak egy 2µF-os kondit tettem a magas ele, a mely-kozepre pedig raengedtem a teljes hangfrekis savot. Ebben az allapotban azonban meg elhamarkodott lenne barmit is mondani a hangjarol, de azert biztato
(#) szabi83 hozzászólása Júl 12, 2007 /
 
Notch szűrőt alkalmazta már valaki ?

Tapasztalat vele?

(#) Salvador hozzászólása Júl 30, 2007 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni hogy létezik-e vagy tudtok olyan programról ami a számítógépen lejátszott zene hangját, frekvenciáját szoftveresen vágja. Vagyis én állítom be a különböző hangfalakra kiadott frekit és decibelt.Válaszotokat előre is köszi.
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Hali mindenkinek...
A hangváltó építését mst próbálom tanulgatni ezért kellene egy kis segítség...Írok részletes adatokat a cuccokról...
Sal SBX 2530-as mélysugárzót:8 ohm,150/100W,30-2500 Hz,90dB
, SK13-as dóm közép:40/20 W,800-10000 Hz,84 dB
, DTF12 magas:100/50W,2000-21000 Hz,91 dB...
Na most hangváltónak a saltól néztem hozzá a HV328-ast amiről ezeket írják:200W terhelhetőség,8 ohm,keresztezési frekvencia:500-3000 Hz,evágási meredekség 12 dB/oktáv...
Azon gondolkozok hogy inkább házilag kellene csinálni egy nagyon tuti hangváltót mert anyag van hozzá szarásig meg ahogy olvastam nem nagyon díjazzátok a sal váltókat
Mit jelent a levágási meredekség mert látom van 6,12 dB/oktáv stb...Milyen szempontból fontos ez a leírt hangszóróknál???
Na most lényegében egy ilyenre gondoltam ami így vágná le nekem a frekiket és lehetőség szerint a biztonság kedvéért 200 W-ra kellene megcsinálni:
A mély legyen 30-2500 Hz-es tartományban...
A közép:2500-10000 Hz-es tartományban...
A magas 10000-21000-es tartományban...
Megoldható ez?ha igen kérem vki kapcsolási rajzot vagy aki segítene megépíteni megköszönném Ja és ez a levágási meredekség lenne még kérdéses akkor...Köszi mindenkinek előre is
(#) szabi83 válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Szasz

WhiteFül oldala

ezen az oldalon:

Fórumok / Hangszóró / V. rész

sok sikert

Üdv
(#) lamalas válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Hello!

Hat nagy faba vagtad a fejszet ha (jo!) hangvaltot akarsz kesziteni magad. En is belevagtam ebbe a nagy faba es meg csak a fa kerget sikerult levagnom ... De annyit azert mar sikerult tapasztalnom es tanulnom, hogy azok a hangvaltok amiket a boltban lehet kapni elore elkeszitve tul.kepp nem sokra jok max. alkatresznek . A jo hangvalto keszitesenek egyik alapfeltetele, hogy tudjal mereseket vegezni a keszulo hangsugarzoidon. Ket alapveto meres csoport van, az egyik elektromos (hangszorok T/S parametereinek merese/szamolasa ill. impedancia es fazismenet merese) a masik pedig akusztikus (hangnyomas) meres. Ez utobbiaknak kulonosen fontosak, mert jo hangvaltot csak adott dobozhoz es az abban levo hangszorokhoz lehet kesziteni. Pont ezert nem jok az altalanos (elore gyartott) hangvaltok. Szoval sok-sok meres sorozataval mar lehet tervezni hangvaltot, de az meg nem biztos, hogy tuti jo lesz. Ugyanis meg kell hallgatni az eredmenyt is! Elso szinte kizart, hogy az ember jo hangvaltot keszitsen. Sokat kell kiserletezni, merni es szamolni. Sajnos konkret valaszokat nem tudok adni a kerdeseidre, mert nincsenek meresek, es semmi bovebb info a dobozaidrol.
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Mihelyst van egy kis időm leírom a doboz méretét amibe a cucc kerülne és a hangszóró paramétereit...mivel az sbx alacsony qts-el rendelkezik ezért reflex ládikába kerül majd...a doboz már szépen meg van csinálva hangcsillapító anyag is került bele,szépen az oldalfalakra fel van ragasztva
(#) sound.man hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
A hangváltókkal nekem eddig még csak a baj volt.... Mélyhangváltó nem tom talán 300w-ot mondtak hogy annyit bír... Talán a tekercs mert a kondi olyan 100w körül lezárt..... Kapcsolgatott az erősítő egyből tudtam hogy a hangváltó Kiszedtem a kondit után jó volt csak nem szürt szinte semmit Milyen kondim lenne jó bele?? Valami olyasmi lenne jó ami bírja a hajtást valami jobb mert buliba mennek a hangfalak gyarkran.... Ti milyet ajánlotok??
(#) M.Béla válasza sound.man hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Hello!
Mindenképp polarizálatlan(BIPOLAR) kondit használj,
és a feszültsége 100V, vagy annál feljebb legyen!
Én is sikeresen durrogtattam már szét SAL hangváltóba lévő gagyi kondikat, de a csere után már NO probléma
(#) sound.man válasza M.Béla hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Jaja de olyan kondit hol kapok?? A polarizált az is jó egy darabig (darabig az max egy buli ) Jah de azé belerakják az 50v-os kondit a "300w"-os hangváltóba.... Há szerintem azé 50v-nál kicsit több jön ki egy 300as erősítőből
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Nah közbe a méreteket akkor mondanám...a doboz 80 cm magas,28 cm széles,és32 cm mély...a sal sbx-ről:150/100W,8 ohm,fs=30,f=30-2500 Hz,qts=0,40!!!,VAS=103,30 ennyi a mélyről ebből azt hiszem már többet lehet tudni...akanek van a váltóval kapcsoltban ötlet írjon!
(#) M.Béla válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Hello!
Szerintem a lényeg hogy:
- a váltód minimális alkatrészt tartalmazzon(tök alap kapcsolás)
-a lehető legvastagabb huzalból készítsd a tekercseket(2,5mm2 minimum)a tekercsek mérete eggyáltalán nem kritkus!!!(de azért ne 3-4 menet legyen

-jó minőségű kondik
-és a többi már csak a füleden múlik,sok próbálkozás hangolás után egész jó kis hangváltót építhetsz...
-ja és tömör vezetékek a hangfalban és ha lehet az erősítő és a hangfal között is!!!

(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
A bonyolult áramkör csak rontja a minőséget...by sal
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Egész nap keresgélek,olvasgatok,tanulmányozom az itt leírtakat...de egy vmire rájöttem...mire megtanulok pipec hangváltót építeni fúúúúúúú...
(#) lamalas hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Hat annyi biztos, hogy jo hangvalto keszitesehez nem 1 hangfalat kell epiteni ... elsore nem lehet tuti hangvaltot epiteni. Ha nem tud az ember mericskelni akkor csak nagyon esetleges valtot lehet kesziteni ... vagy kevesbe lesz jo vagy rossz lesz. Persze a kerdes az, hogy kinek milyenek az igenyei. Mindenesetre M.Belaval semmikepp nem tudok egyeterteni abban, hogy a tekercsek merete nem kritikus. Igaz nem teljesen vilagos, hogy mire ertette a meretet, de az nem eleg hogy ne 3-4 menet legyen. A tekercs(ek) erteke(i)t igenis pontosan ki kell szamolni, merni es probalni. Kulcsfontossagu az induktivitasok, az ellenallasok es kondik erteke ... ez az alapja a hangvaltonak hiszen ebbol epulnek fel Az sem biztos, hogy szerencses, hogy a valto a leheto legkevesebb alkatreszt tartalmazza. Ez a hozzaallas egyaltalan nem jo. A hangvaltok nem ugy keszulnek, hogy na akkor eldontom, hogy epitek pl. egy ketutas dobozt es akkor ehhez epitek egy elsorendu valtot es a valtas pedig xkHz-en lesz es kesz. Ez igy nem megy sajnos A hangszorok es a keszulo doboz egyuttesen hatarozzak meg a valtas helyet es a valto tipusat is. Ezert szuksegesek a meresek. Persze lehet gyarit is venni, szolni fog vele a cucc, de hogy nem lesz optimalis es nem hozza ki a legjobbet a konstrukciobol az szinte 100% biztos. Remelem nem vettem el senkinek a kedvet a valto epitestol
(#) mrex válasza M.Béla hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Hello

[a tekercsek mérete eggyáltalán nem kritkus!!!]Még csak az a kritikus csak az vele a probléma,hogy nehéz mérni. Amatőr körülmények között főleg. Ha pontosan dolgozunk akkor elfogadható méretű tekercset készíthetünk a menetszám ÉS A CSÉVEST MÉRETEINEK BETARTÁSÁVAL. Az excel fájlból kiderül mennyire nem számít a tekercs mérete.
Ha nem tudtok unipoláris elkót szerezni akkor bipolárisból is jó nekem évekig mentek de!!! Ha pl 50ukéne akkor 2db 100upoláris elkót POLARÍTÁSUKKAL SZEMBEKAPCSOLVA SORBA KÖTÜNK (++)vagy (-- )a soros kapcsolással a kapacitásuk feleződik míg a szembekapcsolt polaritás miatt unipoláris lesz .Mivel nagyon nehéz lenne a kívánt iduktivításra rendezni az egyenletet ezért a csévetest paramétereit adom meg és a menetszámot variálom míg el nem érem a kívánt értéket.Hangváltóról még annyit kb 20-párat készítettem rengeteg drótot eltekergetve számlálóval géppel. De a passzív hangváltó nagyon költséges és soha nem lesz jó igazán. A legjobb megoldás az aktív hangváltó ahány hangszóró annyi erősítőmodul nekem bevált . Mrex
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Még az előző oldalon írtam le én is a megépíteni vélt hangváltót...de rövid idő alatt rájöttem hogy magamtól nem fog menni ha vki szaki ehez és ha ráér segíthetne megépíteni ötletek alapján nagyon hálás lennék mert egyenlőre azt se tudom hogy kezdjem...nyákgyártás nem problem,anyag is van hozzá de a számítások még magasak...elektrotechnikát tanultam volna én is csak villanyszerelő lett belőlem
(#) shalafi66 válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Itt a legnagyob gond a hangszórókészlettel lesz. Azok a ker. frekik is viccesek ám (2500-10000Hz).
(#) lamalas válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Ha budapesti lennel, akkor azt mondanam, hogy gyere el, nalam meg lehet merni a hangszoroid parametereit es a dobozban levo hangszorokat is lehetne mericskelni es ki lehetne talalni hozza egy valtot ami alapjan elindulhatsz. De latom nem Bpesten laksz ...
(#) lamalas hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
De latom Shala is itt van .. nem is tudtam hogy regisztraltal O sztem jobban tudja osztani a tanacsokat mint en :yes:
(#) shalafi66 válasza lamalas hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Sztem előbb ne mérni tanítsd meg. Azt majd akkor, ha tudja már mit mér és miért.
(#) M.Béla hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Én mindíg úgy dolgozom hogy a legbonyolultabb alkatrészt (tekercsek)megcsinálom fixre tök hasraütéses alapon,és aztán már sokkal könnyebb csak a kondikkal variálni és nem mindíg újratekerni a tekercseket.
Ez bevált módszer nálam, elsőre elég kontárnak hallatszik,
de nem az...
(#) Cen hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Hello mindenki! Egyet kell értenem M.Bélával...
Egy ilyen fajta méretezést nem szabad számolni, mert nem tudod hogy "mi sül ki" belőle. Egy hangfalat "elsősorban a fülednek" építesz. Ezért inkább a "füled" döntse el, hogy mi tetszik neki, és ne a "jól bevált" számok mondják meg, hogy hol vágjon a cucc, mert minden hangfal más és más...
(#) mrex válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 / 1
 
Elolvastam a hozzászólásod.
először is a hangszóró adatok a nesze semmi fogd meg jól kategóriába tartoznak. azért mert a dobozban másképp viselkednek mint az adatlapon.

Addig nem igazán lehet tanácsot adni amíg a dobozról nincs infó.(lehet hogy van de nem olvastam )
Szerintem üdvözítő ötletekből annyi lesz hogy ihaj.
Én a következőt csinálnám végig(anyag van dögivel ezt te írtad)
1.Alapvetés.Zárt doboz hatásfoka<=1% (jól látod nincs elirva egy százalék)
Ha innét vizsgálod már kapiskálod miért van 3-400wattos erősítő mélyládán.
2.Alapvetés. Az akusztikai teljesítmény nem egyezik meg a hangszóró teljesítménnyel kb 0,4w akusztikus teljesítménye van egy hangversenyzongorának teljes hangerőn való játék mellett.
3,Alapvetés.A hangsugárzó illesztő elem a hangszóró mint fizikális egység és a levegő között.s ezen értelemben igenis hangszer.
Kb jó megközelítés hogy 1 hangszóróra 4-oktávnál többet nem szabad ráereszteni.
forrás 4jegyű függvénytáblázat 150.oldal
1 oktáv 8 egész hang
az oktáv végének viszonya az alaphanghoz 2*
tehát ha a hanfalad kezdete a hangskálán 50 Hz (20 Hz zárt kisméretű doboznál álom)akkor a 4. oktáv vége
50-100-1.oktáv
100-200-2.oktáv
200-400-3. oktáv
400-800 ig 4. oktáv
tehát ezen a ponton már mindenképp vágni illik a mélysugárzót ámbár 800 hz már magas egy mélynyomónak.
mivel zárt doboz méretezéssel én nem foglalkozom, ezért erről tanácsot sem tudok adni kizárólag tölcsérekkel foglalkozom. (épp az alvetéseim miatt)
ebből következik hogy kell valamilyen szűrő áramkör
minden azon alapul, hogy a kondenzátor és a tekercs is frekvenciafüggő elemek. A kondenzátor ellenállása a frekvencia emelkedésével csökken a tekercsé nő. ezknek a vegyes kapcsolásából állíthatók össze azok az elemi szűrők amikből a hangváltó ál.
-alul áteresztő szűrő-egy frekvencia alatt átereszt a többit felemészti
-sáváteresztő szűrő -egy sávot átereszt ezalatt effelett felemészti
-felüláteresztő szűrő egy frekvencia felett átereszt ezalatt felemészt.
az a mutató, hogy milyen gyorsan emészt fel az a meredekség
tehát pl 6dB/ oktáv azt jelenti,hogy ha duplájára (azaz egy oktávval)emeled a frekvenciát akkor az eredeti jel nagysága (a dB ezesetben feszültségarányt jelent)0,5 szeresére csökken a 12 dB/oktáv pedig 0,25 szeres csökkenést jelent.
A hangváltó mindig kísérletezés eredménye a mi szintünkön Holtbiztos recept NINCS.
Kezdd azzal, hogy 400Hz 4000Hz re méretezz keresztváltót erről nem írok dögivel találsz ilyet a neten.
Kezdd azzal, hogy a kondenzátorok egy sorzatból választható értékekből állnak ezért célszerú valamilyen szabványos értékre venni a kondit ha nem akarsz először sok pénzt kiadni unipoláris elkókra kapcsolj dupla kapacítást polaritásukkal szembefordítva bipoláris elkókból a feszültségük illeszkedjen az erősítőhoz(használj 63-100 voltost nem ér meglepi)Elég extrém hálózatok jönnek majd ki használd a soros és párhuzamos kapcsolásról tanultakat(Kondi eredő ellenállásáról van szó!!!!)
Tételezzük fel összeállítottad a kondiblokkokat a nyákot még hanyagold.
forraszgasd össze a blokkokat nem baj ha ronda.
A tekercsek csévetestjei lesznek a következő lépés.
Ha használtad a képletemet láthatod hogy a tárcsa alakú tekercs az ideális a hanváltók számára nagyobb az induktívitása.
Vegyél a körkivágót ha villanyszerelő vagy tudod mi az ugy számolj, hogy 15-16 mm-nél nagyobb belső átmérővel ne kezdj. 65-80 mm es körkivágó kell a 2-3 millihenris tekercsekhez. Én 4mm-es mdf lapból (bútorhátlemez) kivágok a körkivágóval tárcsákat majd a csévetest szélességének megfelelő farúdból (söprünyél) leesztergálok egy csövet furata akkora mint a körkivágó fúrója a külseje meg amire számítást végeztem. az mdf kotongokat a farudcsövekre ragasztom úgy ,hogy egy 6-os csavarral és alátéttel faragasztóval bekent oldalakat összefordítva összeszorítom.
(könnyen beszélek van esztergám)
A kiszámított menetszámmal megtekercselem az induktivításokat összekötözöm a cuccot és próba
aztán nincs közép pedig a kiszámított karakterisztika szerint.... na igen a hangszóró nem spasszol a másikhoz mit tegyek. ugyanis mindössze arról van szó hogy a sugárzó felületeknek is arányban kell lenniük egynmással. És ez men semmi feladat. Én már leszoktam erről

Annyi rézdrótot nyomtam már el, hohy egy "Lomis" falu egymásnakmenne.

Aktív hangváltót érdemes csinálni ott a profilszabályozókkal a sugárzási arányokat úgy állítod ahogy tetszik. Olyan hangzást csinálsz amilyet akarsz.

Csakhát ennek az ára a hangszórónkénti erősítő

És még egy tanulság az aktív hangváltó után fogjátok megérteni miért is szükséges a subwoofer igenis kell a 120hz alatti tartomány mert a mélysugárzó nem tud vele jól megbírkózni.

Bocs a lepedőnyi írásért
Mrex

>
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
Azzal semmi gond hogy lepedőnyit írsz legalább megosztod velünk a tapasztalataidat ez az aktív hv nem rossz ötlet,de inkább még maradjunk a simánál...holnap jutok hozzá szkóphoz azzal már jobban tudok marhulni köszi a segítséget
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
ja bocs kérdés....a magas és a középsugárzónak miért változna a hangja?mert én dómról írtam hogy azokat használnék azok meg a ládába nem sugároznak hangot mert zárt a terük...igaz ez így?
(#) goldscorpio07 hozzászólása Okt 24, 2007 /
 
És ha a sal hülyeséget írna a hangszórók frekvenciatartományairól...akkor mivel tudom én azt megtudni hogy mi a valós frekitartomány...milyen méréssel lehet ezt kiküszöbölni?
(#) lamalas válasza Cen hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Cen,

Ne haragudj, de a velemenyeddel egyaltalan nem ertek egyet. Nem baj, vegulis elmondtad a velemenyed, es majd mindenki eldonti, hogy szimpatikus-e neki vagy sem. Nekem semmikepp sem szimpatikus es foleg nem alkalmas a hasamra utok, probalgatok azt majd jo lesz ha annak hallom tervezes.

Shalafinak igaza van abban, hogy a mereseknel tudni is kene mit es miert mer az ember. Az alapokrol kellene indulni (mondjuk a hangszorok felepitese, mukodese, akusztikai alapok, stb.). De ugy latom itt kisse masok az igenyek mint ahogy eredetileg gondoltam. Igy sajnos nem sokat tudok erdemben hozzaszolni ehhez a temahoz.
(#) mrex válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Nem érted. Rendszerbe foglalsz 3 hangszórót. az egyedi tulajdonságaik alapján válogattad ki őket. önkényesen választottál egy ládát. Attól hogy egy hangváltó paraméterei jók attól még nem biztos, hogy szépen is szól együtt.
Példa tegyük fel egy zárt dobozhoz készült hangváltóm van legyen gyári.szétszedem a gyári ládát és a mélyet mondjuk beleteszem egy nyomókamrás exponenciális tölcsérbe a többit kibiggyesztem valahova a tölcsérre szerinted mi lesz belőle?
A mélyek a tölcsér hatásfokával megnövekedett mennyiségben lesznek jelen bántóan kevés közép és magas mellett!
Mivel úgy látom letetted a voksodat akkor tedd a következőt készíts kezdetnek egy váltót referenciának próbáld ki akkor már lesz valamilyen képed az összhangzásról aztán méretezz egy másikat stb addig míg neked szépen nem szól . Vagy ha mondjuk nem csak magadnak akarsz csinálni és ez van a fejedben akkor csinálj egy aktívot mondjuk TDA2030-as végekkel és ha már az adott készlethez be tudtad állítani az arányokat akkor készítsd el ezt passzívból oszt kész. Minden a helyes arányoktól függ. Tengernyi tépelődés helyett kezdd el mert ha arra vársz hogy valaki itt meg tudja mondani a helyes kombinációt akkor nyugdíjba mész.
Mrex
(#) shalafi66 válasza lamalas hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
lamalas, ez az egész itt tök hülyeség, minek foglakozol vele? Olyan, mintha már farsang volna, és viccelnének a fórumhasználó júzerek, de ez nem lehet, hisz még csak október 24-ét írunk.
Következő: »»   4 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem