Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   216 / 274
(#) highand válasza reloop hozzászólására (») Jan 3, 2013 /
 
Én csak annyit fűznék a kapcsoláshoz, hogy nem tartom tanácsosnak az erősítés csökkentését A=30 alá, mert nagyon lecsökken a fázistartalék, gerjedésre lesz hajlamos.

Továbbá tapasztalataim szerint 30V tápfeszültség felett a védelem nem megbízható, gyakran meghibásodik a TDA.
(#) reloop válasza highand hozzászólására (») Jan 3, 2013 /
 
Üdv! A TDA2030A (lényeges az A jelölés) 8V/us SR-tel rendelkezik, az tud ilyen mutatványt.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
üdv. Emberek
Segítséget szeretnék kérni !
Ezt építettem meg csináltam 2 db-ot
http://xtronic.org/circuit/amplifier/audio-amplifier-potency-circui...a2030/
Működik mind a 2 , de :S
Az egyik problémám az hogy az egyikben hallhatóan kevesebb a basszus , a nyákokon semmi különbséget nem találtam mind a kettő hibátlan , akkor miért kevesebb a basszus?
A másik problémám hogy a két végfokot nem tudom egyszerre használni :S
A hangerő szabályzó poti külön van egy kis nyákon két csatival egy a bemeneteknek egy meg a úgymongy a potiról kimeneteknek . ha mind két végfokot bedugom és ahogy feszültséget kap elkezd pattogni sisteregni stb , cde ha csak az egyikre adok jelet és feszültséget akkor tökéletesen szól mind két bemenettel . (Jack dugó a bemenet )
Megköszönném ha tudnátok segíteni !
(#) reloop válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Szia! Akkor csökken a mély hangok szintje ha a C1, C2 vagy a 2000µF kisebb értékű mint amit a rajz előír. Előfordulhat, hogy a kondenzátor elöregedett, kiszáradt ezért nem tudja azt a kapacitást ami rá van írva.
Fényképezd le hogyan kötötted össze a két panelt, abból lehetne ötlete adni miért zavarják egymást.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
hello
köszi a választ
Sikerült megoldanom a hibákat Elég bagatel vagy hogy mondjam hibák voltak
én A hangszórót logikusan ugy kötöttem be hogy a piros vezeték a pozitiv , de az egyik hangszórón fordítva volt megcseréltem a vezetéket és visszatért a basszus
Az együtt működés pedig úgy oldódott meg hogy kicseréltem a potit amit beraktam helyette az 10kohm-os . és ezzel működik tökéletesen . Gyárihibás lehetett a poti?
Kérdés: nagy gond hogy 10kohm-os a poti a nyákon szereplő 22kohm-os helyett??
- ha a 2200µF-os kondit nagyobbra cserélem mondjuk 3300µF-os-ra akkor jobban leadja a basszus mert gyönyörűen szól de nem tudom kox-ra feltekerni mert akkor már torzítja a basszust .
Szóval megoldás ez ? Vagy egyszerűen ennyit bír ez az ic?
Fogok majd rakni föl képet .
(#) reloop válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
A 10k-s poti teljesen jó. Az, hogy meddig tekerhető a torzítás eléréséhez azon múlik mekkora jelet küldesz rá. A legnagyobb kivehető teljesítmény függ a tápfeszültségtől is. Nézz bele az adatlapjába!
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
15V-ról működtetem , ha jól emlékeztem az adatlapban 18V a max
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Tehát akkor nem érdemes nagyobbra cserélni a kondit?!
(#) reloop válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Nézd meg jobban az adatlapot. 15V-nál 2W/8 ohm ill. 4W/4 ohm a kivehető teljesítmény.
A kondi az jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2013
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Jelenleg így áll a ketyere a prba üzem után , nem tudom tovább tesztelni mert kb 10 percig lehet hallgatni mert ez a hűtőborda nem elég , de fúrószáram meg jelenleg nincs itthon hogy a betervezett hűtőbordára szereljem (processzor hűtőborda , ventilátorral )
A ventilátor zaját el lehet nyomni valahogy ? Az előző végfokomon zene nélkül hallható volt a ventilátor zaja , igaz a zene elnyomja , de ha lehet akkor megszüntetném .

Kép2691.jpg
    
(#) reloop válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Ha a ventilátor mechanikai zaja okoz gondot, járasd alacsonyabb feszültségről. Ha elektromosan hallatszik be, tegyél 10-47µF kondit a tápjába minél közelebb a ventilátorhoz.
Szép kivitelezés
A hangerőszabályzó és a végfok közé is mehetne árnyékolt vezeték, vagy sodrott érpár.
A hangszóró negatívot a táp pufferhez illik kötni, ne folyjon a hangszóró áram ott is ahol nem kéne!
Az IC hűtőzászlót a földhurok kialakulásának megelőzése okán célszerű szigetelni a bordától.
Az említett hiba akár gerjedés is lehetett.
A táp panelen stabilizátort látok, mi lesz rákötve?
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
köszönöm a tanácsokat
Elektromosan hallatszik be a ventilátor ,10-47µF-ig tök mind1 hogy milyet rakok rá?
Akkor sodort érpárokat rakok oda
Tehát a képen jobb oldali stabilizátor kimenetének negatívjára kössem ?
arrol a stabilizátorról megy az erősítő
Gondoltam rá hogy elszigetelem az íc-ket de mivel mind kettő föld- gondoltam nem kell , mert ennyire nem értek hozzá

Esetleg a hangerő feltekerésével járó torzításon azzal javíthatnék ha építek egy előerősítőt a végfokok elé?
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Szia!
Azt a stabilizátort dobd ki belőle, és meglásd mindjárt megtáltosodik az erősítőd.
Valószínű, hogy nagyobb hangerőn(erősebb mély hangok) a stab IC áramhatárolása elveszi az erősítőtől a tápfeszt.
Az stab IC helyett inkább tegyél nagyobb kondit az egyenirányító után.
És ennek a kondinak a negatívjáról vigyed a hangszórók negatívját.
(#) reloop válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Szia! Alig marad válaszolni valóm
Ricsi94! A kondi a megadott határok között mindegy.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
A trafóból 18 v- jön ki . A stabilizátorhoz ennyit írt a könyv amiből szedtem a kapcsolást.
Tehát ha kidobom belőle a stab ic-t akkor 18v lesz a kimeneten??
most 4700µF 35V-os kondi van benne , ennél kell még nagyobb?
üdv.Ricsi
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
A trafóról ha 18V váltó érkezik, az egyenirányítás után pufferelve kb.25V lesz. ez mehet nyugodtan a TDA -hoz.
A kondi elég, de ha gondolod tehetsz még rá párhuzamosan egyet.
El nem rontja.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Egy 4700µF 25V-os kondim van még itthon , ezt utána lehet kötni párhuzamosan? vagy csak azonos voltosat szabad?
Van még itthon 6db 470µF-os 200V-os kondi is
Jobb is lesz így stab ic nélkül mert nem kell még ezt is odazsúfolnom a hűtőbordára
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Hmm akkor a hűtőventilátornak külön kéne csinálnom egy tápot ? mert gondolom a 25v- már nem kéne rákötni a 12v-os ventilátorra ?!?!
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
A 25Voltosat ne rakd bele! Nem előírás hogy azonos feszültségű legyen, de a feszültség lépcsőből mindenképpen magasabbat kell választani, mint amennyin valóságban üzemel. Tehát ha 35 Voltosod nincs, akkor felfele gondolkozz.
Ja, és a kapacitásnak sem muszáj egyeznie.
Viszont a PC táp kondikat meg felesleges bele rakni, hiszen 1-2 darab hatását úgy sem veszed észre, 10db meg hát kissé...
Mennie kell annak azzal az egy darabbal is.
Próba, aztán ha erősen hallod a hálózati brummot, akkor majd veszel hozzá.
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
A kidobásra szánt 7815 helyére teszel egy 7808-at, és már kész is a táp a ventinek.
Ha szerencséd van, lesz akkora zaj elnyomása a stab IC-nek, hogy már nem fog visszajutni a zavar az erősítőbe.
Persze ehhez átgondoltan kell össze huzalozni a paneleket.
A legjobb lesz, ha a végfokokhoz menő vezetékeket, közvetlen a pufferkondi lábairól vezeted el!
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Még egy probléma : a 2200µF-os kondik a hangszóró elött csak 16V-osak
Tehát ha rákötöm ezt a 25v-ot akkor jön a bumm ?
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Azt mindenképpen cserélned kell. Ide már elmegy a 25Voltos, de ideálisabb lenne ide is 35-ös.
Véletlen "kiakad" az IC "felső" tranzisztora, akkor a kimeneti lábon megjelenik a tápfesz, és az a kisebb fesztűrésű kondit átüthet, és már füstöl is a hangszóró.
(#) kadarist válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Nem feltétlenül, mert ott a fele tápfeszültségnek kell lennie.
(#) reloop válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Kattints a hozzászólás fejlécében lévő "Válasz" szóra, abból látjuk kinek teszed fel a kérdést.
A 16V kicsatoló átmenetileg elmegy, mert Ut/2 azaz 12,5V esik rajta. Későbbiekben oda 25V-ot ajánlok.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Rendben akkor cserélem ,Nem akarok galibát

és ha a pufferelt 25v -ra rakom rá a 7808as stab ic-t akkor azt erősen hűteni kell?
(#) ricsi94 válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Aha tehát akkor egy próba erejéig nem fog eldurranni?
(#) tibibalogh520 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Addig, míg "csend van".
Gondolj bele egy olyan alacsony frekis mély hangba, mikor már a kondi is töltődik, nem csak a membrán mozdul.
(#) ricsi94 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
na ki tudom próbálni
Találtam itthon egy 25V-osat , ilyenkor hasznos hogy szétszedek minden , elhasznált elektronikus szerkezetet
(#) tibibalogh520 válasza ricsi94 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Jó esetben 1,5 -2 Wattot fog disszipálni (ventitől függően) tehát egy hűtőzászló szükségessé válhat.
Majd meg tapizod, és kiderül.
(#) kadarist válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Azért azt a max. 4V-os amplitúdót talán kibírja a kondi.
Következő: »»   216 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem