Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK terv ellenőrzése
 
Témaindító: Paso, idő: Okt 4, 2005
Lapozás: OK   95 / 199
(#) kokozo válasza lorant hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Szia! Nem értek a csöves erősítőkhöz de, a táp szerintem ennél is igen fontos dolog, ami eléggé el lett rontva. Többször leírtuk már hogy a buffer kondikat az áram útvonalába kell tenni és a te terveden egy sincs még csak véletlenül se jó helyen. E nélkül sose fogsz rájönni hogy miért gerjed és miért lesz brummos az erősítőd. Mellékelek egy képet egy általam összedobott szerintem jobb verzióról, hogy hogy is kellene kinéznie, de valaki majd kijavít ha mégse jó benne valami.

mod: A tiédnél a test pont nincs kivezetve ami viszont elengedhetetlen az erősítő működésének szempontjából, ezért ezt az én verziómban a jp1-jelzéssel láthatod.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2013

tapvkoko.JPG
    
(#) reloop válasza kokozo hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Szia! Nincs Eagle a gépemen, az egészből csak annyit látok, hogy jót rajzoltál
(#) kokozo válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Mellékelem, hogy milyen volt az eredeti az összehasonlítás végett.
(#) reloop válasza kokozo hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Nem csak jobb, de kisebb és átláthatóbb is lett
(#) kokozo válasza kokozo hozzászólására (») Jan 27, 2013 / 1
 
Kicsit átrendeztem az erősítőt is.
(#) lorant válasza kokozo hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönök mindent
(#) WaRL0 hozzászólása Jan 31, 2013 /
 
Sziasztok. Átt néznétek nekem ezt a kapcsolást, hogy működő képes-e?
Köszönöm
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Szia! Működik. A BD243 6A-es tranzisztor, a vezetősáv szélességek inkább ennek az áramnak a tizedéhez valók.
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Köszi. Oké áttméretezem, de a maximum áram csak 3.2A lessz. Szerinted mennyire fognak fűtteni a BD243-mak? Es ha minden, igaz akkor ez a zenére fog váltani a kimenetek között.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013
(#) proli007 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Hello!
Nagyon. A BD243-nak , 3,2A-en a bétája kb. 40 körül van. Vagy i s hogy teljesen kinyisson, 80mA bázisáram igénye van. A CD4017, legfeljebb 5-6mA-t fog szolgáltatni. Vagy is kb. a tizedét.
Amúgy Te hol látsz itt kapcsolási rajzot? Mert én csak nyomtatott áramköri rajzot látok. Vagy ennyire rossz már a szemem?
üdv! proli007
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Azt írja az adatlap 3A-nél 1V-on szaturál, az 3W. A 40mA meghajtó áramból nem biztos, hogy lesz 3A-ed. Ez tipikusan MOSFET-nek való feladat.
Látom proli007 beelőzőtt. A MOSFET ajánlatot fenntartom.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013
(#) WaRL0 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Szia !
Köszönöm, hogy rámszóltál, erre egyán talán nem is figyeltem.
Ne haragudj, eltévedtem.
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Köszönöm, neked is. Csodálkoztam is volna, hogy miért nem megy.
Milyen MOSFET-et használhatnék ? Valami olcsó, és könnyen beszerezhető kéne.
(#) proli007 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Hello!
Nem haragszom én, csak sokadszorra látom leírva ezt. De nem értem, miért kell a nyákrajzból kibogarászni, hogy valami elvileg működik-e, mikor arra való a kapcsolási rajz, hogy könnyen áttekinthető legyen. (Jó, egy ilyen nokedlinál még nem gond.) Egy nyákrajznál, már "csak" azt kell nézni, hogy megfelel-e az összekötés a kapcsolási rajnak. Valamint, hogy az áramkör sajátosságainak, mint itt áram - sebesség - földhurok stb. Ez rendben is van, de nem az, hogy működik-e..
üdv! proli007
(#) WaRL0 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Csatoltam volna kapcsolási rajzot is, ha lenne. Ezt a nyákrajzot az IC lábkiostásából dobtam össze.
(#) WaRL0 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
IRF 540-el megoldható lenne? Csak sajna nem tudom, hogyan kell bekötni.
(#) proli007 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Hello! Igen. Teljesen úgy, mint a nagy BD-t. üdv! proli007
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Megoldható. Ha egybe írtad volna az IRF540-et, akkor rákattintva elvezet az adatlapjához.
(#) WaRL0 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Ezt úgy érted, hogy a nyákba betehetem változtatás nékül a DB helyére ?
(#) proli007 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Hello! Ha ugyan úgy kell bekötni, akkor mi a kérdés? Beteszed ha van, és örülsz.. üdv! proli007
(#) WaRL0 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Értem! Ne haragudj a eszetlen kérdeseimért.
(#) _JANI_ válasza WaRL0 hozzászólására (») Feb 1, 2013 /
 
Szia! Az IRF540 tényleg szerencsésebb választás lenne. De térjünk vissza a nyák ( és kapcsolás ) problémáira.
A 7805 kimenetén van kondi. Ha a tápfeszültséget az áramkörről lekapcsolod akkor a kondenzátor hátba táplálja a stabil IC-t, s ez nem tesz jót neki. Érdemes egy nagyobb kondenzátort a bemenetre is bekötni. Szerintem ezt megéri megszokni, hogy a stab IC közvetlen közelében ( a bemeneten és a kimeneten a GND-hez képest ) legyen egy egy *100nF-os kerámia kondenzátor. PL: Link Alkalmazása sokszor feleslegesnek tűnik, de sok kellemetlenséget lehet vele megelőzni...
A HF bemenet. Hmm... Minimum egy bázis ellenállás illene a tranzisztornak. S Biztos jó lesz az effekt ha a HF-jelet 4-el leosztva jeleníted meg? ( Szegény tranzisztor azt sem fogja tudni, hogy a frekvenciát vagy a nyitó feszültséget kövesse. KB:4.4V bázisfeszültség kellene, hogy el kezdjen kinyitni. ) Ez lehet át kellene még gondolni...
A 4017-est jól kötötted be.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2013 /
 
Van kapcsolás HF-vezérelt futófényre: Link1, SCH: Link2. Nem bonyolult és tényleg látványos.
De ezt itt most kibeszélni OFF lenne.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2013
(#) Davidd hozzászólása Feb 1, 2013 /
 
Üdv! Elkészítettem a mellékelt kapcsolási rajznak a paneljét. Kicsit elmagyarázom hogy érthető legyen mi mi a panelen. A jobb felső sarokban van két forrpont az ellenállás mellet, oda is majd egy kondi jön. Bal oldalt van egy olyan hogy imp meg hogy out, oda egy 2x2 rca-s aljzat fog csatlakozni, ezeket csak azért írtam le hogy ne adódjanak félreértések. Az ic pedig ne5532/tl072.
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Feb 1, 2013 /
 
Szia! Így, hogy potenciométer van a bemeneten az R6 ellenállás nem kell. Azért volt benne, hogy a C3 kondenzátor feltöltődjön, ne pattanjon egy nagyot a hangszóró, ha rádugsz valamit.
Sztereó változatnál elég egyszer elkészíteni az R2-R4 + C1 feszültség osztót, ide mehet a 3-as és az 5-ös láb is.
Mindjárt egyszerűbb lesz a NYÁK-terv
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Udv! Na modositottam a panelen, tenyleg sokkal egyszerubben jott ki, es eszre is vettem es sajat hibat, meghozza a potirol mikor ment a jel ugyment hogy kihagytam a kondit. Minden kondi akkor 10 µF legyen?
(#) proli007 válasza Davidd hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Hello!
- A C2 és C5 nem kimondottan ott van, mint a kapcsolási rajzon. A C5 a bejövő tápon van, a C2 meg sehol. A két kondi feladata az IC tápfesz szűrése lenne, ahol most egy fia kondi sincs.
- Nem tudom mire kötöd ezt az erősítőt, de ennek bementi impedanciája 2,2kom. 10µF lehet mindenhol, de a kimenetet maximum 1kohm-al lehet terhelni. ekkor az alsó határfreki 16Hz lesz.
- A kimeneten lévő ellenállás cseppet nagy. Mert ugyan elvégzi a kimeneti kondi feltöltését, de kb. 5 másodperc alatt. Vagy is a 470kohm sokkal kisebb is lehetne, mondjuk a tizede.
üdv! proli007
(#) Davidd válasza proli007 hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Oké, meg berakom akkor azt a kondit, nem értettem hogy minek kell 2x100 nF, így nemtettem csak egyet.Meg akkor rakok kisebb ellenállást, 50 K-t az van most itthon.
(#) proli007 válasza Davidd hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Hello! Az nem 2db 100nF, hanem egy 100µF és egy 100nF.. üdv! proli007
(#) Davidd válasza proli007 hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Uhg tényleg latszik tegnap éjszaka kezdtem tervezni, nem figyeltem hogy n vagy u.
Átalakítottam a panelt. Amit akarok kérdezni kicsit off lesz, meghozza azt hogy azért olyan kicsi a bemeneti impedancia mert csak 2.2k van teve? 4.7k-sat akarok tenni oda, hogy kisebb legyen az erősítési tényező.
Következő: »»   95 / 199
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem