Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Központi fűtés (vezérlés)
Lapozás: OK   4 / 28
(#) TNPsoft hozzászólása Nov 22, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Nagy a bánatom. Itt ez a megvalósult gépészkapcsolás.
A kazán 30kW, a puffertartály hőcserélője (csőkígyója) 48kW, 2,2négyzetméter.
Már ott kezdődik a bibi, hogy valamiért nem melegszik eléggé a tartály, és hamar megrottyan a kazán. Most mi van, ki és hol hibázik?

Előre is kösz, bárki ért hozzá...
(#) SzAndras00 válasza TNPsoft hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
Szia, valószínűleg jobb lett volna ha a puffer is a nyitott körben van elhelyezve, és inkább a hőcserélővel csatlakozol le a fűtés felé. Vagy esetleg egy külső hőcserélő kellene, ott gyorsabb a hőelvétel. A belső hőcserélő egy lassú dolog, simán előfordul ilyen eset.
(#) fapeter hozzászólása Dec 27, 2012 /
 
Milyen hömérséklet külömbség van a tartály höcserélö be, és kilépö pontjai között?
A "kazán visszakeverö" biztos, hogy megfelelöen müködik?

... vagy már megoldódott?...
(#) SzAndras00 válasza DkGrinder hozzászólására (») Dec 27, 2012 /
 
Szia!
Ez a Mixvilles mini plc?
András
(#) DkGrinder válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
APB PLC
(#) SzAndras00 válasza DkGrinder hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Köszi, megnézem!
(#) Boci0123 hozzászólása Dec 28, 2012 /
 
Szevasztok!

Gázos központi fűtés tervezésén vagyok, és egy vezérlés szeretnék hozzá. Az elképzelésem az, hogy van egy kombi gázkazán ,amit a vezérlő vezérel , hogy fűtse e a vizet , vagy sem.

A fűtést ugy oldanám meg hogy minden szoba külön hőmérsékletű, tehát akár 1 szobát , akár az összeset lehessen fűteni(ez azért jó mert ha egyik szobába pl egy hétig nem tartózkodik senki akkor oda nem megy felesleges melegvíz...) ugye ehhez minden szobába digitális termosztát kell,
a vezérlő 1 szivattyút vezérelne amely keringeti a vizet, és a szobatermosztátok jele alapján minden szobának vezérelné a mágnesszelepét.

Az lenne a kérdésem: hogyan lehetne ezt megoldani?
találtam vezérlőt , Bővebben: Link

ehhez milyen szobatermosztátokat ajándlotok?

néztem rádiósat is , de én vezetékre esküszök...

Köszönöm az ötleteket, válaszokat előre is!!
(#) toro válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 / 1
 
A legolcsóbb megoldás, a termosztatikus szelep. Minden szobát külön hőmérsékletüre tudsz állítani. Igaz, egyet amelyben a termosztát van állandóra kell venned.
Közben gondolkodj azon is, hogy a kazánod álló-, fali vagy kondenzációs legyen. Mivel nem elhanyagolható az energia felhasználás sem.
(#) DkGrinder válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Nagyon megbízható, ha nem ismered és elakadsz tudok segíteni. A blokkokhoz írtam magyarítást. ( A mixbe alapból az SR-t tartják, jóval kevesebbet tud!!)
(#) DkGrinder válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
A zónaszabályzást a legegyszerűbb megoldani, szobánként egy termosztát, és egy kétmorzés relé, az egyik morze kapcsolja a zónaszelepet a másik lefűzve a többi relével, az ad indítójelet a cirkónak így nem kell mester termosztát. (Persze a kazánnak kell tudnia a két pont szabályzást amit sajnos évről évre egyre kevesebb tud.)
Ha csak moduláló termosztátot ismer akkor nem kellenek relék, de kell egy mester termosztát a leghidegebb helyiségbe.
(#) Boci0123 hozzászólása Dec 28, 2012 /
 
Mindenképpen kondenzációsra tervezek, és abból is kombira.

Azt megtudnátok mondani ,hogy a kombi kondenzációs kazánnak a keringető szivattyúját fel lehet használni fűtés keringetőnek? Ezt a szerepet tölti be?Nem kell még 1?

A termosztatikus szelep nem szimpatikus bár biztos egyszerübb mint ez a vezérléses, én mágnesszelepeset szeretnék mindenképp amely már az osztók-gyűjtőknél, zár.

A kond.kombi kazánnak milyen vezérjel kell?


(#) blackdog válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Használhatod a kazán szivattyúját feltéve, hogy megfelelő a teljesítménye a rendszeredhez.

Vezérlésre pedig a legegyszerűbb:
Zónánként 1 szobatermosztát és egy DPDT relé. (DkGrinder is ezt ajánlotta.)
A relék egyik pólusát párhuzamosan kötöd és innen adsz indító jelet a kazánnak. Elvileg kell tudnia egy Nyit-Zár jelre indulnia.
A másik pólussal meg kinyitod a zónához tartozó motort/motorokat.

Arra figyel, hogy ha nem használsz hidraulikus váltót akkor kell egy időzítő relé is mert az osztógyüjtő motorok nem azonnal nyitnak és zárnak. Átlag kell 2-3 perc.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2012
(#) Kovabe válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Szia az elsö kérdésedre: a szivattyu a füttésvizkeringtetésre van de korlátokkal, Nem tudom milyen füttési rendszerröl lenne szó.
A termosztatikus szelep is az osztogyüjtönél zár csak annyi a különbség: 1 olcsobb 2 magára az osztora kell felszerelni.
A készülékek több jelböl dolgoznak állatlában de jó lenne tudni milyen készülékröl beszélsz
(#) szerviz válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Elkezdtem írni ide valamit, de kitöröltem..
Arra akartalak figyelmeztetni, hogy az épületgépészet is egy szakma. Nem csak cső és radiátor és szelep..és...
De amit írtam, azt durvának találtam, ezért újrakezdem.
Mert sok szakember is hülyeséget csinál..
Nahh, szóval, egy többzónás rendszernél vázold föl , hogy az épületen belül milyen funkcionális egységeket képzelsz el. Persze, ezt már az építészeti tervben meg kéne határozni. Szétaprózni a rendszert nincs sok értelme, mert a sok termosztát örökké csak járatná a kazánt. Három-négy zónánál többet egy átlagos ház úgysem igényel.
A fűtésrendszert nemcsak vezérlésoldalról kell jól kitalálni és megcsinálni, hanem hidraulikailag is. Ezt talán még fontossabb, mert ezen utólag nagyon nehéz változtatni.
Ami elképzelést felvázoltál, annak a vízoldali igénye minimálisan egy hidrováltóval leválasztott kazánkör, szekunder oldalon nyomatékszabályzós szivattyú, és persze nem mágnesszelep, hanem termoelektromos. Ahhoz, hogy ez jól működjön, nagyon pontos, méretezett csőrendszer kell, ellenállások, tömegáramok pontos ismerete. Na, ezeket előre látni nagyon nehéz.
Én lehet, hogy inkább szekunder körönként külön szivattyúkat alkalmaznék, de ez már majdnem ízlés kérdése.
(#) DkGrinder válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Többször említed a "mágnesszelep" szót. Ügyelj amikor veszed, ne ezt a szót használd, mert még sok helyen lehet kapni, és nagy csalódást tud okozni felszerelés után a hajnali órákban, amikor olyan hangot hallat mintha kalapáccsal vernék a csöveket
(#) szerviz válasza Boci0123 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
Szóval, az a szelep nem mágnesszelep, nem termosztatikus szelep.
Termoelektromos szelep, vagy motoros szelep.
A motoros drágább...

Ha új fűtést tervezel , és kondenzációs kazánt veszel, akkor az MIÉRT kombi?
Ha kombi, akkor legyen mellé rétegtároló!

Ha kiválasztottad a kazánt, akkor meg lehet mondani, hogy az tud-e kétpontszabályozású jelet fogadni.

Tehát megkérdem, milyen kazánt tervezel beépíteni?

És talán még most időben vagy egyéb hőtermelőkben gondolkodni, mert később azokat macerás rendszerbe illeszteni.
(#) kegyetlen19 hozzászólása Dec 28, 2012 /
 
Sziasztok. Egy ismerősöm a gázkazános fűtését kiegészítette egy nyitott rendszerű vegyes tüzelésű kazánnal, ami egy 500L-es puffer tartályt fűt, amiből egy hőcserélőn keresztül /plusz hőcsap/ a padlófűtésbe megy a meleg víz. A vegyes tüzelésű kazán és a puffer tartály között van egy szivattyú, és van egy a puffer tartály és a hőcserélő között is /plusz a padlófűtés csőhálózatába/.
A puffer tartály és a hőcserélő közötti szivattyút a szoba termosztát vezérli. A kazán és a puffer tartály közötti szivattyút a kazánon lévő cső termosztát kapcsolja /kb. 40’C-nál/.
Hogy a kihűlő kazán a puffert ne hűtse vissza, tehát mikor a kémény kihűl /a tűz leégett/ a kazánkörben lévő szivattyút ki kellene kapcsoltatni. A kazánból a kéménykivezető cső kb. 350’C-os is lehet /meg lett mérve/. Erre kéne egy kapilláris csöves termosztát, ami kibír 400’C-ot is és sorba lenne kötve a csőtermosztáttal. Létezik is, de csak olyat találtam, ami a beállított értéknél csak szakítani tud /két kivezetéses/, nekem meg épp akkor kellene bekapcsolni /kb. 200’C/.
Igaz egy relével meglehetne fordítani a szakítást-kapcsolást, de akkor állandóan be lenne húzva a relé /feleslegesen/ ha a kazánba nem lenne fűtve.
Esetleg más megoldást tudtok ajánlani a visszahűlés ellen? /Csak elektromos megoldás jöhet szóba, a csőhálózatot nem akarja bolygatni/.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2013
(#) szerviz válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Dec 28, 2012 /
 
No, már sokszor leírtam, hogy a csőtermosztát semmire se való. Különösen nem puffert fűtő vegyeskazánhoz.

Ha csak a puffertöltés a feladata a vezérlésnek, akkor azt két hőfokméréssel szoktam megoldani.
Mérem a vegyes hőfokát és mérem a puffer hőfokát. A szivattyúindítás hőfoka állítható, persze emellett a visszakeverés is meg van oldva a visszatérő felé.
A szivattyú addig jár, míg a kazánhőfok magasabb a pufferban lévőnél.
A programban be vannak állítva a hiszterézisek, várakozási idők, biztonsági elemek. Például érzékelőhiba esetén a szivattyú kényszerindítása.
Ha a vezérlés kiterjed a puffer szekunder oldalára is, akkor persze sokkal bonyolultabb a rendszer.
(#) toro válasza blackdog hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
A fali kazánokba 50-es szivattyúkat építenek be. Ha több fűtőkört akarsz, mindenképpen kell egy hidraulikus váltó is.
Relékben és termosztátokban ne gondolkozz, mert iszonyatos nagy különbségekkel kapcsolnak s a pontosságnak - szabályozhatóságnak annyi.
Keress egy tervezőt, beszéljétek meg a rendszert. Ő, mint szakember tud sok javaslatot adni.
(#) blackdog válasza toro hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Idézet:
„Relékben és termosztátokban ne gondolkozz, mert iszonyatos nagy különbségekkel kapcsolnak s a pontosságnak - szabályozhatóságnak annyi.”


Ezt kifejtenéd bővebben? Nem tudom értelmezni.
(#) kegyetlen19 válasza szerviz hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Az ismerősöm, de én sem értek a fűtésrendszerhez annyira. Én csak elektromosan próbálom összehozni, amit a fűtésszerelő javasolt.
Idővel lehet, de most nem akarják már átalakítani, így valami egyszerűbb megoldás kellene a szivattyú kikapcsolásához.
Egyébként te mit javasolnál, hogy és mivel kellet volna megcsinálni a hőfokérzékelést, vezérlést?
(#) toro válasza blackdog hozzászólására (») Dec 29, 2012 / 1
 
Pontosítok.
Termosztátok és relék, mind mind kábelek-, csatlakozások-, szelepek és elektromos energia költség emelkedéssel jár(na).
Gondolkodj termosztatikus szelepben. Ennek költsége 7-8 eFt/radiátor. Hőfokra tudod szobánként beállítani a hőmérsékletet.
Fontos, a legfrekventáltabb helyre tedd a szobatermosztátot (amelyik helységet a legtöbben használtok folyamatosan), mivel a rendszert ehhez fűtöd.
(#) toro válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Dec 29, 2012 / 1
 
A Wolfnak van egy KM modulja ami ezt tudja!
Ha ez CGB 24 kondenzációs kazánnal van kialakítva, még digitálisan időjárásfüggőként is működik.
(#) toro válasza toro hozzászólására (») Dec 29, 2012 / 1
 
Az időjárásfüggő szabályzás.

BM.pdf
    
(#) szerviz válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Nézd, az alapelgondolásod jó, és működtetni is fogja a vegyeskazán szivattyúját. Ha füstgáztermosztátot csak két kivezetéssel kapsz, hát akkor nyugodtan fordítsd meg relével! Nem lesz semmi baja.
Ezt a megoldást, hogy füstgázhőmérsékletről ellenőrzik a tűz meglétét, alkalmazzák komoly kazángyártó cégek is. Ha jól emlékszem, az Atmosnak is ilyen a működtetése.
Nekem azért nem tetszik, mert egy ilyen magas hőmérsékleten dolgozó termosztát hamarabb tönkremegy. Tehetnél a kazánvízre "kerülőágba" egy harmadik termosztátot, ami 80-90 fokos víznél vészindítást adna a szivattyúnak, ha megnyekken a füsttermosztát!
Másrészt előállhat olyan üzemállapot, hogy a tűz már kialvóban van, a füsthőfok csökken, a szivattyút megállítja, és az álló szivattyúnál emelkedni kezd a kazánhőfok. Nem telefűtött puffernél ezt a hőt még a pufferba lehetne tolni.
Én azért kezdtem áttérni a mikrovezérlős megoldásokra, mert összetett rendszereknél komplex megoldásokat tudok kihozni vele.
Meg olcsóbb is, mintha én küzdenék relékkel meg termosztátokkal. Bár azokat stabilabb, biztonságosabb, kézzelfoghatóbb szerkezetnek érzem , mint a soklábú fekete vackokat...

A fűtési vázlatodnak meg kétszer nekifutottam, hogy megértsem, de aztán feladtam. Ha ez a tulajnak így jól működik, akkor OK !
(#) kegyetlen19 válasza szerviz hozzászólására (») Dec 31, 2012 /
 
Köszönöm a válaszod.
Egyenlőre, az egyszerűbb relés megoldásnál maradok.
Mint írtam is, az ismerősöm és én sem értek a fűtésrendszerhez, de laikusan én is pár dolgot máshogy csinálnék. Fűtésszerelő csinálta, a tél majd megválassza.
Az a radiátor kőr csak egy kis radiátor a garázsba, gázkazánról nem is megy.
Amúgy alapvetően te milyen hibákat lától a rajzon?
(#) andyka válasza Boci0123 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Bocs hogy beleszolok,
mivel messze all tolem a microcontroller programozas en egy logikai kapukbol allo aramkort tervezek ugyanarra a celra (OR es XOR kapuk). A csatolasba levo kapcsolasirajz NO radiator szelepekre keszult (mindegyik bezar csak az marad nyitva ahol szukseg a futes), arra az esetre hogy ha faskazant teszek. Vagyis, faskazannal ha aramkieses lepik fel akkor legyen eleg csak a keringetoszivattyut hajtani akkurol es minden radiator nyitva legyen (ugyanis nem talaltam megfelelo maron 12v-os elektromos radiatorszelep mukodtetot, csak 24v, illetve 220v-ost).
- A-M szobatermosztat bemenet,
- F0-F11 radiatorszelephez, persze rellen keresztul,
- F12 gaz/fas-kazan inditorellehez

Valaki esetleg jobb 5let ???

A kapcsolasirajz "Logic Friday 1"-val szerkesztett - http://www.sontrak.com
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2013

Part.1-2.emf
    
(#) kly válasza andyka hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Én erre a problémára saját vezérlést csináltam, web alapú konfigurálással.
Már pár hete működik.Nagyon jól szuperál.
Ha érdekel valakit itt megnézheti: http://91.82.175.65/[/url
login:teszt, pass:teszt, teszt usernek nincsenek módosítás jogai
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2013
(#) andyka válasza kly hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
szoval mindent a szamitogepen keresztul allitod ?
(#) kly válasza andyka hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
igen csak egy böngésző kell hozzá semmi más
Következő: »»   4 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem