Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
Idézet: „ETD 49 elég lenne folytónak?” Szerintem, nem. Talán 2xEE55 mag 2,5-3mm légréssel és ha jól emlékszem, 12 menettel.
Kipróbáltad az U57-est (gondolom azért a keresztmetszete jó a drótnak)? Mekkora a hegesztő áramod/géped?
Na igen az hogy elromlott egy alkatrész,kicseréljük,attól még nem fog megjavulni.Ki kell deríteni hogy mi okozta az alkatrész meghibásodását.Ehhez ahogy a többiek írják kellene egy kis ambició.Vagy is ismerni kéne egy alapvető működést,és valamennyi elektronikai ismeretet.Én jó pár rossz gépnek a vezérlését cseréltem,Pl colt 1300-ra,azóta is remekül működnek.Nem bonyolult az egész,kell egy másik meghajtás.
Nem tudom, próbáld ki. Ha elfér benne a szükséges átmérőben a huzal, akkor jó lehet.
Helló mindenkinek
Pic alapu hegesztőt szeretnék csinálni, nem tudom hogy jó ez az elméletem vagy a megközelitésem a dologhoz. Ugy képzeltem el hogy van az áram beállitó gomb, van az áramváltós visszajelzés. Abban az esetben ha az áramjelzős visszajelzés kisebb mint a beálitott áram, akkor növel a kitöltésen (persze max 40% és max pl100A-ig), ellenkező esetben csökkenti. Helytálló az elképzelésem, vagy módositásra szorul?? Persze jönnek még itt egyéb tényezők, és extrák (tul nagy hőfok, letapadás elleni védele, inditáskor plusz), de ezeket majd idővel szeretném beleépiteni egyenlőre valami müködő alap gépet szeretnék összehozni.
Az elméleted jó, de annyi értelmét látom mint kétütemű trabiba fedélzeti számítógépet építeni. Lehetni lehet, csak minek, megy az anélkül is. Ha visszaolvasol vitatkoztunk már erről. Az áramszabályozásnak pont az a lényege, hogy az áramot a beállított értéken tartsa, és ezt elvégzi egy 80Ft-os IC is. Persze ha unatkozol és szeretnél egy ilyen programot írni valamelyik mikrovezérlőhöz, akkor hajrá.
Egyébként az elég érdekes lenne, ha nagyobb áramot próbálnánk rákényszeríteni az adott terhelésre, mint amit az az ellenállásából adódóan felvesz. Vagy elírtad, vagy én értelmeztem rosszul a mondatot.
Az elképzelés jó,így is kéne működnie.Van is itt fent egy pic es gép rajza,programmal együtt.
Nem kis körültekintést igényel majd a PIC zavarmentesítése, cserébe viszont a szoftveres finomhangolás révén egy flexibilisebb géphez juthatsz, ha sikerül megvalósítani.
Ha már itt tartunk, valaki körül tudná írni ezeket a plusz szolgáltatásokat, melyik paramétert, mennyire kell változtatni? Az anti sticking nagyjából világos, de már a Hot startnál is felmerül a kérdés: mennyi időre és hány%-al kell megnövelni a kezdeti áramot? Az Arc force ha lehet, még misztikusabb. Mi a tapasztalat gyári gépeknél? A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2013
Ha minden igaz (és jól emlékszem) te építetted után a PIC-es hegesztőt . Nem elmékszem rá, hogy, meddig is jutottál vele...
A Hot Start általában 0,2s-ig a beállítotthoz képest 30%-al növeli meg a kezdőáramot, de a 30% nincs kőbe vésve. Gyártónként -és mellette géptípusonként- más és más értéket tapasztaltam. Az Arc Force íverő szabályozást takar, a lényege hogy a szabályozás lustasága változtatható a beállított alapjelhez képest. Szerepe leginkább a beállítható áramtartomány alsó 50-60%-ában van, felette nem igazán érződik a hatása. Hagyományos rutilos elektródáknál szinte felesleges is, bázikus vagy cellulóz bevonatú elektródáknál lehet vele szabályozni a fröcskölést. A precízebb gépeknél a beolvadási mélység is befolyásolható ezzel a funkcióval, de hogy szabályozástechnikailag miként, arra nem tudok pontosan válaszolni.
Köszi az infót. Mert azért a próbáknál - pl. Maci kieg. panel - nem árt tudni, hogyan működik az áramkör. Engem azért érdekel a téma, mert nem vagyok hegesztő szaki és esetleg ezek a funkciók segítenének. Hidas kapcsolást építek, 2.5-ös pálcával 70-90A között illetve felette próbálva nem éreztem szükségét az Anti stickingnek, 1.5-ös pálcánál, kisseb áramoknál viszont jól jött volna. A Hot start is hasznos lehet a pálca bemelegítéséhez , szerintem főleg akkor, ha valamiért visszavett árammal kell hegeszteni, de a szakik erről többet tudnának mondani. A leírtak alapján az Arc force-t viszont körülményesebb beállítani, érdemes lehet kikapcsolhatóra kialakítani.
A hot start szerintem alacsonyabb szekunder feszültségnél jön jól, könnyítheti az ívfogást. Amíg 55-60V-os szekunderrel használtam a hidat, elég gyakran leragadt. Amióta 75-80V-os, azóta csak nagyon ritkán.
Megcsináltam a folytót ETD49-ből,4mm átmérőjű tömör réz vezetékből 11 menet fért rá.A mag közepébe van 1mm rés és még teszek a széleibe 2,5-3 milit aztán hétvégén próba.
Ezt a légrés dolgot gondold át, mert ha a jármokba(szélébe?) teszel hézagot, akkor az duplán számít! Csak az oszlopba számít egyszeresnek a légrés (jármok zártak). Hány amperrel gondolod a hegesztést a 4pí (12.56mm2) tömör dróttal? Mekkora a főtrafód oszlop-keresztmetszete, mert a fojtónak minimum a felének kéne lenni (de jobb ha azonos).
A Hot Start funkció alkalmatlan a pálca bemelegítésére, mivel egyrészt igen rövid ideig ad plusz áramot, másrészt nem is ez a funkciója. Mindenki tapasztalja,hogy az elektródákat sokkal könnyebb begyújtani, ha a szükségesnél lényegesen magasabb áramra beállított áramforrással kezdünk hegeszteni. Ezt a plusz áramot biztosítja a Hot Start áramkör a begyújtás időtartamára, azaz kb. 0,2s időtartamra. Ennél hosszabb ideig nem jó a magas kezdőáram, mert a varratkezdet vagy átlyukad (vékony anyagnál), vagy kráter képződik a varrat megkezdésének a helyén. A fröcskölésről nem is beszélve. A profi gépek Hot Start funkcióját észre sem lehet venni, annyira finoman gyújtják az ívet még cellulóz pálca használatakor is. Persze ott figyeli az elektronika a cseppleválást is.
Talátam egy kis leirást gondolom bemásolom ide.
- HOTSTART ez a funkció üresjáratban növeli a feszültséget, aminek következtében könnyebbé válik az ív gyújtása. A "kopogtatós" módszerrel szemben ajánlott a "karcintós" gyújtás elsajátítása. Rövid gyakorlás kérdése. -ARC FORCE apró feszültségcsúcsokat ültet a hegesztőáramra, ennek segítségével ritkulnak a rövidzárlatok, megszűnik a fröcskölés. mélyebb a beolvadás és finomabb lesz a varrat. - ANTI STICKING arra szolgál, hogy rövidzárlat érzékelésekor egy szempillantás alatt lecsökkenti az áramot. Ennek következtében az elektróda nem heged bele az alapanyagba, nem gyullad ki rajta a bevonat, és ha oda is ragad, könnyen eltávolítható. A gépünk nem károsodik, és csökken a baleset veszélye is. forrás:Kézi ivhegesztés berendezései és szerszámai
A főtrafóm egy ferritgyűrű 3,1cm2 a keresztmetszete és 3,5mm átmérőjű tömör réz a szekunder.Az ETD49 oszlop-keresztmetszete 2,1cm2
Elvileg jó lesz, de majd kiderül. A végleges induktivitása a légrésekkel így mennyi?
Idézet: És azt mégis hogy csinálja, amikor eleve teljes kitöltésen (vagyis a legmagasabb feszültségen) jár üresen? Ehhez külső feszültség becsatolása kellene, mint pl. a nagyfeszgyújtás. „- HOTSTART ez a funkció üresjáratban növeli a feszültséget, aminek következtében könnyebbé válik az ív gyújtása”
A gép már dobozban van, csak össze kell huzalozni.Mindig közbe jön valami más javítani való,de rajta vagyok.
Ezekkel a meghatározásokkal csak az a baj, hogy nem minden géptípusra igaz,pontosabban csak néhány géptípusra igaz. A Macihoz hasonló gépeknél pl. az ívfogás pillanatában nem engedi hogy az árammérő kör a potin beállított mértékig visszaszabályozza az áramot, hanem csak késleltetve teszi ezt, ezzel valósítja meg a Hot Start funkciót. Az Arc Force funkció nem egyforma az egyszerű gépek és a komoly gépek esetében, így az elektronikus kialakítás sem hasonlítható össze. A fröcskölés valóban a nagycseppes leolvadás velejárója, de egy olyan egyszerű szabályzókör, mint amilyen a Macié, csak arra alkalmas,hogy az ívfeszültséget és a hálózati egyenkör áramát figyeljük. Így a Macinál pl. átlagáram értékét lehet az Arc Force funkcióval kissé eltolni. A teljes Arc Force funkció csak olyan gépeknél valósítható meg, ahol a szekunder kör áramát egy igen gyors áramkörrel lehet figyelni, ezzel a cseppátmenetek pillanatai is nyomon követhetők, és a megfelelő beavatkozás így válik lehetővé. Ezzel a módszerrel elérhető a szinte fröcskölésmentes hegesztés, és a hegesztési paraméterek precíz értéken tartása. De erre az egyszerű PWM szabályzók alkalmatlanok.
Okés, egyetértek.
Szerintem ez a HOTSTART funkció ugy müködhet h pl a gép nincs 100%ra járatva csak 80% és igy mindig van hova emelni. Vagy csak kisebb teljesitményen aktiv ez a funkció. Nekem is kicsit kusza ez az irás, ez csak szakirodalom, gondolom azért van ilyen szépen leirva, és aki leirta a megvalósitáshoz annyira nem konyitott.
Szerintem, valami más lehet a háttérben, mert a Maci szabályozása annyira gyors, hogy perióduson belül beavatkozik. A cseppátmenet ennél csak lassabb lehet, lévén az egy fizikai folyamat, fém cseppecskék vándorolnak, stb, ez nem lehet annyira gyors. Azt tudom csak elképzelni, hogy valami mást is figyel a szabályozó, nem csak a csúcsáramot és ennek megfelelően avatkozik be az áramba. Erre megvan a lehetőség, mert az áramszabályozás a Maciban nagyon gyors. Ennél csak akkor lenne gyorsabb, ha nagyobb frekvenciával üzemelne, meg ha kisebb lenne a kimeneti sorosfojtó. Ha nagy ez a fojtó, akkor nyilvánvalóan lassabban változik az áram a kimeneten. Persze, akkor esetleg nem fér bele a dobozba a fojtó... szóval, azt kell megtalálni, hogy a komoly gépeknél mi ez a jel, hogyan képezték, ami végül is az áramszabályozó alapjelét ( a poti jelét ) módosítja.
Üdv!
Van 1 WELDER 4 domtool hegesztő előttem...valami baja van,nem tudok rájönni, hogy mi. Áramot kap,megy a venti és csak alig fog ívet,meg ütemesen kattog a gép. Ha tud valaki segítsen! Előre is köszi!
Nem zárja rövidre a relé a lágyindítás ellenállását, így kevés a teljesítmény. Hibás lehet a relé, vagy legalábbis annak környékén keresd a hibát.
Az ívfogást ilyen esetben azonnal hagyd abba, mert gyorsan füst lehet a vége. A kattogás arra enged következtetni, hogy valamiért tilt, le-le kapcsolgat a vezérlés.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2013
Szia Katt!
Rég olvastalak már a fórumon! A komolyabb gépekben is van primer oldali árammérés, de az elsődleges feladata nem a hegesztési paraméterek figyelése, hanem a primer körben folyó folyamatok kontrollálása. Minden komolynak tekinthető gépben a hegesztés áramának a figyelésére a szekunder körben van elhelyezve a mérőelem, ami vagy sima sönt, vagy Hall szenzoros árammérő. A nagyobbakban szinte kizárólag Hall szenzor van, de azok általában nem tisztán PWM szabályozásúak. Pont azért a szekunder körben történik a mérés,hogy a trafó ne késleltesse,illetve ne módosítsa a szekunder áramjelet. Így aztán a szekunder áramból és a pillanatnyi ívfeszültségből az elektronika pontosan tudja követni az ívben zajló folyamatot, és a beállított program szerint tudja módosítani azt. Ezzel a szolgáltatással érhető el pl. extra széles rések behegesztése anélkül,hogy a megolvadt fém átcseppenne a résen. Az ilyen tulajdonságokra kihegyezett gépeket elsősorban gyökhegesztésre használják,
Nem a szabályozó gyorsaságával van baj. Ha visszaolvasol, korábban feltettem a hegesztőív jelleggörbéjét, és némi leírást, ami kimondja "A túlzottan nagy rövidzárlati áram hegesztés szempontjából hátrányos, mert fröcskölést okoz. A túlzottan meredek dinamikus jelleggörbe viszont azért nem jó, mert az elektróda leragadását okozhatja." Ezért érdekes a kínai rajza, mert vissza van vezetve a kimeneti feszültség a pótméterhez, és módosítja a beállított hegesztőáramot a kimeneti feszültséghez képest. A kínai nem fröcsköl, nem véletlen.
Mpistivel keresztbe írtunk, tehát van benne igazság A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |