Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Üdv melyik topikban foglalkoznak régi rádiók áthangolásával és vagy javításával?
Sziasztok!
Van egy házilag épített 2*130 Wattos FET-es erősítő, csak épp hangfal nincs hozzá, de van egy pár 10 Wattos hangfalam! Meglehet azt valahogy oldani hogy azokat rá lehessen kötni? Értem úgy, hogy ne füstöljenek el a hangfalak, kisebb teljesítményű táptrafóra, vagy egyéb trükkre gondolok, de a végfokpaneleket nem szeretném forrasztgatni! Köszönöm ha van rá válasz!
Igen de nem igazán értetem hozzá mit is kéne keresnem
Szerinted? Bővebben: Link
Sziasztok!
Az baj,hogyha egy 650mA (24V AC 16VAMAX)-os adapterről üzemeltetek egy 24 voltos, ultrahangos párásítót,ami 800-850 mA-t venne fel?
Köszi szépen! Írok ha elkészült
Sziasztok!
A tárolónkban egy ősöreg neon lámpa van vastag csövekkel, és már régóta alig akarnak bekapcsolni a csövek. A gyújtópatron is még a legelső amit annak idején beleraktak, valami lengyel alumínium tokos fajta, az van ráírva, hogy 25-80W. Ismerős villanyszerelőket kérdeztem, hogy az újabb műanyag tokos gyújtópatronokkal biztonságosan működtethető-e. Valaki azt mondta, hogy minden további nélkül, adott is pár darabot amire 4-65W van írva, állítólag megfelelő. A másik vélemény az, hogy ideig-óráig elmegy vele, gyújt is, de bekapcsolás után ajánlatos kicsavarni különben hamar tönkremegy. Kipróbáltam amit kaptam, hamar begyújtja a csöveket, de pár pillanatig eléggé világít előtte. A kérdésem az lenne, hogy hagyhatom benne ezt a műanyag 4-65W feliratosat, vagy vegyek olyat ami volt is benne? Köszönöm.
Szia! Kicsi a teljesítmény, az adaptered 650mA-t bír, ezt nem terhelheted meg 800mA-val, mert füstölögni fog miatta.
Amúgy a párásítódnak jó a váltó feszültség?
Szia!
Nem bántásból, de szerintem neked nem hangFALAD van, hanem hangSUGÁRZÓD! (Vétózd meg ha nem így van, de itt a fórumon az összekeverésükért harapnak!) Viszont egy egy ötlet arra, hogy ne égesd le a hangsugárzódban levő hangszórókat: tegyél a hangsugárzók vezetékeibe (sorosan a hangsugárzóval) 1-1 darab olvadó biztosítékot. Mégpedig a hangsugárzók maximális teljesítményét figyelembe véve. Azaz P=I2*R képletből számítva ha 8 Ohmos a hangsugárzód akkor 1,1A, ha 4 Ohmosak akkor 1,5A. (10 Watt névleges teljesítménnyel számolva) A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
Szia!
Köszi! igen,jó hozzá a váltó fesz.
holnap veszek hozzá jó adaptert. az baj,ha nagyobb mA számút veszek?
Hangsugárzó, bocsánat!
4 Ohm -osak! nem is rossz ötlet olcsóbb mint ha táptrafót cserélnék, ami nem is tudom hogy megoldaná e ezt a gondot! Köszönöm
Alternatívának megfelel, de lehet valakinek lesz jobb ötlete. (igen, a hangszórócsere is drágább mint 1-1 db üvegbiztosíték)
Bocsi, hogy bele szólok, de sajnos nem annyira jó ötlet. Ha picit fentebb tekered a hangerőt máris biztit cserélhetsz, ha van egy hangosabb rész, beütés szintén, ha nagyobb biztit teszel bele a hangszóród pattan el.
Inkább egy soros ellenállás, de az fűteni fog, vagy tápfesz csökkentés, de a tuti a megfelelő hangsugárzó. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
Hát igen, főleg hogy ezek egy igen régi Tesla dobozok! De viszont gyári állapotúak, nem szívesen állnék neki hangszóró keresgetésnek bele! De nagyon tetszik ahogy szólnak! Nem szívesen küldeném el őket!
Értem, gondoltam, de akkor viszont mi lenne a megoldás? A végfokpaneleken nem tudok módosítani, max a táp részében! Tápfesz csökkentés? Na ezen gondolkodtam én is!
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
Az a biztos, ha nagyobb az adapter teljesítménye; aztán az eszköz annyit szív, amennyi kell neki. Így tovább bírja, és nem is melegszik annyira. 1A-es felett már jó.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
A táp csökkentése jó lehet, persze lehet, hogy ehhez az erősítőbe is bele kell nyúlni. A biztos az lenne ha vagy a hangdobozaid cseréled, vagy az erősítőt.
Igen, az biztos, hogy a zenei alapanyag miatt, gyakran lehetne biztosítékot cserélni. Durva megoldás, de egyszer megnézed, hogy hol mennek ki a biztosítékok, majd cseréjük után picivel visszaveszed a hangerőt, és ügyelsz rá nagyon, hogy e fölé soha nem tekered! De az igazi tényleg az, ha illesztesz hozzá megfelelő teljesítményű hangsugárzókat.
Ezzel az a gond, hogy (ha nagyon szorosan vesszük a kifejezéseket) az erősítőkben nincs hangerőszabályzás csak vezérlés. Tehát hiába állít be valamilyen értéket ha a bejövő jel változik, ugyebár vannak halkabb és vannak hangosabb felvételek...
Erről írtam az előbb (feltételezve, hogy van a végfokban egy hangerő potméter).
Szerintem jó megoldás nincs a problémára. Ha soros ellenállással megnöveled a hangsugárzó impedanciáját, a hangminőség romolhat. Átmeneti megoldás lehet, hogy soros és párhuzamos ellenállást alkalmazol, hogy az eredő 4 Ohm legyen - ekkor a hangfalak biztosan megússzák, viszont a teljesítmény nagy része a szobába távozik (ilyenkor télen talán nem is baj ) .
Persze ez a megoldás feltételezi, hogy az erősítő optimális terhelése 4 Ohm. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
A problémának az a része nem oldódik meg, hogy beállít egy hangerőt(most maradjunk zenénél), majd jön a következő szám (de akár számon belül egy hangos rész) ekkor Ő nem tud már oda kapni, hogy lejjebb vegye a hangerőt. Esetleg egy elektronikus védelem ami nem szedi szét a hangképet sem, de egyszerűbb egy új erősítő. Szerintem.
Hello!
Természetesen szükség van frekvencia korrekciókra, úgy felvételnél, mint lejátszásnál. A lejátszási korrekció töréspontjai szabványosítottak, hogy más által felvett kazettát is lejátszhass. (Pontosabban a szalag mágnesezésének frekvencia menete szabványos, ha jól emlékszem. Ehhez léteztek/nek mérőszalagok.) A felvételi nem, mert mindenkinek joga van az általa beépített fejekből a legjobb eredményt kihozni. De hogy a leírás manapság ez hol található meg, fogalmam sincs, régi "magnós könyvekben" benne volt. üdv!
Sziasztok!
Kezdő vagyok , és egy olyan kérdésem lenne , hogy építettem 7 szegmenses kijelzővel egy 0-9 ig számlálót. Eredetileg egy Bináris számlálót csináltam és ezt később alakítottam át szegmenses kijelzővel . A számlálásért egy 74LS90 es IC a szegmenses kijelző meghajtója pedig egy LS4543 as.A gondom az lenne , hogy habár működik, de nem tökéletesen. Impulzus nyomógomb lenyomásakor a számláló vált egyet , és a felengedésekor is még egyet. Ha valaki tudna nekem segíteni , akkor azt megköszönném!
Helló Tarbur!
Fénycső lesz az, nem neon cső. A neon cső narancsvörös fényt ad és 2x7kV feszültségről üzemel, nem kell hozzá gyújtó. Idézet: „A másik vélemény az, hogy ideig-óráig elmegy vele, gyújt is, de bekapcsolás után ajánlatos kicsavarni különben hamar tönkremegy.” Hülyeség! ha be tudja gyújtani (és nem kezd el villogni világba) akkor a gyújtónak már semmi szerepe, a cső éli a saját életét és világít. ha már begyújtotta a gyújtók ki is veheted hazaviheted, a cső világít kikapcsolásig. Olyan nincs, hogy a gyújtó jobban vagy kevésbé gyújtja be.
Sziasztok!
Szeretnem megepiteni az itt is felelheto Dracula vegfokot, de a tapban nem vagyok biztos, hogy jo lenne. Lenne egy Toroid trafom aminek a szekunder kimenetei 2x36V es a teljesitmenye 1000VA. 35V tapfaszultseg kellene, ami az egyeniranyitas, es a puffereles utan, ezt joval meghaladna. Mik a lehetosegeim? Udv! Munya
Hello!
A gond az, hogy a nyomógombot "pergésmentesíteni kell". Mert egy nyomógomb nyitása-bontásakor nem fixen működik, hanem kontakthibázik. A számláló, meg megszámolja. Két félféle képen lehet ellene védekezni. Egyik RS tár használata, ahol a nyomógomb zár kontaktusával bebillented a tárolót, a nyugvó kontaktusával ki. (Ez a szebb, de váltóérintkezős nyomógomb kell hozzá.) A másik, hogy RC taggal integrálod a kapcsolt jelet, és utána Schmitt-es bemenetű áramkörrel visszaformálod a jelet négyszögjellé. De általában ezt a kondenzátoros megoldást közvetlen a számláló bemenetre nem lehet kötni, mert annak órajelének gyors felfutású jel kell. Ha lassú fel-lefutású órajelet kap, esetleg össze-vissza működik. Ha már LS IC-ket használsz, akkor a Schmitt-es lehet egy 74LS132 vagy 74LS14-es is. üdv! A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |