Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1271 / 2501
(#) kokanyk válasza dudassandor1 hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Nem a hangerővel van a baj! Szétveri az egész házat ha küldöm, csak nem szeretném ha bármmeijknek baja lenne! Az autóba kisebbet szól mint a lakásba! Csak azt nem tudom hogy a melegedésen kívül mi baja lehet!
(#) kokanyk válasza agressiv hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Akkor nem tudom át állítani hogy 4 Ohm röl menyen a híd?
(#) dudassandor1 válasza kokanyk hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Nem. Nem értem, akkor mi baj pontosan? Hogy ne legyen baj?
(#) kokanyk válasza dudassandor1 hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Ne égjen le se a tekercs, se a tranyó a végfokban! Mert elméletileg hidalva csak 8 Ohm -on dolgozik! És csak azt nem tudom hogy lesz e baja a végfoknak. 2x akkor hűtése lett csinálva hogy ne melegedjen túl! Meg szeretnék bizonyosodni róla hogy nem lesz így baja!
(#) dudassandor1 válasza kokanyk hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Értem. A biztos az, ha hídban nem használod 4 Ohm-on, mert ezt a gyártó sem ajánlja. Ez kb. olyan, mintha sztereóban 2 Ohm-ra terhelnéd. Hiába a plusz hűtés, így alapvetően itt senki sem fogja azt mondani, hogy használd nyugodtan!
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2013
(#) kokanyk válasza dudassandor1 hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Értem! Akkor inkább próbálok venni egy 4 Ohm -on dolgozó erősítőt. És akkor az biztonságos lesz: Köszi a segítséget!
(#) agressiv válasza kokanyk hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Nema karom elhinni, hogy enme lég az amit, az a végfok tud4-ohm egy csatornával.. Nem látom értelmét ennek az egésznek.
(#) soos csaba hozzászólása Márc 25, 2013 /
 
Sziasztok!, tegnap előtt hozzám került egy VERMONA REGENT 2023-as típusú erősítő, a végfok vég tranzisztorai teljesen zárlatba mentek, velük együtt a meghajtó tranzisztorokkal. Volt benne egy elég különös integrált áramkor is, úgy néz ki alakra mint pl. egy TBA 810 AS, csak eben a tokban 6 darab NPN-tipusu tranzisztor található ahogy a rajzon is látható. Én az iccét ki forrasztottam, és az egyik tranzisztor a tokban E-C-közt át vezet, tehát az már nem jó, így hát helytesitettem 6-darab BC 547C-tipusu tranzisztorra, gondolván hogy jó lesz az oda, de valójában nem tudom a pontos adatait ennek a típusú icé-nek. Most az erősítő működik, és a kimeneten 2,5mV található, és a kimeneten be áll plusz és mínusz ágba is az össz feszültségnek a fele tehát az jó, DE! vannak vele problémák!, az egyik az hogy az IC-9,8,7-es lábánál lévő BC547C-tranzisztor rettenetesen melegszik úgy hogy a kezem se bírja!, a másik dolog az hogy mikor teljesen fel tekerem a hangerőt akkor be be reccsen a hangsugárzó, és torzít is, de csak nagyobb hangerőnél!. A kérdés az volna hogy helyesen cselekedtem hogy az ICÉ-t le cseréltem 6-darab BC 547C-re vagy oda más típusú tranzisztorok kellenének?, gondolom ezt a típusú ICÉ-t már nem igen lehet be szerezni?!, mitől torzíthat a végfok?, és miért melegszik az az említett tranzisztor?. Amit még nem mondtam el!-mivel ez egy igen öreg erősítő a végfokba startból le cseréltem az elektrolit kondenzátorokat ujjakra, akkor a finál tranyókat a KD 503-as tranzisztorokról le cseréltem 2N5686-es tranyókra, a meghajtó tranyókat pedig BD 237, BD238-asokra, a VT 501-es tranyót is le cseréltem BD 138-asra, a VT502-est BC547C-re, a VT505-öst BCB182-esre, és a VT 506-ost pedig BC212-re. Ami még fejtörést okoz nekem, az az hogy nem tudom hogy jók e a VD501-es, és a VD502-es diódák, mivelhogy ha le mérem őket a műszeremmel dióda állásba egyik irányba se vezet ez a dióda!, most ez normális?, amúgy milyen fajta dióda volna ez?, ilyen típusúval még életembe nem találkoztam! elég furcsa a jelölése is a rajzon. Aki tud azt kérem segítsen mert el akadtam ezzel a géppel! Köszönöm!.
(#) uniman válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Hello.
Ez az IC adatlapja: Bővebben: Link
SAL 41 dióda 3 lábú: http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_sal41.html
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013

SAL41.pdf
    
(#) soos csaba válasza uniman hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia, az első link nem jó!, a SAL 41-es diódát nem ehet helyettesíteni két darab 1N4148-as diódával?. A másik dolog hogy nincs valami ötleted a 9,8,7-es lábon levő tranzisztor melegedésére?. Ja és még valami!-a SAL 41-es diódának nekem csak két lába van a középső hiányzik.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia! A SAL41 szerintem jó. Folyass rajta 1-2mA-t, nyitó irányban 1-1,2V körül kéne essen.
A 7,8,9 áramgenerátor, elég komoly teljesítménnyel VT501 kaliberű tranyót válassz!
Szerk.: R522-523 meg lehet kissé nyúlva a zárlattól, cseréld!
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia!, az R522-523-asok jó vastag tekercselt gyárilag elkészített ellenállások, akkor is meg lehetnek nyúlva?. De nem lehetne le cserélni őket szerinted 1N4148-asokra?, mármint a SAL 41-eseket.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Vedd ki VD503 - 504-et. Ha ettől a bereccsenés megszűnik, akkor az R522-523, vagy az R517-518 okozza a problámát. Az utóbbi végül is gyanúsabb.
A SAL41-et javaslom mérd ki! Ha 1N4148-cal pótolsz a két áramgenerátor emitter-ellenállását újra kell méretezni. Mi szól a SAL41 ellen?
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
A SAL41-es diódáimnak csak két lába van, a középső le van törve, ha rá mérek egyik irányba sem vezet, igaz lehet azért mert sorosan van benne a két dióda?!.
(#) uniman válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Hello.
Az első link újra az IC-ről:
http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/bastelecke/Konsumg%C3%BCter-Bastelei/DDR-Halbleiter/b315
Itt megtalálható: http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/bastelecke/Konsumg%C3%BCter-Bastelei/DDR-Halbleiter/
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) soos csaba válasza uniman hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Köszi szépen!
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Figyelj csak reloop, uniman fórumtárs mellékelte az IC-é adat lapját, szerintem nem elég ha csak a 9,8,7-es lábon lévő tranyót cserélem le erősebb kaliberűre, mert ahogy az adatlapon is látszik az IC-é tokban mind a 6-tranyónak egyformának kellene lennie!. Én ebből azt szűröm le hogy mind a 6-tranyónak legalább BC639-esre kellene le cserélni vagy erősebre, csak nem tudom hogy milyenre, szerinted?
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
A VD502-t a helyén is tudod mérni, a másikat ezalatt már rég kimérhetted volna. (sorban egy ellenállással áramerősség 1-2mA)
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Nem tudom mennyire tudod visszafejteni a rajból, ez egy teljesen közönséges differenciálerősítős - áramgenerátoros áramköri részlet. Ami nálad melegszik az az uniman kolléga jóvoltából feltett adatlap szerint hűtést kap. Csak azzal az egytranzisztorral kell foglalkozni, úgy ahogy leírtam. Nézd meg az ST151 rajzát, mindenre megtalálod benne a választ.
Az 1N4148-at nem erőltetném.
Íme, hogy ne kelljen keresni.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Oké köszi a választ, akkor nem erőltetem az 1N4148-ast . Most megyek és le mérem a SAL 41-eseket! Hmm értem köszi a rajzot most már minden világos!
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia reloop! Na meg oldódott a probléma!. A javaslatod szerint ki vetem a VD 503-504-es diódát, és úgy már nem reccsent be a hangsugárzó!. Az ellenállásokkal minden rendben volt meg volt az értékűk, hanem a VD506-505-ös diódákkal volt a gond, a műszer szerint jók voltak de én le cseréltem 1N4001-esre őket, és most már nem csinálja ezt a recsegést! Valószínűleg feszültség alatt át húztak a diódák, és azért lehetett ez a recsegés. Amúgy a VD504-503-as diódákat is le cseréltem 1N4148-asra.
(#) Haliapu hozzászólása Márc 25, 2013 /
 
Kedves kollégák lenne egy kis gondom, van nálam egy erősítő amibe az Urbán István tervezte hangszóró védelem van egy kicsit át alakítva +-30V,ra az R15-470,Ohm az R15-16 8,2K,Ohm. az összes többi alkatrész meg egyezik a feltett rajzon lévő alkatrészekkel. A következő a hiba jelenség, a relé bekapcsolás után egy pillanatra be húz az után ki is ejt 1-2 másod perc után újabb bekapcsolásnál ismét 1-2 másod perc és megint ki esik a relé. A vég fok panelok le vannak kötve róla, ki cseréltem a kis tranzisztorokat és a BD241 est a diódákat kiforrasztottam és meg mértem tökéletesek. A kis tranzisztorok cseréje után egy darabig jól működött de egyszer csak be halt az egész én szerintem az előtét ellenállások után van a gond mert a nagy R15 2W,os ellen állás után 17,2V mérek a földhöz képest a R16-17 kis ellen állás után meg csak 12V,ot. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek itt mekkora feszkót kellene mérni ? vagy esetleg szerintetek más lehet a hiba oka ? A válaszokat előre is köszönöm.
(#) reloop válasza Haliapu hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia! Mikor lekapcsol T1 kinyit? Kisüti C4-et? A C5-R14 eredetileg 50V amplitúdójú félszinuszhoz van méretezve, ott nincs változtatás?
Ha nem kerül meg a hiba elsőre, menjünk át a védelem áramkör témájába.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2013
(#) pasilaci hozzászólása Márc 25, 2013 /
 
Sziasztok
A kérdésem a következő . Kettős tápfesszel menő erősitő egyik fesz megszünésével bekrepál vagy csak egyszerűen nem mükszik . A pontosság kedvéért integrált erősitőről van szó 2x30 V - al megy és a gyanum hogy az egyik nincs meg .
(#) Haliapu válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Szia, énszerintem az átalakítással ronthattak el valamit mert az RT.ben el olvastam a cikket amit erről a védelemről irt a tervezője.Ott az van, hogy kisebb feszültség használatnál ki kell az R15-16-17 es ellenállást számolni a következő képlet alapján R15=(UT-15)/23KOhm, a negatív tápban pedig R16=R17=(UT-15)3,3KOhm ez így számomra egy kicsit zagyvalékos eltudnád esetleg érthetőbben magyarázni? És az R13 ellenállás értékét is meg kék úgy változtatni,hogy a rajta átfolyó áram kb. 15mA legyen. Amúgy most szedtem ki a kondikat is mérésre és a 47µF-os kondi csak 4,7µF de gyárilag 47µF van rá írva. Majdnem el felejtettem a táp +-32V.
(#) Haliapu válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Ott nincs változtatás.
(#) reloop válasza Haliapu hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
(#) pasilaci válasza pasilaci hozzászólására (») Márc 25, 2013 /
 
Logitech Z680 - ról van szó.....addig jutottam idő hiányában hogy a vezérlő a 2x18 voltból csak a +18 at kapja meg . A végfokot még nemvolt időm bemérni . A végfok 2x30 voltjából van van fesszabályozó után a 2x18 v . Fórumokon olvastam sok esetben a toroid trafó ment tönkre....széria hiba !ezért kérdem ha nálam is ez van akkor egyik fesz hiánya tönkrevágta az egészet vagy csak egy trafócsere és kész . A hangfalak nem búgnak vagy ilyesmi - bekapcsolásnál egy alig halható koppanás halatszik csak .
(#) 13_Balu50 válasza Haliapu hozzászólására (») Márc 26, 2013 /
 
Nekem is ilyen van 2db kb 5 éve tökéletesen működnek, +-33V-ról megy AZ R15 ellenállás nálam 2,2K helyett 1K de 2 W-os az fontos, az R16-17-os ellenállás nálam 15 K helyett 3,3 K.
A T3 vagyis a BD241 Emitter én bázisán a D10-es Zénerdióda feszültségét kell mérni az nálam 12 V mert 12 V-os RECO relével megy. De nálad 24 V-nak kellene lenni, ha 24 v-os a reléd.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 26, 2013 /
 
A módosító szöveg lemaradt, figyelj a lábkiosztásra mert vannak eltérő típusok a szokásos C-B-E –től (szemből nézve) a BC182, 212 esetében.
Következő: »»   1271 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem