Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1520 / 2208
(#) ZSozsóó válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 26, 2013
Si tacuisses, philosophus mansisses.
(#) viktorio333 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Márc 26, 2013
What?
(#) vicsys válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 26, 2013
Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna... Én értem, hogy mire gondolsz, hiszen minden félvezetőnek van saját zaja és torzítást visz a láncba. De ennyi erővel használhatnék 1db ellenállást is...
(#) viktorio333 hozzászólása Márc 26, 2013
Üdv minden kedves kollegának. Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok hogy van nekkem eggy erősítőm EL34 csővel aminek a rácsa körül kékesen izzig egy picit. Szépen néz ki csak nemtudom hogy jóe vagy rossz. Az izzás minimális alig észrevehető .
(#) vicsys válasza pucuka hozzászólására (») Márc 26, 2013
Végül megtaláltam a leírását is. Abban arra hivatkozik, hogy igazán kis zaj érhető el az alulméretezett fűtéssel. Az áteresztő tranyás rész csak azért kell, hogy nagyon lassan melegedjen be a cső. T5 és az RC tagjai adják a vezérlést. (és persze ez igaz anódáramra is)
Egyszóval, én látok benne rációt és el is kezdtem megrajzolni a nyákot.
(#) viktorio333 válasza vicsys hozzászólására (») Márc 26, 2013
Nem szerettem volna megsérteni senkit nem ez volt a szándékom csak ha már csövest épít valaki ne legyen benne eggy marék félvezető mert akkor elveszik a cső varázsa. Akkor minek a cső dísznek? Igazán nem rosszból és nem sértésnek.
(#) mofesa válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 26, 2013
Az az effekt.Kicsit "koszos" lehet a cső,nem kell vele foglalkozni.Idővel meg is szűnhet.
(#) viktorio333 válasza mofesa hozzászólására (») Márc 26, 2013
Köszönöm a választ akkor megnyugodtam.
(#) FordPrefect válasza vicsys hozzászólására (») Márc 26, 2013
Idézet:
„Végül megtaláltam a leírását is. Abban arra hivatkozik, hogy igazán kis zaj érhető el az alulméretezett fűtéssel. Az áteresztő tranyás rész csak azért kell, hogy nagyon lassan melegedjen be a cső. T5 és az RC tagjai adják a vezérlést. (és persze ez igaz anódáramra is) Egyszóval, én látok benne rációt és el is kezdtem megrajzolni a nyákot.

1. Igen, kis zaj meg rövid csőélettartam. Mind az alul, mind a felülfűtés rövidíti a cső élettartamát. 2. Az ECC82 meg egy két kivétellel az összes cső 12 Voltnál már torzítóként üzemel, van akinek ez bejön, "lágy csöves hang". Csak semmi köze a valósághoz. 3. Nézzük a jelutat: katódkövető--darlington emitterkövető--emitterkövető. Feszültség szempontjából erősíthet vagy 0,3-at, mondjuk itt nem követelmény, mert teljesítményt tud kis feszültségszinten a fejhallgatónak. De könyörgöm: ezt 1 db megfelelő cső vagy tranzisztor egyedül is tudja! Mint a mesében. Minden állatnak az ékességét összegyúrják, és azt hiszik, ebből valami szép állat lesz.
Ha sok a felesleges időd, akkor hajrá
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2013
(#) pucuka válasza vicsys hozzászólására (») Márc 26, 2013
Ha zajszegény erősítőt szeretnél, akkor minél kevesebb, minél nagyobb erősítésű fokozatot kellene használnod. Ti. a felerősített bemeneti jelhez adódik hozzá a fokozat zaja. Az emitterkövetó, és a katódkövető is nem az a fokozat, ami zajszegény. Az elektroncső meg pláne nem az. Még ha kiszajú cső lenne, de az ECC82 nem az.
(#) bakos13gab válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Én inkább úgy közelíteném meg, hogy zenét akarsz hallgatni a legjobb módon. Szóval ez a ha cső, akkor nem kell tranyó, vagy a cső nem jó már, FET kell stb. megközelítés.
Gondolj arra a kalsszikus példára, hogy aki egy képet szeretne a falra akasztani, az nem feltétlenül szöget keres.
(#) viktorio333 válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 27, 2013
Hát igen a FET még belefér.
(#) ZSozsóó válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Csak ismételni tudom magam....Hallottam már olyan csövest, ami nem tetszett, meg olyan félvezetőst, ami igen és vica versa. A titok nem az eszközben van elásva. Zs.
(#) vicsys válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 27, 2013
Tápáram vezérel FET+OPA kombót már készítettem és nem tettszett a FET nyers hangja. Főleg a magas sziszegett szúrósan. A csövek lágy (mély)kenését igazán kedvelem. Amikor bekapcsolom a Mullardomat, olyan mintha egy puha meleg takarót húznék a fejem búbjáig és elmerülnék a hangokban. A szilícium félvezetők meg precízen közvetítik a hanganyagok és megölik jazz lelkét. Illetve, úgy fogalmaznék, hogy mindig van egy ilyen érzésem... Ebben a kapcsolásban is ingerel az emitterkövető, de majd meglátjuk. Maximum, eladom a Vaterán.
(#) viktorio333 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Márc 27, 2013
Mondasz valamit. Igaz elismerem én csak arra céloztam hogy ha cső akkor ne keverjük bele a tranyókat... De teljesen igazad van
(#) Mócsing válasza viktorio333 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Katódfénynek hívják . Természetes dolog .
(#) palko0125 hozzászólása Márc 27, 2013
Sziasztok!
Belefogtam egy APX100 átépítésébe, "felújításába". Kérdésem csak annyi lenne, hogy a kimenőtrafót át fogom tekercselni. Elolvastam a Platchovic György féle leírást az APX100-ról és abban azt írja, hogy az eredeti kimenőt nem lehet szétszedni ezért SM102b vasmagra adja meg az adatokat. Nos én szétszedtem az eredeti kimenőt (a lemezek és a cséve is sértetlen) és találtam egy adatot erre a magra. Primer: 2×440me, 0,25d, szekunder 3×40me, 0,8d. Ez elvileg 4 Ohm-ra van méretezve, sőt állítólag eredeti trafóról vannak az adatok, TK206A-4. Azt nem tudom, hogy melyik erősítőben volt ilyen trafó. Másik, hogy hogyan lehetne erre a trafóra 8 Ohm-os kimenetet is tekerni?
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv, Palkó.
(#) Gafly válasza palko0125 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Idézet:
„8 Ω-os kimenetet is tekerni?”

Az "is" azért gond, hogy akkor a teljes teljesítmény csökken.

Szerintem ha kitaláltad, akkor huzalt tudok adni...
(#) mofesa válasza palko0125 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Ha itt teszed fel a kérdést,talán,előbb jön a válasz.
(#) palko0125 válasza mofesa hozzászólására (») Márc 27, 2013
Köszi, ide raktam már egy kérdést múlt hét szombaton és azóta se jött válasz.
(#) palko0125 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 27, 2013
Ahha, erre nem is gondoltam. Akkor hogyan lehetne, hogy ne 4, hanem 8 Ohm-ra akarom tekerni?
(#) silent15 válasza palko0125 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Bocsi, az elejéről kicsit már lemaradtam...
Kimenőnél az áttételt kell módosítani, én ezt sufni módszerrel úgy szoktam megmérni (a trafó átételét) :
Fogok egy 10V secunderű trafót, azt rákötöm a mérendő trafó secunderére , lemérem mennyi jön ki a primeren, azt meg így kiszámolom, hogy mennyi az illesztése, hogy:
(8 Ohm hangszóró esetén)
(300VUp/10VUs)2*8 Ohm azaz, jelen példában 7200 Ohm a primer, míg a szekunder 8 Ohm. Ez nem a legjobb számolás, de én és egy barátom is ezt használjuk hiba nélkül, ha pedig a cső adott, akkor a Anódfeszültséget elosztod az anódárammal (legutolsó erősítőmben 150V 120mA) az nálam 1,25K ohm a cső illesztése, és én ezt egy olyan trafóval oldottam meg, aminek 400V a primer, és 32V a secundere, ezt számolgatni kell (írtam rá egy programot, de az nem publikus -még-).
(#) palko0125 válasza silent15 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Ahha, értem. Köszi, lehet ez lesz, de nem valószínű. Ha más nem marad 4 Ohm. Nem lesz abból nagy gond!
(#) bakos13gab válasza palko0125 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Feszültségből számolhatod. 100W, akkor az 4 ohmon U2/4=100, tehát 20V 4 ohmon 100W. ebből tudod, hogy a 4 ohmra megadott áttétellel 20V lesz a szekunder oldalon. 8ohmon meg kell 28,28V (28,28*28,28/8=100), tehát ennyi százalékkal több menet kell hozzá a szekunder oldalon. Remélem jól írtam le. Bár többen győzködik itt az embereket, de BIZTOSAN NEM DUPLA ANNYI MENET!
A primert 1600ohmra kell méretezni.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) bakos13gab válasza palko0125 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Hoppá. Ott 785-ös erősítőről van szó. Vagy cska egy ilyen erősítő trafóját szeretnéd használni APX100hoz vagy meg van keverve valahol a dolog. Minden esetre a 785-ös trafója 40W-ra volt kitalálva. Nincs előttem a pakett vastagsága, de az apx100 kimenőjének emlékeim szerint 52mm a vastagsága. A menetszámok pedig egy kb. adott vasmagméretre vannak kitalálva adott teljesítményhez. Nem lehet büntetlenül csereberélni a trafókat adott menetszámok mellett.
(#) MrBrown válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 27, 2013
Gábor, jó lesz az a pakett 72mm-nek is
68-72 a birtokomban lévő hat trafót alapúl véve.
(#) bakos13gab válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 27, 2013
Akkor az 5X-es az APT kimenő.
(#) silent15 válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 28, 2013
Teljesen jól mondod
(#) palko0125 válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 28, 2013
Szia!
Nem, nem keverem a trafókat, hogy egyikbe a másik stb. Annyi van, hogy korábban kértem segítséget egy 785/A kimenőjének 4 vagy 8 Ohm-ra való áttekerésére. Most pedig egy APX100-at akarok átalakítani.
Azért köszi.
Szia.
(#) palko0125 válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 28, 2013
NA! Megvagyok, értem a dolgot.
Na most akkor ezek szerint a primert nem kell változtatni, mivel azt 1,6kOhm-ra kell méretezni, bármilyen a szekunder, vagy ez nagyon hülyeség!?
Csak azért kérdezem, mert az eredeti trafón a primer 2×440 menet 0,45d, amit meg én kaptam adatot 4 Ohm-ra azon a primer szintén 2×440menet, de 0,25 drótból.
Köszönöm a válaszokat, jövök, még mert lesz még kérdésem
Üdv, Palkó.
Következő: »»   1520 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem