Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő
 
Témaindító: source2, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   28 / 39
(#) gp0715 hozzászólása Okt 6, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni fordulatszámmérő ügyben!
A helyzet az hogy van nekem egy Reneult Super 5 autóm 1.8 8v Laguna motorral , és DIS "Dupla trafós" gyújtással!
Beépítettem egy gyári fordulatszámmérős műszerfalat mindent kimértem átalakítottam, viszont a fordulatszámmérőt nem tudom beüzemelni, 2 lehetőséget akartam kihasználni:
1: a Laguna ECU-jában a 43-as láb az fordulatszám kimeneti jel! (26Hz alapon- 100Hz 3000-en fordulaton) A program szerint!
2: Valamelyik trafó lábáról leveszem a jelet és kész...

Viszont itt jön a bibi, az ECU-s megoldás egyáltalán nem reagál... (nem kompatibilis a Hz jel ezzel a műszerfallal?? ) lehet ilyen??
A második megoldás ugye a trafó, ott meg pofára estem mert lefelezi a fordulatszámot a DIS gyújtás miatt!

Kérdésem így a következő, van e rá megoldás hogy egyesítsem a lefelezett jelet?
Találtam a fordulatszámmérő részén 3 potmétert de nem mertem tekergetni, lehet megoldaná? Képes lehet ilyenre egy gyári műszerfal??

Előre is köszönöm!
(#) kissgergo hozzászólása Nov 2, 2012 /
 
Üdvözletem mindenkinek!

Tervezgetés és olvasás közben ötlött az eszembe, a LED-es verziónál maradva, hogy a kapcsolásban mi határozza meg a max fordulatot, amit mérni lehet vele... Elolvastam a topikot, csak ezt sehol nem találtam. Nem szőrszálhasogatás képpen, de a tragacs a huncut életben nem hogy 10000-et, de még 8-at se fog pörögni. Én szekerem egy mezei benzines F astra, fordulatszámmérő nélkül, szóval nem egy ezüstnyíl. Az eredeti műszerfalon 8000-es skálát láttam, ebből kiindulva gondoltam erre. 40 LED ideális, így 200-as a felbontás, ami elég tisztességes. Csak a max fordulatot melyik résznél kell beállítani: az 555*-ös tagnál (potméter a 6-7-es lábnál aktuálisan nincs bekötve) vagy a LED meghajtók előtt lévő potit kell tekergetni?

Első rajz proli007, második bss.
1.
2.

--üdv gergő
(#) proli007 válasza kissgergo hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Hello!
Jókat választottál. Első egy maximum-fordulat jelzés, a második, egy kivezérlésmérő.
De a monostabil időzítésén és a feszültségmérő érzékenységét kell arányba hozni. Vagy is R6-C2 a rajzomnál. De szerintem olvasgass vissza, megtalálod. (Amúgy mi a bánatnak 40db. Led kijelzéshez?)
üdv! proli007
(#) zoltan0801 hozzászólása Nov 2, 2012 /
 
Helo!
Van egy 1.2-es Ople Corsa-m. Szeretnék építeni hozzá egy fordulatszámmérőt, 7 szegmenses kijelzővel, és PIC nélkül, mivel egy ideig még nem lesz lehetőségem PIC programozásra. Szóval, ha esetleg valaki tudna nekem küldeni, vagy linkelni egy kapcsolási rajzot, azt nagyon megköszönném.
(#) proli007 válasza zoltan0801 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Hello!
Miért? Nem találtál? Én itt a topikban kapásból 3 fajtát is, Pld. 2db
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2012
(#) zoltan0801 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 3, 2012 /
 
Helo!
Köszönöm szépen, nem találtam, mivel elkezdtem a legelejétől olvasni a topik-ot , és mire kb. 5 lapot átolvastam, kifolytak a szemeim, és gondoltam hátha van valakinek kapásból egy-két képe, amit linkelni tud...
(#) proli007 válasza zoltan0801 hozzászólására (») Nov 4, 2012 /
 
Hello!
Van erre külön topik is, de ha az "Új hozzászólás" melletti lefelé mutató nyílra kattintasz, listázható a hozzászólás képei. (Így a 126. hozzászólásod után..)
üdv! proli007
(#) kissgergo válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2012 /
 
Szervusz!
No, először is köszönöm válaszod. Én voltam pontatlan, természetesen nem ebben a formában képzeltem el az egészet. Mondjuk ki, lusta voltam öszegyúrni a két felét na...
A potméterről sejtettem, hogy azzal lehet hangolni, mivel azért találták ki , de nem láttam, ezért célszerűbb volt megkérdezni.
//Tuti, hogy volt, csak én bambultam el annál a résznél.
A 40 LED hülye gépész beidegződés, mert szeretném "viszonylag" pontosan kijelezni a fordulatot, ahogy itt láttam:
1.
2.
Meg amúgy is, egyszer Jay Leno-t megkérdezték, hogy miért építették meg az Y2K-t, ő csak ennyit mondott "miért ne?!" .
Kössz mégegyszer az infot.

--üdv gergő
(#) zoltan0801 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2012 /
 
Helo!
Elösszőr is köszönöm az infó-t. Másodszor ne haragudj, de ezt az opciót eddig nem ismertem, mivel nem gondoltam/nem tudom miért/, hogy ilyen lehetőség is van. Ezután már használni fogom.
(#) proli007 válasza kissgergo hozzászólására (») Nov 4, 2012 /
 
Hello!
Nem egészen abban az értelemben mondtam, amiben értetted. A BBS rajz, "mint rendesen" nem jó. Ha így építed fel, az első 10 led árama kb. 6,5mA, a második csapaté, 12,2mA, a harmadiké, 17mA, a negyediké, 23mA lesz. Jó lesz az úgy?
- A Ledek árama kb., a Ref-Out pontot terhelő áram tízszerese lesz. De mivel az első kimeneten 1,25V, a másodikon 2,5V a harmadikon 3,75V a negyediken 5V lesz, Így nem lehet egységesen 2,2kohm-ot használni terhelésnek.
- Így "alulról sorban", 1,1k 2,2k, 3,3k, 4,7k a megfelelő választás. A Ledek árama ekkor, kb. 12..13mA lesz. De 12V táp mellett, már ez is meghaladja az LM3914 disszipácójának maximumát. Ahogy a BBS rajzon van +5V táp mellett nem, mert akkor kb. 400mW lesz csak. De ahhoz stabilizálni kell a Led-ek tápját. De nem úgy ahogy a rajzon van, mert +5V tápfesz mellett, a referencia nem lehet 5V. (Néha el kellene olvasni az adatlapot is valakinek.) Vagy is magának az IC-nek, minimum 3V-al magasabb feszültséget kel adni, mint a referencia értéke, hogy működjön is.
- Az 555-nek, és az LM-nek és Led-eknek is középútként kb. a 9V táp megfelelő. A 40db. Led áramfelvétele maximum 40*13mA=520mA. Ha max táp a kocsiban 14,5V, akkor a stabilizátor hőtermelése (14,5V-9V)*0,52A=2,86W, ami még elviselhető egy 7809 vagy LM317 stabi számára. Akkor még 12V-ból előállítja a 9V-ot, amikor meg indítasz és leesik, mindegy mit mutat a Led. Az LM3914 tok disszipációja ekkor 2,2V Led feszültséget számolva, (9V-2,2V)*13mA*10=884mW, amit még elvisel.
- A végfordulat jelzését, nem az LM potival érdemes állítani, hanem az 555 kitöltési tényezőjével. 9V táp mellett, ki fog tudni az R7/C4 integrátor magából adni 5V feszültséget. Az 555 kimenete 9V táp mellett, kb. 7,5V-ig tud felmenni. 5V/7,5V az 66%, tehát kb. 66%-osnak kell lenni a monostabil kitöltésének, végfordulaton. (mikor minden Led ég.) Ehhez kell méretezni az R6/C2 tagot. R6-ot érdemes két felé bontani, és egyik ellenállást állíthatóvá tenni, hogy beállítható legyen a kijelző vége.
(A max fordulaton (kapott) számított impulzusok frekvenciát kell kiszámolni, majd ennek venni a periódusidejét, (t=1/f) és végül a kapott idő 66%-át. ehhez méretezni a monostabilt.)
- Mivel napal/éjjel a kívánt fényerő más és más, szabályozni kell a Led-ek fényerejét. Erre jelenleg legcélszerűbb a PWM megoldás, valahogy ezen a módon tenném.
Szóval valahogy így..
üdv proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2012
(#) janimester hozzászólása Feb 25, 2013 /
 
SZiasztok , megépítettem ezt a fordulatszámmérőtVicsys de a valóságban nem akar működni simulátorban pedig igen. Minden lábat bekötöttem ami a rajzon van de mégsem indul a program csak teli karaktereket rajzol ki a kijelző.
(#) Szpisti válasza janimester hozzászólására (») Feb 25, 2013 /
 
Én elsőként azt a 4,7K-s trimmert tekerészném ami a kijelző 3-as lábra megy, mert a teli karakterek akkor szoktak megjelenni többekközt, mikor a kontraszt nincs jól beállítva.
De csak óvatosan, a test felőli oldalról indítsd lassan.
Ha ezen túl vagy már, nem szóltam ...
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2013
(#) proli007 válasza Szpisti hozzászólására (») Feb 25, 2013 /
 
Hello!
Amit írsz az jó, de.. Leginkább akkor vannak "teli karakterek" (és kizárólag az első sorban) ha nem fut le az LCD inicializálása, vagy rossz az eljárás/időzítés. Ez persze lehet hibás hardver bekötés is.
üdv!
(#) jdani hozzászólása Feb 26, 2013 /
 
Szevasztok. Készítenék egy PICes 4digites fordulatmérőt. Gondom a bejövő jel gyakoriságával lenne. (vagy inkább ritkásságával) Ahhoz, hogy a fordulatszám kijelzése 50essével léptessem, és a frissítési idő fél másodperc legyen, ahhoz kevés jelet kapnék egy 4T motortól. Nem akarok most itt matikázni, kérdésem inkább csak az lenne, hogyan tudnák csinálni több jelet? Legalább megduplázni, megtriplázni kellene a jelet valahogy..
(#) pjg válasza jdani hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
Periódusidőt mérj.
(#) jdani válasza pjg hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
Azaz? Két jel között mennyi ms van?
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2013
(#) pjg válasza jdani hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
T=1/F
(#) proba válasza jdani hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
Vagy frissítsd ritkábban,Esetleg ha mikrovezérlővel csinálod lehet hosszabb ideig mérni ,és mindig az előző pl 5 mp adatait kijelezni.Így lustább lesz egy kicsit.
(#) Laca13 hozzászólása Ápr 21, 2013 /
 
Üdvözlök mindenkit!
Tulajdonképpen csak félig-meddig elektronikai az a problémám amire talán itt valakinek van megoldása. A neten kutakodva, egy német motoros oldalon láttam egy olyan szoftvert, amivel az optikai egér optikáját lehet használni fordulatszám mérőnek. Sőt, másik funkciója szerint, az egér ledjét, gyújtásbeállító stroboszkópnak használja. Azonban sajnos hiába van odaírva, hogy a program letölthető, sehol sem találom. Ha valakinek van ilyenje, vagy tudja hol találok hasonlót, kérem ossza meg velem.
(#) pjg válasza Laca13 hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Melyik az az oldal?
(#) Laca13 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Bocs, látszik hogy nem tudok jól németül, csak nehezen jöttem rá, hogy áprilisi tréfa.
Pedig egyébként nem lenne rossz egy ilyen progi.
(#) kissgergo hozzászólása Máj 1, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!

Idővel ugyan, de általam is megépítésre került a BSS féle fordulatszámmérő, na de nehogy már elsőre működjön...
1.
A fentebb, proli007 által javasolt módosításokkal készült a kapcsolás. A jelentkező probléma, hogy a +9V tápfeszültség rákapcsolása után az összes led szépen világít, viszont bemeneti jelet egyáltalán nem adtam neki. Elsőre az 555-höz tartozó potméteren állítottam 1-49k között, aztán 555 timert cseréltem, de ugyanaz a probléma. Kontakthibát kerestem, de a multi sehol sem sípolt. A referencia feszültség a 100k és 1u kondi között kb. 1,4V.
Tippem nincs, ezért jöttem ide fohászkodni . Aki tud isteni sugallatot adni, annak dobok egy imát.
(#) proli007 válasza kissgergo hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Hello!
- A felső LM314 6-os lábán, 2,5V feszültségnek kell lenni. Az alsónál ez 1,25V.
- Jel nélkül, az 555 3-as lábán a feszültség 0V.
- Ha az 1µF-on 1,4V van, akkor nem éghet az összes Led.
üdv!
(#) kissgergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Szép estét!

Megmértem a feszültségeket, ezek lettek: melléklet.

A "lehetséges" alkatrészeket mindenesetre kicseréltem zsír újakra: 100n, 10n, 1u+, de semmi változás, világít minden.
Kíváncsi voltam mi történik, ha az 555-öt kiszedem. Néhány mp után, 2-3mp-enként alulról felfelé egyenként kigyulladtak a ledek. Amikor a referenciát mértem, egyszerre aludtak el és 1,4V-ról 0V lett a feszültség.
Kontaktot megint megnéztem, a kínos pontoknak adtam még ónt is.
Hülye kérdés, gyenge elem tud ilyet produkálni?

Köcke* a feleletet

Szerkesztve! * A köcke az egy német focista lehet, de nem magyar szó.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2013

eredmény.txt
    
(#) proli007 válasza kissgergo hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Hello! Jó ember! Itt egyáltalán nincs tápfesz! +5V helyett 1,9V-okat mérsz. Itt 4db LM3914 van, Te meg egy 9V-os elemről szeretnéd járatni? Ha minden Led ég, 0,5A szükséglete van! üdv!
(#) kissgergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Szervusz!

Gondoltam, hogy nem egy laposelem fogja meghajtani, de nem volna célszerű első alkalommal teljes kakaót ráadni. A szárazelemmel (új)kb. 0,35A-t mértem és minden úgy világít, mint egy karácsonyfa. Arra számítottam, hogy max. 15 led megmukkan, utána meg lehet növelni a terhelést. Nem írtam, hogy elemről fog üzemelni, de ha így már ezt produkálja, akkor mi történik, ha növelem az értékeket...

üdv gergő
(#) reloop válasza kissgergo hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Szia! Az 555 a gyenge láncszem. Annak legalább 4,5V kell, de inkább 5V. A kimenetén [3] közel 0V-ot kell észlelni. Az LM3914 5-ös lábakon úgyszintén.
(#) proli007 válasza kissgergo hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Hello! Az égvilágon nem fog semmi történni, azon kívül, hogy fűteni fog a stabilizátor. Mert ha 9V-ból 5V-ot állítasz elő, akkor 4V a maradék feszültség, és 0,5A áram mellett ez 2W-ot jelent. Ehhez már hűtőborda kell. De kis teljesítményről is felélesztheted, ha az 1µF-ot rövidrezárod (az LM3914-ek bemenete) akkor nem világíthat semmi, és az áramfelvétel is jelentéktelen. Így meg kell lenni az 5V tápfesznek, IC-k referenciájának, és az 555 kimenetén a 0V-nak. De amíg nincs meg az 5V tápfesz, addig mit vársz az egésztől? üdv!
(#) kissgergo válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Üdv!

Ok, ez a rész kipipálva, a referencia már jó lett, szépen 0V-ra lement. Már csak kalibrálni kell, remélhetőleg.
(#) reloop válasza kissgergo hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Itt egy hangkártya szkóp program letöltési helye. Tud magyarul, van benne jelgenerátor, meg tudod adni a frekvenciát. Ezzel szoktam kalibrálni. A szkóp részével (a mikrofon bemenet elé használj 1:10 osztót) meg tudod nézni az 555 kimeneti [3] jelét. Tanulmányozhatod miként dolgozik a monostabil ebben a kapcsolásban.
Következő: »»   28 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem