Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   202 / 371
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Máj 3, 2013 /
 
Valaki megtudja saccolni?
(#) gaben62 válasza Szabi1 hozzászólására (») Máj 4, 2013 /
 
Régi orosz kis tv-kben volt, táptrafó, a teljesítménye a képek alapján 100-120W
A méreteit nem ismerjük, így nem lehet pontosan rámondani semmit.
(#) erbe válasza gaben62 hozzászólására (») Máj 4, 2013 /
 
Írta a méretét, sajnos nem minden adatot, de pl. a Junosztyénál nagyobb. De az csak tizen... wattos.
(#) Kari55 hozzászólása Máj 8, 2013 /
 
Sziasztok.
A mellékletben szereplő trafóról szeretném megtudni, hogy melyik lehet a primer része.
Egy "POWERCOM BNT 600AP" szünetmentesben volt valamikor.

Köszönöm előre is.
(#) peti333 hozzászólása Máj 11, 2013 /
 
Sziasztok!
Éppen egy csöves erősítőt készítek, és a hálózati trafó méretezésénél vannak gondjaim. Éppenséggel az, hogy kétutas egyenirányítást használ, amivel ha minden igaz, 491 voltot kéne kapnom. Ez kb. 491/1,42=346 (meg persze a duódióda vesztesége, amit majd utólag adok hozzá) amit ~2*346 voltos szekunderű trafóval érhetek el. (Légyszi javítsatok ha tévedek.) Akkor ha elméletileg 200 mA DC-t vesz fel akkor a trafó (fűtés nélkül) 100VA, akkor a szekunder AC áram 100/(2*346)=0,144 A, amihez 2 A/mm2-es áramsűrűség esetén elég a 0,3-as rézhuzal?
(#) Kari55 hozzászólása Máj 12, 2013 /
 
Sziasztok. Bocs ha rossz helyre írok, *

*Másodszor teszed be, és választ is kaptál, így töröltem!
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2013
(#) erbe válasza Kari55 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
A trafó primer tekercskivezetései a vastag fekete, kék és piros. A szekundere adja a 230 V-ot.
Mire szeretnéd használni? Hálózati trafónak nem biztos, hogy jó lesz, mert az eddigi szekunder tekercse (230V) a hálózat felől túl nagy üresjárati áramot vehet fel. Ki kellene mérni.
(#) erbe válasza Kari55 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Válasz az első kérdés mellett. Bekötés
(#) Kari55 válasza erbe hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Köszi, akkor ez nem ad le a szekunderen kisebb feszt, pl: 12,... huszonakárhány voltot és csak szünetmentesre jó? jól gondolom?
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2013
(#) erbe válasza Kari55 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Idézet:
„akkor ez nem ad le a szekunderen kisebb feszt, pl: 12,... huszonakárhány voltot”

De igen. Csak lehet, hogy kisebb módosítás kell hozzá. Ehhez legelőször meg kell mérni, mennyi lenne az üresjárási áramfelvétele 230 V-ról. Ha 200-300 mA-nál magasabb, néhány menetet kell hozzátekerni a primerhez. Ha szerencséd van, a sok vékony szál között akad olyan tekercs, ami korábban segédtáp lehetett és sorbakötve a primerrel beállítja a megfelelő üresjárati áramot. Remélve, hogy elég lesz az a primer áram, amit az elbír. A szekunderen kb. 2*8-10 V-ra számíthatsz.
(#) Kari55 válasza erbe hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Köszi, akkor felejtős, ennyire nem szeretnék belepiszkálni. inkább hagyom.

Kösz a segítséget.
(#) peter1995 hozzászólása Máj 12, 2013 /
 
Sziasztok. Van egy nagy hálózati trafóm. Eredetileg több megcsapolás volt rajta. Én ezt újra tekertem 2x26V-ra az akkori erősítőmnek. Azóta az az erősítő kapott egy másik trafót. Ezt 2x55V-ra szeretném megtekerni. Egy volt 1,84 menetből jön ki így ~100 menet kellene nekem 2x, Egy 400W-os végfokot szeretnék majd rákötni. Elég kakaót fog majd tudni adni a végfokban? A vas keresztmetszete ~24 cm2 A primer tekercs 0,8-mm átmérőjű dróttal van tekerve, ezt nem szeretném bántani.
A kérdésem, hogy milyen átmérőjű drót kellene a szekunderhez és egyáltalán ez a vas elég lenne e az erősítőnek.
Köszönöm előre is a válaszokat.
(#) peti333 válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
A szekunder áram 4-6 amper, az erősítő hatásfokától függően. Ha 500 W teljesítményfelvétellel számolunk, akkor a primer áram 2,17 A amihez 1-1,3 mm átmérőjű réz kell, a szekunder áram 4,55 A, ehhez 1,5-2 mm-es réz kell. Persze ez csak akkor áll ha az erősítő nem vesz fel többet 500 wattnál, az első lépés az lenne, ha valami konkrétet is mondanál az erősítőről. A vasad ablakába szerintem nem fog beleférni ennyi réz, de számold ki!
(#) peter1995 válasza peti333 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Szia. Az erősítő egy 4 fetes végfok. Ez az.
Google-n keresgélve találtam egy képletet amivel a szükséges teljesítményből ki lehet számolni a kellő vas keresztmetszetet abból kiszámolva elvileg az a vas pont 400W-ot tud ami szerény lenne ennek a végfoknak, de még mindig jobb mint amiről próbáltam Az csak próbára jó.
(#) peti333 válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Megvárom, míg valami (nálam jobban) hozzáértő megállapítja, hogy mennyit vesz fel az erősítő, de szerintem szerezz legalább egy 600 VA-s vasat, vagy egy ekkora teljesítményű trafót.
(#) peter1995 válasza peti333 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Sajnos csak ez áll rendelkezésemre... A trafók meg elég szép árban vannak....
(#) pont válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Úgy van ahogy Peti333 írja. Ez kicsi lenne 400W-os erősítőnek, persze mivel nem 85V-al járatod nem is tud 400W-ot, és ha csak 8 ohmos hangsugárzód lesz 55V-on, akár még jó is lehet, csak az olyan 150W-os kb. Kellene egy feszültség/teljesítménygrafikon az erősítőről 4-8 ohmra, abból biztosat lehetne látni.
(#) at22 hozzászólása Máj 13, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy 400wattos trafóm erősítőbe szeretném 2db tda7294 hídhoz. Az a bajom vele, hogy 2x36votot 2x5,56A ad le. Kb mennyit kellene le tekerni belőle, hogy 2x28volt legyen? Ja és a teljesítményéből nem veszítene? Köszönöm a segítséget előre is.
(#) pont válasza at22 hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Letekersz belőle egy menetet és megméred mennyivel csökkent a fesz, abból ki lehet számítani még mennyit kell letekerni. Ha szerencséd van ki lehet bújtatni nem kell szétszedni. A teljesítmény csökkenni fog, mivel a max áram marad a szekunder drót vastagsága miatt 5,56A viszont a fesz lecsökken 77%ra így a teljesítmény is kb 310VA ra. Persze ha eredetileg túlméretezték a szek vastagságot akkor lehet terhelni e fölé. Milyen vastag a szek?
(#) at22 válasza pont hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Szia! Nem tudom milyen vastag. Szerintem nem nyúlok hozzá, inkább eladom. De azért köszi a segítséget.
(#) peter1995 válasza pont hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Sajnos ennyi leírás van az erősítőhöz... Egy bolti KIT amin a kapcsolási rajz, a beültetési rajz és az alkatrész lista van...
(#) Ge Lee válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
A 0,8-as primer 300-350W-al lesz terhelhető folyamatosan. Ehhez a végfokhoz nagyjából elég lesz, mert ez a két pár fettel 200-250W-os. Ha 400W-ot akarsz kivenni belőle azt nem sokáig fogja tolerálni, ahhoz minimum 3 pár FET kellene (én 4 párat szoktam belerakni ekkora teljesítményre). Jó sok pufferral talán bírni fogja a trafó a 2x200-250W-ot.
(#) peter1995 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
A primer gyári azt nem szeretném bántani. Lehet, hogy nincsen 400W a kapcsolás de még mindig több mint a TDA7294 híd. Ezt a trafót szeretném megtekerni neki. A pufferral sosem szoktam spórolni.
Mi az a minimum szekunder átmérő a drótra amit kéne használjak?
(#) Ge Lee válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
A maximumot ami az ablakba belefér. Megméred az ablakot, azt pedig tudod hogy hány menetet akarsz. Ebből meg lehet saccolni hogy adott átmérőből mennyi fér egy sorba, illetve hogy hány sor fér egymásra, persze bele kell számolni a soronkénti szigetelést is.
(#) peter1995 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Értem, köszönöm a választ.
(#) suhanc92 válasza suhanc92 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Úgy gondoltam,ezért teljesen fölösleges új topicot nyitni
(#) suhanc92 válasza (») Máj 19, 2013 /
 
Köszönöm szépen!
(#) KU202M válasza Szabi1 hozzászólására (») Máj 21, 2013 /
 
Szia!

Típusából ítélve - TC-90 - 90W-os a trafó. Nekünk volt a 80-as években szovjet színes tévénk, még a csöves fajtából. Abban TC-300 típusú trafó volt. Kb. 10 kg volt a tömege.
(#) marone hozzászólása Máj 21, 2013 /
 
Helló !
Egy transzformátornak mekkora (%-os) terhelésnél a legjobb a hatásfoka ?
Kösz !
(#) Alkotó válasza marone hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Normál méretezés mellett 100%-os terhelésnél.
Tapasztalatom szerint a legritkább esetben érdekeli a felhasználókat a hatásfok.
Következő: »»   202 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem