Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Témaindító: mikado, idő: Okt 25, 2005
Témakörök:
Egy elvi megjegyzésem az ötletedhez: Ha "gyári" ventilátorról van szó, akkor a motor vélhetően a légszállítási teljesítmény igényhez van méretezve. A ventilátor lapát fordulatának növelésekor nem lineárisan növekszik a villamos teljesítmény igény, hanem jóval nagyobb mértékben, amihez bizonyára nem lenne elegendő az eredeti motor teljesítmény.
Helló Frenki007!
Ahogy Zsigmond is írta, ahhoz már kevés lenne a motor teljesítménye (a fordulatszám-teljesítmény igény összefüggés egyébként négyzetes). Másrészt ha szinkron vagy aszinkron motorról van szó, ami 50Hz-es, akkor az 70-75 Hz-n nem forogna kétszer olyan gyorsan, csak 40-50%-al. Fogalmam sincs mi az oka annak,hogy növelni akarod a fordulatszámát és milyen alkalmazás ez, de szerintem 5-6 vadonatúj ventilátort tudnál venni annyiért amennyiért az említett igény megvalósítható.
Sziasztok!
Olyan áramkört kellene kifejlesztenem, amelynek segítségével egy legfeljebb 200-300W-os, egyfázisú ventillátor sebességét be lehet állítani. Követelmény az, hogy a nagyfeszültségű elektronika galvanikusan el legyen választva az 5V-os (mikrokontrolleres) vezérlő elektronikától. A mikrovezérlőnek ezen kívül még egyéb feladatokat is el kell látnia, ezért az nem hagyható el. Néhány megvalósítási ötlet: - Nullátmenet figyelése és megszakítás generálása a mikrovezérlőben. A nullátmenettől beállítható idő után triak (gyakorlatilag egy "nem nullátmenetes" szilárdtest relé) begyújtása, amely a következő nullátmenetig vezet. - U2008 (vagy hasonló) fázis-szög vezérlő IC használata. Előnye, hogy a mikrovezérlőben nem igényel bonyolult programozást, viszont a fázis-szöget meghatározó vezérlő feszültséget (galvanikusan leválasztva!!) elő kell állítani. A mikrokontrollerről egy PWM jellel hajtott optocsatolóval lehetne esetleg megoldani... - A félperiódusok számát állítom be. Áramkörileg gyakorlatilag megegyezik az első verzióval, de "nullátmenetes" szilárdtest relét használnék ebben az esetben. Megszakításkor a nullátmeneteket számolom, a megszakítási rutinon kívül pedig ezt a számlálót kezelem (beállítom a kezdő értékét, komparálom egy beállítható értékkel, kezelem a szilárdtest relét hajtó kimenetet). A véleményeteket kérem a fenti elképzelésekről. Esetleg a második verzióra van-e valakinek ötlete? Sajnos az analóg elektronikában nem vagyok annyira jártas... Egyéb ötleteket is szívesen veszek... Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
Van már ilyen topik, igaz nem mikrokontrolleres szabályzóval.
Ahhoz, hogy egy motor fordulatszámát, nyomatékát szabályozni tudd, ismerni kellene a motor tulajdonságait. Milyen a ventilátorod motorja? Ha egyfázisú asszinkron motor, akkor frekvencia váltót kellene kifejlesztened, ezt lehet mikrovezérlővel is, de lehet egyszerűbben is. Ha a motorod univerzális soros motor, akkor egy egyszerű fázishasításos teljesítményszabályzóval is elboldogulsz, ezt is lehet bonyolítani nullátmenetes figyeléssel. De ha nem nyitsz új topikot, hanem végigolvasod az adott téma topikját, mindezekre rá is jöhettél volna. A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2013
Sziasztok. Valaki megépítette már az alábbi kapcsolást? Vagy meg tudná mondani, hogy honnan származik? Egy 230V AC 120W ventilátor fordulatszámát szeretném vele szabályozni. Köszönöm előre is.
Keresési segítség (Google K2636).
Nem lesz jó hozzá. Ez a szabályzó csak szénkefés motorokhoz használható. Univerzális motornak is mondják. Lemezelt vasmagja van, hogy váltakozó áramról is használható legyen. A ventillátornak nagy valószínűséggel aszinkron motorja van.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2013
Gyakorlatilag egy olyan egyszerű fázishasító, ami a félhullám csúcsától szabályozott, működtettem 1 fázisú, kondenzátoros venti motort.
A triakkal párhuzamosan RC snubber és nagy teljesítményű VDR volt, ügyelni kell, hogy az indulásnál nehogy átbillenjen a motor, úgy kell beállítani, tehát a szabályozó potival nem lehetett nulla fordulatra leszabályozni. A sertésól szellőzését megoldotta, kb. 4 motor volt rajta.
Többször volt már itt szó róla. Bizonyos hajtásoknál kis tartományban lehet szabályozni vele. Mint ahogy a bóvli ide-oda forgó állványos, talpas ventillátorok fordulatát is slipnöveléssel szabályozzák. Sokat nem szabad várni tőle.
Viszont olcsó és néha (sokszor) elég ez is. Nagy hidegben is muszáj szellőztetni, pl. szárnyasokra, és a felére, harmadára csökkentett légszállítás megoldás lehet, hogy a meleg is benn maradjon és mégse legyen sok az ammónia a jószágnak.
Sziasztok!
Van egy 230V-os villlanymotorom, aminek a fordulatszámát szeretném csökkenteni potméterrel.A problémám az, hogy a 3 fázis miatt nem vagyok biztos benne, hogy ez sikerülne. A terv az az, hogy egy indító/leállító kapcsoló és egy potméteres szabályzó lenne benne. Gyümölcsaprítónak szeretném felhasználni, de egyenlőre még nem mertem hozzáfogni. Lenne benne egy másik áramkör is, ami két ledet világít meg egy relé segítségével (de ezt már megoldom). Remélem valaki tud nekem segíteni
Sziasztok
Azt szeretném kérdezni, hogy van egy maró motorom amibe mikor vettem használtan már nem volt jó.Találtam gyárit de arany áron volt németből ráadásul készlethiány.Szabályzó Én szétszedtem a gyárit már amennyire birtam. Úgy látom hogy triac-al van megoldva de kéne csináljak egy kapcsolást ami pl 1000-től vezérli a fordulatot. Van benne egy ic is amit nem birtam beazonositani. 900w-os a gép vagy váltsam ki a szabályzót? Mit ajánlatok? Köszi
Milyen gép az a maró motor? A linkelt darabod csak univerzális (kefés) motor szabályzására jó.
Akkor jó lesz a szabályzó. Elvileg meg is építhetnéd, itt a cikkek között találhatsz triakos szabályzót, de az túl egyszerű. A gyáriban van nyomatéktartó szabályzás, és kellő védelem az induktív terhelés ellen.
Igen mindenképpen kell épitsek egyet az ára miatt is.
Szerinted PWM-el van megoldva és Microcontroller lehet benne?
Biztosan nem PWM, nincs is rá szükség.
Ha az lenne, teljesítmény egyenirányítók és pufferek lennének a panelon, de egy ilyen alkalmazásban szükségtelen. Triac, fázishasogatás, nyomatéktartás. Régen egy tirisztorral csináltunk félhullámú szabályozást, visszacsatolást a maradék félhullám alatt a forgórészben keletkező feszültség szolgáltatta.
Sok elektronikus turkáloban találsz kész ( beöntött) szabályzokat fúrógépbe, porszivoba - gyakran jobban jársz egy ilyen kis kockával, mint egy saját épitéssel diszkrét elemekböl. A legnagyobb gond amugy is a méretekkel ill. azok különleges formájával szokott lenni.
Nem jó hozzá akármilyen szabályzó. Van benne fordulatszám jeladó, ami terheletlenül sem engedi megfutni, tartja a beállított fordulatszámot. Bekapcsoláskor ellenőrzi a jeladó működését, ha nem ad jelet (eltörött, leragadt a mágnes), kis pörgetés után leállítja a motort.
Eredeti szabályzót keress valamelyik hazai kisgépszervizben! A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2013
Helló.Köszi mindenkinek.Az a baj hogy arany áron adják a vezérlést hozzá. Ráadásul nem is tudtak adni hozzá mert készlethiány.Nem találtam benne jeladót de megnézem mégegyszer.
Erről mi a véleményetek? Azt irta nyomatéktartó. A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2013
A nyomatéktartó azt jelenti, hogy figyeli a motor áramát, és az szerint szabályoz. Itt a jeladó gyakorlatilag egy kisértékű ellenállás, a motoráram útjában. Enélkül az áramkör nélkül, a motorod üresjáratban felpörög és ez nem igazán lenne jó. A tudomány a szabályzás mikéntjében, karakterisztikájában van, ettől drága.
Elvileg Te is készíthetnél ilyen áramkört, egy egyszerű triakos szabályzó alapján, de mire kikísérletezed a szabályzás módját, bizony elég sokáig tartana, és nem keveset kellene tanulnod hozzá. A csatolékban valóban valami olyasmi látszik, ez egy fúrógépnek lehet hogy megfelel, de egyáltalán nem látszik korrektnek. A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2013
Helló! Neked valami ilyesféle kellene. Ha megfelelő a felkészültséged, akkor a doksi alapján valamilyen járatosabb kontrollerrel megépítheted.
Igen ez profi. Köszi belenéztem érdekes megoldás át nézem holnap majd.
A nyomatéktartótól még vígan fölpörög. 30000-40000 fordulatnál ez már nem játék.
A fordulatszám érzékelő úgy működik, hogy a tengely végén a csapágy után van egy ráragasztott ferritmágnes gyűrű. A műanyag házon keresztül érzékeli a mágnes forgását a beöntött egységben valami. Kívülről nem látható. Van egy nálam, aminek sikeresen eltörték a marótengelyét. Nem tudom, pontosan melyik verzió, de sajnos a mágnesét már áttettem másik gépbe, mert annak meg azt törték ripityára. Pontosabban fogalmazva egyik gépen se volt olvasható adattábla. Olyan helyen van, hogy használat közben a kéz(tyű!) lekoptatja.
Nem hiszem, hogy egy kefés motorral valoban el tudsz érni 30-40000 ford/percet ( ami valoban veszélyes lehet). Az én marogépemn ilyen fordulatot csak spéci 3 fázisu motorral lehet elérn a Kresek 10-15000-nél kidöltek.
Sziasztok, nem egészen ide tartozik, de ha tudnátok segíteni, megköszönném. Van egy 230 V-os villanymotorom, adattábla szerint 0,14kW, 1.45A 1350 1/min. Mekkora ( V és mikroF ) kondenzátor kellene bele, hogy jól működjön?
Előre is köszönöm: Drajzi
Szia! Pl. 10µF 400V~
Kössz, megpróbálom.
Itt egy példa:
Kress marók Üzemben szabályozva terhelés alatt tud 10000-29000 fordulatot, ha nem lenne korlát, terhelés nélkül vígan meghaladná a 30000-et. Ha egy-egy fúrógépnél vagy sarokköszörűnél kiszámolod az áttétel függvényében a motorfordulatot, a megadott pl. 10000-11000 kimenő tengelyfordulatnál elég érdekes forgórész fordulatok jönnek ki. Sarokköszörűnél gyakori áttétel 4-4,3-4,6... 11000-es kimenetűnek még nem számolgattam az áttételét. |
Bejelentkezés
Hirdetés |