Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1561 / 2208
(#) bakos13gab válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Ha elég nagy a vas, kisebb légrés is elég. Nem hiszem, hogy észrevehető lenne a hangjában, főleg, hogy nem tudsz majd rajta állítani.
(#) Doncso válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 11, 2013
Ez a beszéd.
(#) bta válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 13, 2013
Idézet:
„Ha elég nagy a vas, kisebb légrés is elég. Nem hiszem, hogy észrevehető lenne a hangjában”

Pedig de Sokkal észrevehetőbb, mint az egyéb alkatrészek sajáthangja. A légrés változtatásával pedig, mintha eltekernéd a (képzeletbeli) hangszinszabályzókat. Minél kisebb az átfogó neg. visszacsatolás, illetve minél nagyobb a végcső belső ellenállása, -sajnos- annál inkább meghallatszik bármiféle variálás a kimenőtrafóval (pl. vasmagcsere). Persze csak akkor, ha nincs nagyon elrontva a hangfrekis méretezése...
(#) bta válasza Doncso hozzászólására (») Szept 13, 2013
Jóval 0.5mm felett szinte biztosan nagyobb pakettvastagságra lesz szükség a szokásosnál >> egyedi csévetest. De majd a méretezés kiadja...
(#) Doncso válasza bta hozzászólására (») Szept 13, 2013
Mégegyszer írom. M mag és 0.2mm.
(#) bta válasza Doncso hozzászólására (») Szept 13, 2013
Az meg túl kicsi mintha 0.1mm-re lenne réselve egy EI vagy tekercselt-vágott mag. Nagyon kicsi anódáramhoz lenne jó, pl. 6e5p SE. A telítődést és a vele járó óriási torzítást csak a menetszámok radikális csökkentésével lehetne elkerülni, ám akkor megintcsak a pakettvastagság növelése a megoldás - különben borzasztó gyenge lesz a mélyátvitele.
(#) Tomi94 válasza Tomi94 hozzászólására (») Szept 14, 2013
Beállítottam az EL84-es erősítőn a feszültségeket. A fűtéssel 0,5 ohm-ot sorba kötöttem, így most 6.38 (de ez még lesz kevesebb, ha ma sikerül bekötnöm a fono fokozatot is). A tápfeszültségnél meg a rádióból származó 1k-s ellenállást lecseréltem 620 ohm-ra, most 248V-ot kap az erősítő. Érezhetően hangosabb most (meg lassabban melegszik be, de akkor ezek szerint most a jó).
Még egy számomra kicsit fura dolgot észrevettem... Elsőre úgy hallgattam meg, hogy egy magnódeck szabályozható fejhallgató kimenetét direktbe rákötöttem a trióda rácsára. Ekkor teljesen zajtalan volt, semmilyen búgást nem hallottam. Aztán bekötöttem egy hangerőszabályozó potmétert elé, ami behozott némi olyan zajt, mint amikor földhurok miatt zúg az erősítő. Nem nagyon, épp csak hallani a hangszórótól néhány centire... De! Annyira rájöttem, hogy csak egy bizonyos tartományban csinálja! Kb. negyed hangerő alatt, majd később a végállás előtt nem sokkal teljesen eltűnik a zúgás (olyan, mint poti nélkül). Csak kb. abban a tartományban van, ahol a normál szobai hangerőt leadja...
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) Fész válasza Tomi94 hozzászólására (») Szept 14, 2013
Szia!
Rosszul kötötted be a potit.Cseréld fel a két melegpontot a poti lábainál és megoldódik
(#) kérdező hozzászólása Szept 14, 2013
Sziasztok!
Gyártanak a világon valahol PL500-504-509 típusú csöveket? Jelenleg nincs hiány belőlük, de 15-20 év múlva már elég kevés lesz szerintem. Ha teljesen elfogynak, akkor újraindulhat valahol a gyártásuk? Szerencsére EL84-et, és hangfrekis társait gyártja egy cég, igaz még olcsőbb beszerezni a régieket. PL-sorozatról nem tudok.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) granpa válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
Renessaince van. Biztos gyártani fogják(ha netán most nem is).
(#) kérdező válasza granpa hozzászólására (») Szept 14, 2013
Köszi!
A lényeg, nem kell idővel elbúcsúzni a csövektől.
(#) mayky válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
P-s csövet lehet, hogy nem fognak gyártani, de EL509-et gyártanak most is. Vagy ez.
(#) kérdező válasza mayky hozzászólására (») Szept 14, 2013
Ha esetleg tv felújításához kellene, akkor a PL helyére be lehet valahogyan tenni? Kérdés, hogy bírná-e az 5kV-os impulzuscsúcsokat a sorvég-fokozatban. Valahol biztosan áthúzna, hamar tönkremenne. (Természetesen annyi PL mindig lesz, hogy a régi tv-ket ki lehessen próbálni, (ma már ritkán kapcsoljuk be őket) de például egyes nagyfeszültségű kísérletekhez, pl. plazmahangszóró előbb utóbb kellenének a P-s csövek.) Szerencsére hangfrekvenciás célra nincs hiány.
(#) mayky válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
Ha megnézed a Svetlana EL509 adatlapját:

DC plate voltage, pulsed 8000 V, tehát az adatai alapján bírnia kellene a sorvégfokban is. A 6.3 V-os fűtést meg kell oldani, de egy orosz színes TV-ben biztos menne, amiben az eredetije volt 6P45SZ néven.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) kérdező válasza mayky hozzászólására (») Szept 14, 2013
Köszi a választ.
Ezek szerint Oroszországban jelenleg is gyártanak csöveket. Jó hír. A lényeg, mégsem kell elbúcsúzni a csövektől.
Most tervezek építeni egy PL500 PP erősítőt. Lesz 6,3V is, arra az esetre, ha beszerezhetetlenné válik a PL, bár van még belőle jó pár darab.
(#) küzmös Gergely válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
Ugyan az E-s csövek egységesen 6,3V-ról fűtenek, de a fűtőáramuk nagyon eltérő lehet.. EL500/504 esetén pl: 1,38A.. külön trafóról biztosítva a fűtést megoldható a helyettesítés. E-s csöveknél inkább a 6,3V megléte a fontos, míg P-s csövek esetén a 300mA.. ezt tág feszültséghatárok keretei közt veszi fel.. (2,5V-40V PL esetén ez 27V) Vannak átfedések is amikor kb egybe esnek az értékek. Ilyen pl az EF80: 6,3V/300mA, ECC82.. a "másik oldalról nézve is" A PCC88 is ilyen a maga 7V/300mA-es fűtésével.. bedugható pl: a rádió URH keverődobozba.. Hogy az orosz csövekről már ne is beszéljek.. 6N2P: 6,3V/345mA.. stb,stb..
(#) belaradio válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 17, 2013
Szia! PCL82, PCL85, PCL86 csövet szeretnék fűteni. Van hozzá egy 17 voltos trafóm, de nem tudom mekkora áramerősséget ad le. Egy régi monitorból bontottam ki. Ráköthetem a csöveket ?
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2013
(#) küzmös Gergely válasza belaradio hozzászólására (») Szept 17, 2013
Szia! A PCL82-es cső fűtése 16V/300mA, a 85-ösnek 18V-on áll be a 300mA.. PCL86-osnál ez inkább 13,3-14,5V. Szerintem rákötheted próbára.. Én egy videóból bontott trafóval fűtöttem PCL82-es csöveket, azon volt sok feszültség. Többek közt 17,5V. Szépen működik. Egy picike "képkimenő" méretű trafó is elviszi egy-két cső fűtését. (Bár nem tudom a tied "mekkora" teljesítményű, és mekkora, de próbáld ki. Szóval a kérdés szerintem az hogy hányat "visz" el párhuzamosan kötve. Illetve kérdés még az is hogy a cső milyen feszültségen veszi fel a szükséges 300mA-t. Kösd rá mérd meg,nézd meg. Ha pislákol,és nagyot esett a feszültség akkor kevéske.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2013
(#) küzmös Gergely válasza belaradio hozzászólására (») Szept 17, 2013
Idézet:
„Ráköthetem a csöveket ?”
Erősítőt szeretnél építeni valamelyikkel? Egyesével rákötheted. A pcl86 a "legjobb" erre a célra ezek közül.
(#) Zenner hozzászólása Szept 18, 2013
Sziasztok!
Építeni szeretnék egy sztereó erősítőt ECL86-al. Persze a gond nem itt adódik, hanem nem vagyok biztos benne, hogy a kiszemelt hálózati trafó elég lesz-e a terveimhez. Az erősítőben 2 db ECL86, 2 db EZ80 és 1db EM80 kerülne beépítésre. A kiszemelt trafó egy szokványos rádiós trafó. 2*6.3 illetve 2*270V-os szekunderrel. A fűtéstekercs 1mm-es huzalból van tekerve, táblázat alapján 1.6A-ert el kell bírnia. Tudomásom szerint az egyenirányító csöveket illik külön szekunderről járatni. Az EZ80 fűtőárama 600mA, a két cső 1.2A-t kér szóval ez még nem is probléma. Az ECL86 700mA-t kér, a 2 együtt 1,4A. Ez már neccesebb, de még el kell bírnia. Kérdésem az, hogy használhatom-e a kiszemelt trafót úgy, hogy egyik fűtőtekercsre mennek az egyenirányító csövek a másikra pedig a végcsövek?

Majdnem elfelejtettem az EM80-at. az 300mA-es fűtésű. Köthetem-e az egyenirányító csövekkel együtt egy szekunderre (kb 1.5A-t venne fel a 3 cső, ami elvileg még belefér) vagy inkább építsek be még egy kisebb méretű trafót, amiről csak a varázsszem menne, mind fűtés, mind anódfeszültség szempontjából?

Gondolom a 2 hálótrafós megoldás lenne célszerű, csupán csak megerősítésre vagy jobb ötletre várok.

Előre is köszönöm a választ!
(#) pucuka válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Ki lesz tömve a trafód rendesen. Azért én a teljesítményeket is összeadnám, az anód tekercsek teljesítménye sem lesz piskóta. Meglehet, hogy két külön rádióból származó hálózati trafóra lesz szükséged, de legjobb lenne egy újat készíteni, amibe azért némi tartalékot tervezhetsz.
(#) Zenner válasza pucuka hozzászólására (») Szept 18, 2013
Értelek, akkor meglépem azt, amit nem szerettem volna, hogy felhasználom a combosabb trafómat. Annak a keresztmetszete is nagyobb és újszerű állapotban van. A tekercseket borító papírra rá van nyomtatva az össze menetszám illetve bekötésük. Nem tudom melyik gyártónál volt ez divat, de hátha valaki megtudja mondani
(#) Zenner válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Annyit kérdeznék még, hogy 1 db EZ80 elbírná-e a 2 db ECL86-ot plusz az EM80-at?
(#) gkari válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Szerintem nem, mert az EZ80 max. katódárama:90mA. Az ECL pentódáé cca.70mA.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) Zenner válasza gkari hozzászólására (») Szept 18, 2013
Az adatlap 36 mA-t ír. A 70 nekem rengetegnek tűnik, mivel az EL84 is csak 48 mA körül van.
(#) Amigos70 válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Nekem az első erősítőm az oldalanként 1db videoton táptrafó, (Velence de lux ) 1db ez 80, 1db Ecl86 ,1db Em84 volt.
Tehát oldalnaként 1 táptrafó, és még így is melegedett, persze nem vészesen meleg a kezem elviseli, de folyamatos üzemet is bírja. 1 db táp transzformátor kevés lesz.
(#) belaradio válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Ha a nagyobbik trafó (amin jelölve vannak a menetszámok) szintén rádióból való, akkor az Elprom lehet. Előny, hogy van rajta 240V-tos hálózati választó.
(#) Zenner válasza Amigos70 hozzászólására (») Szept 18, 2013
Közben előszedtem egy combosabb trafót. Egyik fűtőtekercs 0.62mm a másik 1.2mm-es huzalból készült. A nagyfeszültségű szekunder 0.27mm-es huzalból van. Táblázat alapján el kell, hogy bírja az anód áramot. Ha nagyon nem tudok mit kezdeni az egyenirányító csővel, vagyis, ha kevés az EZ80 akkor kihagyom.
(#) belaradio válasza Zenner hozzászólására (») Szept 18, 2013
Nincs a trafón közvetlenül EZ80 (EZ81) foglalat ? EZ81 150mA anód és 6,3V 1A fűtés.
(#) Zenner válasza belaradio hozzászólására (») Szept 18, 2013
De van, viszont az oda bekötött fűtés van 0.62-es huzalból. Nem hiszem, hogy EZ81 lett volna benne. Egyébként találtam képet, ilyen trafóm van.
Következő: »»   1561 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem