Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós főzőlap javítása
 
Témaindító: csiperke, idő: Okt 25, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 35
(#) kadarist válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
A sós vízben nem nagyon vannak szabad elektronok... Olvasnivaló. Ferromágneses anyagoknál az örvényáramokon kívül még az átmágnesezési veszteség is hozzájárul a fűtéshez.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2013
(#) kérdező válasza kadarist hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Most már értem. Alumínium edényt (kukta) lehet rajta használni? Az tudtommal nem ferromágneses.
(#) kadarist válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Lehet, de gyengébb lesz a melegítés mértéke.
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Az a tekercs nem hinném, hogy egy 35 mikronos nyáklemez rezéből jó lenne. Mint a képen is látható, kb. 2-3mm átmérőjű litze huzalból készült.
(#) kérdező válasza pjg hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Alaposan átónoznám a vezetősávot. Ettől függetlenül lehet, hogy szigetelt rézhuzalból készítem el. Ha tömör a huzal, megfelel?
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Mondom LITZE!
(#) kérdező válasza pjg hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Végül is azt se nehezebb beszerezni. IGBT-t hol lehet venni?
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Kínában.
(#) kérdező válasza pjg hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Azt tudom, hogy mostanában minden kínai, de csak lehet rendelni valahol. Ha nincs pont ilyen IGBT, akkor milyen európai (vagy Európában kapható) típussal lehet helyettesíteni? Ezen kívül a kapcsolás amerikai, ezért 110V-ról megy. Mit kell rajta módosítani, hogy 220-230V-on lehessen használni? Jó a kadarist által linkelt oldal, részletesen leír mindent
(#) kadarist válasza kérdező hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Rengeteg anyag, ismertető van a témában és még találni is lehet ilyet, csak keresni kell. Infineon doksi.
(#) Sebi válasza kérdező hozzászólására (») Aug 9, 2013 /
 
Talán megér egy kísérletet a nyákos kivitel... Az ónozás nem javít a dolgon, nem a nagy árammal van a gond, hanem a frekvenciával. A tekercs litzehuzalból készül, olyanból, mint a CRT monitorok sorméret-beállító induktivitása.
(#) jeriko hozzászólása Aug 9, 2013 /
 
IGBT-t érdemes megnézni EBAY-en, vagy hasonló oldalakon. Még nem rendeltem, de láttam rendszeresen, és az itthoni áraknak kb. a fele.
Örvényáram sok helyen kialakulhat, viszont az indukciós főzőlap mágneses teret hoz létre, és erre csak a ferromágneses anyagok reagálnak, a vér, aluminium nem. Tehát aluminium edény nem gyengébb hatásfokkal fog működni, hanem sehogy, ahogy az áramütéstől sem kell tartani.
(#) kadarist válasza jeriko hozzászólására (») Aug 9, 2013 /
 
Elektromos áram (fém)vezetőkben indukálódik, tehát nem csak ferromágneses anyagokban. Jól is néznénk ki, ha egy réztekercsben nem alakulna ki áram. Bővebben: Link
(#) jeriko válasza kadarist hozzászólására (») Aug 9, 2013 /
 
Igazad van, örvényáram bárhol kialakulhat, ezzel együtt a legtöbb indukciós tűzhelynél a mágneses hatás a lényeg, ami nem ferromágneses anyagok esetén nulla.
Próbáld ki, egy alumínium edény nem csak langyos lesz rajta, hanem egyáltalán picit sem melegszik fel.
(#) kadarist válasza jeriko hozzászólására (») Aug 9, 2013 /
 
Ezt a problémát a frekvencia növelésével ki lehet küszöbölni és vannak is olyan tűzhelyek, amelyek mindenféle fémedénnyel működnek.
(#) Sebi válasza jeriko hozzászólására (») Aug 10, 2013 /
 
Azért nem melegszik egyáltalán, mert az elektronikával "megmérik" az edényt és csak megfelelő fém esetén engedi rá a teljesítményt.
(#) ktibor69 válasza kérdező hozzászólására (») Aug 12, 2013 /
 
Én innen rendeltem Hauser IC-2009-hez, 50 nap alatt érkezett meg.

IGBT - H20R1202:
http://www.aliexpress.com/snapshot/239622608.html

Egyenirányító - D25xb80:
http://www.aliexpress.com/snapshot/248406839.html
(#) ktibor69 hozzászólása Aug 13, 2013 /
 
Kedves Forumtársak!

Sikeres javításról szeretnék beszámolni, és egy úttal megköszönném a forumtársak segítségét.

3,5 évig tökéletesen működő Hauser IC-2009 Főzőlap, bekapcsoláskor levágta a biztosítékot, azaz zárlatos lett.

A forumtársak útmutatása alapján, kicseréltem
1 db IGBT - H20R1202 2,85 USD http://www.aliexpress.com/snapshot/239622608.html
1 db D15xb80 egyenirányítót D25xb80-re 3,16USD http://www.aliexpress.com/snapshot/248406839.html

Összesen: 1.400 fointból megvolt az alkatrész 40 nap türelemmel + sikerélmény számomra.

Szép napot!

Köszönettel:
Tibor
(#) jeriko3821 hozzászólása Okt 15, 2013 /
 
Képzeljétek, a megjavított (kondicsere) Fagor főzőlapom F5-ös hibakódot produkál. Érdekes, hogy ha a hátsó két kerámialapot bekapcsolom, akkor mennek ezek is. Hétvégén szedem szét megint.
(#) papiking hozzászólása Okt 15, 2013 /
 
kedves mindenki! a túlmelegedés miatti hibaüzenet okát sikerült kideríteni és mexüntetni, a hűtőventillátor nem ment....
szétszedtem, adtam a "fedőfólia" alá egy kis WD40 olajozót (ez itt nem a reklám helye!" fólia vissza
és rotyogtatja a vas-wokot rendesen!
pár napra rá tesóm elromlott indukciósa is hasonló kezelést kapott, azóta azzal sincs semmi gond!
tehát mielőtt mindenféle bonyolult javítási-csere-kínából megrendelem megoldást keresnél
próbáld ki a már bevált hagyományos eljárásokat is.....
olyan ez, mint a természetgyógyászat4
szép napokat
Papiking
(#) BlueFlame hozzászólása Okt 31, 2013 /
 
Sziasztok!
FAGOR IFT-22-t kezdtem javítani. (nem kellett volna Az alaplapon a ~230 V "0" vezetője biztosítva van (volt) egy vélhetően smd,talán gyors alkatrésszel, a fólia oldalon beforrasztva F1 helyett. No a felszálló füst jelezte a hiba (okozat) helyét. Tudja e valaki ennek paramétereit, esetleg kapcsolási rajz?))

Előre is köszönöm az infót.
(#) Sebi válasza BlueFlame hozzászólására (») Okt 31, 2013 /
 
Valószínűleg nem volt ott semmi, csak egy karcsúsított (A-re méretezett) fólia szakasz. Minden teljesítmény-félvezetőt ki kell mérni, mielőtt átkötöd egy vékony szállal, vagy igazi biztosítóval!
Ha semmi zárlatos nincs, akkor még az is lehet, hogy a vezérlés hibázott egy pillanatra, valami hálózatról kapott tüske miatt...
(#) BlueFlame hozzászólása Okt 31, 2013 /
 
Valóban mint írtam "okozat" volt. A temérdek áramot a zárlatos Graetz és a két zárlatos teljesítmény kapcsoló tranzisztor emésztette fel. Viszont nem szeretném sem alá sem fölé "biztosítani". Igazad lehet a méretezett fólia tippel, mert szinte nyom nélkül gőzölgött el. Azért várnék még infót mekkora biztit terveztek bele. Az egész berendezés azt hiszem 5-6 kW-os , de csak két indukciós oszcillátora van a másik kettő hagyományos, de az külön betápon van. Az sem lepne meg, ha a tervező nem engedné "egy időben" maximumon dolgozni a két végfokot, bár ezt sohasem próbáltam. Valaki talán már javított ilyet...
(#) jeriko hozzászólása Nov 1, 2013 /
 
Emlékeim szerint a kézikönyv is említi, hogy nem mennek egyszerre maximális fokozaton.

Tenni kellene bele egy biztosíték foglalatot, és abba biztosítékot. Ha sikerült megjavítani, akkor mérd meg az áramerősséget a két pont között, és ahhoz válassz 20-30%-al magasabb értékű biztosítékot. Ha esetleg levágja, akkor megnövelheted az értékét 10-20%-al.
(#) Sebi válasza jeriko hozzászólására (») Nov 2, 2013 /
 
Igen, ez is egy lehetséges megoldás. Tapasztalataim szerint a hálózatról táplált kapcsolóüzemű áramkörök védelme szinte lehetetlen. Értem ez alatt, hogy a biztosító fog utoljára tönkremenni, szerepe csupán a nagyobb tűz megelőzése. Ha pont megfelelő értékű, akkor hamar kifárad, elporlik benne a szál, ha nagyobb, még értelmetlenebb. De - előírás szerint - kell bele, max értéke lehet akkora, amit a hozzávezető kábel terhelhetősége megenged. A bent lakó félvezetők amúgy sem túláram, hanem túlfeszültség, tranziensek áldozatai lesznek.
(#) BlueFlame hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Köszönöm válaszaitokat, igen valószínűleg a szerepe, a hálózati biztosítás hibája esetén a falban lévő vezeték és az ezzel járó tűzveszély megakadályozása. Egy 5A-es smd-vel kezdek bár ez valószínűleg kevés lesz, de fő a biztonság. Természetesen megosztom tapasztalataimat veletek.
(#) Sebi válasza BlueFlame hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Azt meg se próbáld! Számolj utána, hogy a kb 3kW mekkora áram 230-on! 15A-est tégy oda.
(#) TyeDa hozzászólása Nov 12, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy Hauser IC-2009 főzőlap. Bekapcsolás után E2 hibakódot ír ki. Találkozott valaki ilyen hibával? IGBT-t hogy érdemes kimérni? Graetz diódavizsgálóval jó.
(#) Dedi1 hozzászólása Nov 14, 2013 /
 
Sziasztok!

Ariston KEC647B típusú főzőlapom F19 hibakódot ad. Tud valaki megoldást a javításra? Szervizbe be sem merem vinni, mert többe kerül a javítás mint amennyit ér. Igen, ez is 4 éves múlt, mint a legtöbb problémás itt a fórumon. Előtte már többször előfordult, hogy 9-es fokozaton szikrázott valami a lap alatt, meg égett szag is volt, de ha visszavettük a teljesítményt, akkor ez megszűnt. Amennyiben a javítás nem jöhet szóba, milyen márkát javasoltok?
(#) jeriko válasza Dedi1 hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Ha szikrázott, akkor jó eséllyel nyoma maradt a nyákon - könnyebb megtalálni a hibát. A vezérlése a jelek szerint jó (lehet változtatni a teljesítményét), valószínű az IGBT-vel, vagy valamelyik nagyfeszültségű kondival lesz gond.
Következő: »»   6 / 35
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem