Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2151 / 3961
(#) proli007 válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Hello! Az nem zárlat, hanem egy nulla ohm-os ellenállás. Átkötéshez lenne, de sok esetben biztinek használják. üdv!
(#) enmate95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
12v-os tápfeszültségre és hát a kollektor áramot nem tudom. egy ledet szeretnék vezérleni vele. a katalógusban egyébként 100mA-van.Ez a maximális értéket jelenti amit a kollektor elvisel?
(#) proli007 válasza enmate95 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Hello! A BC109 adatlapja, lévén hogy régi tranyóról van szó, nem túl bőbeszédű de..
- A 100mA a tranyó maximális kollektorárama, de egy mezei Led-nek inkább 20mA dukál.
- Az adatlap azt mondja, hogy 2mA mellett a béta (Hfe) 420 körül van. 20mA-nél ez kevesebb lesz, de legyen az egyszerűség kedvéért 400. Ib=Ic/béta=20mA/400=50uA Ez lesz a minimum bázisáram.
- A tápfesz 12V. A tranyó bázis-emitter nyitófeszültsége kb. 600..650mV. Ezt le kell vonni a tápból, mert annyi jut a bázisellenállásra. URb=Ut-Ube=12V-0,6V=11,4V. A bázisellenálláson akkora áramnak kel folyni, mint ami a bázisba szükséges. Vagy is Rb=URb/Ib=11,4V/50uA=228kohm.
- De mint mondtam, a minimális bázisáram helyett számoljunk 2..3-szor nagyobb értékkel. Legyen Ib=150uA. Ehhez tartozó ellenállás, Rb=11,4V/150uA=76kohm. Ehhez legközelebbi szabványos érték, a 75k. De ha 51k vagy 47k értéket választunk, azzal sem tévedünk, mert növeljük a szükséges bázisáram értékét.
- Akkor már számoljuk ki, a Led ellenállását, vagy is a kollektor ellenállást is. Ha a Led piros, annak nyitófeszültsége kb. 1,5V. Ezt le kell vonni a tápból, és megkapjuk a kollektor ellenállásra jutó feszültséget. (A tranyó maradék kollektor-emitter feszültségét elhanyagoljuk.) URc=Ut-Uled=12V-1,5V=10,5V. Tudjuk hogy 20mA lenne a Led árama, így Rc=URc/Ic=10,5V/20mA=525ohm. Ha 510ohm-ot választunk, nagyot megint nem tévedünk.
- Nos ennyi a kapcsolás. A kollektorban az 510ohm, és a Led. A bázisban meg a 75k a táp és a bázis között. Ha a tranyónk bétája nem vacak, folyni fog a 20mA áram. De le is szimuláljuk.. LÁtható, hogy a tranyó úgy kinyitott, hogy a maradék kollektor-emitter feszültsége 123mV. A bázis-emitter meg kicsit több, a számítottnál. üdv!
(#) nyakas00 hozzászólása Nov 6, 2013 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék tőletek. Adott egy 2500W-os "elektromos készülék", amibe beépítenék egy kismegszakítót. Ennek méretezésében kérnék segítséget? Mit kell megnéznem egy megszakítón és mekkora kellene nekem?
Köszönöm a segítséget előre is
(#) kadarist válasza nyakas00 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Szia!
Mekkora feszültséget kíván, van-e bekapcsolási áramlökés? Egy teljesítményadat eléggé kevés a jó válaszhoz.
(#) nyakas00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Szia

220V, bekapcsolási áramlökést hogy tudom meg?
Még nincs kész a gépezet de egy 2000W-os fűtőszál lesz a fő fogyasztó amit egy SSR fog kapcsolgatni.
(#) kadarist válasza nyakas00 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
16A-es megszakító illik hozzá, "B" karakterisztikával.
(#) nyakas00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Köszönöm szépen a segítséget. Kicsit részleteznéd hogy hogy jött ki a mágikus szám és a B karakterisztika?
(#) kadarist válasza nyakas00 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Az Ohm-törvény adta meg az eredményt és a "B" pedig a vezetékvédő besorolást jelenti, ami neked jó lesz.
(#) nyakas00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
köszönöm az infókat
(#) Tlaci18 válasza balukapitany91 hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Igen sokkoló lenne, és az áramforrás 9V. Az adapter is 9v-os, ami visszafelé bekötve alakítja át az elemet nagyobb feszultsegre.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2013
(#) bally hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Van egy mozgásérzékelőm, aminek a kimenete 3.3 V.
Egy kapcsolótól függően egyszer szirénát (12V), folyamatosan meg pl. egy villanykörtét (230 V) szeretnék vezérelni vele.
Hogy lehet ezt összehozni? 3.3V helyett 3V-os reléket látok, milyen eltérés engedélyezett a vezérléshez? Illetve ahogy látom, ezek gyengeáramot kapcsolnak, mi egyéb kell még nekem, hogy összehozzam az áramkört?

Előre is köszi!
(#) Hilo hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok, egy DC áramforrásból (5V, 9V, 12V mindegy lényegében) szeretnék egy kétfázisú négyszögjelet előállítani. Frekvenciát, kitöltési tényezőt, Vpp is szeretnék tudni állítani. PIC-es vezérléssel szeretném. Merre induljak el? Melyik fórum téma amiben segítséget kaphatok? (nem tudtam eldönteni ezért kérdezem itt)
Nincs semmi amire kéne, tanulás miatt és az építésért szeretném megcsinálni. Ha sikerült akkor meg szétszedem és kitalálok mást.
(#) adamka199 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Ellenőriztem az alkatrészeket, de nem találtam semmi problémát. Így most marad az IC. Találtam is egy régi pc tápegységben. Este jelentkezem! Köszi az eddigieket!
(#) adamka199 válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Beforrasztottam az IC-t! És lám életre kelt! Nagyon köszönöm a segítséget, kadarist ez volt első javításom! Most ott tartok ahol eddig ezzel az erősítővel. A fő hibája maradt.
Ha kicsit megütöm a nyákot elhallgat pár másodpercig. Találtam rajta némító funkciót, gondolom ez tiltja le. A hiba lehet passzív alkatrész, vagy maradjak az aktív elemeknél. Poti jó, kapcsoló is. Ezek mind Alps gyártmányúak. Valakinek tipp?
(#) laszlo raduj hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok!
Mivel tobb egy Teszla alutokos poti, mind egy normalis? Csak azert erdekel mert latom nagyon keresett cucc, nekem pedig van par darab, alkalmaznam az uj munkamhoz, de vacilalok, Tesla regi vagy uj poti?
(#) pucuka válasza Hilo hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
(#) speedbump hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a szilárdtest relék loadin+ és loadin- lába között nagyságrendileg mekkora a feszültségesés ha zárom a relét? Csak a plusztól a minusz irányába fojhat a delej, vagy fordítva is?

Az én alkalmazásomban nagyon kis áramok mennének rajta (max 10mA)

köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2013
(#) pucuka válasza speedbump hozzászólására (») Nov 7, 2013 / 1
 
Ott nagy valószínűséggel egy dióda (LED) van, ill. valami védelem biztos van körülötte, de lényegében az csak egy dióda, úgy is kell meghajtani.
(#) speedbump válasza pucuka hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Köszi. Tehát kb 0.6-0.7V feszültségesésre számíthatok? Visszafelé lehet hajtani? (bár gondolom ez tipusfüggő)

köszi
(#) vladcepes hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok! Mi a neve annak a valaminek amit a két panel közé szoktak rakni (valami távtartó)? Teszek egy képet és biztos gondoljátok hogy mit szeretnék. kép Elektronika boltban kapható? Ha nem akkor hol szoktátok venni? Választ előre is köszönöm.
(#) speedbump válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Távtartónak hívják. A hestore-ban is tudsz venni csak írd be a keresőbe, hogy távtartó.
(#) SleeD hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok, epitettem egy logikai aramkort(4ic, egy led hetszegmens kijelzo), es szeretnem valamilyen teleprol uzemeltetni. Ugye 5 volt kellene neki, de nem tudom hogy hogyan oldjam meg. 9V-os elemre gondoltam + 7805-os icre, de az nem futene el sokat?
Koszi
(#) 20sz Jófiú válasza SleeD hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Szerintem négy sorosan kapcsolt ceruza akkumulátorral tápláld.
(#) proli007 válasza bally hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Hello! A megoldáshoz azért azt is kel tudni, hogy a 3,3V honnan származik, és mennyivel terhelhető. Mert egy 3V-os relének, már van azért áramigénye. De 3V feszültséggel lehet kapcsolni egy szilárdtest relét, ami kapcsolhatja a 230V feszültséget a lámpákra, vagy egy darlington tranyót, ami kapcsolhatja a szirénát a 12V-on. (Mondjuk azt is illette volna megmondani, hogy mekkora a sziréna fogyasztása, lehet-e galvanikusan köze a mozgásérzékelőnek és a 12V-nak vagy a hálózatnak.. stb.) üdv!
(#) nedudgi válasza speedbump hozzászólására (») Nov 7, 2013 / 1
 
Inkább 1,3V feszültségesésre számíts, ez egy infra LED van. Ha nincs feltüntetve, hogy váltóáramú bemenet kaphat, akkor a fordított bekötés tönkreteheti.
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok! Adott egy 5voltos telefon töltő, 3,7voltos telefon akkumulátor, illetve egy egyen irányító dióda. Hogy ha a telefon töltővel közvetlenül tölteném az akkumulátort beiktatva közé az egyen irányító diódat akkor ez a megoldás működne? Ha nem, hogyan tudnám hasznosítani?
(#) laszlo raduj válasza zsolti900 hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Igen .En igy csinaltam meg egy Kamu kamerat, az egeszett racsatlakoztatam az udvari vilagitasra. Este amig eg a vilany adig tolti az akut , majd 20 orat vilagittanak a piros ledek.
Persze atol fugg te mire szeretned hasznositani, a dioda esetleg csak feszultseg esesnek kell oda.
(#) bally válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Köszi! Sziréna még nincs, 20 wattra gondoltam. Ilyen PIR modulom van. Galvanikus leválasztás nem fontos.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2013
(#) ilyesimre hozzászólása Nov 7, 2013 /
 
Sziasztok van egy fénytömlőm, aminek tönkre ment a tápja Bővebben: Link de egy alkatrész megsemmisült, aki tudja hogy mi hiányzik kérem segítsen, előre is köszönöm
Következő: »»   2151 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem