Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2153 / 3961
(#) Medve válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Köszi a választ, igazad is van, node...lineáris frekvenciamenet ide vagy oda, elég kellemetlen hangja lehet így egy ilyen erősítőnek.
danydosster: Próbálj meg "lágyindítást", például úgy, hogy 5V-on felgyorsítod és aztán teszed rá a 12V-ot. Én egy izzót így működtettem, annál is letérdelt a táp a hidegellenállása miatt.
(#) kérdező hozzászólása Nov 8, 2013 /
 
Sziasztok!
Ha tegyük fel, kísérleti jelleggel elkezdek visszatáplálni a hálózatra, pl. egy aszinkron motor benzinmotoros hajtásával, akkor mi történik? (Csak pár percről lenne szó, majd otthon Magyarországon) Az odáig OK, hogy az energia elindul visszafelé, de mi a helyzet a villanyórával? Elkezd visszafelé forogni, (ami egy kis vízerőmű esetén nem is rossz dolog) vagy ugyan úgy forog, mintha "ide" folyna az áram?
(#) kérdező válasza danydosster hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Tegyél próbaként egy izzót a 12V-os ágra. Én egy 35W-os 12V-os halogént szoktam, de bármilyen megfelel.
(#) danydosster válasza kérdező hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Az egy pár Ohm os ellenállás mit jelent? Mert tettem elé egy 10k, aztán egy 1k ellenállást és el sem indul.
(#) kérdező válasza danydosster hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Nem csoda, hogy nem indul el, mert 10k az 10 000 Ohm. A k az a Kilo Ohm-ot jelenti. (Így egyszerűbb jelölni, a sok nulla nem férne el a cuccon. )
Próbáld meg egy pár Ohmossal.
(#) danydosster válasza kérdező hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
100 Ohm ossal sem megy, még ennél is kisebb kell rá?
(#) kérdező válasza danydosster hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Az is sok, tegyél 1 Ohm-osat, de teljesítmény ellenállást. Ha van halott hajszárítód, annak az ellenálláshuzalából 2cm ráraksz, és azzal valószínű menni fog.
(#) dudassandor1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Megpróbálhatja egy 10 Ohm 10 W-os ellenállattal, bár az is sütő lesz. De legalább látja, hogy elindul-e a fúró.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2013
(#) kristikoma válasza danydosster hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
4,7 Ohm alattiakkal próbálkozz(van még 3,3; 2.2; 1,5; 1,4; 1,3; 1,2; 1,1; 1 ohmos). Ha nem megy, akkor lehet még 0.47-es is.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2013
(#) danydosster válasza kristikoma hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Alacsony fordulatszámon szépen elindul, de ha egyből nagy fordulatra kapcsolom akkor lekapcsol a táp
(#) gkari válasza kérdező hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Semmit sem fog visszatáplálni, mert az aszinkron motor nem alkalmas generátor üzemmódra (nem kaphat gerjesztést), de ettől függetlenül is pontos 50 Hz-re kell (-ene) szinkronizálni. Sőt, még így is fogyasztani fog (üzemanyagot is).
(#) kérdező válasza danydosster hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Akkor lehet, valami baja van a tápnak.
(#) laszlo raduj válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Ne idegenkedjetek a kérdésemtől, nem fontos kijelzott hajtson , elég egy ledsort vagy ledmatrixot uzemeltesen , a lényeg hogy megértsem a meghajtó bemenetekre mijel jelt kell kosek.
(#) proli007 válasza enmate95 hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Hello! Röviden leírom, NEM! Ennek két oka is van. Részben mert ez a földelt emitteres kapcsolás (Vagy közös emitteres), ha pedig a lineáris "erősítő üzemmódra" gondoltál, arról számtalan leírás van.

Amúgy ismered, azt, hogy?..
A pacák bemegy a benzinkúthoz és kérdezi.. - Mennyibe kerül egy liter benzin? - 400Ft. És egy csepp? - Az ingyen van. Akkor legyen oly kedves csepegtesse tele a tankomat!..

üdv!
(#) 20sz Jófiú válasza danydosster hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
A PC táp az 5V-ot figyeli. Terheld le valamennyire az 5V-os részt másképp nem terhelheted a 12V-ot. Kapcsolj az 5V-os részre egy izzót.
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Nov 9, 2013 /
 
Sziasztok! Egy olyan szemléltető kapcsolást szeretnék csinálni, mellyel egy kondenzátor töltését és kisütését jelzem ki egy LM3914-el. Egy 10V 2200µF kondenzátort töltenék egy nagy értékű ellenálláson keresztül egy nyomógombbal, majd a kondiról közvetlen mérni a feszt és kijelezni, majd egy másik gomb megnyomásával egy másik ellenálláson kisütni. A kérdéses rész a 3914 körüli rész elkészítése, nem tudom mekkora osztó kell a bemenetre, ha kell egyáltalán valami.
A segítséget előre is köszönöm.
(#) laacika hozzászólása Nov 9, 2013 /
 
Sziasztok.
Ha valaki tud legyenszives linkeljen már egy videót ahol lakatfogóval aszinkron motot (A) áramfelvételét mérik.
Köszönöm előre is.
(#) mikrokapcsolo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Köszönöm, de ezt már néztem, és csak egy kapcsolás van ilyen ic-vel, az sem 0V-tól indul, pont ez amit nem tudok, hogy hogy kell ezt kiszámolni.
(#) mex válasza laacika hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Videót nem tudok, helyette "elmondok" egy történetet. Van egy piaci gagyi AC lakatfogóm... Kölcsönkérték tőlem, egy aszinkron motor áramfelvételét szerették volna mérni. A mérés nem sikerült, az illető morcosan hozta vissza a cuccot, mondván csak nullát mutat a kijelző...
Kérdeztem a mérés mikéntjét, válasz:hát rátettem a kábelra. Így természetesen nem sikerülhet eredményesen mérni. A motor tápkábel egyik erét (akár a fázis, akár a nulla) kell csak a mérőpofákkal körülölelni, különben a kettő ér egyidejű mérése kioltja az ellentkező irányú áramok miatt a keletkező mágneses teret.
(#) laacika válasza mex hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Köszi szépen válaszod,ez hasznos dolog,akkor igy fogok vele mérni.
(#) diamik hozzászólása Nov 9, 2013 /
 
Üdv!

A bootstrap kondenzátorok szükségessége és funkciója után érdeklődnék. A neten már utánanéztem de azért nem árt egy kis megerősítés.
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Szia!
Milyen kapcsolásban lennének ezek a feszültség-utánhúzó kondenzátorok?
(#) diamik válasza kadarist hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Egy 3 fázisú motorvezérlő kapcsolásban. A kimeneti félhidaknál (N-es MOSFET) található. Fázisonként egy ilyen kondenzátor.

Mint ha azt olvastam volna valahol, hogy a kimeneti linearitást segíti. (?)
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2013
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Egy rajzot tudnál mutatni?
(#) diamik válasza kadarist hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Vezérlő

A háromból csak egy fázis van ábrázolva. (gondolom az egyszerűség kedvéért)
A BST A kondenzátorra gondolok.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2013
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Nov 9, 2013 / 1
 
A felső oldali FET számára biztosít feszültséget a kapcsolási időkben. Akkumulátoros tápláls estén jól jön az, ha a FET bekapcsolásakor létrejövö feszültségcsökkenés nem hat a meghajtóra és a gate-feszültség így folyamatosan fenntartható lesz.
Bővebben: Link
(#) enmate95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Igazából csak annyi kellett volna nekem a közös emitteres kapcsolásról hogy milyen adatokat kell kiírni a tranzisztor katalógusból ahhoz hogy én már tudjak számolni. A képleteket meg mindent már kimazsoláztam a netről csak nem igazán tudom azt hogy a sok adat közül melyikkel számoljak.Egyébként megértelek hogy nem akarsz regényt írni
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Nov 9, 2013 /
 
sziasztok!
Remélem zavarhatlak egy primitív kérdéssel:
Hogyan kössem be ezt a kapcsolót, ha azt akarom, hogy a motor amit kapcsolok vele egyszer az egyik, másszor a másik irányba forogjon?
(#) kadarist válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Rossz a link.
(#) Kovabe hozzászólása Nov 9, 2013 /
 
Sziasztok
Van egy hibás ferrites szüröm és ötlete keresek hogy hogy tudnám megkeresni a szakadást bene. A szürő egy dupla tekercses.
Következő: »»   2153 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem