Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » SMD forrasztás profin
Lapozás: OK   58 / 105
(#) Janaboy válasza Zsolt50 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Igazából valami olcsó megoldást keresek, de az a helyzet, hogy nem vagyok egy nagy barkácsoló

Egy más dolgot hadd kérdezzek már, annyit olvastam az oki meg metcal pákákról, hogy teljesen megjött hozzájuk a kedvem, a kérdésem, hogy ezeknél az állomás is "speciális"? Tehát ha van egy olyan állomásom, amire elvileg bármilyen páka kalibrálható..egy ilyen metcalc pákát rá lehet tenni?
(#) vzoole válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Metcal-Oki... de melyik?
Igazából mindegy is, mert mindegyik nagyfrekis árammal megy.
Ezt biztos nem kötöd rá egyik univerzális állomásra se.

Amúgy szerintem semmi extra nincs a metcal pákákban.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2013
(#) pittti válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
A Metcal páka teljesen más elven működik mint a hagyományos forrasztópákák. Nagyfrekvenciával van meghajtva, tehát a pákahegy önmagában hideg, csak akkor melegszik fel ha fémmel érintkezik (de akkor aztán nagyon gyorsan!).

Nem melegszik túl, nem korrodálódik, nagyon jól lehet vele forrasztani, főleg ólommenteshez kiváló. Viszont pokoli drága. Metcal
(#) pompidu válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Netes piacokon lehet olyan infra egységet kapni ami a forrasztó állomásokban van.
Körülbelül egy hete vettem egyet 230V/400W és csak hatezerbe került szerintem megéri.
Én is most próbálok építeni egy ilyen állomást.

Feltettem itt egy kérdést amire senki nem válaszolt így hát feltenném még egyszer.
Fentebb említettem, hogy én is egy infra állomást szeretnék építeni, már megvan a terv.
A felső melegítő egység egy 230V/400W-os kerámia fűtőtest (olyan amit a legtöbb ilyen állomásban használnak) Ezt vezérelném egy PID vezérlővel, név szerint Jumo dTron 16.1.
Tudom, hogy magyar nyelvű te sok minden nem tiszta számomra.
- Lehet-e számítógéppel vezérelni (hőmérséklet beállítás, rámpafunkció, stb.)
- A hőszenzort hová tegyem, hogy megfelelő értéket kapjak?
Lehetne esetleg rezisztív érzékelő helyett mást használni például ilyet?
Az alsó melegítő elem pedig egy rezsóból kiszerelt lap lenne persze szabályozva ennek is a hőmérsékletét.
Szerintetek ez a rezsós megoldás menyire lehetne életképes?
Segítségeteket előre is köszönöm nektek!
(#) Janaboy válasza pittti hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Igen, kicsit későbbi olvasás után már én is rájöttem, hogy ez így nem megy
Köszönöm mind2 választ!
(#) Janaboy válasza pompidu hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Esetleg linket tudnál adni, hogy pontosan hogy néz ez ki?

Mint fentebb írtam, sajna nem vagyok nagy barkácsoló, még akár azt is megtenném, hogy ha valaki készítene ilyen házi verziót és eladná (vagy konkrétan nekem készítené ), abban is benne lennék! Persze nem tudom, hogy lehet-e ilyet vagy vállal-e valaki ilyet!?
(#) Zsolt50 válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Pl. ebay bga heating plate esetleg a ceremic szóra is kereshetsz.
(#) Janaboy válasza Zsolt50 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Mondjuk egy ilyen mennyire jó?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) Janaboy válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Esetleg egy ilyenről, mi a vélemény?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) pompidu válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Olcsó hús...
Sima izzóval van megoldva. Lehet vele dolgozni de jobb egy kerámia lapos. A kerámia lap így néz ki Bővebben: Link
(#) Janaboy válasza pompidu hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
A második linken lévőben, olyan van amit te mutatsz
Mód: Bár most megnézve, az első linken lévőben is ilyen
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) pompidu válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Az alsó igen az általában kerámia mindig, de a felső egység amit te mutatsz az valamilyen izzóval üzemel. Én ilyesmit akarok építeni: Bővebben: Link
Ez olyan kerámia lappal működik amit linkeltem.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) Janaboy válasza pompidu hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
S mennyiből lehet egy ilyet megépíteni?
(#) pompidu válasza Janaboy hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hű még nincs kész szóval nem tudom.
Kell hozzá 2db ilyen kerámia (ceramic infrared heater ebay-en)
Kell egy PID szabályzó ami tud rámpafunkciót (ajánlom a Jumo termékeit olcsók és szerintem jók, én egy jumo dtron16.1 es PID szabályzót fogok használni)
Az alsó egység egyenlőre egy rezsó főző lapja lesz szabályozva (szerintem bőven elég 200 oC fok os szabályzót építeni valami rezisztív érzékelővel pl.: PT100)
Ezenfelül lesz benne egy vákuum motor ami egy pipettát fog üzemeltetni és persze a megfelelő világítás.
(#) vzoole válasza pittti hozzászólására (») Nov 5, 2013 / 2
 
Hát már sok érdekes dolgot olvastam a metcal pákákról, de ennyi hülyeséget egyszerre még nem.

Idézet:
„tehát a pákahegy önmagában hideg”

Persze, ha nincs bekapcsolva az állomás, amúgy igen csak forró.

Idézet:
„csak akkor melegszik fel ha fémmel érintkezik”

Ez érdekes, van benne anyagvizsgáló is? Na jó... nincs, olvasztja a műanyagot is.

Idézet:
„(de akkor aztán nagyon gyorsan!)”

Hát... mai viszonylatban már nem nevezném olyan gyorsnak.
A JBC és Weller új sorozata már inkább gyors.

Idézet:
„Nem melegszik túl,”

Ahogy egyik páka sem aminek van szabályzása.

Idézet:
„nem korrodálódik”

Hát DE! Sőt, szerintem ebben rosszabb az átlagnál.

Idézet:
„főleg ólommenteshez kiváló”

De csak addig amíg magas hőmérsékletű hegy van benne. Ha alacsonyabb hőmérsékletű hegyet teszel bele, akkor főleg ólmos forrasztáshoz lesz kiváló.
(#) Janaboy válasza vzoole hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Nem vagyok szaki, de szerintem ő úgy értette, hogy ha fémmel érintkezik, hogy indukciós elven működik

Amúgy biztos jó lehet egy ilyen JBC, meg Weller páka, még akár házi körülmények között is érezhető a használhatóság közötti különbség, de hát olyan árai vannak, hogy eget rengető
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) pittti válasza vzoole hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Ebben a stílusban nem vitatkozom.

Idézet:
„...Hát már sok érdekes dolgot olvastam a metcal pákákról”

Van aki olvas róla, van aki használja. Én 5 éven keresztül használtam egy SP 200-ast napi szinten, hét vagy nyolc hegy volt hozzá - amikor eladtam, vele adtam az összes hegyet, egy sem ment tönkre.

Próbálj meg az istenített Wellerrel 3-4 órát folyamatosan forrasztani, a végére már azbesztkesztyűt kell felvegyél (tudom, mert most Wellerem van, már kevesebbet forrasztok), a Metcal legfeljebb langyos lett ennyi idő alatt.

Nem mondom hogy a Weller rossz - bár a minőségéhez képest kicsit drága, de a Metcal egészen más volt (néha már egy kicsit sajnálom is hogy eladtam).
(#) aticska hozzászólása Nov 6, 2013 / 1
 
Sziasztok!
Azért szerintem az ersat se felejtsétek ki. Van wellerem, nagyon szerettem. Vettem metcalt nagyon jó.
Most egy ersa icon-2-t használok, 150W de sokkal könnyebb a metcalnal is. Hamar felfűt, kicsi az egész, majdnem mint egy ceruza. Azóta vettünk még három Ersat, icon-pico. Microsolder Kft-nél 40k körül megkapod. Most épp akciós náluk. Bővebben: Link
(#) every válasza aticska hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
29700+fa és valóban más vele forrasztani. A régi solomon-om semmi hozzá képest.
(#) Janaboy válasza every hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Most már ha beszéltünk bocsánat az offolásért, az Ersa i-con picohoz hol érdemes hegyet venni? Illetve általános használathoz milyen hegyeket javasoltok? Köszi előre is!
(#) papus51 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Alkotó-nak!

Szia! Csatoltam egy fotót az éppen készülő függvénygenerátoromról. A bekarikázott részben látható SMD kondik az említett beúsztatásos módszerrel kerültek fel a PAD-ekre. Csipesz vagy más segédeszköz nélkül.
Sajnos a fotó kicsit csillog, mert a lötstop-ot alul világítottam és kicsit narancsbőrös lett.
Készült egy video is a forrasztásról, azt elküldeném privátban.

Üdv. papus51
(#) titi válasza papus51 hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Hali!
Szerintem érdekességképpen többen is megnéznék...
Viszont úgy látom így kicsit sok ón kerül oda, szóval én biztos nem alkalmaznám.
(#) Chipmunk1960 válasza titi hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Szia, Én is úgy látom, a trimmer alattinál nagyon sok, és a feletti középsőnél, majdnem összezár. Lehet csak a technológiát kell begyakorolni. Ha pákával kiigazítod, hogy szép is legyen, az meg plusz munka, nem nyersz semmit. Gondolom több 10-es nagyságrendnél, már megéri a befektetett munkát.
(#) papus51 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
A fotón nem lehet jól kivenni, de ahol írod, hogy sok az ón, ott az SMD alkatrész mellett közvetlenül van egy furatgalvánt helyettesítő átkötés a panel két oldala között. Annak a forrasztása tűnik úgy, mintha sok lenne az ón. Illetve össze is folyt, mert a kis távolság miatt ott nincs lötstop.
Ha kinagyítod a képet, lehet látni az SMD PAD-ek mellett a forrszemeket.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2013
(#) Viktoria211 válasza papus51 hozzászólására (») Nov 11, 2013 / 1
 
Én is úgy látom, hogy sok a panelon az óngolyó, az pedig könnyen zárlatot okozhat. Nem ártana letakarítani. Legközelebb kevesebb pasztát használj. Egyébként sokkal szebben fel lehetett volna tenni a kondikat meleg levegős forrasztó állomással. Még egyszer megnéztem a képet. Egyértelmű, sok pasztát használtál. A kondikon is elég sok az ón. Majdnem az alkatrész testéhez ér. A képből nehéz kivenni de úgy néz ki zárlatos is. A kör közepe alatti kondi érdekesen néz ki. Lehet nincs a helyén? Így nem tudom eldönteni, látni kéne hozzá a műszaki rajzot. Nézd meg, mert szerintem az lecsúszott 1 lábbal. Abból gondolom, hogy a forrasztás a kondi felett nagyon hosszú. Értelmezd ahogy jólesik. Én megpróbáltam leírni az észrevételeimet.
(#) papus51 válasza Viktoria211 hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Kedves Viktoria211!
Olvasd el kérlek az előző hozzászólást. Ott van a válasz a felvetésedre.
Amúgy pasztát egyáltalán nem használtam.
A sok óngolyó a kétoldalas nyák furatgalvánt helyettesítő átkötései.

Üdvözlettel, papus51
(#) papus51 válasza titi hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Tisztelt titi!
OK. Feltettem a Youtube-ra: Bővebben: Link

Viszont itt szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy ez a módszer nem általam kitalált. Itt olvastam a fórumon és csupán kipróbáltam, működik-e? Nos működik. És nincs sehol sem zárlat, és nem ment tönkre semmi, mert a függvénygenerátor felélesztése már folyamatban van és mondhatom eddig meg vagyok vele elégedve.
Szóval, ha a beúsztatásos technikával bárkinek gondja akad, kérem ne az én fejemre zúdítsa azt
(#) _vl_ válasza papus51 hozzászólására (») Nov 11, 2013 / 1
 
Nemcsak az átkötéseknél sok az ón, hanem máshol is. És a videódból látszik is, hogy miért: nagyon sok ónt pakolsz oda. A harmada elég lenne. Ezen felül több helyen is látszik, hogy nincsenek rendesen beónozva teljesen a padek. Pl. a 4051 feletti három kisebb kondi lábain látszik eléggé egyértelműen, hogy noha sok ott az ón, mindegyik pad egyik feléről "elmenekül", és ilyen kis golyókká áll össze a kondik lábain, ahelyett, hogy szétterülne a panelen is.
(#) emmzolee válasza papus51 hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
A téma címe: SMD forrasztás profin
Ez amit beszúrtál gányolás.
(#) papus51 válasza emmzolee hozzászólására (») Nov 11, 2013 /
 
Nyilván nem olvastad végig a hivatkozott hozzászólást.
Tehát még egyszer: én csak kipróbáltam egy itt a fórumban közzétett forrasztási módszert majd Alkotó kérésre videora vettem és titi kérésének engedve közzétettem a Youtobe-on.
Ennyi.
Következő: »»   58 / 105
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem