Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2157 / 3961
(#) resystance válasza proli007 hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Köszönöm, ez pontosan így történt, azzal a különbséggel, hogy csak távolról sejtettem, mit csinálok. Sikerült szépen behangolni az áramkört.
Az én PNP tranyóm kollektor árama 100mA, a kapcsoláson szereplőé 1.5A. Ez lehet az elégtelen terhelhetőség oka, jól gondolom?
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2013
(#) proli007 válasza resystance hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Hello! Az elég nyilvánvaló, hogy a meghajtó tranyó maximális kollektoráramának többnek kell lenni, mint a terhelőáram. De a terhelhetőséget (ami maga a kollektor áram) a bázisáram is befolyásolja. Hiszen Ic=Ib*béta mindig működik. Tehát a tranyót meghajtó bázisáram vagy béta "elégtelensége" is csökkentheti a terhelést. üdv!
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Nov 14, 2013 /
 
Sziasztok!

EZ szerintetek működőképes lenne?
Egy monitort szeretnék összekötni DVD lejátszóval.
(#) diamik hozzászólása Nov 14, 2013 /
 
Üdv! Aki kicsit jártasabb ebben:

Bővebben: Link

Lenne ez a tranzisztor. Kapcsolóüzemben szeretném használni. Az adatlapon meg van adva egy maximális disszipáció (375 fok+ a 25 fokon mért érték) illetve, hogy egy fok hőmérséklet emelkedésére 0,4W-ot disszipál. Elviekben a FET 60V-ot és 110A-t tud csúcsban. A kérdésem az lenne, hogy ha 50V-ot akarnék kapcsolni vele, mekkora maximális áramot tud kapcsolni ez az eszköz, összefüggésben van e ez a disszipációval, illetve hogyan számoljuk ezt ki?
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
A Tc érték azt jelzi, hogy 25°-os réteghőmérséklet mellett mekkora teljesítményt képes elviselni az eszköz A Ta pedig ugyanez, csak 25°-os környezeti hőmérséklet mellett, ha valamekkora nyákra fel van forrasztva az alkatrész. Azt vedd figyelembe, hogy bekapcsolt állapotban nagyon lecsökken a D-S feszültség, ezért úgy tud átfolyni ilyen nagy áram, hogy túldisszipálódna az alkatrész. Itt is érvényes az ohm-törvény.
(#) diamik válasza kadarist hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Értem ez világos. Azt a feladatot kaptam, hogy tranzisztor kell választanom egy vezérlőbe. 50 V-ot kell kapcsolgatni 1,5kW-os motort. Ezért is kérdeztem, hogy melyik adatból tudom számolni a dolgot. Mert ha 30A -t kapcsolok és Ohm törvényezek, akkor nagyon kis feszültségen tudnám csak ezt megtenni... Vagy tévedek?
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Leírás és számítások.Nem érted. A feltüntetett feszültségérték zárt állapotban érvényes (60V). Ugyanez a tápfeszültség is. Az átfolyó áramot kell figyelembe venni és a kapcsolási veszteséget, tehát amíg nem kapcsol be teljesen.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2013
(#) resystance válasza proli007 hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Köszönöm. Kicseréltem a tranyót és javult a teljesítmény, de nem ez okozta a problémát.

Végeztem pár mérést.
Az Ube minden esetben 7V.
A terhelés minden esetben egy 12V/0.09A venti.

Megmértem a hőfok szabályzót teljesen kivezérelve:
Uki: 6.2V, Iki: 39mA

Megmértem a boost kovertert is:
Uki: 8.4V, Iki: 50mA

Ez után a boost konvertert a hőfok szabályzó után kötöttem és ez lett:
Uki: 5.3V, Iki: 33mA

Tehát nem a tranyó okozta a teljesítmény problémát, hanem valami teljesen más, és nem jövök rá, mi nem jó. Nincs esetleg ötleted, mi lehet a baj?
Most rajzolatok, szimulálok és újra megépítem, hátha megértem, mit nem értek.
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 14, 2013 /
 
Helló.Egy olyan kérdésem lenne hogy ebbe az áramkörbe (mellékelt képen) megfelel-e egy BD139-es tranzisztor?Már minden alkatrész megvan hozzá kivéve a tranzisztor és arra gondoltam hogy ez a típus esetleg nem-e lenne jó bele?A válaszokat előre is köszönöm.

StunGun.gif
    
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 14, 2013 /
 
Összehasonlítottad az adatlapjukat?
(#) resystance válasza resystance hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Szimuláltam és a szimuláció azt mondja, nem indul be az oszcilláció, ha a hőfok szabályzó adja a delejt.
(#) proli007 válasza resystance hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Hello!
"nem jövök rá, mi nem jó" Szinte minden .
Minden áramkörnek van vesztesége. Ha a konvertered 12V/90mA-t adna le, akkor a bementi 6,2V-ról 174mA-t venne fel. Feltéve, hogy a hatásfoka 100% lenne, de ugye közel sem annyi. Valamint a konverternek ez a bementi árama csak az átlagáram lenne, csúcsban ennél sokkal több kellene. De itt még egy kondi sincs ha igaz a két fokozat között, amiből azt felkaphatná.
De én ezt innen nem fogom sem megmondani mi a gondod, megoldani meg végképp. üdv!
(#) Kolti0 hozzászólása Nov 15, 2013 /
 
Sziasztok lámpát szeretnék összerakni. Lenne pár kérdésem ezzel kapcsolatban.
SZóval.
4db 4000mah baby akku sorba kötve mennyivel tud kevesebbet mint 4db 4500mah góliát ugyanazzal az izzóval?
Csak az az 500mah a különbség vagy a méret is takar valami erőt?
(#) nedudgi válasza Kolti0 hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
A méretnek semmi köze a kapacitáshoz. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy az akkumulátorok kapacitása 20 órás kisütésre van megadva, nagyobb terheléssel nem tudják a 20 órára megadott kapacitást.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Hát annyira nem meggyeznek de ha beraknék egy védődiódát a BD139-esnek akkor elméletileg jónak kell lenni.Ugyan azt az amperszámot tűrik,viszont a feszültség tűrése a BD139-esnek csak max 80V,de így is jónak kell lennie nem?Annyira nem vagyok szakértő most tanulom még csak az elektronikát .

StunGun.gif
    
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 15, 2013 /
 
Sziasztok! IRF540 mosfet-et nem tudjátok véletlenül miben találok?
(#) resystance válasza proli007 hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Üdv! Azért ezzel a hozzászólásoddal is segítettél valamit. Csak azt nem értem, miért nem indul be az oszcilláció, ha elméletileg ugyanazok a feltételek összeszerelve is (a konverter szempontjából), mint hőfok szabályzós előtét nélkül. Na majd most kiderítem.
(#) resystance válasza zsolti900 hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Boltban, kb 250 Ft, én is most vettem.
(#) Kolti0 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Köszönöm. Tehát akkor a 4000mah baby is csak azzal az 500 mah.val tud kevesebbet mint a 4500as góliát?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Próba, cseresznye.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Kipróbáltam,hát elég kicsi a kimenő feszültség (magyarul nagyon pici a szikra ).Többet vártam ettől a kapcsolástól.Működik de gyenge.Valaki esetleg tud egy egyszerű elemekről üzemeltethető,de nagy teljesítményű sokkoló áramkört?Mondjuk ez is látványosságnak készül egy fizika órai kísérletre.Remélem kapok segítséget.
(#) resystance válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Ha értesz angolul, youtuben tudok mutatni flyback konverterest, amiből 2 centis szikrák csapnak ki. Mondjuk az ledurrantja a csontodról a húst, ha hozzányúlsz. (Nem Tesla tekercs)
(#) szikorapéter válasza resystance hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Ennél azért valamivel veszélytelenebb kéne.Láttam még hasonló Marx-generátoros áramkört mint ezzel az 555-össel de ez nem tudom miért nem adja úgy az ívet mint a videókon.Lehet én rontottam el valamit?A trafóm egy a primer oldalon 9V-os a szekunder oldalon 230V-os trafó + ez után még a Marx-generátor és így jön ki belőle egy 1mm-es pattogó ív.
(#) resystance válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Biztos, hogy Te rontottál el valamit.
Én se értek itt semmihez. de youtubeon szerintem találsz neked tetszőt. Én is onnan lesem a dolgokat, csak tudni kell jól keresni.
(#) szikorapéter válasza resystance hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Én ez alapján építettem meg a sajátom de a végén nem lett ilyen jó mint ez.
(#) nedudgi válasza Kolti0 hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Igen, ha igaz amit ráírtak.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Nézz szét a 'villanypásztor' téma képei közt (olvass is bele), vannak ott komoly (és egyszerű) szikrakeltők.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2013
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
köszönöm a segítséget a holnap reggelemet azzonnal azzal kezdem.Köszönöm mindenkinek a kitartó segítségadást.
(#) SzT3 hozzászólása Nov 15, 2013 /
 
Sziasztok!

Ezt szeretném valahogy leutánozni!

Biztos láttátok már közelről nagy divatja kezd most lenni!
Szerintetek hoyg van megoldva léptetővel PIC-el? vagy sima egymást kapcsoló tranyókal?
az árából kiindulva nem hiszem hogy mindegyik szálba lenne egy egy microchip!
Mit gondoltok hogy érdemes leutánozni?
Köszi!
(#) laszlo raduj válasza SzT3 hozzászólására (») Nov 15, 2013 /
 
Én láttam valahol ennek a kapcsolását , tranyo kapcsol tranyot, egyszerű volt a kapcsolás, ha jól emlékszem, ledenkent van egy tranyo, egy kondi, egy ellenállás, és a led, leírás szerint végtelenségig lehet kapcsolni, és nem kel tápszál fokozatonként.

Persze egy impulzus generátor az elején.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2013
Következő: »»   2157 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem