Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2167 / 3960
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
Sziasztok ezt a zenére villogót nagyon szeretném megcsinálni.De .ha a tip31 tranzisztor helyett egy npn c879 tranzisztort rakok be úgy is jó lesz? És a lábkiosztását valaki megtudná mondani? Előre is köszi szépen.
(#) mikrokapcsolo válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 23, 2013 /
 
Itt nézz körbe. Itt azt írják, nem olyan jó, mint amennyire szeretnéd.
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
DE pl ha bedugom a jack dugót akkor elmegy ugye a zene ,de én ugy akarom hogy közben a zene is szóljon.
(#) zolika60 válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 23, 2013 /
 
A zene azért megy el. mert az aljzat kikapcsolja. Ha azt szeretnéd hogy szóljon, a kapcsolót rövidre kell zárni. Bővebben: Link
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
Aha értem de ha bedugom simán a zene elmegy de attól még fog nekem villogni?
(#) mikrokapcsolo válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 23, 2013 /
 
Igen, mert a zene nem elmegy, hanem lekapcsolja a hangszóróról és átkapcsolja a kimenetre.
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
Értem köszönöm szépen a segítséget.
(#) zolika60 válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 23, 2013 /
 
Igen. Villogni fog, de zene nem lesz.
(#) kérdező válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 23, 2013 /
 
Amit mikrokapcsolo mondott, az öntartó megoldás jó. Ha pár mV-nál átkapcsol, és úgy marad, már megfelel. Van valami tranyós relés megoldás? A tápfesz is megoldható, ami akkor is jelen van, ha már nincs feszültségkülönbség.
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
Vagy még egy olyat szeretnék megcsinálni amit az egyik barátomtól láttam ,hogy : kell egy forgókondi 2 tekercs földelés meg egy vezeték az antennához (rádió) végülis egy rádió frekvencia. Csak nem tudom hogy a forgó kondi melyik lábához mi megy?
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy találtam egy kétcsatornás szkópot a neten, azt írja hogy 1 időalap:1uS/div. Ebből arra gondolok hogy a két csatornának egybe lehet állítani az időalapot, de ugye ez nem azt jelenti hogy csak 1uS az érték és nem leht állítani?
(#) Addye hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok!

A 4851-et lehet valamivel helyettesíteni? Vagy tudtok ajánlani olyan helyet, ahonnan beszerezhető?
(#) kadarist válasza Addye hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Szia!
Mi ez a negyvennyolc ötvenegy?
(#) vtnagy hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok!

LED szalagot kellene meghajtanom olyan módon, hogy basszusra villogjon. Önmagával a villogtatással nincs gond, egy kapcsolást még régebben kaptam Proli fórumtársunktól, és működik is minden gond nélkül. Volt egy olyan kérés, hogy lehessen állítani, hogy mennyire villogjon, ezt egy potival gondoltam megcsinálni (Skip kivezérlésjelzője alapján). Tranzisztornak BD681-et használok, emitterkövető kapcsolást alkalmazva, és végigpróbáltam többféle bázisellenállás-értéket is, de egyikkel sem hajlandó még egy picit sem villogni/világítani.
Ami zavaró, hogy egy potméter nélküli megoldást, szintén tranzisztorral (BC547B, 150R bázisellenállással) már használok egy ideje, az kifogástalanul működik.
Gondoltam arra, hogy a BD681 helyett mást használnék, de sajnos csak ilyenem van itthon (FET-em sincs sajnos), és venni egy ideig nem tudok új alkatrészt.
Mellékelem a kapcsolást, hogy hátha valaki meg tudná mondani, hol vétem a hibát.

Köszönöm! Üdv vtnagy
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2013

bled.png
    
(#) Addye válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Ennyit tudok róla, hogy 4851 Ha jól látom akkor egy multiplexer, de nem tudom, hogy honnan szerezzek.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2013
(#) kadarist válasza Addye hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Például innen.
(#) Addye válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) Hilo hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok, mi a különbség a BC327 és BC337 között? adatlap alapján nem jöttem rá. Előre is köszönöm.
(#) vargaf válasza Hilo hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Szia!
Az nagy baj, hogy nem jöttél rá az adatlap alapján. Az egyik PNP, a másik NPN felépítésű. Nézd át itt az oldalon a kezdőknek szóló cikkeket.
Üdv.: Feri
(#) Hilo válasza vargaf hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Köszönöm. jobb napjaimon fejből is emlékszem az ilyenekre, de gyerkőc mellett kávé előtt csak ennyire futotta most.
(#) pucuka válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Már egyszer megkértünk, hogy olvass bele ebbe a topikba.
Bővebben: Link
Listázd ki a topik képeit is és találsz választ a kérdéseidre. Olyan témát nem kell a kezdők topikjába felvetned, még ha kezdőnek is tartod magad, aminek van a fórumon témája, topikja.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2013
(#) jog27 hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok!

Hogyan lehetne a legegyszerűbben (esetleg IC nélkül, de ha más nem az is jó lesz) negálást csinálni?
Konkrétan van egy kapcsolóm, amin a kívánt állásba nincs feszültség, és ilyenkor kéne ezzel működtetni egy relét.
Köszi szépen!
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2013
(#) proli007 válasza vtnagy hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Hello! Nem lehet az a gond, hogy a kis BD-nek a bázisa a jobboldali lába, ha a lábak magad felé állnak? DE egyszerűen kipróbálhatod a tranyót, ha az ellenállást nem az OPA kimenetére, hanem egyszerűen a tápra kötöd. üdv!
(#) proli007 válasza jog27 hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Hello! Egy tranyó bázis és kollektora között, feszültségre 180 fok fázisfordítás van. Vagy is ha a bázisát egy ellenállással a tápra kötöd, és a kapcsolóval a bázis-emittert zárod rövidre, pld. kész is vagy. üdv!
(#) bence666699 válasza granpa hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
köszi nagyon hasznos a baj csak az ,hogy a csiszoló maga már megvan és akkora ,hogy egy átlagos asztalon ötször elférne a baja pedig az,hogy azt hittem egy 3voltos motor elviszi, de nem ezért szeretnék egy kb 12 voltosat a fenti elvárásoknak megfelelően
(#) vtnagy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Szia!

Nem a bekötéssel volt végül egy probléma, maga a tranzisztor volt gyári hibás úgy tűnik, plusz a DC csatlakozóval volt némi érintkezési probléma, de ez a része szerencsére megoldódott.
Új hibajelenség, hogy ha bedugom, akkor nagyjából 1 másodperc múlva csak világít a LED szalag, és mást nem csinál, még akkor is, ha egyáltalán nincs bemenő jel. Jelenleg az érintkezéseket vizsgálom, nem-e valahova került egy kis óndarab véletlen, esetleg nem forrasztottam-e rosszul be valamely alkatrészt, de eddig semmit sem találtam.

Üdv
vtnagy
(#) krisztian990621 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
De én nem rádiót akarok megépíteni hanem egy olyat amit a rádióra rárakok és egy kicsit jobb lesz az adó.
(#) pucuka válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Ezt egy kicsit bővebben is kifejthetnéd. Van rádió adó, és van rádió vevő. Akkor mit raksz mire?
(#) tadid hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni a következő témában. Van egy gyanta melegítő gép. A melegítő rész két részre van osztva, és a két résznek külön-külön elektronikája. Az a szerencse, hogy csak az egyik rész szállt el, vagyis nem melegít, de a másik igen. Próbáltam már az alkatrészeket kimérni, cserélgetni, de eddig mindhiába, nem jutottam egyről a kettőre(minden jónak tűnik ). Azt már látom, hogy valahol a fesz. megcsökken, és ennek következtében a végső lábakon már nincs is semmi . Csináltam egy kis rajzot (elnézést a rajzért), amin feltüntettem, hogy hol milyen feszültségek vannak. Melyik alkatrészeket ellenőriztem le, és cseréltem meg a meglévő, még működő panel alkatrészeivel. A feszültségeket úgy vizsgáltam, hogy a működő és nem működő panelen párhuzamosan mértem az értékeket.
Ebben kérném a segítségeteket, hogy miképp tudnám kimérni, hogy mi lehet a hiba? Ha esetleg nem ide való a téma, akkor abban kérném a segítségeteket, hogy kivel tudom felvenni a kapcsolatot? Elméletileg egy egyszerű kapcsolás, elvihetném szerelőhöz, de szeretném inkább én megtalálni a hibát. Egy kis tanulás soha nem árt.
Rajz a mellékletben.
Előre is köszönöm a segítségeket.
Üdv.: Ákos
(#) honkydoo hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok!

A genius 5.1-es hangfalam vezérlését szeretném megoldani.
Van egy BR lejátszóm, amin van usb port. Azt szeretném, ha a lejátszómat bekapcsolom (vagyis az USB port áramot kap), bekapcsoljon a hangfal is.

Ehhez egy olyan áramkör kellene ami megoldja azt, hogy amikor megjön az 5V akkor küld egy rövid impulzust a kapcsolónak (a hangfal elején lévő nyomógomb), illetve amikor megszűnik az 5V akkor küld még egyet.

Soha nem terveztem még áramkört, tudnátok segíteni a tervezésben?
Következő: »»   2167 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem