Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1578 / 2208
(#) frecsko válasza Tomi94 hozzászólására (») Nov 29, 2013
Ha áramtalanítod a készüléket és megszűnik a brumm akkor az csak a tápból jöhet. Nincs közel a hálótrafód és a kimenőtrafód egymáshoz? 100nF-ot tegyél a pufferhez. Vagy a fűtésvezeték közel van egy HF vezetékhez.
(#) bakos13gab válasza Tomi94 hozzászólására (») Nov 29, 2013
Próbáld ki, hogy a testpontot és ha van, a védőföldelést egy pár nanós Y kondenzátorral összekötöd.
(#) mofesa válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 29, 2013
Egy 50µF -s kondi van ott. Az nem elég?
(#) belaradio hozzászólása Nov 29, 2013
Sziasztok! A 807-es csőnek nem tudja valaki az anód impedanciáját véletlenül ?
(#) CIROKL válasza belaradio hozzászólására (») Nov 29, 2013
Azt nem de ha az illesztésre gondolsz az 5K
(#) Tomi94 válasza frecsko hozzászólására (») Nov 29, 2013
Köszi, ezt kipróbálom. Most jutott eszembe erről az is, hogy a rádióban a diódahídon a váltóáramú lábak 4n7-es kondikkal testelve voltak, lehet ezeket is vissza kéne tennem... Védőföldelés nincsen, az eredeti rádióban sem volt (hiszen nincs is megérinthető fém része a készüléknek). A trafók elhelyezése pedig... attól még minimum-maximum hangerőn ugyanúgy zizegne, nem? (Tudom, a hálózati búgás milyen, ez szerintem egyébként sem olyan, mint amit pl. régi táskarádiók, magnók produkálnak...)
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2013
(#) pucuka válasza belaradio hozzászólására (») Nov 29, 2013
Véletlenül:
Anód impedancia 300 V anódfeszültségnél 24 kohm, Az anód terhelés 3 kohm, 500 V anódfeszültségnél az anód impedancia 39 kohm, az anód terhelés 6 kohm.
(#) tomiD hozzászólása Nov 29, 2013
Építettem egy erősítőt ECL86-al, SE természetesen,
mitől lehet az hogy:
-az erősítő bemenetét üresen hagyva, tehát csak a fém dobozban van a jack csatlakozó aljzat, a hangerő potit feltekerve először egy búgás-recsegés féle erősödik, aztán a max hangerő előtt erős berregés, max-on pedig gerjedés sípolás lép fel.
-ha becsatlakozok egy gitár kábellel, és azt üresen hagyom akkor csak egy enyhe bugás, recsegés, valamiféle zajt erősít fel, ami normálisnak is lehetne mondható,
-ha a gitár kábelt a végén, a meleg és a test között zárom rövidre akkor ugyanez sokkal halkabban valósul meg,
de ez a felerősödő recsegés mindig ott van, a sípolás gerjedés csak üresen.

A bemeneten, a rács egy 4,7Mohm-al van testen aztán 10nF és egy 500KB poti az elején

?
Mi a szerepe a kimenő trafó primer oldalának tekercsével párhuzamosan kötött kondinak?
(#) belaradio hozzászólása Nov 29, 2013
Köszönöm mindenkinek a segítséget. PP Kimenőtrafó készítéshez kell az információ. Egy régi AV760 erősítőben szeretnénk kicserélni a gyári 100 voltos kimenőt egy 8 ohmosra.
(#) pucuka válasza belaradio hozzászólására (») Nov 29, 2013
Bocs, de ez a kérdésedből nem derült ki. Én egy A osztályú 807 beállítási adatait adtam meg.
De az adatlapjáról mindent leolvashatsz, vannak rajta ajánlott beállítások is. Többek között Raa értékek is. De ez nem az anód impedancia (belső ellenállás), hanem anód terhelő impedancia. De neked csak az áttétel módosítására van szükséged, ami egy egyszerű aránypárral kiszámítható.
(#) szili83 válasza tomiD hozzászólására (») Nov 29, 2013
A csöves erősítő bemenete nagy impedanciás.
Ha nincs bedugva, akkor természetes, hogy búg, de ha csatlakoztatod, akkor annak a búgásnak meg kellene szűnni.
Tudsz képet hogy mit csináltál?
Lehet a kimenők és a hálózati trafó egymást 'gerjeszti'. Azaz a hálózati trafó erővonalai a hangkimenőben feszt indukálnak, és azért zúg, ha csatlakoztatva van a kábel.
Vagy pedig az 50Hz-es kábelek nincsenek összesodorva, és az erősítőbe beviszi a 'brumm'-ot.
(#) pucuka válasza tomiD hozzászólására (») Nov 29, 2013
Idézet:
„a rács egy 4,7Mohm-al van testen”

Nem sok egy kicst? Az adatlapján a triódánál max. 1 Mohm, a pentódánál max. 560 kohm szerepel.
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Nov 29, 2013
Idézet:
„Ha nincs bedugva, akkor természetes, hogy búg,”

Bocs de ezt honnan vetted ?
Gyere el és akkor hallgatózz nálam egy kicsit !
(#) bakos13gab válasza mofesa hozzászólására (») Nov 29, 2013
Hát azt nem látom, hogy hol van.
(#) belaradio válasza pucuka hozzászólására (») Nov 30, 2013
Én kérek elnézést. Nem mondtam az elején mit szeretnék.
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 30, 2013
Imi is mondta nekem, hogy ez természetes...

Akkor ezt mi okozza?
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Nov 30, 2013
Okozni bármi , pl -ul a dobozolatlanság vagy ha dobozolt akkor a helytelen szerelés a rossz konstrukció , a trafók helyzete de még sorolhatnám de nem természetes miért lenne az , sőtt tovább megyek egy csöves pp mondjuk sokkal kisebb zajt produkál mint egy hasonszőrű félvezetős erősítő , ha nem hinnéd akkor mint mondottam szivesen megmutatom neked de bárkinek !
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 30, 2013
Elhiszem.
A trafók nálam nem zajonganak, úgy van forgatva, hogy ha a hálózati be van kapcsolva, akkor a hangkimenő primerén ne lehessen feszültséget mérni. (vagyis nálam ez 0,05V maximum).
De akkor nem tudom, hogy mi okozhatja.
Kipróbáltam, és ha kihúzom a bemenő kábelt, akkor kicsi búgás. Ha lekapcsolom, akkor elhallgat, de még a kondikban van fesz, és akkor nem búg. Ugyhogy nálam is valamennyire a brumm megy bele.... de mindeen kábelem sodort. Annyi, hogy a NYÁK és a csőfoglalat között van kb 10cm-es kábel... lehet az okozza....
(#) CIROKL válasza szili83 hozzászólására (») Nov 30, 2013
Idézet:
„helytelen szerelés a rossz konstrukció ,”
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 30, 2013
Igen, de nem tudom, hogy mi lehet helytelen....
Ha lesz időm ránézek, de nem zavar, mivel ha a kábel a notival össze van dugva, akkor nincs semmi zaj.
(#) mohinger hozzászólása Nov 30, 2013
Sziasztok!

Új vagyok ezen a fórumon, de az elektronikával több, mint 20 éve foglalkozom. Azt hiszem, hogy EcoPityuval személyesen ismerjük is egymást egy békéscsabai alkatrészboltból. Jó pár tranzisztoros, és IC-s erősítőt építettem már, de régi vágyam volt egy csöves építése is. Elsőre el sem hittem, mennyi buktató van vele, pedig sok erősítőt, rádiót, TV-t javítottam, ami csöves, de néha már majdnem feladtam, mire sikerült a medvét kiűzni. Gondolom ezren leírták már, de a táp hihetetlenül fontos, a földelés, kábelezés, árnyékolás, stb. Jó sok időm elment rá, de megérte. Egy barátomnál páran összejöttünk és megfüleltük, mit tud és bizony csúnyán elpáholta a drága Denon erősítőt, a Jamo hangfalakon. Sok beszéd helyett inkább felteszek pár képet az ECL86SE-ről.
Mivel egyelőre úgy néz ki, hogy elkapott a csöves gépszíj, építenék egy PCL86PP-t is. Ehhez szeretnék készíttetni egy toroid táptrafót. Hol érdemes és milyen teljesítményűt javasoltok? Milyen anódfeszre és áramra csináltassam?
Köszi a segítséget előre is!
(#) CIROKL hozzászólása Nov 30, 2013
Szia! üdv a fórumon ez igazán szép kis erősítő lett , a buktatók meg nem is voltak ha jobban belegondolsz , pici odafigyelés aztán már jó is lett.
A Pityut üdvözlöm
(#) kristikoma válasza mohinger hozzászólására (») Nov 30, 2013
Szia! Szép lett, no! Csabai vagy? Az nagyon jó!
PCL 86 PP-hez csináltatnék vagy 200 VA-est. 250V + fűtés úgy 15 V AC, az anódtekercset 0.5 A-re, úgy nem fogja rángatni az erősítő a tápfeszt. Fűtés meg úgy 1A-re, ha nem akarsz phono, vagy mikrofon előfokot. Ha akarsz, akkor még egy 6.3V/ 1A-es tekercs ajánlott.

Üdv.
(#) adamo32 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 30, 2013
Szia!
Szerintem is nagyon szép lett. Innentől pedig nincs megállás (saját tapasztalat)!
Úgy látom, gyűlnek a Békés megyeiek.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
(#) szili83 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 30, 2013
Nagyon szép lett gratulálok.
Ahogy elöttem is mondták, nincs megállás. Én is az első SE után a következő EL86 PP-n agyalok, és már a 2. PP-hez ami PL500-ból lesz, ahoz is megvettem a csöveket....

Privátban kereslek majd a toroid miatt.
(#) mohinger hozzászólása Dec 1, 2013
Köszönöm mindenkinek a dicsérő szavakat, jól esnek.
Ezt a céget találtam a neten, nem tudom, ki gyártatott már velük trafót és van-e jó, vagy rossz tapasztalat velük. Bővebben: Link
Szili83! Előre is köszi!
(#) szili83 válasza mohinger hozzászólására (») Dec 1, 2013
Már tegnap este megküldtem, nézd meg a privát üzeneteidet.
(#) tomiD válasza szili83 hozzászólására (») Dec 1, 2013
képek,
(#) szili83 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 1, 2013
Leteszteltem ahogy Imi mondta....
-Erősítőbe jelkábel bedugva, PC-ből kihúzva, búg természetes, mert zajt szed össze a kábel
-Erősítőből jelkábel kihúzva, hangerő maxon, akkor kis búgás
-Bemenet 100 ohmmal lezárva, hangerő maximumon, teljes csend...
=> tehát semmi probléma, macimentes a cucc.
(#) szili83 válasza tomiD hozzászólására (») Dec 1, 2013
Háát ezen ne csodálkozzál, hogy búg!
A bemenetre nem árt egy szűrőkör, amit akár PC tápból is bonthatsz.
A szűrés után MINDEN 50HZ-en működő kábelt sodorj össze alaposan!
A hangbemenő kábeleket árnyékolt kábelen kellene vinni, mert minden zajt összeszed.
Az egész rendezetlennek tűnik nekem, nem haragudj. Pl az egyik kapcsolóra jön egy piros kábel, amibe bele van toldva egy fekete... stb...

Szóval szerintem állj neki, és kezd elölkről, és átgondoltan. Akkor nem lesz medvéd...
Én nem álltam volna neki így megcsinálni, én NYÁK-ra tettem. Az átlátható, nincsenek össze vissza álló alkatrészek, felesleged vezetékek, lógó alkatrészek. Mondjuk ezzel a módszerrel is láttam szép képeket (mondjuk nekem ez a szerelési mód nem jön be, de csövesnél megszokott), amik át voltak gondolva.
Következő: »»   1578 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem