Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2172 / 3960
(#) maria válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
igaz teleg
koszi
de sujnak mit hasznaljak???
(#) mikrokapcsolo válasza maria hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Hát, ezt nem tudom, nézz körül otthon, van-e valami talp-alkalmatosság, valami vasdarab. Maximum keresel egy olyan helyet a közelben, ahol akad fémhulladék, egy lapos, de széles zártszelvény darab is megteszi szerintem. Azt meg átfúrod, beletekersz egy csavart anyával, és hozzá tudod erősíteni a vázszerkezetedet.
(#) maria válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
koszi szepen mindent
biztos talalok
koszi!!!
(#) erdgab válasza maria hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Nekem is van több megoldások,kedvcsinálónak mutatok 3 képet.
(#) maria válasza erdgab hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
az elso kepet te csinaltad?
(#) mikrokapcsolo válasza erdgab hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Az elsőnek a nagy talpa miből van? Folyton felborul, ha nagyobb dolgot teszek bele, nem győzöm kisúlyozni ilyenkor.
(#) erdgab válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Az első képen egy gyári szett van,olyan mint amit linkeltél.Nekem is mindig felborult,azért tettem egy bútorlap darabra egy csavarral.A másik képeken egy asztali lámpa konzoljára van felfogatva a nagyító.A nagyítót fillérekért vettem.Van még ott egy lámpa is egy energia takarékos fénycsővel.Az alap itt is egy darab bútorlap,körben kis szegéllyel (lehet furnér csík is),hogy ne guruljanak el esetlegesen az alkatrészek,az a fekete pedig öntapadós szivacs.
(#) Pali79 hozzászólása Nov 30, 2013 /
 
Bocsi, hogy itt teszem fel a kérdést, de nem találtam jobb helyet.

Elektrotechnika gyakorlás: egy szárazelem kapocsfeszültsége 4,45 V ha 500 ohm, és 4,5 V ha 5000 ohm terhelést kapcsolunk rá. Határozzuk meg az elem belső feszültségét és belső ellenállását. Mekkora lesz a kapocsfeszültség, ha 13 ohm terhelést kapcsolunk rá?

Az eredmények megvannak, de nem tudok rájönni, hogy is jött ki.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
(#) mate_x válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Szia!
Mindkét esetben ki tudod számolni, hogy mekkora áram folyik az áramkörben. Az elem belső feszültsége huroktörvényből a belső ellenállásra eső feszültség+a külső ellenállásra eső feszültség. Ebből lehet csinálni egy kétismeretlenes egyenletrendszert, amiben az ismeretlen a belső ellenállás és a belső feszültség. Nekem belső ellenállásnak 6,25 ohm, belső feszültségnek 4,5056 V jött ki. 13 ohm terhelésre pedig 3,04 V-nak számoltam az ellenállásra eső feszültséget.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
(#) proli007 válasza mate_x hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Helo! Azért lehet egyszerűbben is. Mert az R=U/I függvény R=dU/dI formában is igaz.. üdv!
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Idézet:
„Mert az R=U/I függvény R=dU/dI formában is igaz.. üdv!”

De lehet bonyolultabban is

Idézet:
„Sokféleképpen meg lehet közelíteni a kérdést. Például akár úgy is, hogy van egy kétismeretes egyenleted, amit meg kell oldani. De lehet „parasztosan” is.

Mit tudunk?
Van egy szárazelem, amelynek nem ismerjük a sem a forrás feszültségét (nevezzük Uo-nak), sem a belső ellenállását (nevezzük mondjuk Rb-nek.

Tudjuk még, hogy ha R1 500 Ohm-os ellenállást kapcsoljuk rá, akkor rajta 4.45 V feszültség alakul ki. Ez ugye egyben azt is jelenti, hogy az egész sorosan kötött rendszeren 8.9 mA áram folyik.

Tudjuk még azt is, hogy ha R2 5000 Ohm-os ellenállást kapcsoljuk rá, akkor rajta 4.5 V feszültség alakul ki. Ez ugye egyben azt is jelenti, hogy az egész sorosan kötött rendszeren 0.9 mA áram folyik.

Szóval akkor:
Uo = (Rb + 500) x 0.0089 (ez volt ugye az első eset)
Uo = (Rb + 5000) x 0.0009 (ez meg a második eset).

Feltételezzük, hogy a szárazelem (ami egyébként nem elem, hanem telep) forrásfeszültsége állandó (ami ugyan nem igaz, de most engedjük meg ezt az egyszerűsítést, különösen hogy másként nem tudjuk megoldani a feladatot) :

Uo = (Rb + 500) x 0.0089 = (Rb + 5000) x 0.0009

Egyébként meg ugyan célszerű, de számolhatunk ám más mértékegységben is mint amper volt és Ohm, így:
8.9 x Rb + 500 x 8.9 = 0.9 x Rb + 5000 x 0.9

Ez így randa, de igaz, szóval szépítsünk a dolgon.
8 x Rb = 5000 x 0.9 – 500 x 8.9

Na, már kicsit bentebb vagyunk:
8 x Rb = 4500 – 4450 (Ez a két szám nekem ismerős valahonnan...).

Rb = 50 / 8 = 6.25 Ohm

Na itt álljunk meg egy pillanatra. Ugye nem rontottunk el semmit?
Az elején azt mondtuk, hogy:
Uo = (Rb + 500) x 0.0089 (ez volt ugye az első eset)
Uo = (Rb + 5000) x 0.0009 (ez meg a második eset).

Akkor tegyük csak bele a most kiszámolt új Rb belső ellenállásunkat:
Uo = (Rb + 500) x 0.0089 = (6.25 + 500) x 0.0089 = 4.505625 V
Uo = (Rb + 5000) x 0.0009 = (6.25 + 5000) x 0.0009 = 4.505625 V

Akkor sínen is vagyunk, látható hogy a tanár szereti a kerek számokat (és még mi sem rontottunk el semmit, legalábbis eddig)...

Ezután igazságunk teljes tudatában tudunk választ adni az eredeti kérdésre:
Mekkora lesz a feszültség, a 13 Ohm-os terhelő ellenálláson?

I = Uo / (Rb + 13)
I = 4.505625 / (6.25 + 13) = 4.505625 / 19.25 = 0.234 A (Itt fogyott el a kerek számok szeretete...)

Tehát a keresett feszültség:
U = I x 13 Ohm = 0.29 A x 13 Ohm = 3.043 V”




Mellesleg a feladvány jó, mert nem valóságtól elrugaszkodott értékekkel operál, ugyanakkor nem is jó, mert a gyakorlatban 500 és 5000 Ohm alapján 13 Ohm-os terhelésbeli viselkedésre követlkeztetni nem szerencsés...
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
(#) Hilo hozzászólása Nov 30, 2013 /
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni, inkább kérdezek minthogy később baj legyen.
Amit építek, fa keretben led égők. Táp: 12V stabil. 3 led sorba kötve, nyitó feszültség 3.5V, előtét ellenállás 180 Ω. Ez ~8,3 mA. Ebből lenne 10 párhuzamosan kötve, így jönne ki a 83 mA.
Ilyen esetben az egész teljesítményét 12V x 0,83A -el számolom simán?
Ami jobban érdekel/aggaszt hogy megtehetem e hogy a ledeket az előtét ellenállással együtt a keretbe teljesen beágyazom/lezárom, nem kell e a hő miatt aggódnom?
Mivel kell ilyen esetben számolni? Elmélet is érdekel hogy a jövőben tudjak mihez igazodni.
Előre is köszönöm!
(#) Gafly válasza Hilo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Teljesen jól számoltál és a felvetésed is jogos.

Azaz áganként 8.3 mA esetén sem a LED-ek, sem az ellenállások nincsenek veszélyben.

Ugyanakkor a 12 V x 83 mA az szinte pontosan 10 W, ami hővé alakul (ugye azt nem számoljuk be az energia mérlegbe ami a fénnyel távozik, mert az már szőrszál hasogatás lenne ).

10 W-ot tartósan fa keretben eldisszipálni azért már nem triviális.

Mekkora lesz a cucc (30 LED azért már nem kicsi)?

Szellőzni tud, legalább hátul/alul?

A keret ugyan fa, de a lemez amire teszed a LED-eket nem lehet alumínium?
(#) Hilo válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
83 mA az nem 0,083 A? (Az előbb én írtam el elnézést érte) Nekem ez 1 W-ra jött ki. A keret egy tükör körül lenne. Szépítkező asztal kellék asszonynak karácsonyra. Mérete pár centi híján A4-es lap méret, a keret körben 2-3 centi között van. A ledek 3mm-esek, furatokban vannak a keretben, az előlapon csak épp hogy kilógnak. Az ellenállás a keretbe lenne beépítve, annyit tudok esetleg csinálni hogy a tükör hátsó felületéhez tudom tenni őket, így egyik oldalról tükörlap másik oldalról fa lenne.
Szellőzés sajnos nem megoldható a jelenlegi konstrukcióban.
Használat jellegéből adódóan nem folyamatos lenne, de úgy szeretném hogy akár azt is bírja (hogy ha bekapcsolva felejti), ha meg nem akkor csak jó.
Köszönöm előre is.
(#) Pali79 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Köszönöm szépen! A többieknek is! Nagyon jól leírtad, tökéletesen érthető!
(#) Gafly válasza Hilo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Akkor nem fog leégni, nyugodtan csináld meg karácsonyi ajándéknak
(#) Hilo válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Köszönöm. Azt számoltam hogy az egész 1W, mivel 10 ágon fut, így egy ellenálláson 0,1 W jut. Az ugye 0,1 J/s ami kevés. Itt jönne a Fourier-törvény ha jól sejtem. A fahővezetési tényezője λ = 0,13-0,18 W/(m·K), de itt el is akadtam hogy hogyan tudnám kiszámolni a többit. Egy kis elméleti segítséget kaphatok hogy jobban átlássam ezt? Jó lenne a jövőben ha legalább annyira érteném, hogy az ilyeneket ki tudjam számolni.
(#) Gafly válasza Hilo hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Szerintem ne bántsuk szegény Fouriert, emlegetik pont eléggé. Ha elnéztem egy tizedest, 1 W símán belefér bárhogyan...
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
(#) Hilo válasza Gafly hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Köszönöm, akkor majd neten utána nézek. "muszáj" értenem a dolgokat, addig nem nyughatok.
(#) banyaiakos hozzászólása Dec 1, 2013 /
 
Sziasztok! Kb egy 10*5 méteres placcot szeretnék megvilágítani. Mindenképpen LEDes, mozgásérzékelős megoldás lenne. A kérdés az, hogy EZ elegendő lenne-e, vagy keresek inkább nagyobb teljesítményűt illetve komolyabb terméket?
Köszönöm előre is.
(#) mikrokapcsolo válasza banyaiakos hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Próbálkoztam én is ledes dolgokkal, de nekem a 10W-os nem jött be, kevés fényt adott, 20W és 30W kellene, mert nekem egy 2mX10m-es területet nem bírt normálisan bevilágítani a 10W-os, a 20W-os igen, de végül maradtam a 150W-os sima refinél, mert intenzívebb melegfehér fénye van.
Keress egy üzletet, ahol mielőtt megveszed, ki is tudod próbálni, akkor meglátod a fényét.
(#) dcsaba64 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Szia


A led előtét ellenállás (soros) képletbe,hogy illesztem be az értékeket- HA a trafó adatai úgyvan megadva,hogy 9..-30 V -ig
Jelen esetben 7 db highpower(660 nm mélyvörös) ledről lenne szó aminek a nyitó feszzültsége 2.2-2-6V ,750mA amit egy MW LPC-20-700 trafó hajtana
Sajnos én nem értek hozzá de kértem már szakember segitségét de csak addig jutottunk ,hogy az egyik meghajtott led zárlatos lett és ki-be kapcsolgatja az áramkört

Segitséget előre is köszönöm
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 1, 2013 /
 
Sziasztok. Szuksegem lenne fetekre. Leginkabb mien szerkezetekben talalok feteket? Alaplapon neztem de az sajna nem igazan jo. Leginkabb IRF barmien tipusu fet megtenne. De ezen kivul ia van sok fajta amit tudnek hasznositani. Csak nemtudom miben talalnek.
(#) laszlo raduj válasza dcsaba64 hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Áramgenerátor kell a ledeknek, főleg ilyen nagy teljesítményűnek , ha jól írtad a teljesítményét.
(#) nedudgi válasza dcsaba64 hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Az MW LPC-20-700 nem trafó, hanem áramgenerátor.
Egyet lehet tenni, egyenként kell rövidrezárni a LEDeket, amelyiket rövidre zárva megszűnik a jelenség, az a rossz.
Elég hűtést kapnak a LEDjeid?
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2013
(#) laszlo raduj válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
De úgysem tiszta valami, az a generátor 700mA tud , ott a led (ledek ) 750mA -sek.
(#) nedudgi válasza laszlo raduj hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Ha az áramgenerátor valamivel kevesebbet ad, mint a LED maximális árama, az csak jó lehet a LED szempontjából. Ugyanúgy világít, legfeljebb egy picivel gyengébb a fénye.
(#) killbill válasza dcsaba64 hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Az a "trafo", amit irsz, az eleve egy aramgenerator. 700mA-es. A kimeno feszultsege 9 es 30V kozott lehet. A 750mA-es LED-et 700mA-rel hajtva vilagitani fog rendesen. Amit szamolnod kell, az az, hogy a 7 db LED feszultsege belefer-e a 9-30V tartomanyba. A 7 darab 2.2V...2.6V belefer (15.4...18.2). Tehat sorbakotod a 7db LED-et es egyszeruen rakapcsolod erre az aramgeneratorra. De a LED-ek hutesere figyelj, mert ha az nem megfelelo, akkor tonkremennek a LED-ek.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2013
(#) dcsaba64 válasza killbill hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat!

A 7db ledest azt értem - a hütés természetesen megkapják !

A hibajelenség egy másik sornál van! (igazából azért kérdeztem ,mert nem szeretném ezt is kiütni)
Ami Úgyszintén 7 db highpowerled és

EZ: 3DB LZ1-10R205: ( 5W-os 660nm-es 90°-os High Power LED hűtőcsillagon, VF:3,1V 1,5A)

4Db GVPR8C-48K5BG/WPCB (5 w-os kék vf:4,5v 1,005A (1050 milliamper hütőcsillagon)
Sorba kötve és +hütőbordával ellátva állandó hőmérséklet mérés ami a 50C fokot soha nen érte el
Tápegység:
MEAN WELL :LPC-35-1400 tipus okozza az fentebb emlitett hibajelenséget
Már vettem még 1 áramgenerátort és úgyszintén ki-be kapcsolgat a sor (előtte kb 1-évig hiba nélkül üzemelt a sor
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2013
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 1, 2013 /
 
Sziasztok! Hogyan lehet kideríteni, hogy egy IRFZ44N FET működik-e vagy sem? Előre is köszönöm!
Következő: »»   2172 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem