Fórum témák
» Több friss téma |
Bármelyik jó maximum a levilágítható felület lehet más méretű
Sziasztok!
Most tudok ismét foglalkozni a levilágítóval, de felmerült pár kérdés. (Csak a rend kedvéért.) Pl. a positive 20 fotolakk adatlapján azt írják, hogy 100mJ/cm^2 szükséges egy 8 um-es lakkréteg levilágításához ha az időtartam 10 mp. Ha mondjuk én 6 percet szeretnék, akkor 100/36 lesz azaz 2,8mJ/cm^2*s=2,8mW/cm^2. Na már most ha eddig nem tévedtem akkor kellene egy grafikon az UV lámpáról. Pl. ez ha már korábban belinkelte hobit. Viszont nem igazán tudom értelmezni a mértékegységet: W/cm^2*5nm és itt a lényeg a *5nm-en van ezt mit jelent illetve hogy kell ezt értelmezni? (kerestem volna én más lámpákról is valamit, de ahol W/cm^2 a mértékegység ott az érték nem olvasható.) Elvileg nem kellene egy levilágítóhoz ilyen számolgatás, de most elvi szinten érdekel.
Hmmm... Ennyire sosem mélyedtem bele. Én igazából csak azt nézegettem, hogy a linkelt csőnek (ilyennel fotózom én is) dry fóliához ideális a hullámhossza; vagyis 365nm környékén van a legjobb fényhasznosítása.
A Positive 20 - ha jól emlékszem - 400nm környékén "működik jól", ott ezekkel a csövekkel többszörös levilágítási idő is elképzelhető. Én tizen-húsz éve fotóztam utoljára P20-szal, akkor higanygőz lámpát használtam (leginkább HMLI160-at, egyszerre 2-3 darabot, a felület miatt) azzal bemelegedés után kb. 2 perc bőségesen elegendő volt. Ma a dry fóliánál levilágítási tesztekkel "állítottam be" az időt. Ez nyomdai filmmel 15-30mp. között van. Kevesebb is elég lenne, de sem alá, sem át nem világít, így viszont keményebb a rajzolat.
Én úgy emlékszek, hogy p20-nál valami 350-400 között a megfelelő. Mondjuk lehet rosszul emlékszem, de nem is ez a lényeg.
Most pusztán a fizikai háttér érdekelne, nem képezi szerves részét a levilágítónak (legalább is e nélkül is működik), de azért mondjuk arra jó, hogy közelítőleg is meg lehessen határozni a csövek és a nyák közötti távolságot. Szóval ez a fránya spektral parameters diagram érdekelne, hogy is lehet ezt értelmezni. Mi ez a nm a mértékegységben? A fényintenzitás W/cm^2 eddig tiszta, de mi ez a W/(cm^2*5nm) mértékegységnek? Egyébként más diagramokon is hasonló szerepel W/(cm^2*nm) gondlom ez a hullámhosszara vonatkozna, csak nem értem milyen módon. Valaki tud segíteni?
Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni! Elhatároztam, hogy én is építek egy levilágítót, de a LEDekkel meggyűlt a bajom. Ugyanis a ChipCad már rég nem forgalmaz ilyet. Végig néztem már elég sok helyet, de sehol nem tudtak segíteni, vagy ha volt nekik, akkor csak a nagyon sok W-os nagyon sok pénzért. Én a 0.5W - 1W-os LEDekben gondolkodom. Ami a HE Store-ban van az meg mire megjön... Tud valaki esetleg segíteni, hogy honnan lehet rendelni, vagy még inkább hová ballagjak be ahol adnak nekem ilyet. (Érden lakom, szóval lehetőleg nem Győrbe vagy Miskolcra kelljen ballagni Még az is jó megoldás ha valakinek volna ilyen fölöslegesben, elfekvőben... és jól megvenném Tőle... Előre is köszönöm a segítséget! Üdv DiveZ A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2013
Idézet: „Ami a HE Store-ban van az meg mire megjön...” Én ezt nem értem... A HESore-ban van egy csomó fajta, nem is pár darabos raktárkészlettel. Tehát nem értem, hogy mire kellene várnod. Megrendeled, kifizeted és még postával is elég hamar megérkezik. Nem hiszem, hogy annyi időt nem tudsz kivárni. Rendelhetsz eBay-ről 10W-os Power UV LED-et, abból elég egy is, bár arra jóval többet kell várnod.
Köszönöm a kiigazítást!
Esetleg létezik egy olyan topik ahol azt a kérdést is feltehetem, hogy hol kapom meg azt az alkatrészt amit keresek? Üdv DiveZ
Sziasztok.
Speckó panel levilágítót szeretnék építeni.De előtte. Segítséget szeretnék kérni,hogy szerintetek életképes e az ötlet.És/vagy mik a buktatói a megvalósításnak.Többfele nézelődtem a neten és arra jutottam hogy lenne értelme a dolognak.Mert könnyen és gyorsan lehetne nyákot gyártani.Levilágítás után már csak előhívni meg maratni kellene.Ebben persze nem rendelkezem elég tapasztalattal. Összedobtam egy ábrát hogy miről is lenne szó...
Elvileg működhet a dolog , de hogyan lesz méretarányos a levilágított panel??
A lencse vagy a panel távolságának beállításával./fókusztávolság?/.persze ez még csak az elméleti része a dolognak
Már az lcd-n nem lesz méretarányos a kép , akkor még a lencsét is állítgatod? Sokkal egyszerűbb ha maradsz a régi jól bevált mesterfilmnél.
Sziasztok Mesterek!
Minden hozzám hasonló hobbi elektronikás életében eljön az a pillanat, amikor a 0,4mm alatti vezetősávok a vasalásos NYÁK készítő eljárással csak maszatolás. Lehet, hogy nem mindenkinél, de akárhogy vigyázok, az egymáshoz közeli vezetősávok vasalás után vagy hiányosak ,vagy egybefolynak.Magyarán nincs kedvem áztatás után újra rajzolgani alkoholos filccel a fél NYÁK-ot. Szóval megpróbálkoznék a Fotós eljárással, gusztusosabb NYÁK-ok készítése érdekében. Két kérdésem merülne fel így hirtelen. Az egyik, hogy milyen cső kellene hozzá? 2 féle van itthon. Az egyik egy 20W-os diszkós UV fénycső (lila) , a másik egy Daylight fénycső, amit növénytermesztéshez használok.(NEM MARISKA !) Papírforma szerint a napfény színspektrumának 98%-át adja le. A növényeknek bejön. Szóval a kettő közül használható-e erre a célra? Mivel a növényeket elég sokáig kell világítani (24 órából legalább 10), takarékossági célból készítettem egy tökéletes parabolavályút krómfóliával, hogy elég legyen egy cső, és a világító felületet kihúzza nagyjából 80x35cm-re. A második kérdésem az lenne, hogy használható egy csővel ez a parabolavályú a NYÁK levilágítására? Képek mnellékelve. Mivel a parabola pontosan merőlegesen vetít lefelé, gondolom kevés az esély az alávilágításra. Mellesleg a legnagyobb NYÁK amit általában készítek 15x20cm. Szóval örömmel várok minden véleményt, ötletet, vagy kritikát. Üdv! INOX
A parabolavályú okos megoldás, a csövekről meg így látatlanban csak annyit , hogy keresd meg nézd meg az adatlapjukat a fotólakk és a DRy fólia is a 360-380nm es hullámhosszra a leg érzékenyebb .
Köszönöm a gyors választ.
A vályú szerintem is jó, bár ahogy említettem nem emiatt készült, de itt is jobb, mint egy kazal csövet megvenni. Örömömre szolgál, hogy nagyon nem kell bevásárolnom. A két itthon fellelhető fénycső közül egyértelműen a diszkós cső lesz a nyerő. Pont abban a tartományban nyerő amit említettél 360-380nm. Már csak az a kérdés, hogy milyen magasságból érdemes megvilágítani, és mennyi ideig? Ez olyan amit magamnak kell kikísérletezni igaz? Köszi a választ! Üdv! Inox
A távolság 15-20 cm az idő az DRY nál 5sec től 1-2 percig a P20 nál 3-10 perc ....
Kb. 20 cm elég szokott lenni. Ha a felületre teszel egy fehér lapot, láthatod, hogy mennyire egyenletes a fényeloszlás. Az idő eléggé képlékeny. Túlvilágítani nem nagyon lehet átlagos csövekkel/technikával). Én előre lakkozot panelt használok, két réteg fóliával, 15 perc alat tuti kész.
Alávilágítás akkor keletkezik inkább, ha a fólia, amin a vezetősávok vannak, nem a nyomtatott felével érintkezik a panellel.
Idézet: kb 60Ft egy A/4 es (20x30cm es nyákra) A laminálót házilag elkészítheted egy rossz lézernyomtató égetőművéből , és ha hiszed ha nem én a szűz nyáklemezre mindenféle csiszolás nélkül egy alkoholos áttörlés után laminálom . „Hozzáteszem, nem tudom mennyibe kerül a DRY fólia” A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2013
Sziasztok! Ha ilyen Bővebben: Link ledekből tennék vagy 200 db-ot szerintetek alkalmas lenne levilágításra? A 200 db ha elég lenne,akkor inkább megcsinálnám ilyenből mint amelyik 120°-ba világít(100 db) mert így a feléből kijönne.
Köszönöm a válaszokat!
Had kérdezzek valamit?
Mennyibe is jön egy ilyen levilágító (száz feletti ledről beszéltek)? Ha valaki, legalábbis én 1-2 db-os NYÁK-ot készít (eddig a max. 10db volt) vajon megéri? (Ja és ritkán van szükség olyan felbontásra amit ez a technológia tud). A Positiv20-ba én is belefutottam, mitegy 30 évvel ezelőtt, de akkor a technológia miatt kilőttem, inkább rajzoltam, mostmeg vasalás laminálóval (de kinek a pap kinek a papné). A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
Scanner az lenne,ezzel a fajta leddel kijönne 2.5 ezer-ből., persze ha azt mondják a hozzáértők hogy ez így elég. Én is vasalással csinálom,de ezzel biztos hogy szebb lenne meg pontosabb.
Szia!
4db UV cső nem egyszerűbb? Üdv.
Szia!
Milyen fajta? W? És azt mivel kell meghajtani? Üdv!
Nálam 4x15W UV fénycső, 230V~.
A levilágítási idő dry filmnél 45 sec, P20-nál kb 5 perc. A levilágított felület A4. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
Van 4 db ilyen Bővebben: Link köröm lámpa izzó (de hogy mivel lehetne üzemeltetni)? ja és egyáltalán jó e erre a célra.
Ha köröm levilágító, akkor jó lesz.
Mielőtt megépítettem a sajátomat, előtte egy műkörmös kütyüvel csináltam nyákot.
Ja,abból van.Na de milyen kapcs. rajz,vagy mi kell ezeknek a csöveknek az üzemeltetésére? Mármint pl:ami nekem van.
Áramkorlátozó előtét és gyújtó de, hogy pont ezekhez milyen azt nem tudom, csak gondolom, hogy itt is a csövek teljesítménye a mérvadó. Tehát ha 15W-os a cső, akkor ahhoz kell fojtót választani.
Nézz körül itt A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |