Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitárerősítő
 
Témaindító: Stefan, idő: Máj 1, 2006
Lapozás: OK   39 / 55
(#) jani1987 hozzászólása Dec 3, 2013 /
 
Épül már a saját hangláda és erősítő fej. DE. A két külön egységet milyen megoldással lehet összekötni? 6,3-as Jack dugóban gondolkodtam, de a csatlakozó hüvely esztétikus beszerelése gondot okoz a ládába. Más szóval: ti hogyan csinálnátok helyettem?
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2013

Picture 4.jpg
    
(#) akos70 válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Én is azzal csinálnám. Mi a baj vele? A falvastagság miatt tartasz attól, hogy nem tudod normálisan beleszerelni? Én erdészfúróval (vagy minek hívják) csinálnék egy nagyobb átmérőjű süllyesztést, akár kintről is lehetne, szerintem nem mutatna rosszul. Vagy belülről, ízlés szerint. 4-5 mm falvastagság még elég stabil lenne, azt meg már átérheti az aljzat.
(#) HERC hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Sziasztok!

Adott elektromos hegedű aminek piezzo pickupja van. (legalábbis azt írják ezeknek az van)
Meg még lenne adott (épp vásárlás elött állok ez ügyben) egy gitár kombó (v.erősítő)
Ami elektromos akusztikus gitárhoz van.Ez így elviekben működőképes.(ezt olvastam fórumokon)
Most jön a de...
Mivel sok pénzem nincs a kalandra meg így elsőre nem is akarok nagyot invesztálni a dologba.
Vennék egy olyat ami recseg mert a javítással még elbánok egyúttal gondoltam jó lenne
csinálni rá egy mikrofon inputot. Kérdés az az hogy ha például csinálnék a gitár bemenetre egy jelválasztót (valami egyszerű multiplexer) és arra tennék még egy jack-et a mikrofonnak az elég?
Vagy a mikrofon jelszintjén kéne még emelni? Tehát kéne valami előerősítő vagy elég
egy keverő vagy választó elektronika?
Végülis könnyen kiderülne ha lenne egy ilyenem és rádugnék egy mikrofont..
De mert nem láttam még gitárerősítőt kapcsolási rajz alapján, úgyhogy
gondoltam megkérdem: Ha a piezzo kontra mikrofon(többféle) pl impedancia és
mV külömbségeket az erősítő még elviseli?
Vagy manapság már a mikrofonok is piezzoval rendelkeznek?
Vagy mérjek egy jelszintkülömbséget szkóppal a dolgokon amiket használni akarok?
Nem tudom jót néztem e de létezik hogy egy ilyen piezzo pickupnak 20V az RMS-e?
Valami piezzo air transducers
(#) Szpisti válasza HERC hozzászólására (») Dec 21, 2013 / 1
 
Szia !
Az elektromoshegedűkben a húrláb alá belül egy piezo lapkás "mikrofon" van, pontosabban érzékelő. De amiket láttam eddig, azok mind aktív elektronikával ellátott megoldások voltak, és biztosítják a hangszer szintű 50-300mV-os jelet az erősítőknek.
Tehát nyugodtan rádughatod egy gitárerősítő bemenetére, ismerősöm is így használja.
Ha esetleg nagy lenne a jel, tönkre nem tesz semmit, legfeljebb torz lesz a jel, de erre meg ott vannak a hangerő szabályzók megoldásnak.
Az a piezo transzduktor meg egészen más mint ami a hangszerben van, ez egy 40kHz-re kihangolt jeladó/vevő.
(#) HERC válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Jó ez világos közben megnéztem én is hogy aktív a jel, be is kell
kapcsolni a hegedűt és a hangerő potival lehet is változtatni 50mV-tól 1.5V ig
az amplitudót. De még az lenne a kérdésem: (de valószinűleg ez okés így)
Akkor akár egy mikrofon is mehet rá a gitár bemenetre nem?
Mert ott meg kb 50mV-ot mértem maxra.
Tönkretenni nem fog semmit max emelni kell majd a gain-on.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2013
(#) Szpisti válasza HERC hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Akár mikrofon is mehet, de egy dinamikus mikrofonba igencsak kiabálni kell, hogy 20-50 mV kijöjjön belőle, és ez a gitárbemeneten (ami inkább >50-100 mV) igencsak kevés lesz.
Egyébként sem szerencsés gitárerősítőre mikrofont tenni, ha meg a gaint húzod, zajos és gerjedős lesz. De egy próbát természetesen megér.
(#) HERC válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Kösz, Akkor gondolom érdemes egy visszacsatolt erősítő vagy egy jól lerontott
műveletit berakni a mikrofon elé mondjuk egy 10Au val rendelkezőt?
Meg akkor mondjuk egy kombó erősítő/keverő kapcsolást.
Legtöbb mikrofon már piezzo nem?
Amit találtam itthon mikrofont (zenész cucc nem pcs vacak)az kiad magából simán
50mV-ot.De igazából nem volt kedvem kicsomagolni a szkópot, ugyhogy nem trhu rms
multival néztem Hmaxot.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2013
(#) Szpisti válasza HERC hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Idézet:
„Legtöbb mikrofon már piezzo nem?”

Nem.
A piezo inkább magassugárzókban található vagy akusztikus jeladókban. Ilyenkor a váltófesszel gerjesztik.
Alkalmazzák jel fogadására is, mert ilyenkor a rezgést viszont váltófesszé alakítja.
Pont ilyen kontakt-felületeken, mint a hegedűd, vagy akusztikus gitár, vagy az elektromos dobok érzékelője. Tehát kemény mechanikus rezgésektől keletkezik rajta jel. Ezek pickupok, nem mikrofonok.
Viszont a mikrofon fogalma nálam a hang által a levegőn keresztül megrezegtetett membránhoz kapcsolódik.
A legtöbb ének és hangszermikrofon dinamikus jellegű, egy membránra rögzített tekercs adja a jelet a mágnestérben mozogva.
Azon kívül elterjedtek az electret típusok, ezek is használatosak hasonló célra, de ezek külső tápfeszt igényelnek, mert tartalmaznak egy beépített aktív erősítő-illesztő fokozatot.
A pc-hez adott olcsó mikrofonok is ilyenek.
De még mindig nem értem, mit szeretnél egy gitárerősítőn mikrofonozni. Ének, beszéd hangosításra is a gitárkombót használnád?
(#) HERC válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Igen valami tákold össze dolgot szeretnék.
Igazából csak azért gondoltam mert vannak gitárerősítők amik árban egy magasabb
kategória amin van pl cd/tape bemenet (vagy lehet csak kimenet?) ill. még egyel magasabb
kategóriában meg van mikrofon bemenet. Vagy nem fekszik neki az emberi hang frekvencia?
Nem igazán okoskodtam még mikrofon meg piezzo tartományban de most hogy így írod
igazad van az elméleti működéssel kapcsolatban.
Igazából azért gondoltam hogy megcsinálom, hogy szilveszterkor karaoke lehessen használni.
De úgy néz ki nem fog összejönni mert akitől venném az nem ér rá csak ünnepek után.
(#) peti333 hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Általában a digitálisakon szokott lenni aux in bemenet, de pl. a Fender Frontmanen is van, ami tranyós (sőt még csövest is láttam aux in bemenettel). Azért nem szoktak rá tenni mikrofon bemenetet, mert az emberi hangnak is "gitárhangja lesz", mert a gitárerősítő nem hifi (és a hifi sem gitárerősítő). Más lesz a hangszín illetve valamilyen szinten torzítása is lesz. Egyébként szájharmonikások használnak sima gitárerősítőt mikrofonnal, ami általában speciális harmonikamikrofon, de egyre többet látok SM58-at rádugva gitárerősítőre. Itt lehet, hogy kell egy preamp és/vagy egy impedancia illesztő fokozat. Illetve a mikrofon és az erősítő típusától függően szoktak változtatni az erősítésen is, pl. az előfokcsövek cseréjével, hogy kevésbé gerjedjen.
Mellesleg egyre többet látok piezzós mikrofont. Általában speciálisak (mint a green bullet), de láttam már énekmikrofont is vele. Annyira nem jó mint egy dinamikus, de olcsó, elpusztíthatatlan és pl. karaokera elég lehet.
(#) HERC válasza peti333 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Na most akkor ha jól értem azt írod hogy nem lesz jó semmiképp mert az erősítők háromszögre.(Gondolom a gitár meg a hegedű hangja háromszög vagy esetleg fürész.)
Akkor azért nem lesz jó a dolog mert torzítani fogja az emberi hangot?
Mert ha a gitár vagy bármi amit egy elektroakusztikus gitárhoz használnak tehát
nem a basszus meg az elektromos gitárra gondoltam, és akkor ha ez mégis szinusz jel,
viszont nem lehet akkora torzítás. (Mert a két jel közel azonos)
Mert én úgy láttam hogy ezek szinuszok.(gitár,hegedű hangja) Mikrofon illesztésre is simán FE erősítőt szoktak az emberek csinálni. Egyett láttam olyat is mondjuk ami push-pull lehet én is azt csinálom inkább meg nem mintha számítana a fogyasztás viszont garantáltan tisztább a kimenete.
De szólj ha szerinted nem jó ötlet csinálni egy ilyesmit én elhiszem mert most még tanácstalan vagyok. Az is lehet veszek inkább egy 6,3mm 3,5mm jack átalakítót a mikrofonhoz és rádugom
valami hifi (music center stb...) dologra és meg van oldva.Bár gitár erősítőt meg szeretnék venni egyet a hegedűhöz.
(#) peti333 válasza HERC hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Sok függ azon, hogy milyen az erősítő, de általánosságban használható mikrofonnal. Karaokera mindenképpen, mert ott az embernek nincsenek akkora igényei. De a legegyszerűbb, ha a kinézett erősítőt kipróbálod mikrofonnal, akkor biztosan megtudod működik-e vele. Egyébként az erősítő stílustól függ. Pl. jazz zenészeknél láttam olyan erősítőt, amiről mehet basszusgitár, gitár, harmonika, ének mert teljesen tiszta, eq-val de kivitelre mégis gitárkombónak tűnik. Hegedűnél is az a kérdés, hogy milyen hangzást szeretnél kinyerni belőle? Ilyenkor szokott következni, hogy felkeresnek egy hangszerboltot az eszközzel, amit használni szeretnének, (jelen esetben az elektromos hegedűvel) és kipróbálgatják a különböző erősítőket, ami egy támpontot ad, hogy mivel és hogyan szól jól. Ha megvan ez erősítő, amit a hegedűhöz választottál, akkor az ki tudod próbálni a mikrofonnal, ha működik, akkor OK, ha nem, akkor még mindig ki lehet lőni hifivel.
(#) HERC válasza peti333 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Alacsony költségvetésű projekt mert még nem tudom valaha is megtanulok e hegedűlni.
Ezért nyikorogni vele végülis bármivel jó..
Meg majd még valami effect pedált akarok majd ha jobban megy a kornyikálás.
Ja igen lényeges: A kiválaszott cuccnak van mp3 bemenete..
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) peti333 válasza HERC hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Melyik erősítő választottad?
Ha van, akkor egy sima preamppal ráköthető az mp3 bemenetre, és akkor kevésbé színezi a mikrofon hangját.
(#) HERC válasza peti333 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Asthon GA10 van egy eladó..
Erre azt írja a fáma hogy elektroakusztikushoz való...
Meg hát az mp3-hoz is jó spektrumú erősítő kell.
Írnak erről a tipusról "ez bőven jó a kezdőnek"..

Itt vannak ilyen felhasználói vélemények:
GA10 Review
(Ja de ez nem pontosan ilyen hanem olyan amin van 3.5mm stereo mp3 jackdugó)
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) HERC válasza HERC hozzászólására (») Dec 23, 2013 /
 
Elhoztam a GA10-est leírok némi tapasztalatot.
Az mp3 bemenet a "potik" után van bekötve az erősítőbe ugyhogy max kivezérlésen.
Potikkal nincs szabályzás.Bemeneti eszközön kell erősíteni.Tehát Line-out annyira nem pálya.
De mobilról meg egy hifiről (mindenkettőnek ugye fejhallgató kimenetére téve)megküldve
derül ki a dologról, hogy nagyon könnyen túl lehet lőni az erősítő max beneti jelén.
(zúgni recsegni kezd)Dehát mit várhatnék egy 10W-os cucctól...Hátlapon semmi
a menettulajdonságokról, adatlapot nem találtam...(pedig érdekelt volna egy két Au)
Viszont Inputja nagyon szépen szól Gain poti 3/4 állásig szinte zajmentes, Mikrofonon
érezhető a qvázi "fél hangerő" de itt is jól túl lehet vezérelni.Viszont elég hangosan szól még
tiszta hangon egyszerre az input meg a pm3 bemenet.Ja és a Gain egy pici benyomós gombal
kikapcsolható.Gain nélkül is szépen szól.(Gondolom azért hogy nagyobb legyen a hangszerskála
ami szól vele.)
Szerintem 8 rongyot használtan de szép állapotban megért.
(#) Geri86 hozzászólása Jan 1, 2014 /
 
Sziasztok, először is szeretnék minden kedves fórumozó társamnak boldog új évet kívánni ! Azonkívül lenne egy elektromos gitárom amihez keresnék egy egyszerű de használható előfokot építeni amit azután itthoni erősítőmre kötnék. Kerestem keresővel, de nem találtam egy normálisat. Tudnátok nekem ajánlani egyet? Előre is köszönöm.
(#) Agépész válasza Geri86 hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Szia!
Milyet szeretnél? Tranzisztorost/IC-st/csövest? Torzítóst/tisztát? Milyen funkciókat szeretnél? Pl.: hangszínszabályozás kell-e?
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2014
(#) Geri86 válasza Agépész hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Szia!

Egy sima egyszerű kellene mindegy, hogy tranzisztoros vagy ic-s (csöves nem kell). Nem muszáj hangszínszabályozás sem. Köszi.
(#) reloop válasza Geri86 hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Szia! Hozd át ide a kérdésedet! Szerintem találsz is a képek között megfelelőt.
(#) Zaustuv hozzászólása Jan 18, 2014 /
 
Sziasztok!

Építettem próbanyákon egy A-AB osztályú tranzisztoros erősítőt, amit le is teszteltem egy mp3 lejátszómmal, és hibátlanul szólt (egy régi fülhallgató vezetékeit kötöttem a bemenetére). Utána rákötöttem a gitáromat 6,3mm-es a jack kábel egyik végére, a másikra pedig egy NYÁK-ra szerelhető mono jack aljzatot, amit ugyanúgy csatlakoztattam az erősítőhöz, mint az mp3 lejátszó kimenetét, és semmi. Hiába változtattam a hangerőt a gitáron és az erősítőn, nem szólt. Valaki belefutott már hasonló problémába? Ha igen, mit érdemes megnéznem/hol lehet a hiba?
(#) HERC hozzászólása Jan 18, 2014 /
 
Ha erősítőt építesz nem mindegy ugye hogy milyen az erősítő kiemeneti bemeneti impedanciája.
Másrészt nem mindegy hogy mekkora a terhelő ellenállás jelen esetben a fülhallgató.Illetve
milyen tulajdonságokkal rendelkezik a generátorod.(jelen esetben mp3 lejátszó kontra (aktív vagy
passzív) piezzo hangszedő)Meg ugye az is külömbség a gitárokon de javítsatok ki ha tévedek.
Van olyan amin van erősítő és van olyan amin nincs.A-AB osztály akkor azt írod hogy
alul átereszt..(bár akkor is van tranyó nyitási feszültség) De felül is lehet plafonod ugye tápegység
fele.Én is gondolkoztam ilyesmin egy-két effect-el kiegészítve de sajnos olcsóbb megvenni a dolgot.
8 ezer forint és házhoz jött.
POGO portable guiter multi effect
Illetve csak érkezik.
(#) HERC válasza Zaustuv hozzászólására (») Jan 18, 2014 /
 
Bocs közben eszembe jutott push-pull erősítőre nem gondoltál még?
(#) Zaustuv válasza HERC hozzászólására (») Jan 18, 2014 /
 
Ennek gyakorlatilag push pull végfoka van. Közben kicsit megvariáltam az előerősítő értékeit az áramkör szimulátorban a gitár áramkörének belekalkulálásával, és újból működik. Csak az alkatrészek hiányoznak a megépítéséhez még...
(#) HERC válasza Zaustuv hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Mi van a gitárban különben? Műveleti erősítő?
Én még a sajátot nem szedtem szét.
(#) Zaustuv válasza HERC hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Ha nem aktív hangszedőd van, akkor nincs a gitárban műveleti erősítő.
Nekem egy közönséges Squier Fender-em van. Annak egytekercses hangszedői vannak.
A legtöbb Ibanez-nek és Epiphone-nak viszont ikertekercses hangszedői vannak. Találtam a google-n egy oldalt, ahol minkét típus áramköre le van egyszerűsítve. Ezeket mind bevittem a szimulátorba, ahol egy kapcsolóval lehet köztük váltani, hogy hasonlóan erősítsenek.
(#) Zaustuv hozzászólása Jan 23, 2014 /
 
EDIT: Sikerült, és működik! (próbanyákon)
(#) Zsorzso75 hozzászólása Júl 9, 2014 /
 
Üdv!

Negyven éves lettem én... Kölyökkorom-óta szeretnék megtanulni gitározni, így vettem egy gitárt. De a mellékelt kínai erősítő az baj. Zörög, zúg torzít stb..
Mivel a technikai tudásom megvan, gondoltam építek egy sajátot, mert egy jobbfajta sokba kerül. Viszont fogalmam sincs, hogy hogyan fogjak hozzá. Remélem tudtok ebben segíteni lépésről-lépésre. Nem szeretnék egy marshall erősítőt replikálni, de egy hangerő, egy mély -magas, esetleg egy zajszűrőt szeretnék beleapplikálni. És klassz lenne egy sztereó fülhallgató kimenet. Mert ez a kínai csoda teljesen mono.

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) teddysnow válasza Zsorzso75 hozzászólására (») Júl 9, 2014 /
 
Szia!

Én 2 kombót és egy fej + ládát építettem, elejétől a végéig. De, ha visszalehetne pörgetni az időt, akkor vennék egy komolyabb használtat cuccot . Ha kombót építenél, akkor az úgy kezdődik, hogy van-e jó hangszóród? Ha nincs rendes gitár hangszóród, akkor abból sok kínódás lesz. Kezdetnek, újjgyakorlatként ajánlom ezek közül valamelyiket előerősítőnek és ezt fejhallgató erősítőnek. Rendesen, potigombokkal, csatlakozókkal, fémdobozba szerelve.
Black 65
Tweed 57
Nem kimodottan fejhallgató, de ha óvatos vagy a Gain poti-val akkor jó lesz.
Ruby
(#) peti333 válasza Zsorzso75 hozzászólására (») Júl 9, 2014 /
 
Néha egész jókat lehet találni használtan. Ajánlatos nézegetni a gsfanaticot és a zenészaprót és persze a nagyobb aukciós és apróhirdetési oldalakat. Néha nagyon jó áron lehet kifogni egy-egy erősítőt, gitárt, hozzá kell tennem, hogy 1,5 évig nézegettem, mire találtam egy gitár fej+ládát illetve egy basszerkombót, olyan áron, hogy ne érje meg építeni.
Így pár év után az a véleményem, hogy építeni a csöves dolgokat éri meg és a kiegészítőket. A házi készítésű pedálokon lehet talán a legtöbbet spórolni, ezekkel talán csak a Nux veheti fel árban a versenyt (meg persze a behringer, de még nem találkoztam használható termékükkel), az meg a másik fele, hogy pl. a Big Muff pedálból híresen jobban szólnak az otthon barkácsolt darabok, mint a boltiak.
Az erősítővel kapcsolatban az is megoldás lehet, hogy szétkapod a kínait, megtartod a trafót, aljzatot, dobozt, hangszórót, egyéb szerelékeket és építesz bele valami jobbat. Pl. itt van egy egyáltalán nem bonyolult 10 wattos Marshall.
Update: A kép meg majdnem lemaradt.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2014
Következő: »»   39 / 55
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem