Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2210 / 3968
(#) nedudgi válasza Attilawap hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Ha jól kötötted be, akkor rossz a tranzisztor.
(#) granpa válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Elég a 4 db. 1N4148-as (ha megnézed az adatlapját). A 317-t be tudod állítani (adatlap) a megfelelő feszültségre. Az 1N4007 és 1N5819 párosítás azért nem jó, mert a Schottky-nak kisebb a nyitófeszültsége (gyorsabb is), nem jól működnének együtt. Ha középkivezetéses lenne a trafód 2db is elég lenne bármelyikből. Tehát; 4.58V AC jön ki az adapterből terheletlenül?
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Ez így teljesen jó, én pont ennyit szerettem volna. De ha valaki szórakozik vele, nyakon vágom
Köszi szépen!
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Köszönöm! Akkor megcsinálom a 1N4148-assal ahogy írtad. Igen 4,58V AC jön ki terheletlenül.
(#) Addye hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy egyszerű hangerőszabályzást a következőképp:
a laptopból érkező jelet 2 csatornára osztja, az egyik csak simán az egyik kimenetre megy majd érintetlenül, a másik pedig egy hangerőszabályzással fejhallgatóra. Tudnátok ajánlani egy egyszerű hangerőszabályzó kapcsolást, ami nem nagyon vágja meg a mély vagy a magas hangokat? Olyanra is gondoltam, hogy csak simán egy potit elé kötök a fejhallgató kimenetének, de az szerintem nem a legjobb megoldás, igazából a megfelelő értéket sem tudom.

hangero.jpg
    
(#) qvasz2 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Kivéve, ha lebeg a bázis, mert az is csinálhat mókás dolgokat! Vagy ha ősrégi teljesítmény tranyó az illető, mert az meg szivárog.
Attilawap: kösd a bázist egy 1k ellenállással az emitterhez, ha így megjavul, örülsz, ha így is vezet, eldobod.
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Közben találtam egy ilyen adaptert. Gondolom ez jó lesz így ahogy van. Találtam még egy pár hasonlót de mindegyiken csak annyit ír hogy Output pl: 5V de hogy Dc vagy Ac az nem.

2.jpg
    
(#) morgo válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Szia!
Mérd meg, ha valóban 5V-ot ad le, (4-6V között) akkor ezt nyugodtan rákötheted a töltőre, nem kell bűvészkedni semmit.
(#) vladcepes válasza morgo hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Szia!
Megmértem 5,94V ,akkor berakom ezt.
UI: A többi töltőn hogy lehet eligazodni hogy DC vagy AC mert nem írja.
Köszönöm.
(#) granpa válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
A képen lévő töltőn DC 5V, a többin is találsz jelölést, pl. ilyet: egy vonal, alatta szaggatott vonal. Ha semmi nincs, méréssel; műszer AC, DC mérése eldönti.
Valóban nem kell küzdeni tápkészítéssel, ha van ilyened, de mérd meg üresjárásban is a töltőket (bár az egyenáramúaknál nem jellemző a nagy különbség).
(#) kérdező hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kissé szokatlan kérdésem: az erősítőből, vagy akár bármely hangforrásból kijutó hang energiája mivé alakul? Ha jól gondolom, akkor pl. egy hangszóróból kijutó hangot ugye "elnyelik" a bútorok, a burkolatok, falak stb. tehát hővé alakul. Kint szintén ez a helyzet, ha jól gondolom.
(#) qwerstyle hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok, vannak neten ilyen fogyasztást kiszámoló programok, beírom a wattot meg amiket kér, és kiadja hogy meddig bírja az aksi egy adott eszközben. egy ilyenre lenne szükségem, de nem tudom mire kerestem rá régen. Lényegében annyira lennék kíváncsi, hogy ha egy kamion aksira rákötök egy laptopot, meddig bírja az aksi. esetleg valaki linkelne egy ilyet?
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Köszönöm a felvilágosítást. Így már értem.Valóban a többin egy vonal és alatta szaggatott vonal. Ezt véletlenül találtam meg,ha tudom hogy van akkor nem erőlködtem volna rajta tegnap óta. Üresjáraton mértem ezt a 5V DC-t és 5,94V-ot mutatott. Köszönöm!
(#) szamóca válasza qwerstyle hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Az akkuk kapacitása Ah-ban van kifejezve. Ez a szám azt mutatja, hogy 1órán át, mekkora áramot képes szolgáltatni az adott akku. A fogyasztók teljesítményfelvételéből pedig könnyen kiszámítható a felvett áram I=P/U alapján. A két adatból pedig kiszámolható az idő.
Pl. Ha az akku 12V 100Ah-ás, a laptop 12V on 40W-ot fogyaszt, akkor az 40W/12V= 3,33A.
A 100Ah-ás aksi 3,33A-t 100Ah/3,33A= 30órán át tudja szolgáltatni.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2014
(#) qwerstyle hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
oké, ez bonyolult nekem de ha jól gondolom azalapján amit írtál akkor a 12V 225Ah aksi kb 3 napig bírja 40 wattos terheléssel, ugye?
(#) szamóca válasza qwerstyle hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
(225Ah/3,33A)/24h=2,8nap
(#) granpa válasza qwerstyle hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Inkább csak 2.5 nap, ha teli az akksi, és jó(min, 90% kapacitású).
(#) qwerstyle hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
köszönöm szépen^^
(#) gordonfreemN hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Ionkazánról tud nekem valaki véleményt mondani?
(#) vladcepes válasza granpa hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Ha már adapterről beszélünk kérdeznék még egyet,(tegnap este akartam csak már el is felejtetem). Adott egy Vetítőgép,ennek egy DC 6V 0,5A es tápja. A gépben egy 6V-os 0,65A-égő(gyárilag). Tegnap elsötétült. Kiégett az égő,találtam egy 6V 10W izzót, betettem de azzal meg se nyikkan. Gondolom az adapter nem bírja.Azt hittem az Adapter is meghalt,de megmértem üresjáraton 6.82V-ot mértem. Az első izzó az hány W-os?
(#) mikrokapcsolo válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Az előző izzód P=U*I alapján majd' 4W-os volt. A mostani 10W-os izzód pedig 1,5A-t kérne, ezért nem indult el vele.
(#) Melphi hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Vaki lenne kedves elmagyarázná , hogy minek szokták az LM317 ki és bemenetét egy diódával átkötni, és mikor érdemes alkalmazni?
Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2014

Névtelen.png
    
(#) kadarist válasza Melphi hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Szia!
Ha a kimeneten nagyobb feszültség van, mint a bemeneten, akkor összeköti a ki és bemenetet a dióda. A stabilizátorok nem szeretik, ha a kimenetükön nagyobb feszültség van, mint a bemenetükön.
(#) proli007 válasza Melphi hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Hello! Akkor szokták a stabikat átkötni, ha a kimeneten egy nagyobb puffer, vagy aksi van. Mert a hálózat megszűnésével a stabin keresztül visszafelé folyik az áram, és ezt a stabi nem tolerálja. üdv!
(#) antikzsolt hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Van egy párologtató készülékem és abban vannak ledek. Sajna megadta magát de viszont szeretném ha újra világítana. Sárga/kék/és piros ledekre gondoltam amit gyantás foglalatba öntök. És ebben is kapna az elektronika helyet. Az energiát az eredeti tápról oldanám meg ami 24v 500mA
Tudnátok segíteni nekem a megépítésben? Normál ledekre gondoltam semmi extra erős stb. 3-3 darab mindegyik színből. A ledeknek egymást váltva villogni kellene. Tehát egyszerre 3 világítana. Előre is köszönöm a válaszotokat.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2014
(#) proli007 válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Hello! Led-eket sorba kötöd, és egy soros előtét ellenállást használsz hozzájuk. A Led-ek nyitófeszültségét összeadod, ezt kivonod a tápfeszültségből. Az így kapott feszültséget elosztod a kívánt Led-árammal. Megkaptad az előtét ellenállás értékét. üdv!
(#) vladcepes válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Köszönöm. Így legalább tudom hogy hány W-osat vegyek ha esetleg úgy árulják.
(#) kadarist válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Szia!
Rakj a LED-ekkel sorosan előtétellenállásokat és így kapcsold polaritáshelyesen az áramforrásodra.
(#) antikzsolt válasza kadarist hozzászólására (») Jan 12, 2014 /
 
Az az igazság hogy az elektronikát nem nagyon értem. Elboldogulok vele de csak rajzról kódok alapján. Egyszóval Eddig csak ép hogy halvágy sejtésem van hogy mibe is vágtam bele.
(#) NyariG hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Hali, nagy szomorúság költözött be hozzánk, most nekiakartunk állni filmet nézni és az asszony bekapcsolta a hangfalat amiből egy hangos monoton bugás jön ki még akkor is ha nincs semmi beledugva csak a táp kábel. Szóval a földhurkot kizárnám.
Ozaki b5 ös erősítős 5.1 es hangfalunk van.
Ez most kuka vagy még van esély a feltámasztásra?
Következő: »»   2210 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem