Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2213 / 3963
(#) BEMcorp válasza Kempelek hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
A bekötés és az előtét ellenállás nagyban függ attól is , hogy milyen LED-eket, és mennyit akarsz beletenni. Ugyan írtad hogy 73db, de gondolom ez azért nincs kőbe vésve, hisz' a darabszám nagyban változhat a plexit alakjától és méretétől függően.
Pl, én személy szerint, lehet hogy inkább belülről kifelé világítanám meg (a sugárzás jel belső köréből kifelé világítanának a LED-ek). Természetesen ezt bonyolultabb előállítani, mert nehezebb a LED-eket elhelyezni.
Rövidre fogva, először tervezd meg, a kialakítást, abból már következni fog az ideális és/vagy maximális LED -ek darabszáma.
(#) gyulank válasza atiotezer hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Ahogy érzed, de azért a Feszültségosztók is segíthetnek. Ha napelemről van szó, akkor gondoltam fontos, hogy minél kisebb legyen a veszteség, ezért írtam a DC-DC konvertert.
A Zenert is megfelelő teljesítményre kell méretezni, azt hiszem nem árt, ha 3W-os, ha 60V-ból 5,6V-ot csinál.
(#) gyulank hozzászólása Jan 14, 2014 /
 
Fűtő hűtő öntvényanyagra nincs ötlet?
(#) HiMen válasza vicsys hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
vicsys!

Nagyon szépen köszönöm! Ez meg volt neked régebben is, vagy csak az én kedvemért rajzoltad?

Ezer hála!
(#) slimtomi hozzászólása Jan 14, 2014 /
 
Helló Mindenki!

Az alábbi kapcsolásban helyettesíthető az 1N4002 dióda egy 1N4004-essel?
Előttem nem teljesen tiszták a katalógusadatok: http://www.hestore.hu/files/IN4001A.pdf
Válaszotokat előre köszönöm!

Üdv.

78l05.JPG
    
(#) gyulank válasza slimtomi hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Az 1N4004-es többet bír, de szerintem bármelyik jó, sőt semmilyen se kell.
(#) slimtomi válasza gyulank hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Mégis megköszönöm mégegyszer, mivel így kérdeznék még valamit.
Ez esetben milyen szerepe lehet ennek a diódának ebben a kapcsolásban?

Én arra gondolok, ha véletlenül fordított polaritással kapná meg a +12V-ot, akkor nem durrannak el a kondik. Vagy valami más?
(#) nagym6 válasza slimtomi hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Honnan kapja a 12V-ot? Dióda felől, vagy föntről.
(#) slimtomi válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
A dióda felől.
(#) nagym6 válasza slimtomi hozzászólására (») Jan 14, 2014 / 1
 
Akkor jól gondolod, fordított polaritástól védi kondikat, és a 78L05 stabilizátort.
(#) slimtomi válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Valójában ez egy AVR-es kapcsolás táprésze. Az IC-k is védve lesznek így?
Szerk.:
Hülye kérdés volt. Akkor az IC-k is védve vannak szerintem.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) nagym6 válasza slimtomi hozzászólására (») Jan 14, 2014 / 1
 
Igen. Fordított polaritás nem juthat át a diódán, így a 78L05, és ebből következően az utána lévő IC. -k is védve lesznek.
(#) gyulank válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Amúgy van mód arra, hogy 40V feletti feszültség esetén több stabilizátor bemenetének sorba kötésével a bemenet elosztható a működési feszültségre? Esetleg DC-DC konvertereknél lehetne így?
(#) nagym6 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Idézet:
„több stabilizátor bemenetének sorba kötésével”

Nem értem hogy gondolod.
Ha több mint 40V a bemeneti feszültség, akkor lehet sorba kötött teljesítmény zenerrel, vagy zenerdiódás áteresztőtranzisztoros stabilizátorral csökkenteni 40V alá.
(#) gyulank válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Valahogy úgy gondoltam, hogy az egyik negatívja a másik pozitívjával össze van kötve, és a másik negatívja van a negatívon. Pl. ha 60V a táp akkor mindkettő egyenként 30-at kap, amit kibír.
(#) antikzsolt válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Köszönöm az áramkört. Meg tudom építeni igaz nem kevés időmbe fog kerülni. A rajzokat tudom értelmezni ez sem nehezebb mint amit kapunk feladatokat. Igaz nem fogom érteni hogy mit csinálok és miért működik vagy miért nem de megcsinálom
(#) nagym6 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Akkor a kettő gnd pontja nem lesz azonos potenciálon.
Ez a fajta -feszültségosztóként- alkalmazás nem szerepel gyári ajánlásban sem, nem tervezték ilyen alkalmazásra ezeket a stabkockákat. Nem fog a bemenet és gnd vonalon annyi áram folyni, hogy a következő -alatta lévő- 78L05 -nek is legyen árama táplálni az áramkörét. Csak a bemenet - kimenet vonalon tud megfelelő mértékű áram folyni, a bemenet - gnd vonalon nem.
(#) sany válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Azért azzal nem csinál rosszat, aki oda rak egy diódát.
(#) gyulank válasza sany hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Én nem mondtam, hogy rosszat csinál, de akkor már tegyen oda 4-et, hogy fordítva is működjön!
(#) granpa válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Némely stabilizátorok adatlapján közölnek kapcsolást a nagyobb bemeneti feszültség esetére, tanulmányozd őket; megoldható.
(#) gabesz9920 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Sziasztok!
LG 42LN570S típusú TV tulajdonosa lettem.
A meglévő LG HXD7 500 GB-os külső HDD-t csatlakoztattam hozzá és ezt használta az élőkép megállítására, visszatekerésére, stb. Szépen működött.
A probléma az, hogy ha a HDD-t PC-hez csatlakoztatom, már nem látja a más fájlrendszer miatt. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, hogy hogyan tudnám újra NTFS-re formázni, vagy hogy egyáltalán lássa a Windows, és akkor már tudom formázni.

Köszi előre is!
(#) gyulank válasza gabesz9920 hozzászólására (») Jan 15, 2014 / 1
 
Úgy formázod mint akármi mást. Intézőben, vagy lemezkezelővel. Miért nem gépen formáztad először? Ha a cucc csak ext fájlrendszert ismer, akkor meg hiába formázod fattal. De esetleg van olyan program, amivel olvasható az ext fájlrendszer is. Talán ezzel. Vagy legyen Linuxod is! Vagy virtuális gépre telepítheted a Linuxot. Vagy routerre csatlakoztatod.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) gabesz9920 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Köszi szépen, a programmal sikerült láthatóvá tenni.
További szép napot(estét)!
(#) SzervízMacska válasza gabesz9920 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Szia. Ez más márkánál is így van sajnos. Az is lehet, hogy egyedi, saját file-rendszert használnak. Akkor tudod használni, ha újra partícionálod (pl. Fdisk).
(#) noris hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Szervusztok!

Van olyan számláló ic ami kettesével lép 4-et?
Magyarán 1,2 majd 2,3 majd 3,4 majd 4,1, majd 1,2......?
Ha nincs, valami nagyon egyszerű kapcsolás kéne.
Köszi!
(#) proli007 válasza noris hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Hello! Jó meg magyarintottad.. Kettesével négyet? Az 0-2-4.. Hogy lesz ebből 1,2? Legalább amit leírsz az legyen logikus! üdv!
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) depi52 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ha jól értem noris úgy gondolta, hogy 4.-ig számol és kettesével első az 1,2 aztán a következőben nő 2,3-ra és így tovább aztán 4,1 után újra kezdi.
(#) gaben110 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Sziasztok!
van egy transzformátorom aminek a primer ldala 230v os és a szekunder kivezetése 2x 32v, és elég vastag 3 négyzetmilis réz drótból van tekerve a szekunder oldala.Kérdésem az volna hány vatto s lehet a transzformátor?Hogyan tudom megmérni ? Semmien felirat nincs rajta annyit tudok ha rövidrezárom a szekundert a hálozatból annyi áramot felvesz majdnem mint egy hegesztő villany elhalványodik rendesen.Amugy egy erősítőt szeretnék rola hajtani aminek +-45v kell és 2 mono 300w 4ohmon végfokozatból áll.
Köszönöm!
(#) depi52 válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Itt találsz hasznos dolgokat, hogy ki tudd számolni, de szerintem el viszi a tervezett erősítőt, bár feszültség különbség jelentős a trafó szekundere és az erősítő igénye közt.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) zsolti900 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Sziasztok! Adott egy fűtőszál. Ennek a melegedését szeretném szabályozni. Jól gondolom a felvett feszültségtől függően melegszik? kimértem 53ohm-os és 950W van ráírva. Hogyan tehetem meg ennek a hőfok szabályzását potméterrel? Triak és diak nélkül. Bármi más felhasználása jöhet.(akármennyire is legyen bonyolult és fölösleges)
Következő: »»   2213 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem