Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED - Miértek hogyanok
 
Témaindító: KisBors, idő: Máj 15, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 12
(#) _JANI_ válasza gergo960722 hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Szia! Ez nem annyira nehéz feladat. Két lehetőség is van.
Az egyik PL: az LM317 pozitív feszültség stabilizátor:_Link_-ral felépített feszültség szabályzó kapcsolás. Ehhez tényleg nem kell sok alkatrész. De az LM317-est el kell látni hűtőfelülettel. ( Bár lehet az a 60-80mA nem fogja felforralni, de attól még jó ha van. ) Olvass bele a Tápegység LM317T-vel:_Link_ témába.
Másik a PWM szabályzás. Ebből is számtalan áramkört lehet találni és téma is van indítva. Egyszerű PWM-áramkört akár 555-ös IC-vel is készíthetsz. Sajnos az 555-ös PWM.et nem lehet 0-100% -ig szabályozni, de ettől még nagyon jól teszi a dolgát. Másik megoldás OPA-s PWM szabályzó. Ezeket 0-100% -ig ki lehet vezérelni. Lehet kicsit bonyolultabb a felépítése. De ettől még egyszerűen után építhetők ezek is. ( pl: PWM Demó:_Link_ )
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2013
(#) proli007 válasza gergo960722 hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Hello! Alapvetően dimmerelni PWM kapcsolással szoktak, de ilyen kis áramigényt még egyszerűen is lehet egy két tranzisztorból álló feszültségvezérelt áramgenerátorral is. (Szinte bármely két NPN tranyó megfelel.) üdv!
(#) _JANI_ válasza gergo960722 hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Mellékelem az LM317-es kapcsolást.Ez ugyanaz az áramkör:_Link_, csak ki van egészítve pár védődiódával is.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2013
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Hello Jani! Már bocs, hogy beleszólok, de ebben az esethez, az LM317 és a feszültség szabályozás, nem a legnyerőbb megoldás. Részben, mert a 12V tápfeszültségből az IC maradék feszültsége miatt, maximálisan kb. 10V nyerhető ki. Részben pedig ha a diódák nyitóirányú feszültsége ha 3,2V, akkor a 3 soros dióda 9V-ig felszabályozva, szinte nem is világít. Innen az áram viszont kb. négyzetesen fog emelkedni. De 3,2V -al számolva az áramot az ellenállással, a kb. 0,4V feszültség különbségből kell beállítani. Miközben a dimmelés alatt, a diódák nyitóirányú áramát kellene szabályozni. Az meg a feszültséggel nincs arányba, csak "viszonyban". üdv!
(#) _JANI_ válasza proli007 hozzászólására (») Dec 29, 2013 /
 
Igaz valóban kicsit szűk a szabályzási tartomány, de ki lehet szélesíteni ha kell, valaminak a rovására.
Az áramerősség sincs egyenes arányban a fényerősséggel. De hadlyuk... Van pár lehetőség amiből már lehet választani. Ez a lényeg. A többi a kérdető dolga. Üdv.
(#) belaradio hozzászólása Dec 29, 2013 /
 
Sziasztok! Egy 24 voltos visszajelző égőt szeretnék kiváltani ledre vagy 3 ledre. Mekkora ellenállást kellene rátennem , hogy 1 led és mekkora ellenállást, ha 3 ledet sorba tennék az égő helyére ?
(#) nedudgi válasza belaradio hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
(#) _JANI_ válasza belaradio hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Szia! Lehet, hogy most még gondot okoz a LED előtét ellenállásának kiszámítása, de ebben a cikkben " Elektronikai alapkapcsolások ":_Link_ megtalálod a kiszámításhoz szükséges infót.
Ha kicsit jobban érdekel a LED, olvasd el ezt a cikket: Elektronikai alapismeretek - 7. Félvezetők: LED :_Link_
Kellemes ünnepet!
(#) nedudgi válasza belaradio hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Azt se felejtsd el, hogy a LED csak egyenfeszültségről használható alkatrész, váltóról használva tönkremegy - legfeljebb 5V záróirányú feszültséget visel el.
(#) belaradio hozzászólása Dec 30, 2013 /
 
Köszönöm mindenkinek. Tanulmányozom a szakirodalmakat.
(#) gergo960722 hozzászólása Dec 30, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget, a két tranzisztoros megoldást nagyjából értem, viszont az a PWM-es dolog nem teljesen világos számomra, viszont találtam az interneten egy 12V-os direktbe ilyen célra készült dimmer kapcsolást, esetleg meg tudnátok mondani hogy ez mennyire jó az én esetemben? Mert szerintem tökéletes, hisz 12V-ot és 2A-t tudok vele szabályozni. Köszönöm a hozzászólásaitokat és a segítségeteket
(#) Tomi111 válasza gergo960722 hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Üdv!
Jó a kapcsolás, de csatoltam még pár hasonlót.
A PWM-nél nem a feszültséget szabályzod, hanem a kitöltési tényezőt, vagyis bizonyos ideig bekapcsolod, majd ki a tápfeszt. Tehát a LED-jeid egy ideig megkapják a teljes tápfeszt, majd teljesen kikapcsolnak. Természetesen ezt nagyon gyorsan, akár 10kHz vagy akár 50kHz is lehet a frekvencia. Ha pl 50% a kitöltési tényező, akkor fele-fele ideig van ki ill. bekapcsolva. Te ezt úgy látod, mintha félfénnyel világítana a LED.

Pl: neked jó az első csatolt képem, erre kötheted a fenti rajzod szerint a ledeket. (A D3 dióda a LED-ekhez nem kell, helyére kösd a LED-eket)Felesleges annak a pár LED-nek nagy teljesítményű FET, mint a másik két rajzon, ill akkora tranyó sem kell, mint a te rajzodon. Az a BD140 bőven elég. A 3-3 LED-del soros ellenállásokat 20mA-re méretezd.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2013
(#) gergo960722 hozzászólása Jan 2, 2014 /
 
Köszönöm a segítségedet és akkor megfogadom a tanácsod és az első rajzoddal gondolom kivitelezni, viszont annyi kérdésem van azzal kapcsolatban hogy a J1 értelmezésem szerintem a betáp, vagyis ott kap 12 V-ot? A másik pedig hogy a JP1 és a JP2 csatlakozókra szükségem van nekem? mert ahogy látom ez egy ventilátormotor vezérlés, és ha Led-ekkel szeretném akkor nem kell leágaztatnom a D3 diódától(ami jelen esetben a Ledek helye) a JP1 s JP2 csatlakozót?
Köszönöm PWM magyarázatát, utánaolvastam egy kicsit, de ilyen tömören nem volt leírva pedig így értettem meg
(#) kivancsi4 válasza belaradio hozzászólására (») Jan 2, 2014 /
 
Amennyiben 24 volt váltóáramod van, próbáld ki, a csatolt képen lévő kapcsolást . Ha több ledet szeretnél beépíteni , mindegyikkel antiparalel tegyél egy másikat is, mivel az egyik védi a másikat.
(#) Tomi111 válasza gergo960722 hozzászólására (») Jan 2, 2014 /
 
Üdv!
Csatoltam egy képet, amire rárajzoltam a LED-eket. Így jó lesz. A 100 Ohmos ellenállások körülbelül jók. A tápod stabil 12V? (az lenne jó, mert a 100 Ohmok kb azzal jók, az 555 IC max 18V-ot bír, de ezt nem illik megközelíteni, 10V alatt meg már nem világít 3 db soros fehér LED) Igen, a J1 a táp csatija.
Ha a C1 100nF-os kondi-val párhuzamosan teszel ideiglenesen egy 10-47µF-ot, akkor láthatod a működését lassítva.
Ja és most nézem a rajzot, az IC 4-es lábát kötheted direktben a +12V-ra( mint a 8-as láb). A most rajta lévő alkatrészek nem kellenek(C3, R2,R3)
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2014
(#) belaradio válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 3, 2014 /
 
Szia! 24 V váltó volt, de egy egyenirányítóval és egy kondival megoldottam. Az így nyert egyenáramra sorba kötöttem egy 810 ohmos ellenállást és 4 db fehér ledet . Elég jó lett a fényerő. A rajzodra visszatérve . Az ellentétesen kötött mindkét led fog világítani ? Ha azt szeretném, hogy csak egy led világítson, akkor a másikat ki tudom váltani sima diódával ? Mondjuk 1N4007-tel ?
(#) kivancsi4 válasza belaradio hozzászólására (») Jan 3, 2014 /
 
Mindhárom kérdésre IGEN a válasz.
Sok sikert !
(#) _JANI_ válasza belaradio hozzászólására (») Jan 4, 2014 /
 
Ellenőrizted, hogy hány volt van a puffer kondenzátoron?
24V * 1.414 = ~30-34V ( Ez a terheléstől és a kondenzátor kapacitásától függ. )
Ha nem az üresjárati feszültségre méretezted a LED-ek áramfelvételét akkor előfordulhat, hogy akaratlanul is túl hajtod őket kicsit. A túlhajtott LED-ek hamarabb elhasználódnak, tönkremennek.
Bár valóban kicsit jobban világítanak, csak rövidebb ideig.
(#) belaradio válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 4, 2014 /
 
Igen tudom , hogy egyenirányítás után nő a feszültség. A ledek fényereje most nem a legerősebb , ezért így hagytam a hosszabb élettartam miatt.
(#) gergo960722 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Sziasztok! fentebb már érdeklődtem a 12V-os Led Dimmerelésről. Megcsináltam ezt a kapcsolást, annyi különbséggel hogy az 5-ös lábat lekötöttem egy 10nF os kondival, és a rajzon látható 0,1 mikro Farados kondi helyett is 10nF os kondi van. A probléma a következő: a Ledeken látszik a potméter forgatásával hogy változik a fényerő, viszont ezt folyamatos mondhatni nem ritmusszerű villogásokkal teszi és van hogy teljes fényerő villan fel a legkissebb fényerőnél. Ez mitől lehet? minden alkatrész új, ezért feltételezésem szerint azokkal nem lehet probléma Előre is köszönöm a segítségeteket
(#) proli007 válasza gergo960722 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Hello! Valami kontakt hibád van. Vagy a poti csúszka, vagy a dióda környékén kellene szétnézni. Próbáld meg a potit egy ellenállással helyettesíteni. (Mint ha fel lenne tekerve minimumra. És nézd meg úgy villog-e. Ha tovább villog, vedd ki a diódát, kor stabilan félfénykörül kell világítania. stb.. üdv!
(#) _JANI_ válasza gergo960722 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Szia! A 0.1µF-(100nF)-os kondenzátort be kellene építened! A 10nF lehet kicsit kevés. Vagyis túl magas lett a PWM frekvencia és a kapcsolásnak, lehet ez már sok.
(#) nzozz hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Az eBay -en beszerezhető, márka nélküli 230V -os ledes lámpák mennyire bírják hosszútávon? Illetve ha mégis elromlanak, akkor javíthatók vagy biztosan mehet a szemetesbe? Lépcsőházi világításnak kellene, mert minden nap 6x40W vagy 60W) izzó azért szépen fogyaszt, plusz a pincébe, ahol néha felkapcsolva marad 3x40W vagy 60W.

Köszönöm
(#) nedudgi válasza nzozz hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Az a baj, hogy a hagyományos izzókra tervezett lámpatestek nem segítik elő a LED és a driver hőleadását. 3-5W az a teljesítmény, aminél még a félvezetők és kondenzátorok számára elviselhető marad a hőmérséklet. Bár nincs tapasztalatom velük, de a fényvetőszerű lámpa lehet a megoldás.
(#) nzozz válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
A fényvető szerintem fölösleges ide és drága is. Ha csak a búra szellőzése a probléma, az szerintem könnyen megoldható.
(#) nedudgi válasza nzozz hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
(#) nzozz válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Erről az alibaba/aliexpress oldalról soha semmit nem fogok venni, az is biztos. Illetve azt tekintve, hogy mennyiért lehet beszerezni ledes "izzókat" pl. E27 -es foglalattal, azokhoz képest drága és beltérre nem kell vízállóság.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
(#) kissattila88 hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Szerintetek ez A kapcsolás tud működtetni 30 db led-et?


Alkatrész
R1; R4= 10K Ω ellenállás
R2; r3 =150 Ω ellenállás
D1; d2= LED
C1; c2= 100µF Elektrolit kondenzátor
T1; t2 =BC182 tranzisztor
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014

multi.jpg
    
(#) efraim válasza kissattila88 hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
A nyomtatott áramköri terven csak 2 db LED-nek van hely. Hová tennéd a többit?
(#) kissattila88 válasza efraim hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Sorba lennének kötve az egyiken is 15db a másikon is 15 db .
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014

multi2.jpg
    
Következő: »»   7 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem