Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Udv!
Epp labortapot epitek, 3A 30V-osta. Az elolap merete 12X28CM. Ha majd mindent beszerelek, az elolapnak a fele ures lesz. Mit epitsek meg melleje? Mi az ami hasznos lehet meg, ha a labortapban van? En egy 30A-es ampermerot gondoltam, mert a multimeter csak 10A-ig tud merni.
30A-hez ezert shunt is kell majd, ami birja.
A multival se orakig mersz 10A-t! Ami birja es nem esik rajta nagy feszultseg! Ha az Rx=0.1R akkor 30A-en 3V esik rajta, ami 90W. Ha az Rx=0.05R akkor 30A-en 1,5V esik rajta, ami 45W. /2db 0,1R parhuzamosan/ Ha az Rx=0.025R akkor 30A-en 0.75V esik rajta, ami 22,5W./4db 0,1R parhuzamosan/ Ilyennel van esely a megvalositasra A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
3A-es labortápba nem kell 30A-es műszer. Az 10 szeres lenne, tehát üzem közben szinte semmit nem lehetne leolvasni róla. Inkább olyan lenne jó, ami éppen 3A-nél tér ki maximálisan.
Sziasztok!
A kérdésem most az lenne hogy: az általam megépített labortápba megoldható lenne e még egy áteresztő tranzisztor beépítése, esetleg a mostani darlington kiváltása két diszkrét elemmel. A célom ezzel annyi lenne hogy a hűtőfelületen jobban el tudnám oszlatni a hőt. Illetve 2 hűtőbordára tudnám szerelni a tranzisztorokat.
A labortapnak lesz egy ampermeroje es egy voltmeroje. Ezeken kivul szeretnek meg valamit beepiteni ami hasznos, es kellhet, mert sok hely marad meg az elolapon felhasznalatlanul.
Miért nem használsz nagy teljesítményű darlington félhidat , azok 400-500 W tudnak , vagyis lesz egy tartalékod , ha valamiért elszáll ... és nem kell emitter ellenállás sem .
A kép egy igbt félhidat tartalmaz , de ugyanilyen tokozással van darlington is . A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
Őszintén, nem ismerem ezt az alkatrészt. Nem vetem el ezt a lehetőséget sem mondjuk egyenlőre kérdéses honnan tudnék beszerezni ilyet. Esetleg más könnyebben kivitelezhető módszer?
vatyera ?
Ez butaság. Attól ha szerkezet nagyobb előlapot kap, egyáltalán nem kell annak tele lennie.
A logikus működés, és az ergonometrikus kezelést kell figyelembe venni, és ez alapján kiosztani az előlapot. Ha a tervezés után marad hely, akkor az legyen üres. (Pl. ha megnézed a végfokozatok előlapját (a jobbakat), azon sok esetben nincs semmi, esetleg egy hálózat kapcsoló, és mégis így szeretjük őket.)
Hello!
Analóg műszerekből nagy a választék, ezekből kapni kisebbet-nagyobbat, és máris csökken az üres hely . 2-2 db potméter feszültségre és áramra, megfelelő nagyságú forgatógombbal (finom és durva állítás). Dupla kimeneti csatlakozó (két fekete, két piros), plusz a föld. Ha digit kijelző kerül beépítésre, akkor plusz két kapcsoló, méréshatár átváltásra. Mivel melegedni is fog, érdemes valamilyen hőmérőt elhelyezni az előlapon. És hát ott van még a feliratozás, annak is el kell férni valahol, és, ha jobb kezes vagy, és javarészt csak Te használod, és lesz egy állandó helye, akkor érdemes "jobbkezesre" kialakítani az előlapot (a kezed potméter állítás közben, vagy DC on/off kapcsolásnál ne takarja el a kijelzőt,.... például). Lassan el is fogyott a helyünk !
Szerintem annál egyszerűbb nincs mint hogy 1 alkatrészt (darlington) tegyél bele .
2 áteresztőnél kell emitter ellenállás is - 1 helyett rögtön 4 alkatrész ... A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
Jogos a felvetés. A 244-ből B-s, vagy C-s típus kell, a 337 helyett pedig illene valami más.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy Alkotó féle labortápot. 2 db-ot, szimmetrikus tápnak. A 2.7.4-es (0-30V, 3A) verziót néztem ki magamnak. Lenne egy-két kérdésem. Az Uki mérőponton ha jól számolom 30V mellett 30mV van. Ezt szeretném emelni 3V-ra. Ha nem tévedek, akkor 100k és 11k párossal megoldható. Árammérésben tudtok segíteni picit? (már csak a méréshatár váltás miatt is... :S) Köszi szépen!
Nem a legjobb az eltérő lábkiosztás sem, meg bétában is karcsúbb, nem ő az ideális
Ha valóban sok üres helyed van, építs bele egy multimétert. Amúgy is együtt kell használni őket, ráadásul a 2/3 -át úgy is bele kell építened. (áram, és feszültség mérő)
A söntöknek pedig akármilyet is használsz, amúgy is szükséged lesz önálló söntre, mert az egyszerű ellenállás pontossága, stabilitása, időtállósága nem elég. A táp kimenőáramát a táp saját söntjén amúgy is feszültség méréssel méred. Már csak egy ellenállás mérést kell megvalósítanod, esetleg egy szakadásvizsgálóval együtt. Legjobb lenne egy olcsóbb digitális multimétert beleapplikálni.
A BC546 szerintem jó lehet, meg még sok hasonló is.
Szia szerintem használj belőle több áteresztő tranzisztort emitter ellenállással. 3-4 db bőven elég 3A áramerősség esetén.De ha megnézed az alkotó-s labortápegységet akkor onnan vehetsz öltetett is.
A hűtés miatt kell több darab. Így nagyobb felületen oszlik el a hő.
Rendben értem nekem is ez lenne a a célom. 5A terhelhetőség van kitűzve célnak tehát mondjuk 5db 2N3055 Alkotó rajza alapján kötve elég lenne nekem?
A tranzisztorok bírják. A jó hőelvezetésre ügyelj. A kollektor 15A-t tud, de a max. disszipáció 115W.
Helló! az elképzelés jó , azért kell több tranzisztort hogy a hő és az áramerősség is megoszlik rajtuk így.
Köszönöm mindenkinek a választ!
Viszont azt nem értem hogy pl. 5 Áteresztő tranzisztor esetén melyik ellenálláson mérném az áramot mert így most alap esetben R14-en tudom mérni, de ha 5 emitter ellenállás lesz ezt hogy lehet megoldani?
Az áram mérés söntjének semmi köze a tranzisztorok emitter ellenállásához. De miért kell 5 tranzisztor?
Nem szükséges pont 5 azt csak példának hoztam fel 5A terhelhetőség miatt gondoltam 5db-ra.
Helló! Az 5 db tranzisztort azért jó mert 5A- esetén minden tranzisztoron 1A-esik persze ha egyforma a béta érték. A emitter ellenállás 0.22 Ohm legyen. Ő szerintem nem az alkotós tápot csinálja meg így nem jó amit írsz .
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |