Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2329 / 3959
(#) kadarist válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
(#) brato hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Üdv!

A mellékelt adatlapon a 74ls598 logikai diagramján mi a neve a kétfajta négyzet alakú elemnek?
Továbbá mit csinál az a kétféle inverter amelyiknek a bemenetén van a kis kör és amelyiknek mindkét végén van?

datasheet.pdf
    
(#) kadarist válasza brato hozzászólására (») Jún 19, 2014 / 1
 
Szia!
Flop-Flop
Ahol két golyó van, az buffer, ahol egy (kimeneten) az inverter.
(#) dave500 hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Sziasztok!
Bontottam egy A277D kivezérlésjelző IC-t, ebből szeretnék olyat csinálni, ami a gép elején egy 10-es ledsoron jelezné vissza a HDD használatot (simán a HDD led helyére)
tudnátok ebben segíteni?
(#) pucuka válasza dave500 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Mit is csinál a HDD activity LED? egymagában jelzi az adatforgalmat. A kivezérlés jelzőnél beállíthatod, hogy hány LED világítson egyszerre. Ennek így nem sok értelme van, ugyanezt elérheted, ha több LED -et párhuzamosan kapcsolsz, és nem kell az IC. max egy meghajtó tranzisztor.
Ha arra gondoltál, hogy a LED sornak információ tartalma is legyen, az már egy bonyolult kódolási, átalakítási kérdés. Az információt feszültség változássá kell alakítanod, amit kijelezhet az A277D ic.
(#) dave500 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Erre gondoltam!
Nem hinném, hogy olyan nagyon bonyolult lenne, elvégre kivezérlésjelző, ugyan ezt kéne neki csinálnia, csak nagyobb jelszintről.
Gondolok itt arra, hogy 750 mV helyett 2-3 V a max, ezt le kéne osztani, és működne, nem?
(#) eSDi válasza dave500 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Üdv!

A HDD LED helyére egy RC szűrőt köss és arra kösd rá a kivezérlés jelzőt. Egy potméterrel beszabályozhatod a megfelelő szintre a jelet a szűrés után. Igazából ennek a megoldásnak, semmi gyakorlati haszna, csak látványként használható. Ha a pontos adatátvitelt akarod kijelezni, ahhoz soros, vagy USB porton keresztül egy mikrovezérlőnek (ami a LED-eket vezérli) kell küldeni az erre vonatkozó adatokat egy program segítségével.
(#) pucuka válasza dave500 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Nem egyszerűbb egy NPN, és egy PNP tranzisztorból álló buffert megépíteni, (+ 3 ellenállás)?
Építs inkább belőle kivezérlés jelzőt, amire való.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2014
(#) amda hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Sziasztok! Van egy régi fejhallgatóból való potméterem. Van egy jack kábelem fülhallgató nélkül, és van egy fülhallgatóm jack csatlakozó nélkül. azt terveztem, hogy a potival kötöm össze a kettőt. Az lenne a kérdésem, hogy hová kell kötnöm a bemeneti és kimeneti balt, jobbot és mínuszt. A potiról csatolok egy képet is. Válaszaitokat előre is köszönöm.

Potméter.jpg
    
(#) eSDi válasza amda hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Üdv!

Szerintem ez monó fülesben volt régen. Sztereóban ezt úgy szokták megoldani, hogy a potit változtatható ellenállásként kötik be (a középső kivezetését az egyik végével összekötik), és a test vezetékbe iktatják be, mert az ugyebár közös. Így nem kell sztereó potit alkalmazni.
(#) amda válasza eSDi hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Köszönöm szépen! Akkor megoldható sztereó fülhallgatóval is?
(#) eSDi válasza amda hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Igen, de sajnos most lerajzolni nem tudom neked.
(#) exabit hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Ennél a kapcsolásnál megoldható az hogy a nyomógomb lenyomásával egyszerre kapja meg az impulzust illetve a tápfeszt? Vagy ez nem számít mert az adó üresjáratba nem fogyaszt semmit?
(#) pentium4 hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Sziasztok!

Légyszives segítsetek már:
Ellenállást hogyan kell számolni? Adott a hálózati feszültség(240V), mekkora ellenállás kell ahhoz hogy 10W-nyi energiát elfüstöljünk, magyarán 10W-ot egyen az ellenállás!?
Köszi

Attila
(#) dave500 válasza eSDi hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Ez lenne az igazi célom, nem pontos adatot akarok, eszemben sincs, moddingra szeretném!
Valami alap kapcsolási rajzot kérhetnék? És akkor este össze dobnám!

pucuka:
Ez hogy nézne ki?

Arra most nincs szükségem, és erre a feladatra is használhatónak találom.
(#) Tardief válasza pentium4 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Szia!
Kezdetként írd le pontosan, hogy mit is szeretnél csinálni.
Mihez van erre szükséged?
(#) Kastler hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Sziasztok.
Tudna nekem valaki bővebb felvilágosítást adni Schumann generátorokról?
Sajnos nem találtam róla túl sokat a neten.
(#) proli007 válasza pentium4 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Hello! Az összefüggés: P=U^2/R (A teljesítmény számításához a feszültség négyzetét kell osztani az ellenállás értékével.) Ezt kell R-re kifejezned.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2014
(#) Zsora válasza brato hozzászólására (») Jún 19, 2014 / 1
 
Bár már kadarist leírta röviden, azért én is leírom kicsit bővebben:
- 1D,C1: (negatív) élvezérelt D flip-flop.
- S,R,C2,2D: (negatív) élvezérelt D flip-flop aszinkron beállító és törlő (S,R) bemenettel.
- S,R,C3,3S,3R: (negatív) élvezérelt SR flip-flop aszinkron beállító és törlő (S,R) bemenettel.
A bemeneten és kimeneten lévő karikák a negatív logikát jelölik, azaz hogy a jelek aktív-alacsonyak.
- |>o : inverter (pozitív logika)
- o|> : inverter (negatív logika)
- o|>o : meghajtó (negatív logika)
A negált bemenetekkel és kimenetekkel rendelkező vagy kapu pedig egy negatív logikás vagy kapu, azaz egy és kapu (pozitív logika szerint).
(#) tiborjan hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Üdv!

Van egy "kocka" trafóm 24V-os. Az hogy lehet, hogy a rögzítőelemén amivel valahova le lehetne fogatni, a 0 -hoz képest mérem rajta a ~24V-ot? A 220V hoz képest meg ~56V- ot? Fázisceruza is halványan világít. Illetve halkan ciripel is. Most ez ettől függetlenül működőképes csak ne tapogassam? Végül is a feszültség megvan rajta (bár terhelve nem próbáltam).
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2014
(#) gkari válasza pentium4 hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
P=U*I, R=U/I, ezekből számítható-
(#) Csongi_ válasza pucuka hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Tehat az arra jo, hogy azon keresztul kozos GND legyen a gate feszultseg es kapcsolt feszultsegnek?
(#) pucuka válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 19, 2014 /
 
Ahogy mondtam. Kontaktusoknak mindig van átmeneti ellenállása, mégha kicsi is. Kis áramoknál, mint a vezérlő áram, nem sokat számít, de ha párszáz A folyik át a kontaktuson, akkor azon jelentékeny feszültség is eshet, ami befolyásolhatja a tirisztor vezérlését.
(#) Nibiru hozzászólása Jún 19, 2014 /
 
Kedves nálam profibbak! Azaz közel mindenki...
Adott egy szerkezet (egy analóg kisközpont), melyben vélhetően egy CMOS RAM-ot ellátó 3.6 V-os Ni-MH akku székelt. Ennek a helyére mivel más nem volt kéznél és mivel a lábtávolság hajszálra megegyezett, egy rossz alaplapból kibuherált litium elem tartót forrasztottam be és egy elemet tettem bele. A rendszer működik és nem tiltakozott, de hát ez mégiscsak egy 2032-es elem. Kérdésem, hogy történet-e ezzel valami csúnya? Baromi gyorsan felejtsem el és állítsam le, vagy ez nem gond?
(#) SzervízMacska válasza Nibiru hozzászólására (») Jún 19, 2014 / 1
 
Szia! Csak hangosan gondolkodom, mivel ugye azt sem tudjuk, miről beszélsz. Ahol akku lakik, ott töltő áramkör is vagyon. Ezt ha kiiktatod, akkor mehet elemről - már amennyiben megelégszik az áramkör a 3V környéki feszültséggel. Ugyanis egy ilyen kishordó memória akkut az általam ismert alkalmazásokban stabil 5V-ról szokták tölteni, természetesen egy ellenállaton keresztül. Ezért még nyugalmi állapotban is 4V fölött van a feszültsége. A másik aggályos kérdés számomra az elemed kapacitása, ami szinte biztosan kevesebb a memória akku tipikusan 50-100 mAh-jánál. Magyarul én vennék inkább egy akkut bele, minthogy bizonytalanra kísérletezzek. Csak pár száz forintba kerül...
(#) pentium4 válasza Tardief hozzászólására (») Jún 20, 2014 /
 
Van egy lámpakapcsolóm, ami érintős, touch paneles!
Mivel LED világítást kapcsol, annyira kicsi a teljesítményfelvétel hogy nem tudja felkapcsolni, csak villan egyet és kész!
Ehhez kell egy műterhelés, ami 1 ampert vagy 10-15W-ot elzabál! vannak jó kis teljesítmény ellenállások, alu hűtőbordás, 4k-sak és max 25W ot tudnak, kérdés hogy ez elég e nekem??
Köszi

Attila
(#) Nibiru válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 20, 2014 /
 
Igen, ezeken gondolkoztam el én is, úgyhogy rendeltem egy bele való akkut, bár nem akartam erre több mint két rugót elkölteni. (A szállítás többe kerül mint az akku )
Csak egy kérdésem van még, ezzel a partizán akciómmal ugye nem vághattam gallyra a töltő áramkört?
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2014
(#) Nibiru válasza pentium4 hozzászólására (») Jún 20, 2014 /
 
Bocs a kérdésért, de minek a LED, ha el kell fűtened 15W-ot? Miért nem kötsz rá egy rendes, 10-15W-os led lámpát a műteher helyett? Annak még fénye is van. Az 5630-as chipekkel szerelteknek ráadásul még szép is a fénye..
(#) szabi95 hozzászólása Jún 20, 2014 /
 
Üdv.
Tápegységbe szeretnék áramkorlátot beépíteni.A trafó 13V 0.5 A. Akkutöltőt szeretnék róla üzemeltetni és úgy kéne megcsináélni hogy max csak 0.4 amper folyhasson.Hogy kéne megcsinálni?
(#) Csupasz válasza szabi95 hozzászólására (») Jún 20, 2014 /
 
Milyen akkutöltőt? Autóakkuhoz kevés a feszültség.
Következő: »»   2329 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem